Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pawel.majkarex

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    62
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez pawel.majkarex

  1. belka jest na kotwach nierdzewnych i kleju chemicznym (kotwa chemiczna) - nie do ruszenia jest to stabilne, jedynie te kotwy wbijane w ziemię mają luzy i trochę się to rusza ale będzie modyfikacja, obkopię te kotwy i zaleję betonem, nie podoba mi się ten luz lewo-prawo. materiały widziałem na allegro, coś wybiorę a zwijanie to oczywiście że musi być takiego ważnego szczegółu to bym nie ominął, będę wykonywał coś w stylu jak na tym filmiku: nawet podoba mi się to rozwiązanie.
  2. Witam, chciałem Wam pokazać (i odrazu zapytać o jedną rzecz) konstrukcję mojej pergoli projekt i wykonanie oczywiście moje. Nareszcie będzie trochę cienia popołudniami, bez zadaszenia w słońcu niestety za gorąco, nawet jak dla mnie gdzie powyżej 30 stopni mi nie przeszkadza, tam siedząc jest patelnia Mam pytanko, jaki materiał najlepiej użyć na tą pergolę? Na allegro widzialem takie materiały ogrodowe, bodajże 15-20 zł/mb, szerokość 150cm, akurat idealnie 2 pasy mi wejdą bo tam mam 320 cm u góry. Dobry pomysł? Ma ktos może doświadczenie? lub coś może polecić? P.S. odrazu widać jaki kolor ma taras niby tik.. tik to ma konstrukcja zadaszenia.. taras to juz mahoń Projekt : Praca: Efekt:
  3. ale mi nie chodzi o blaknięcie tylko jak pisałem na stronie wcześniej, bardzo pociemniał po 3 warstwie oleju. to już nie jest tik tylko jakaś wiśnia albo ch... wie co. zdjęcia tego aż tak nie oddają, na żywo kolor jest taki żywo-ciemno-czerwony. Niestety zawaliłem, mogłem już bezbarwnym jechać
  4. to jeżeli ktoś poruszył temat jak wygląda taras po jakimś czasie a nie dzień po montażu, poniżej mój po roku. Kostrukcja ok, deski ok (wiadomo, parę się znajdzie z defektami ale to naturalne), tylko ten kolor..
  5. widzę każdemu ciemnieje kolor. Może faktycznie stosować już bezbarwny olej? fotohobby ten Bona Natural to rozumiem bezbarwny? Chyba skuszę się na kolejne malowanie bezbarwnym, nie uśmiecha mi się mieć czarnego tarasu za 2 lata. Oczywiście Altax, cena przystępna a ja mam taras niezadaszony - słońce, deszcz, śnieg - tu nie pomoże nic lepiej, choćby i 1000 zł kosztował.
  6. generalnie jak chcesz tak zostawic jak pokazuje zdjecie - to lipa. Już odwrócenie legarów na sztorc pomoże ale dalej cos nie bardzo. Proponuję przynajmniej kratownice z kontrlegarów - wszystko na sztorc. piszesz że teraz legar ma 5x10 więc jak go obrócisz stracisz tylko 5 cm, a nie widzę żebyś miał tam nisko dach. Ja mam główne legary 5x9, kontry 4x6 na słupach i nic się nie ugina, użytkuję już taras rok i wszystko gra. polecam takie rozwiązanie:
  7. Witam, mam pytanko do użytkownikow tarasów którzy olejują co roku i zaliczyli już parę cykli, mianowicie jaki macie olej i jak wygląda sprawa koloru u Was? U mnie malowałem dopiero 3 raz (1x przed montażem, 1x po montażu rok temu i 1x teraz, tydzień temu) i kolor bardzo mi pociemniał z tiku zrobił się jakiś mahoń albo coś podobnego, nie bardzo mi się to podoba malowałem masę rzeczy u siebie ale impregnatem i takich problemów nie ma, w sumie jest to moja pierwsza przygoda z olejem, ale żeby aż tak? to za 2 kolejne cykle ten taras będzie czarny, czy ja coś robię nie tak? czy olej ma to do siebie? to jak olejować? Zgłupiałem trochę.. poniżej parę fotek do porównania 1 warstwy oleju i 3 warstw:
  8. ja łączyłem kątownikami z dwóch stron, przykładowe zdjęcie poniżej. Po roku nic się nie dzieje, nic nie powykręcało. Wiem że można dodać jeszcze długi wkręt na środku ale może on potem przeszkadzać przy przykręcaniu desek, może być traf że akurat wkręt do deski spotka ten wkręcony do legara
  9. witam, jak myślicie olejować taras na jesień skoro budowałem go w maju/czerwcu i był olejowany drugi raz po montażu w połowie czerwca? wiem że powinno sie olejować wiosna / jesień a ja akurat w środek tych terminów się wbiłem i nie wiem czy jest sens na jesień. narazie zbytnio koloru nie stracił ani nic się nie dzieje.
  10. Brawo odpowiedź trafiona idealnie, niektórzy to myślą że konstrukcja drewniana jest na wieki i szukają niewiadomo czego, prawda jest taka czy to modrzew czy KVH to i tak się rozleci a koszt takiej pergoli nie jest duży żeby wymienić nawet za 10 lat. Mam od strony jednego sąsiada płot drewniany ze zwykłej sosny, pomalowany RAZ impregnatem "jedna warstwa" (taka galareta) 4 lata temu i stoi praktycznie nienaruszony, kolor wyblakł, a nawet zszedł ale drewno ma sie bardzo dobrze, w tym roku maluję 2 raz (po 4 latach i będzie gitara. Ja mam bardzo dużo rzeczy z drewna i jedną dewizę - wszystko się rozleci i trzeba będzie nowe robić, a za ile? tego nikt nie wie.. ale wolę 100x bardziej rzecz z drewna niż betonu.
  11. dzięki za info, już coś więcej wiem a powiedz mi proszę jeszcze jakie grube masz te belki? Ja planuję 90x90 mm chociaż nie wiem czy nie za chude, oczywiście chodzi o wygląd, żeby nie wyglądały jak chude patyczki, konstrukcyjnie sie martwić nie muszę bo mają tylko szmatę utrzymać. planuję zrobić z modrzewia ale boję się że taka kontrukcja sie pokrzywi w cholerę a wiem że modrzew lubi się poskręcać lub przyjąć formę banana, szczególnie że moja wizualizacja nie zakłada belek przy domu, te 2 górne będą kotwione do ściany i wystarczy, dodatkowo nad schodem też nie ma jednej w pionie, jest dalej koło schodu więc tam też będzie konstrukcja w powietrzu podtrzymana zastrzałem.
  12. No ładnie nie wygląda ale zostawiam to, nie mam zamiaru z tych ryfli na kolanach tego dłubać, chciało się taras drewniany to trzeba i takie rzeczy znieść, oczywiście nie zamieniłbym na żaden inny. super mi się podoba twoja pergola, chcę robić bardzo podobną ale na pół tarasu (poniżej wizualizacja), tylko nie wiem kompletnie skąd materiał na górę i na boki, są sklepy firmy co robią na wymiar? masz jakiś namiar? jak z rozsuwaniem góry u ciebie, jest to na jakichś prowadnicach lub czymś podobnym?
  13. ja wizualnie jestem w stanie dużo zaakceptować, naprawdę, dlatego też kupiłem deski 2 gatunku i ani jednej nie wyrzuciłem (niektórzy tutaj wszczynali dyskusje o idealnych deskach, że jak jedna krzywa to szajs itp... lub zadaszają taras żeby im kropelka deszczu nie kapnęła na deseczkę itp...) ale akurat większe skupisko żywicy trochę się klei a ja mam CAŁY taras w takim skupisku jak na zdjęciu poniżej, postaram się wrzucić fotkę z dalszej odległości ale nie wiem czy będzie cos widać. Jakbym miał na niektórych deskach to nawet bym wątku nie zakładał ino pucował, ale mam na 31m2.
  14. kurczę 2 m-ce po montażu także mam problem z żywicą, powiedziałbym duzy bo na każdej desce mam wysyp plamek widzę tutaj porady kolegów ale na deskach surowych przed olejowaniem a ja już mam 2 warstwy oleju, co w takim przypadku? Dzsiaj rano robiłem próbę na kawałku odrzutu (bo on oczywiście też jest wysypany) i nie bardzo, nie schodzi a w dodatku matowi powierzchnię, próbowałem ekstrakcyjną. Myślę dlaczego tak późno to wylazło? 2 m-ce słońce i deszcz waliły równo po deskach i nic, ani jednej plamki, i nagle wysyp na całym tarasie. jestem wściekły, koledzy co robić? Poniżej fotki
  15. zadaszenie tarasu, dobry temat. ale co masz na myśli że zadaszenie ochroni? górne? przed czym? nie mieszkamy na równiku żeby słońce świeciło pionowo z nieba, u nas świeci pod kątem więc już mamy część tarasu narażone na słońce. deszcz? również leje pod kątem jak jest burza więc woda na tarasie jest. chyba że mówimy o bocznych kurtynach, ale takowe musimy odsłonić na burze bo nam je potarga więc mamy wodę, na zimę także permanentnie trzeba je odsłonić bo po co mają być zasłonięte, więc mamy śnieg, no i słońce. chyba że mówimy o bocznym osłonięciu na stałe, nie wiem, jakieś panele z drewna ale.. po co? taras się stawia żeby posiedzieć na świeżym powietrzu a nie osłoniętym jak w domu, może odrazu budujmy tarasy w domu? i ostatnia sprawa, inne rzeczy drewniane na podwórku, np. domek dla dzieci, płoty, bramy, wiaty itp.. osłaniamy? jakby to wyglądało? nad domkiem jeszcze jeden domek żeby osłonić ten domek? po to są impregnaty żeby drewniane konstrukcje ochronić NA JAKIŚ CZAS. podsumowując, jak ktoś chce taras na 100 lat niech buduje z kostki brukowej, budując taras z drewna TRZEBA mieć świadomość że będzie na X lat (X - zależy od rodzaju drzewa i impregnatu).
  16. forumowicze, taras nabrał finalnego widoku doszły mebelki (narazie takie tańsze, kiedyś chcemy narożnik w tym miejscu), kamyczki, teraz już jest wszystko jak powinno być brakuje tylko oświetlenia ale musi poczekać, funduszy brak kiedyś się zrobi.. jak rok temu siedzieliśmy z żoną aż całe 2(!) wieczory na tarasie z płyt OSB, teraz przesiadujemy na nowym całe dni wolne i wieczory, jemy śniadania, obiady, kolacje. Jest super! pogoda też dopisuje więc jest ok. polecam wszystkim taras drewniany jeśli jeszcze się zastanawia jaki zrobić
  17. Witam, miałem identyczny problem, parę stron wcześniej także pytałem forumowiczów co zrobić, ostatecznie poradziłem sobie tak jak na zdjęciu poniżej: z boków wybrałem trochę ziemi żeby 3 deski się zmieściły, u mnie akurat na styk, nawet jak teraz dam kamyczki ozdobne to trochę najdą na deskę a na schody, które nie chciałem by były aż tak nisko, wykończyłem jak tobie podpowiadali, połową deski. Nie miałem już ani jednej deski w całości tylko odpady po 50 - 70 cm więc musiałem z takich sztukować. Wyszło jak wyszło. No i pod główny schód z frontu nadsypałem ziemi i zasiałem trawkę
  18. A nawiązując do nierdzewki, także można się nawinac na różne buble, mam dość dużo znajomych w branży metali.. Przykładem może być mój gelender na balkonie, u mnie w mieście są 2 firmy robiąc poręcze z nierdzewki, no i mają 2 oferty, inox z Polski i inox z Chin, cena polska 3 razy droższa.. Mój kumpel osobiście mi robił gelender na balkon jako fuche i powiedział, chiński 1500, polski 4500.. PS ceny firmowe, jako fucha wyszło taniej. Ja miałem polski za 2000. . Chiński za 3 lata będzie rudy.. Nie jestem specjalistą w metalach ale mam dość dobrych znajomych, więc warto sprawdzić pochodzenie takich wkrętów. Ja szczerze nigdy nie sprawdzałem, odrazu kupiłem moje rothoblaas więc nic więcej powiedzieć nie mogę.
  19. Jestem w 100% świadomy decyzji, niestety majowe wydatki bardzo ograniczyły mój budżet, we wcześniejszych wątkach pytałem o śruby, byłem nawet zdecydowany na nierdzewne z polecenia jednego z użytkowników ale niestety robota szła pełna para a fundusze topnialy. A wkręty rothoblaas polecał jeden z forumowiczów.. Nie mówię że są super jakościowo, napisałem że super się wkrecalo, a czas pokaże resztę
  20. forumowicze, oficjalnie wczoraj zakończyłem wszelakie prace na tarasie, także nareszcie KONIEC patrząc na kalendarz taras zajął mi równy miesiąc (07.05 - 07.06) ale z przerwami więc cięzko wyliczyć ile dokładnie, pierwsze 2 tygodnie jak miałem urlop (7-20 maj) robiłem dużo, potem sporadycznie wieczorami dłubałem, głownie po 20:00 jak dzieci spały ilość pracowników - 1 powierzchnia - 31 m2 - (góra 24 m2, boki 7 m2) słupy betonowe co 1 m, łącznie 35 słupów ze schodami, głębokość ok. 70 cm, średnica do 30 cm, głębiej nie potrzeba, wszystko co na mojej działce jest w ziemi (płoty, furtka, wiata na śmieci (50cm) itp.) na 70cm i wszystko stoi prosto parę lat, osobiście nie trawię tematu "głębokości przemarzania' więc prosiłbym nie zagłębiać się tutaj w niego bardziej deski modrzew europejski 2 kategorii, 42zł/m2, jakość BDB, na 65 desek 4 były fatalne ale gdzieś je ukryłem, reszta w zupełności nadawała się na widok publiczny legary głowne 10x6, kontrlegary 6x4, w zupełności wystarczy na taką konstrukcję, taras zaliczył już imprezę na 15 gości, w przyszłości będą pewnie jeszcze większe imprezy ale o konstrukcję się wogole nie boję. śruby Rothoblaas 5x60 kolor brązowy, 0,16 gr za sztukę, praca z nimi rewelacyjna. http://polskie-drewno.pl/wkrety-do-tarasow-560-rothoblaas-paczka-200sztuk-szare-p-58.html drewno pomalowane ze wszystkich stron przed montażem podkładem Penetrin z Altaxu i raz olejem w kolorze teak, po montażu pomalowane 2 raz olejem (07.06) co zakończyło prace przy tarasie, zostały już tylko ozdoby typu meble, lampy (elektrykę mam puszczoną), kamyczki, krzaki ozdobne itp, narazie agrowłóknina już lezy wokół tarasu. super że jest takie forum, ja osobiście przejrzałem wszystkie strony tego wątku, wiele napisanych tu rzeczy bardzo mi pomogło, może komuś moje informacje bądź zdjęcia również pomogą w przyszłości
  21. do mnie 340 pln i wziąłem, mieliśmy przeznaczone pieniądze na ten cel więc zmieściliśmy się w cenie domku + transport + montaż. Domek robi furorę jak dzieci wpadają do mojej córki (4 lata) więc nie żałujemy ani złotówki. no i jak się bawi sama to też ma co robić generalnie ten model domku jest dostępny tylko u 2 sprzedawców w PL, drugi też spiewał 350 zł więc wyboru nie było.
  22. wiadoma sprawa, jak wiatr to mam zamiar odpinać ze słupa, trochę zwijać i zapinać na elewacji, muszę tylko haczyk dorobić na elewacji do tego celu, od balkonu i dachu nie będę odpinał, tam jest na stałe. plac zabaw z tej aukcji http://allegro.pl/oliwia-taras-2-5-m-slizg-i7383436449.html bardzo dobra jakość wykonania, kontakt ze sprzedającym super, montaż mają w cenie 170 zł, uwinęli się w godzinkę. będę go jeszcze malował ale zastanawiamy się cały czas na jaki kolor.
  23. inwestycji przy tarasie ciąg dalszy parę stron wcześniej pisałem że taras mam od zachodu, w słoneczne dni patelnia, miały być na rogach 2 drzewa Katalpy ale pomysł upadł, póki co żona kupiła po promocji żagiel trójkątny 3,6 x 3,6 x 3,6 m za 45 zł więc majątek żaden a trochę cienia da (tak myślę). Akurat się fajnie złożyło że został mi jeden głowny legar konstrukcyjny 10x6 cm (ogólnie nie wiem jak to się stało ale w projekcie miałem 7 legarów a kupiłem 8, przy tak masowej ilości tak się pomylić ) oraz kotwa wbijana 9x9 sprzed paru lat jak robiłem płot, więc materiały były, 30 min pracy i żagiel gotowy jakby ktoś chciał coś podobnego, wrzucam parę fotek jak to finalnie wygląda:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...