Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

crone

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    55
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez crone

  1. Na razie ich nie ruszam, nie chce wzywać elektryka do takiej roboty a sam się nie tykam, bo za nielata pierdolnęła mnie siła i od tego czasu 24V to max Dzwoniłem do technika z Danfoss, powiedział, że obecnie produkcja nie testuje wszystkich sterowników jak kiedyś i stąd mogą być te błędy. Polecił opisać sprawę i czekać na oficjalną odpowiedź producenta. Tak pogmerałem w temperaturach, że udaje się sterować grzaniem w taniej taryfie, a wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury podłogi. Czujnik powietrza pokazuje nawet 25 stopni gdy w pomieszczeniu jest 17.5. Na razie sterowniki z górnej półki wychodzą blado. Na szczęście nie mieszkamy i wygrzewany podłogi. EDIT: Przejrzałem właśnie numery seryjne wszystkich i wychodzi na to, że najlepiej działa (odchylenie 0,1 stopnia) od innych termometrów - ten którego kupiłem dużo szybciej niż pozostałe.
  2. Nie, dotyczy jednego, który steruje stycznikiem, ten robi największe błędy. Dwa to WC i pralnia (680 W i 241W), kolejna to sypialnia (trzy kable - 2925W). Oczywiście, że w tym etapie steruję podłogą, ale temperatura powietrza i taryfy są ze sobą powiązane) Co nie zmienia faktu, że to duży babol i w tej kwocie powinny być pozbawione tych błędów.
  3. Być, może ale sprzedawca mówił coś o błędnym algorytmie wyświetlania temperatury. Jeśli styk się grzeją przy załączonym to czy przy wyłączonym się chłodzą?
  4. Wracam po dłuższej przerwie, kable położone i zalane w maju, tydzień temu zaczęliśmy powoli wygrzewać posadzki. Niestety jest problem ze sterownikami Devi Smart. Sterownik, który jest w stanie czuwania zaniża temperaturę powietrza od 2,5 do 3,5 stopni, natomiast jeśli jest załączony zawyża temperaturę powietrza, przez to wyłącza się szybciej niż powinien. Przykład: Godzina 12:58 - droga taryfa, nie grzejemy, temperatura zadana 15 stopni. Temperatura powietrza z dwóch termometrów pokojowych 17.5 i 17.6 stopni, termostat Devi niezałączony - odczyt temperatury: 16.2 Godzina 13:00 - tania taryfa, termostat zaczyna grzać, zmiana temperatury zadanej na 18 stopni Temperatura powietrza na wszystkich termometrach bez zmian, termostat Devi załączony. Godzina 13:20 Temperatura powietrza z dwóch termometrów pokojowych 17.5 i 17.6 stopni, termostat Devi wyłączony bo dobił do 18.5 Problem dotyczy na razie 4 sterowników z 8, pewność będę miał jak sprawdzę każde pomieszczenie obcymi termometrami. Ktoś to już rozmieniał? Niestety będę wysyłał po jednej sztuce, bo nie ma ich na rynku.
  5. Zabieram się za zamówienie takera i spinek. Z Waszego doświadczenia, co ile cm mocować kabel spinką? Muszę to wstępnie wyliczyć bo mam prawie 1000m kabla do położenia.
  6. Nie pytaj jaki mamy kabel ale jaki Ty powinieneś mieć. Są kalkulatory, ale masz na pewno projektanta instalacji, więc zadzwoń do niego, pomoże, wyliczy, doradzi. U mnie 5x70 YAKY. Ponad 100m i w założeniu 30kW musi być w domu.
  7. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Na jeden kabel: 28/23 mm samochodowy, 10/7mm samochodowy do czujnika temperatury. Na dwa kable: 40/32 mm samochodowy, 10/7mm samochodowy do czujnika temperatury.
  8. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Drodzy, jakie rozmiary peszli do puszek? U mnie w mieście słabo, muszę zamówić. Czy 25mm pod tynkiem, w to dobieg kabla i peszel 10mm na czujnik temperatury będzie OK? Jakie u siebie dawaliście?
  9. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Mój elektryk twierdzi, że u mnie będzie chodzić nawet na tym samym kablu co w gniazdku, ale lepiej pod ogrzewanie zrobić osobną nitkę. A jak już tak robimy to będzie podlicznik na kable w podłodze.
  10. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Źle się wyraziłem, oczywiście, że pęknie na powierzchni, ale dał do zrozumienia, że o kabel nie ma się co martwić, bo płyta poniżej będzie zachowana.
  11. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Dziś poprosiłem o spotkanie naszego lokalnego posadzkarza, którego wszyscy polecają. Robi duże tematy, między innymi sale weselne po 300m2. Mówi, że dylatacja owszem, ale nacinana, natomiast w miejscu gdzie ona ma być, po wstępnym przykryciu kabli należy dać siatkę, tak by nachodziła po 10 - 15 cm na stronę. Nacięcie max 3 - 4cm, i nie ma opcji by coś pękło. Macie doświadczenie z takim rodzajem dylatacji w posadzkach betonowych?
  12. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Poł dnia przy w Sketchupie i udało się na nowo rozplanować kable. Jestem trochę spokojniejszy. Pod prysznicem śmiało robić czy wydzielić i czekać na glazurnika i ewentualnie później jeden krótki kabel? Duże zdjęcie w nowym oknie: https://i.imgur.com/bgQnFHA.jpg
  13. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Cały salon i tak będzie szedł do stycznika, więc nie martwię się o sterownik. To jak to się ma do tego o czym czytałem wcześniej, by nie było "zimnych pól" gdyż będzie to wyczuwalne?
  14. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Nie widzę tego o czym piszesz. Rozwiń proszę. Jeśli mam podział i zabraknie mi 230 cm do wypełnienia podziału. Kabel Kabel grzejny DEVIflex 18T / 1625W / 90mb, następny dopiero Kabel grzejny DEVIflex 18T / 1880W / 105mb. Nie wiem jak wsadzić te brakujące 230cm z kolejnego kabla, jeśli poprzedni kończy się przy obu dylatacjach, zaczynam przy ścianie.
  15. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Jestem jeszcze umówiony z jednym magikiem od posadzek. Jakbym nie liczył, idealnie nie położę kabli gdybym miał jeszcze to dzielić, a nad powyższym projektem ułożenia kabli spędziłem sporo czasu dobierając jak najlepiej ułożenie i odstępy. Czytając branżowe portale można wnioskować, że bok 6m to maksymalny wymiar, mi więcej nie potrzeba i na razie chcę znaleźć ekipę, która zrobi to dobrze. Pierwsza z brzegu posadzka cementowa: https://baumit.pl/files/pl/pdf_files/pdbl_posadzka_cementowa_soldio_225_diy.pdf
  16. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Drodzy, jestem po spotkaniu z drużyną od posadzek. Muszę mieć więcej dylatacji. Myślałem, że obszar może mieć spokojnie 6x4,4m - taki mam największy. Ekipa proponuje dodatkową dylatację czyli 3x4,4, ponadto łącznik w kształcie litery L mimo niewielkiej powierzchni również trzeba zdylatować. W takim razie w największym pomieszczeniu robi mi się 9 stref. Szef zaproponował anhydryt, ale tu już wiemy, że nie będzie akumulował ciepła tak dobrze jak betonowa. Następnie zaproponował, by kabel przez dylatację puścić w rurce od ogrzewania wodnego. To moje wyliczenia kabli łącznie z dylatacjami. Kolor niebieski - strefa wyłączona. Kolor czerwony - dylatacja. Co robić? Dzielić, liczyć na nowo kable? Szukać innej ekipy? Pewnie się znajdzie taka, która to zrobi z mniejszą ilością dylatacji, ale czy to będzie dobrze zrobione?
  17. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    U mnie na dwie osoby jakbym nie liczył PC do CWU prędzej się popsuje niż zwróci. Obecnie na tapecie jest wariant na dwa bojlery. 150l w pralni obok łazienek, 50l w pom. technicznym obok kuchni. Dwa niezależne niepołączone ze sobą ujęcia, bez cyrkulacji. 150l - 45 stopni 50l - 35 stopni - w kuchni tak naprawę w ciągu tygodnia ciepłej wody idzie bardzo mało, natomiast w weekend więcej - gotowanie, mycie warzyw, mycie naczyń, które nie mieszczą się albo nie mogę być myte w zmywarce, dlatego chce mieć ten bufor na weekend. Bojler w kuchni w tygodniu będzie włączał grzałkę tylko w okienku dziennym. Rano zimą w zasadzie ciepła woda potrzebna dla psa. W tym wariancie hydraulik będzie miał naprawdę mało pracy. Rozważałem jeszcze używaną PC, na OLX można coś wybrać za 2-3k, wtedy bufor 150 - 200l i cyrkulacja na cały dom. To można w miarę prosto wyliczyć. Zakup, robocizna, dzienny koszt przygotowania CWU, lata eksploatacji Podlicz i daj znać jak u Ciebie wyszło.
  18. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Pojawi się na pewno jakieś rozwiązanie, magazyn energii, może operator, dostawca, który będzie przechowywał? Na razie nie ma szans na 3 miesiące rozliczenia, bo to uwali cały rynek PV i OZE, a na to nie możemy sobie pozwolić. Ponadto za duże lobby działa w Polsce. Na szczęście! Nie ma co odbiegać od głównego tematu.
  19. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Mając G12, W, R, produkuję prąd w obu strefach. Jasne jest, że w dziennej strefie wyprodukuję zdecydowanie więcej prądu. Mój ZE będzie mi oddawał moją produkcję również z podziałem na strefy, z logiki wychodzi, że jeśli ogrzewanie i CWU ciągną prąd w strefie nocnej, to z dużym prawdopodobieństwem zapłacę 0 zł za prąd w strefie dziennej. Nadwyżka kWh, która zostaje z dziennej strefy zostanie skompensowana ze strefą nocną i to będzie mój rachunek do zapłaty. Pomijam opłaty stałe i inne haracze. Więc jeśli płacić za hWh to w taniej i bardzo mi to pasuje. @Kaizen, jakie miałeś roczne zużycie kWh w okienku dziennym w ubiegłym roku? Możesz je podzielić na strefy? Masz podliczniki na kablach? Bojlerze?
  20. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Nie patrzę na to w ten sposób, ale koszt PC wrzucam na dach. Ot po prostu zamieniam te 35k na coś innego. Jeśli "inwestycja" w PV ma się nie zwrócić przy grzaniu kablem, to kiedy? Czym więcej zużywasz, tym bardziej opłacalna, a te 10 lat to jest fenomenalny wynik. Gwarancja na falownik 10 lat, na moduły 12 lat. Czego chcieć więcej? W obliczeniach nie uwzględniłem rocznej utraty sprawność instalacji PV, ale pozwoliłem sobie na to zakładając, że nie dotykam nawet jednego kWh produkcji bezpośredniej, a przecież latem wystarczy przestawić bojler na grzanie w najbardziej "produktywne" godziny PV i gro kWh zamieniam od razu na ciepłą wodę.
  21. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Jakby nie liczył, nawet w wariancie pesymistycznym, nie kalkuluje mnie się POMPA CIEPŁA. Nie stać mnie na ogrzewanie pompą ciepła. Wariant pesymistyczny: 1. + 10m2 do ogrzania 2. + 10% do sumy zapotrzebowania: 5940 kWh= 5500 kWh + 10% (strata ciepła do garażu) 3. Uzysk PV - oddaję 20% do sieci, nie pobieram na bieżącą konsumpcję. SCOP PC do ogrzewania: 2,7 SCOP PC do CWU: 3,5 Produkcja PV: 8 820,00 - 9,9 kWp, dach 30 stopni, azymut 240 stopni Konsumpcja: 0,00 Do odbioru: 80% Pozostanie: 7 056 kWh Porównałem również koszty roczne przez 20 lat, zakładając serwis tylko serwis PC (350 PLN) oraz 3 procentowy wzrost ceny. Nie zakładam awarii kabli i PC. Dopiero widać różnicę. Nie przewiduję awarii kabli, sterowników i PC.
  22. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Już wyjaśniam, część nieogrzewana to duży garaż i pom techniczne. Grzeje całą część mieszkalną. Wiem, że nie powinienem odejmować od tego dokładnie tyle co nie ogrzewam i mnożyć przez zapotrzebowanie, ale coś przyjąć muszę. Część mieszkalna od garażowej będzie odizolowana matą termiczną i styropianem min 15cm. Między garażem i wiatrołapem bardzo ciepłe i szczelne drzwi. Wylewka też będzie dobrze odizolowana. Czy zatem mogę przyjąć, że 10% ciepła z domu ucieknie do garażu i te 10% rocznie więcej będę musiał dostarczyć. Od południowego zachodu mam prawie 29m2 okien, w tym 2 X HST 280cm oraz witrynę 600cm. Tak to będzie wyglądać. Część fioletowa - nieogrzewana. https://i.imgur.com/Q3JLPSD.jpg Fundament pozwoliłem sobie ocieplić 20cm styropianu zamiast 12cm.
  23. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Nie chce za głęboko wchodzi w temat PC PW w wątku o kablach, ale... Ekipa z projektstodoala.pl podsumowała roczną pracę PC PW w 2019. https://www.projektstodola.pl/2020/02/17/pompa-ciepla-koszt-rocznej-eksploatacji/ Mają pompę Mitsubishi Electric Ecodan 8kW, dla której SCOP wg producenta wynosi 3,36.
  24. crone

    Ogrzewanie kablami 2017

    Piszesz o COP dla urządzenia czy całego układu? Mi hydraulik w szczerej rozmowie powiedział, że dla całości na tak dużej powierzchni raczej bliżej 2.5 niż 3. Ten sam człowiek mówi, że 15 lat będzie działać, a co później to nie wiadomo. To nie są już te same pompy, które robili 20 lat temu i chodzą do dziś. Co rok jeździ do gruntowej na przegląd. Montowana była w 2001 roku, a a cały koszt dla domu 140m2 to 80k PLN!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...