Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Aro112

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Aro112

  1. Cześć, czy Waszym zdaniem należy montować filtr magnetyczny na obiegu między kotłem gazowym a wymiennikiem płytowym? Wymiennik będzie montowany obok kotła. Czy może szkoda kasy?
  2. A mógłbyś podać przykład? Według moich szacunków, betonowy wykonany systemem gospodarczym będzie kosztował ok. 4000 PLN (beton, stal, farba). Bez instalacji. W przypadku zagłębienia basenu w ziemi, mogę go opróżnić i zostawić na zimę pusty. Z blaszanym chyba jest to ryzykowne. I w kształcie prostokątnym. Dla mnie jest to zaleta bo w planach mam zadaszenie i obudowanie go małą wiatą. Albo wręcz zamknięcie i ocieplenie aby był całoroczny. Każdy owalny kształt (z wyporami czy bez) to moim zdaniem strata miejsca wewnątrz wiaty / domku.
  3. Artykuł za wiele nie wnosi do tematu.
  4. Poczyniłem pewne założenia i pierwsze obliczenia: - ściana gr. 200 mm, - zbrojenie umieszczone pośrodku ściany, pręty pionowo i poziomo. Spróbowałem policzyć zbrojenie pionowe ściany uwzględniając parcie wody na ścianę. Nie uwzględniam wzajemnych połączeń pomiędzy ścianami. Obliczenia dla 1 metra bieżącego ściany. Parcie hydrostatyczne na ścianę płaską przyjmuje się jako wypadkowa siła w odległości 1/3 wysokości wody od dna. P=V*γ V=b*0,5*h^2 – objętość bryły parcia (szerokość ściany razy powierzchnia trójkąta równobocznego o boku równym wysokości wody, γ= ρ * g - ciężar objętościowy cieczy = iloczyn gęstości wody i przyspieszenia ziemskiego P=1 * 0,5 * 1^2 * 1000 * 9,81 = 7063 N = 7,1 kN Odległość siły parcia od dna: 0,4 m. Siła rozrywająca zbrojenie: Fz = 7,1 kN * 0,4 m / 0,1 m = 28,4 kN Wytrzymałość pręta zbrojeniowego przyjąłem jako 0,35 Re, co dla pręta #10 wynosi 13,7 kN. Czyli na metr bieżący ściany potrzebne jest 28,4 / 13,7 = 2,05 pręta. W zaokrągleniu w górę są to trzy pręty na metr. Być może gdzieś jest jakiś skrót myślowy. Dobrze to robię?
  5. Koleżanki, Koledzy, zakładam nowy wątek w celu zebrania informacji dotyczących budowy basenu ok. 5 x 2,5 m, gł. ok. 1,2 m. Myślę sobie i myślę że spróbuję coś takiego wykonać. Jak grube powinny być ściany i jakie zbrojenie zastosować. Może ktoś już wykonał podobnej wielkości basen i zechce się podzielić wiedzą. Może wspólnymi forumowymi siłami zdołamy zebrać informacje konieczne przed rozpoczęciem sezonu budowlanego. Proszę, aby wypowiedzi trzymały się tematu a nie krążyły dookoła. Gotowe zbiorniki betonowe nie spełniają moich oczekiwań.
  6. radzio_zg tutaj https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352128-Piec-25-KW-problem-z-dy%C5%BCym-spalaniem-i-ustawieniem&p=7745848&viewfull=1#post7745848 piszesz, że próbujesz przekroczyć 50%. Czy to oznacza, że mój wynik nie jest taki kiepski? Mimo wszystko, zastanawiam się coraz bardziej nad włożeniem jakiegoś palnika z szamotu, bo to w miarę tanie i odwracalne. Tylko miejsca trochę brakuje.
  7. Z tym wymiennikiem, to w sumie pytałem z ciekawości. Raczej nie porwę się na takie przeróbki. W sumie to by były dwa kotły w jednej kotłowni. W filmie z EkoWery pokazana jest całkiem wysoka temperatura na kotle - 75*C. U mnie takie wskazanie pojawia się w drugiej połowie palenia, chyba spróbuję to jakoś zweryfikować.
  8. Dopiero by mi ciśnienie skoczyło, jakbym zmienił na inny typ bo producent deklaruje wysoką sprawność. A ja go na test ładowania bufora i wychodzi szydło z wora. Dlatego jest ten wątek. Kto może podać faktyczne dane - wystąp. Wspomniałeś o wymienniku, znasz jakieś modele które występują w sprzedaży samodzielnie? Jak to potem dopasować do jakiegoś pieca?
  9. Kolego, wrzucasz jakieś wyrwane z kontekstu liczby, że niby na temat ale potem się wycofujesz. Skomentuj cały film, wtedy będzie wiadomo co masz na myśli. Tam pod koniec termometr pokazuje 350*C. To dobrze, czy źle Twoim zdaniem? Wrzucasz teksty o ludzkiej głupocie a potem o mnie. Po co? Nudzi ci się? Prosiłem już żebyś nie zabierał głosu w tym wątku.
  10. mtdeusz, daj jakiś przykład wymiennika. Model, producent.
  11. Nieeee.. to nie może być prawda. Mówisz, że gościu na filmie podgrzał kotłem 25 kW bufor 2000 litrów z ok. 20*C do 82*C w kwadrans? Wspomogłem się kalkulatorem w sieci - dokonać tego może kocioł 500 kW. Ja pier..... Nauki pobierałeś u naukowców z najdalszych zakątków wszechświata? Totalny kosmos.
  12. marcinbbb, niepełnosprytny jesteś? MPM DS podałem jako przykład. Wątek jest o kotle zasypowym, a nie o jakimkolwiek kotle i spalaniu śmieci. Czytać nie potrafisz?
  13. mtdeusz, co żeś się tak uparł żeby Ci pokazywać. Nie interesuje mnie dorabianie, przerabianie kotła. Masz coś w ofercie? Pisz. Sprzedajesz kotły z dobrą sprawnością? Pisz. Wiesz o jakimś kotle DS na rynku, który będzie lepiej współpracował z moim buforem? Pisz! Poczytam.
  14. Kolego marcinbbb, nie zabieraj już głosu w tym wątku.
  15. Ogarnij się. Napisałem w pierwszym poście. Tak, kobita miała zakaz zbliżania się do kotła bo mogła się oparzyć drzwiczkami.
  16. O tym, że źle liczę to wiesz, czy gdybasz? Bardzo proszę kolegów o merytoryczne zabieranie głosu. Klepać posty można gdzie indziej.
  17. Nie rozumiem co ten wykres ma wspólnego z prośbą o podanie przykładu błędnego mierzenia temperatury czujnikami elektronicznymi. Jeśli uważasz że Twój układ źle mierzy, to go nie używaj. Zafundujesz mi ciepłomierz na 2 cale? Moje obliczenia mogę również oprzeć o wskazania termometrów wskazówkowych i policzyć wszystko na kartce bez kalkulatora. Znacznego błędu w szacunkach sprawności kotła nie popełnię. Chyba, że wykażesz błąd w metodzie. Nie ukrywam, będzie to bardzo pomocne.
  18. Dopytam, początkową średnią temperaturę miałeś w okolicy 20*C? Końcową ok. 90*C? Dla węgla (27MJ/kg), sprawność wychodzi 49%. To mi daje jakiś pogląd na sytuację. Dzięki.
  19. Mógłbyś podać parę liczb? Robiłeś testy z podnoszeniem temperatury bufora o ileś stopni? Jeśli tak, ile poszło opału?
  20. Czyli mówisz żebym zatkał komin?
  21. Masz jakąś sugestię co do sprawności? To pisz.
  22. Przecież zwiększenie przepływu wody nie polepszy sprawności kotła. Pompy nie włączam, bo miesza zład w buforze i robi zimny powrót do kotła. Na buforze jest 5 termometrów bimetalicznych (wskazówkowych) i 16 sztuk DS18B20. Do obliczeń wykorzystuję te elektroniczne. Po spaleniu 30 kg węgla, bufor jest całkiem równomiernie naładowany. Prawdopodobnie ruszt wodny dogrzewa sam dół bufora przy dopalaniu zasypu. Po spaleniu 15 kg, różnice są większe. Góra gorąca, dół chłodny. Moc kotła ok. 20 kW.
  23. Dopala pozostające paliwo aż do całkowitego wygaszenia. Próbowałem, średnia temperatura wzrosła o ok. 20*C. A jakie masz wątpliwości?
  24. A będę miał większą sprawność?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...