Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

eMdzeJ

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    333
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    4

Ostatnia wygrana eMdzeJ w dniu 18 Maja 2023

Użytkownicy przyznają eMdzeJ punkty reputacji!

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • imię i nazwisko
    Michał

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

eMdzeJ's Achievements

STAŁY BYWALEC (min. 300)

STAŁY BYWALEC (min. 300) (4/9)

35

Reputacja

  1. ha to oprogramowanie. Ilość i jakość sprzętu na rynku jest też mocno zróżnicowana. A czymś to HA musi sterować. Dla mnie ideałem by były graty ala dom inteligentny ale sterowane z HA. Natomiast ilość i jakość sprzętów na szyne din co się nadają albo potrafią zaraportować stany jest mało albo są drogie. W system bezprzewodowy w nowym domu nigdy bym się nie zdecydował. Do Grentona nie musisz mieć autoryzacji, możesz sobie zrobić sam. Można to spiąć z HA i robić tam rzeczy, których grenton nie umie albo są bardziej skomplikowane w wykonaniu. Corowe rzeczy działąją nawet podczas awarii. Odpowiadając na to co możesz dostać za 15 tys, dużo. Jak zrobisz samemu.
  2. wystarczyło przeczytać watek w którym piszesz. I to max 2 strony do tyłu
  3. w ogole nie poruszasz tematu zdrowotnego. Wentylacji grawitacyjnej nie da sie filtrowac, mechniaczna tak. Zakladasz porzadne filtry antysmogowe i to co masz wdychac znaczna czesc doby jest na filtrach a nie w plucach. Ale ludzie maja taka wlasciwosc ze nie potrafia zauwazyc skutkow dlugofalowych. Np jakby palenie zabijalo od razu to nikt by nie palil... a tak jest jak jest. Pierwszy powod to zdrowie Drugi to wymiana powietrza jest zawsze jaka chcesz, grawitacyjna jest zalezna od cisnieina czyli temperatury. Raz dziala za dobrze a raz za slabo. Trzeci to wilgotnosc w domu. Majac ERV mam zawsze powyzej 40% wilgotnosci co przy grawitacji nigdy nie sie zdarzalo. Koszty instalacyjne u mnie byly porownywalne bo zlikwidowalem wszyskie kominy wentylacyjne i czesc okien zamienilem na nieotwieralne - w przypadku parterowki to nie niesie ze soba jakis wielkich wyzwan typu mycie okien. Reku przezyl 15 lat i zmienilem go w zeszlym roku z powodow zdrowotnych - stary byl za slaby zeby pociagnac porzadna filtracje antysmogowa Generalnie chodzi o komfort, wygode i zdrowie. Ciezko to przeliczyc na pieniadze. Kiedys ludzie robili 2ke do dziury w ziemi i podcierali sie liscmi. To bylo zdecydowanie tansze niz utrzymanie wc, wody, papieru toaletowego. Malo kto teraz tak robi Postep i wygoda.
  4. nie dostaniesz gwarancji. Cos za cos, albo tanio albo drożej ale z gwarancja argument ze kiedyś to było do mnie nie trafia, przy stabilności naszych przepisów mogą się zmienić i za 2 lata. A nadal zasilane urządzenie prądem będzie jedynym do którego można wyprodukować energie u siebie. Jak założysz gaz to przerobić instalacje tez będzie trzeba. I płukanie i separatory. Nowe kotły gazowe są bardzo wrażliwe na jakość i gazu i wody kotłowej. Tak czy inaczej wracamy do punktu wyjścia. Nie znasz chyba całkowitego kosztu instalacyjnego gazu vs pompa wiec ciężko podejmować jakaś decyzje. Policz to sobie i będziesz wiedział. A co do wątku z tym jakie będą oszczędności w 10 lat z pompa samorobka to nie da się tego oszacować. Jak walnie Ci klimatyzator przerobiony z klimy to kupisz nawet cały nowy i nie będzie to nawet polowa kosztu taniego haiera. Osobne pytanie czy np po 5 latach będzie do dostania elektronika do pompy czy pieca. Jak nie to i tak kupujesz ponownie nowe urządzenie. Moze sie nie zepsuć ani razu moze i 5 razy w te 10 lat. Cięzko cos wnioskować. Aczkolwiek zasada działania taka sama, sprężarki też nie produkuje 100 firm. Jedyne co może się przydażyć w samoróbce to rozsadzenie wymiennika ale to trzeba zrobić z głową albo zrobić rurowy. Jak prio to koszty to samoróbka Jak św spokoj to albo gaz albo pompa w obu przypadkach instalacja jest do czyszczenia i przeróbek Może być tak, że instalacja w ogóle się nie nadaje do pompy - np dramatycznie mały przepływ. Zrobić się da wszystko, kwestia ceny inwestycji. A podciągniecie gazu na 70m jak chesz to robić sam a nie czekać latami to będzie kilka tanich pomp ciepła.
  5. nie mialem na mysli klimy jako klimy ale przerobienie klimy na pompe ciepla p-w koszty sa zawsze, albo robisz sam albo płacisz. Wiedza i czas kosztuje. Co do pomp ciepła to moje zdanie jest takie, ze jest to w sumie jedyne źródło ciepła do którego można wyprodukować energie. Osobna sprawa czy to się opłaca czy nie ale... pompe ciepła miałem od początku bo była najtańszym źródłem ciepła bezobsługowym. Potem x lat temu gmina zrobiła panele z funduszy unijnych i nagle rachunki spadły o połowę. Z gazem tak nie zrobisz. Panele z grantu były tak tanie że szkoda było nie brać (ok 6 tys za instalacje 3 fazową 5kwp) wiec różnie z tym bywa. A przerobienie instalacji nie jest jakieś super skomplikowane i przy minimalnych zdolnościach manualnych i logicznych da się to zrobić samemu. Tak czy inaczej nawet jak nie masz zamiaru tak robić to jednak proponuje nabyć wiedzę aby Ci ciemnoty nie wcisnęli przy przeróbkach - bo możesz za nie zapłacić kilka razy. A co do tego scopu ok 2 to mocno przesadzasz chyba, ze masz mega małe grzejniki (tz policzone na bardzo wysoką temperaturę zasilania)
  6. te 70m od budynku to i moze byc nie naście tysiecy ale dzieści. Jak sie budowałem 15 lat temu to podobny kawałek wycenili mi na 20 tys zł. A teraz taniej nie będzie. Ciężko podejmować decyzje nie znając wszystkich kosztów. Chcesz tanio kup tanią pompę np Haiera albo zrób sobie sam z klimy, Inwestycyjnie raczej nic tego nie przebije.
  7. eMdzeJ

    Panasonic Aquarea

    oczywiście ze harmonogramy na pompie działają jak jest użyty termostat. Przy czym termostat modyfikuje tylko na grzanie CO a nie na CWU. To pierwsza sprawa. Termostat to tylko dodatkowy warunek do spełnienia aby uruchomić grzanie. Masz w harmonogramie np ustawione tylko grzanie wody w godzinach np 13-15, a np grzanie CO tylko miedzy 22 a 6 rano. Woda się zagrzeje między 13 a 15 jeśli temperatura w zbiorniku CWU będzie na tyle niska aby mogło się uruchomić grzanie (czyli ustawiona docelowa temperatura cwu minus delta) a grzanie CO uruchomi się między 22 a 6 rano JESLI na termostacie spadnie temperatura niżej niż ustawiona minus histeryza ORAZ będą spełnione inne warunki, które i tak by działały jakby tego termostatu nie było (a więc max temperatura grzania, przekroczenie delty ilestam minut, czyli brak możliwości odbioru ciepła i brak możliwości niższej modulacji , maksymalny czas grzania itd)
  8. zawór zwrotny przy pompie cwu jest? w dobrą stronę? jaka jest odleglosc od lazienki do zbiornika cwu?
  9. eMdzeJ

    Daikin vs Panasonic ?

    kup to co tansze. I tak sie w koncu kiedys zepsuje na amen i tak. Porownaj sobie wykresy mocy dla tych pomp bo chyba jakis rozjazd bedzie.
  10. sorry ale dla mnie firma co nawet nie przeczyta instrukcji do tego co sprzedaje i wprowadza klienta w błąd to jest to firma krzak
  11. wystarczy przeczytać instrukcje obsługi na stronie, wszystko sie wyjaśni. Można tez kupic od producenta, albo zadac pytanie mailem. Zawsze to lepsze zrodlo informacji niz jakas firma krzak co jak widac nie ma pojecia o tym co mowi. panel lite nie ma biegow standard ma oba umowizliwaja ustawienie % wentylatorow, jak masz modul stalego przeplywu mozesz ustawic limit i tak sterowac oczekiwna wydajnosca, jak nie masz modulu mozesz to robic korektami
  12. raczej dlatego ze masz nowszy sterownik z bardziej agresywnym odszranianiem. To juz zostalo popraiwone w 300ce, weic zakladalem ze w 302 i 402 bedzie to dzialac niegorzej. na razie mialem -16 raz w nocy i nie poczulem zaduchu wiec jakos to dziala. Poprzedni reku tez mialem bez nagrzewnicy czyli odmrazal sie balanoswaniem wentylatorow i tez bylo ok.
  13. standard ma 3 biegi ustawiane w zakresie 30%-100% wiec identycznie jak w lite, jedyna roznica ze mozna wygodniej zwiekszyc / zmniejszyc wentylacje bez klikania x razy w strzalki. Jeden i drugi panel ma mozliwosc z modulem stalego przeplywu praktycznie ustawienie dowolnego oczekiwanego przeplywu. wg mnie szukasz problemu gdzie go nie ma.
  14. normalnie, nie zauwazylem niczego niepokojacego. masz 2 sterowniki do wyboru. W jednym masz mozliwosc zaprogramowania biegow ze skokiem chyba 10 albo 5 (nie pamietam teraz). W drugim mozesz regulowac co 10% bez mozliwosci zapisania tego jako "biegu". Szczerze? Uzywam rekuperatorow od ponad 15 lat i w tym sie nie grzebie. Ustawiasz raz i juz, co najwyzej jak Ci sie na dluzej pojawi wiecej osob w domu to zmienisz bieg i tyle. Realnie mozesz pedzic ten reku od 100% do 20% (do 30% jest programowanie biegami, 20% to opcja "poza domem") Przy zastsowaniu modulu stalego przeplywu co wg mnie jest koniecznoscia to spokojnie zejdziesz na 20% np do 80m3/h. O tyle fajnie ze maksymalna moc ustawiona w module ma wplyw na faktyczny pozniejszy % przeplyw np ustawisz 400m3/h albo modul sam sie tak sustawi po detekcji i masz 20% z tego na biegu :poza domem" jak ustawisz np 300m3/h to tez masz 20% ale z tej wartosci. Dosc latwo mozna sobie ustawic przeplyw jaki Ci pasuje. U mnie sprawdza sie to dobrze a mam jeszcze dodatkowa puszke filtracyjna na czerpni. Podsumowujac nie zauwazylem wad. Poprzedni reku tez mial odmrazanie obrotami i nie zauwazylem zeby ten zachowywal sie gorzej. Jak sie zrobi cieplej to rozbiore go i poczyszcze i zobacze czy sa jakies slady wilgoci w srodku. Biorac pod uwage cene to jest jedna z lepszych ofert na rynku jak ktos szuka waskiego erv z pionowym ukladem przylaczeniowym.
  15. nie da sie powiedziec. Wiesz czemu? Bo jak jeszcze było dobrze na rynku to na ten sam zakres prac z taka sama pompa ciepla dostawalem oferty na 28 jaki i ponad 50 tys. A teraz to kosztuje tyle ile ktos w stanie jest zaplacic bo pomp brakuje na rynku. Wg mnie przy obecnych zasadach zakładanie paneli bez bardzo dużej dotacji np z gminy nie ma kompletnie sensu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...