
Awinion
Użytkownicy-
Liczba zawartości
84 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez Awinion
-
To jest normalna praca tej pompy. Nie przejmuj się, niedługo nie będziesz zwracał na to uwagi.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Marzec 2023 Całkowicie 177kWh C.O. 132kWh C.W.U. 45kWh
-
Pompa ciepła - zbiornik buforowy - instalacja grzejniki + podłogówka
Awinion odpowiedział czan-el → na topic → Pompy ciepła
Załóż sobie konto Panasonic Service Cloud, będziesz miał możliwość śledzenia wielu parametrów pracy pompy na bieżąco. Wykresy pracy sprężarki, wszelkich temperatur, zużycia energii elektrycznej i produkcji energii cieplnej, będziesz też widział czy taktuje czy jednak nie. To bardzo pomaga w zrozumieniu jakie zmiany wprowadzone przez ciebie jaki dają efekta, a co za tym idzie szybko znajdziesz idealne dla siebie rozwiązania.- 48 odpowiedzi
-
- bufor równolegle
- bufor szeregowo
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Pompa ciepła - zbiornik buforowy - instalacja grzejniki + podłogówka
Awinion odpowiedział czan-el → na topic → Pompy ciepła
Rozwiązanie, które chcesz zastosować jak najbardziej ma sens. Temperatura na grzejniki będzie równa wyjściu z pompy. Deltę ustaw "grzejnikową" czyli 10⁰C. W razie gdyby podłogowa nie osiągała zadanej 35°C zmniejsz deltę.- 48 odpowiedzi
-
- bufor równolegle
- bufor szeregowo
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
To nic nie zmieni. Cyrkulacja zawsze bierze wodę z zasobnika, bo skąd niby ma brać? Pompa wyciąga wodę z zasobnika do instalacji i dalej rurami cyrkulacyjnymi wtłacza ja z powrotem do zasobnika. Sprawdź czy pompa nie ma zablokowanego wirnika. Jeśli nie to na 100% jest zapowietrzona. Między zaworem zwrotnym a pompą wstaw trójnik i daj tam zaworek do spuszczania wody.
-
Styczeń: C.O. - 197 kWh C.W.U. - 50 kWh Razem - 247 kWh Jako, że jest to Panasonic, myślę, że można doliczyć 20%. Dom szkieletowy, parterowy. 176m2 powierzchni ogrzewanej. 100% ogrzewanie podłogowe w rozstawie 10cm. Izolacja: podłoga 31cm styropian, ściany 35cm (15cm wełna + 20cm styropian), strop 30cm wełna. Panasonic All in One 7kW, gen. J.
-
Ale z tego co mi wiadomo dla żywotności sprężarki lepszy jest dłuższy czas pracy niż częstsze włączenia.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jeśli chodzi o defrost to z moich obserwacji wynika, że: Grzanie na termostacie i harmonogramie powoduje wkręcanie się pompy na wysokie obroty, co z kolei powoduje przepływ ogromnych mas wilgotnego powietrza przez jednostkę zewnętrzną a to z kolei powoduje częste defrosty (co 15-20min) Puszczenie pompy samopas bez termostatu i harmonogramu tylko na krzywej lub prostej powoduje pracę pompy na minimalnych obrotach, wentylator ledwo się kręci a defrost jest co kilka, kilkanaście godzin. Tutaj praca bez przerwy 17h
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Rozumiem, że nie grzejesz bo tam nikt jeszcze nie mieszka? Może się okazać, że korzystniej będzie ją puścić samopas np na prostej 25°C, bez termostatu i harmonogramu przy wyłączonej grzałce. W moim przypadku taki sposób grzania wychodzi najbardziej ekonomicznie.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
No jam mam bez grzałki 7kW All in one. W listopadzie zaczął się trzeci rok pracy bez grzałki. Zabezpieczenie przed zamarznięciem jest na pewno, raz u mnie zadziałało, ale nie pamiętam przy jakiej temperaturze. Miałem wtedy wygrzewanie zasobnika na harmonogramie, stara zużyła całą ciepłą wodę i lała dalej czekając na ciepłą więc w zasobniku było 10⁰C, przyszło wygrzewanie zasobnika z harmonogramu i wywaliło błąd (bo defrost w trakcie grzania CWU robiony jest na wężownicy zasobnika). Teraz CWU mam bez harmonogramu. W tym i poprzednim sezonie zasilanie miałem max 26°C, na powrocie 22-23°C. Przy takich parametrach defrost przy temperaturze zewnętrznej -15°C trwa 5min. To moja pompa. Mam też film gdzie tłumaczę dlaczego grzałkę wyłączyłem. A to jak grzałkę wyłączyć podpowiedział mi MiG chyba. Ojciec sukcesu.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
W jednostce zewnętrznej nie ma co zamarznąć, bo to nie jest monoblok. Porównania nie mam, bo grzałka chodziła u mnie tylko miesiąc, ale pobrała wtedy 213 kWh więc drugie tle co sama pompa.
-
W T-Cap defrost wygląda inaczej niż w standardowej wersji. U mnie defrost robi na samej wodzie z powrotu, u ciebie na sprężarce. Przy wyłączonej grzałce zużycie energii jest znacznie mniejsze. Defrost przy -15⁰C trwa 5 minut.
-
Wyłączenie grzałki bezpiecznikiem będzie powodowało błąd, a wyłączenie jej w menu nie zadziała w przypadku defrostu. Ja wyłączyłem ją w ukrytym menu serwisowym. Jedynie takie rozwiązanie działa. Sposób w jaki to zrobić znalazłem na tym forum i zrobiłem to w pełni świadomie i na własną odpowiedzialność, ponosząc ewentualne ryzyko uszkodzenia pompy. Pompę uruchamiałem w listopadzie 2020, przez miesiąc miałem 71h pracy grzałki na same tylko defrosty. Wyłączyłem wtedy grzałkę, dzisiaj licznik pokazuje ten sam stan.
-
Najwyższa temperatura zasilania podłogi w tym roku to było 26⁰C. Nie mam bufora, pompa jest podłączona bezpośrednio w rozdzielacze. Ogrzewanie jest na prostej, bez harmonogramu. Defrost z automatu robił się na grzałce, bo w panasie temperatura powrotu poniżej 26⁰C to zawsze grzałka, a u mnie tyle jest na zasilaniu. Dlatego też wyłączyłem grzałkę całkowicie dwa lata temu. Uznałem to za bezsensowne rozwiązanie w moim przypadku, ponieważ w panasie grzałka jest na zasilaniu i jej praca nie miała żadnego wpływu na temperaturę powrotu przy defroście. Z grzałką, czy bez, powrót zawsze ma 22⁰C, więc po co grzałka?
-
Mam, ale raczej nie da się z niego wyciągnąć ile energii idzie na C.O. a ile na C.W.U. chyba, że bym czekał na grzanie cwu, ale nie mam na to czasu. Poza tym wygrzewanie zbiornika ustawione jest tylko od delty, bez harmonogramu. Raz wygrzewa się w południe, raz wieczorem a czasem o 3 w nocy. Pompa to wersja All in one, zbiornik ma 185. Zbiornik 300L + cyrkulacja napewno pociągnie więcej. Ja założyłem, że lepszy będzie mniejszy zbiornik, najwyżej będzie się częściej wygrzewał.
-
Zadana jest 49C. Nie korzystam w domu z cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, bo jest mi nie potrzebna. To może mieć wpływ na zużycie energii, bo cyrkulacja wychładza wodę w zbiorniku.
-
Grudzień: C.O. - 249 kWh C.W.U. - 48 kWh Razem - 297 kWh Rok 2022: C.O. - 1003 kWh C.W.U. - 393 kWh Chłodzenie: 191kWh Razem - 1588 kWh Jako, że jest to Panasonic, myślę, że można doliczyć 20%. Dom szkieletowy, parterowy. 176m2 powierzchni ogrzewanej. 100% ogrzewanie podłogowe w rozstawie 10cm. Izolacja: podłoga 31cm styropian, ściany 35cm (15cm wełna + 20cm styropian), strop 30cm wełna. Panasonic All in One 7kW, gen. J.
-
Galmet Maxima Compact 10 zbyt wysoka temperatura gazów
Awinion odpowiedział pst25 → na topic → Pompy ciepła
Sprawdź na korpusie pomp obiegowych Wilo, w która stronę masz strzałkę (będzie z boku lub z tyłu). Jeśli w górę to masz odwrotnie podłączony bufor po stronie domu. -
Mam pompę all-in-one panasa. Tam jest zbiornik 185L. Grzeję go tylko od delty, bez harmonogramu. Zadane mam 49⁰C, ponowne wygrzewanie jest przy 41⁰C.
-
C.O. - 158 kWh C.W.U. - 39 kWh Dom szkieletowy, parterowy. Ogrzewane 176m2, 100% ogrzewanie podłogowe, wszędzie w rozstawie 10cm.
-
A propos wyłączania grzałki w ukrytym menu: - tutaj pompa robi defrost bez grzałek przy -15C na zewnątrz - a tutaj gościu tłumaczy jak krowie na rowie dlaczego tą grzałkę wyłączył Ja też mam wyłączona i nic się złego nie dzieje a i kWh jakoś mniej zużywa.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Według mojej wiedzy taktowanie to przypadek w którym: - termostat pokojowy żąda grzania - urządzenie grzewcze dostarcza ciepło o temperaturze wynikającej z nastawy (kg/prosta) - temperatura powrotu wzrasta, przekracza zadaną deltę - urządzenie grzewcze musi się wyłączyć, bo nie jest już w stanie bardziej się zmodulować, pomimo, że temperatura zadana na termostacie pokojowym nie została osiągnięta - po przestoju urządzenie grzewcze włącza się ponownie - sytuacja się powtarza To jest taktowanie?
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Częste uruchamianie się pompy ciepła na grzanie centralnego ogrzewania
Awinion odpowiedział emksuu → na topic → Pompy ciepła
Jeśli wepniesz pompę prosto w podłogę to rozmrozić powinna się bez problemu. -
Też mam szkieletówkę, parterową. Ogrzewam 176m2. Po uruchomieniu w zeszłym roku chodziła na harmonogramie, Trochę kulawo to działało, bo pompa pracowała praktycznie zawsze >60Hz, nadganiała w ten sposób przerwy w pracy gdy nie grzała. W lutym tego roku ustawiłem grzanie tylko od krzywej i zasobnik tez od delty. Pompa chodzi jak się jej podoba, większość czasu na 19/20Hz. Dzisiaj np. włączyła się o 12:00 i chodzi do teraz, nawet bez defrostu po drodze a na zewnątrz 1oC. Prawdopodobnie jest to przypadek, w którym PC jest idealnie dobrana do budynku w którym pracuje. Chociaż często miałem myśli, że mogłem brać PC 5kW. Tutaj ostatnie 3 dni:
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami: