Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wmpol

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    61
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez wmpol

  1. Dawno tu nie zaglądałem ale widzę, że wątek ciągle żyje. Nie jestem w stanie tego wszystkiego przejrzeć, zamiast tego proszę o odpowiedź stałych bywalców np. Piczmana i Adama czy ktoś już jest na etapie eksploatacji gwc wodnego? Pozdrawiam
  2. Kilka uwag 1) przede wszystkim ważne abyś w pobliżu fundamentów nie kopał poniżej poziomu ław fundamentowych! 2) spód rury drenarskiej w najniższym punkcie nie może być poniżej ław fundamentowych 3) rurę drenarską obsypujemy żwirem, im więcej żwiru tym lepiej ponieważ na dobrą sprawę woda płynie nie rurą ale właśnie tym żwirem 4) drenaż z reguły jest obciążony z jednego kierunku (od strony górki) i jeżeli będzie dobrze działał to na pozostałych bokach budynku będzie mało wody do odprowadzenia, dodatkowo rura drenarska ma też za zadanie obsuszać drenaż, działa jak wentylacja Moje wnioski: - jeśli rurę od gwc umieścisz pod rurą drenarską to na pewno więcej napracujesz się z jej układaniem gdyż będziesz musiał mocować ją do podłoża aby nie wydźwignęła rury drenarskiej - biorąc pod uwagę punkty 1-4 to rura od gwc będzie leżeć w żwirze- pytanie jak żwir będzie transferował ciepło (w porównaniu z gruntem rodzimym) na tych bokach budynku gdzie będzie mało wody - oddalając się od fundamentów rurę gwc możesz zakopać głębiej => więcej wody
  3. Kocioł jest pewnie stalowy, dlatego myślę, że nie zaszkodzi jak w kotłowni zastosujesz dla większych średnic rury stalowe. Czy możesz coś więcej napisać jaką masz koncepcję sterowania: - wszystko robisz sam na jakimś mikrokontrolerze, sam też robisz układy we/wy - program na komputerze PC a układy we/wy robisz sam ew. kupujesz - kupujesz gotowy sterownik PLC z układami we/wy i go oprogramowujesz Gdyby kupić gotowy sterownik np. taki: http://sklep.sterowniki.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=54 to jakiego typu we/wy potrzebujemy do: - pomiaru temperatury i czy takie same dla wszystkich rodzajów pomiaru temperatury ( temperatura w pomieszczeniu, w buforze ciepła, na kotle, w obwodach CO, zbiorniku CWU, ewent. temp. spalin) - załączania pomp - sterowania zaworami mieszającymi to chyba już wszystko? Do czego potrzebne jest PID? Niektóre gotowe sterowniki potrafią "uczyć się" właściwości cieplnych budynku i po tygodniu, dwóch testów ustawiają sobie krzywe grzania, czy planujesz też taką funkconalność? Co do buforów ciepła to pomysł z tymi plastikowymi chyba nie na poważnie?
  4. Czy ja neguję, że grawitacja działa? W instalacji Kane66 j grawitacja nie daje jednak rady. Rozrysuj wektory sił i odpowiedz co zmienić w instalacji Kane66, żeby bufor ogrzać w obiegu grawitacyjnym. Pompka działa jednak cokolwiek inaczej niż obieg grawitacyjny. Zaciąga porcyjkę wody na wlocie i wypycha przed siebie. Żeby grawitacja ruszyła muszą się rozruszać większe masy wody, muszą być odpowiednio dobrane średnice rur.
  5. I na tym chyba ładowanie bufora ma polegac. Pytanie czy bez pompki pójdzie? Mnie się wydaje, że nie.
  6. Bardzo trafny argument. Myślę, że ravbc też przyzna rację. Jak to się ma do poprzedniego zdania o wpychaniu wody. Gdzie ma miejsce ta konwekcja. Chyba, że masz na myśli to, że ciepła woda utrzyma się w górze zbiornika. Musiałbym poczytać definicję konwekcji, może się okazać że ja utożsamiam ją z ruchami konwekcyjni a ty określasz tym mianem zasadę, że ciepłe jest na górze a zimne na dole. W takim rozumieniu zjawisko konwekcji w tym przypadku gdy gorące wciskamy od góry nawet przeciwdziała ruchom
  7. Masz rację, z reguły (a może nawet zawsze) wężownica służy do podgrzewania. Dalej jednak nie jestem przekonany czy w buforze się sprawdzi, ale o tym poniżej. Dla mnie ładowanie bufora jest jak ładowanie magazynku do pistoletu na kulki, przy czym kulka symbolizuje gorącą wodę a sprężyna zimną, w miarę jak dokładasz kulki schodzą one coraz niżej, jest ich coraz więcej a sprężyny coraz mniej. Jeśli zastosujesz wężownicę to nie będzie efektu zastępowania zimnej wody przez gorącą, możliwość naładowania bufora będzie wtedy jedynie z wykorzystaniem konwekcji. W zasobnikach cwu z wężownicą ogrzewanie następuje przez konwekcję (grzałka czy też wężownica jest umieszczona chyba raczej od połowy wysokości w dół), z reguły nagrzewa się cały zasobnik . Gdybyś przerwał nagrzewanie zasobnika w połowie to nie uzyskasz raczej 2 zasadniczych warstw. Rozładowanie zasobnika jest natomiast warstwowe dlatego korzystnie ustawić go pionowo. W przypadku bufora nie tylko rozładowanie ale i ładowanie powinno być warstwowe ponieważ w przypadku kotła na paliwo stałe trudno chyba dobrać taką ilość paliwa aby wystarczyła dokładnie do naładowania bufora. Przecież zastosowanie bufora ma największy sens a czasami nawet jest konieczne aby zapobiec przerdzewieniu wymiennika w kotle jeżeli kocioł pracuje z mocą nominalną od rozpalenia aż do całkowitego wypalenia się paliwa i nie powinno być takiej sytuacji, że bufor zostanie całkowicie naładowany a w kotle, który pracuje z mocą np. 20kW a na wyjściu ma 90stopni zostaje jeszcze niespalone paliwo. Bufor nie odbiera już ciepła a układ c.o. w danym momencie odbiera 5kW, czyli zostaje nam 15kW nadwyżki. Reasumując wężownica moim zdaniem powoduje konwekcję, a konwekcja z zasady kojarzy mi się z mieszaniem a nie rozdzielaniem warstw.
  8. Wężownica według moich poprzednich wywodów nie może się sprawdzić gdyż korzystanie z bufora powinno polegać na pobieraniu z wierzchniej warstwy bufora gorącej wody, na jej miejsce wpłynie dołem zimna "zużyta" woda i ma na tym dnie zostać. Jeśli wsadzisz do bufora wężownicę to będzie ona schładzać znajdującą się obok niej wodę, woda ta będzie musiała spłynąć w dół, na jej miejsce musi wpłynąć gorąca i po pewnym czasie musi nastąpić częściowe wymieszanie wody i uśrednienie temperatur. Generalnie różnica polega na tym że: - bez wężownicy woda zimna wraca do bufora poprzez układ c.o. a w przypadku użycia wężownicy przepływa między warstwami wody w buforze. - pobierając porcję gorącej wody z bufora wydrenowujesz ją całkowicie z ciepła i zwracasz do układu w przypadku podłogówki z temperaturą np. 30stopni, w przypadku wężownicy nie za bardzo wiadomo w jakim stopniu wężownica schłodzi wodę. Wracając do mojego pytania. W sytuacji gdy bufory byłyby przed wymiennikiem płytowym to wymiennik ten działałby (oczywiście myślę tylko o aspekcie skuteczności "drenowania ciepła" a tym samy schładzania gorącej wody) jak wydzielona wężownica. Trzebaby modulować wydajność pompki aby pobierała z bufora dokładnie wymaganą ilość gorącej wody, jeśli pobierze za dużo to do bufora wróci zbyt ciepła woda, jeśli za mało to będzie brakować mocy grzewczej. Dlatego też korzystniejsze byłoby umieszczenie buforów za wymiennikiem płytowym. Następną kwestią jest gdzie umieścić zasobnik c.w.u.? Z jednej strony lepiej w układzie otwartym zaraz przy kotle, w sytuacjach awaryjnych będzie mógł odebrać nadmiar energii z kotła, z drugiej strony trudniej chyba będzie podgrzać ten zasobnik wykorzystując energię zgromadzoną w buforze ciepła.
  9. Jest dokładnie odwrotnie... To właśnie powstawanie konwekcji wewnątrz zbiornika jest konieczne, żeby wytworzyły się w nim warstwy, które są największą zaletą tego zbiornika. Póki co wydaje mi się, że nie masz racji: - po pierwsze u Kane66 konwekcji nie było - po drugie omówmy taką sytuację: bufor jest naładowany do temepratury np. 85stopni dajmy na to w 75% swej objętości a w 25% dolnej jego warstwy zalega woda o temperaturze 30stopni, mamy tylko podłogówkę, z bufora pobieramy według potrzeb gorącą wodę do podmieszania w układzie podłogówki, na powrocie z podłogówki mamy wodę o temp. 30 stopni, która wraca do bufora: po co w takim układzie potrzebna konwekcja? - po trzecie: gdyby w powyższym przykładzie bufor był identycznie załadowany a instalacja byłaby oparta na grzejnikach, wtedy na powrocie będziemy mieli np.45stopni, jeśli taka woda wróci do bufora to pewnie jakaś konwekcja nastąpi ponieważ woda o takiej temperaturze nie będzie zalegać na dnie gdy nad nią jest część wody o temperaturze 30 stopni, w żadnym jednak razie nie chciałbym aby w tej konwekcji brała udział woda o tempertaurze 85stopni bo byłoby to szkodliwe Tak więc zapytuję po co ta konwecja jest potrzebna do prawidłowej pracy?
  10. Planuję kocioł na paliwo stałe w układzie otwartym ze zbiornikiem przelewowym, grzejniki i podłogówka w układzie zamkniętym, wymiana ciepła poprzez wymiennik płytowy. Planuję zastosowanie bufora/ów ciepła. Pytanie: gdzie je umieścić?: przed wymiennikiem płytowym (czyli w układzie otwartym) czy za wymiennikiem (w układzie zamkniętym)?
  11. Do tej pory zastanawiałem się jak to możliwe, że w trakcie ładowania lub rozładowania bufora wtłaczając lub wyciągając z niego gorącą wodę nie zaburzymy (nie wymieszamy) warstw wody o różnej temperaturze. Twoje doświadczenia uzmysłowiły mi dzięki czemu tak się dzieje (tak mi się przynajmniej wydaje ). Sądzę, że duża ilość (a zarazem masa) wody w buforze powoduje iż wtłaczanie lub wyciąganie wody do/z bufora dotyczy tylko niewielkiego obszaru w okolicy wlotu do bufora i nie ma zagrożenia, że nastapi "rozruszanie" mas zgromadzonej w nim wody. Jednocześnia ta sama masa skutecznie uniemożliwa grawitacyjny obieg wody w buforze. Tak więc bez tej pompki ani rusz, ale jak się wydaje brak grawitacyjnego przepływu to prawidłowy objaw i jednocześnie warunek konieczny aby bufor prawidłowo spełniał swoją funkcję. Ze względów bezpieczeństwa ta pompka powinna mieć awaryjne zasilanie aby na wypadek zaniku podstawowego zasilania zabezpieczyć kocioł przed przegrzaniem.
  12. Też poszukuję sterownika do sterowania 2 obiegami grzewczymi (podłogówka + grzejniki) z obsługą pogodówki i póki co nie znalazłem. Jeśli przewidujesz "sprzedanie pomysłu" po niewygórowanej cenie to jestem zainteresowany. Myślę również o zastosowaniu w instalacji buforów ciepła (1x1500l lub 2x1000l) ale ich ceny wydają się wygórowane- czy możesz doradzić jak tu zaoszczędzić?
  13. Widzę, że Schiedel dalej "odchudza" swoje produkty, ja kupując parę lat temu Rondo plus miałem szablony do nakładania zaprawy w zestawie startowym. W czasie gdy kupowałem Schiedel'a miało miejsce poważniejsze "odchudzenie", mianowicie producent zmniejszył liczbę typów pustaków zewnętrznych wskutek tego np. Rondo Plus 18 miało ten sam pustak co Rondo plus 20, w ten sposób 18-ka miała wełnę o grubości 4cm a 20-ka tylko 3 cm. Sezon czy 2 sezony wcześniej oba te rozmiary miały po 5cm wełny. Miałem też wrażenie ("na oko"), że odchudzone zostały w tym czasie również ceramiczne rury wewnętrzne. Jest to chyba ogólna tendencja na rynku, np mam wrażenie że styropian EPS 100 jest mniej gęsty niż jego poprzednik FS 15.
  14. Podziwiam tempo stawianie tego komina. Też mam 2 schiedle (rondo plus + osobno wentylacja) i budowa trwała znacznie dłużej. Czy komin masz przymurowany do ściany?
  15. Przede wszystkim dziękuję za odpowiedź. Na początek chcę podkreślić, że moje dotychczsowe posty dotyczą GWC wodnego. Prosząc o przykłady działających instalacji mam na myśli właśnie ten typ GWC. Plusik za dowcipny początek Duży plusik za zaproszenie, dziekuję bardzo, chętnie skorzystam. Mam nadzieję, że zaproszenie nie jest ograniczone czasowo ponieważ ze względu na trwający sezon budowlany i związany z tym brak czasu nie będę mógł przyjechać wcześniej niż powiedzmy we wrześniu. Te 2 -3 godziny to dla budujących wiele. Na razie trzeba wykorzystywać długi dzień. Dziękuję również za mail'a. z tym językiem to chyba trochę przesada . niezbyt otymistycznie to brzmi, ale odniosłem takie wrażenie, że ułożenie 200 m rury pod trawnikiem to może być takie coś na kształt "czegokolwiek" i żeby zrobić działającą instalację to nie wystarczy sobie poteoretyzować. Brzmi obiecująco. Jeżeli można robić pomiary tzn., że to będzie coś działającego. Chętnie się z tym zapoznam. Minusik za jakieś takie insuacyjno-demagogiczne zdanie . Mam nadzieję, że nie . Na koniec jeszcze muszę dać minusik ponieważ poniższe pytanie dalej bez odpowiedzi. Oczywiście pytanie dotyczy GWC wodnego. Pozdrawiam
  16. Patrząc na dachówki od środka domu (przez szparę na łączeniach folli dachowej) w słoneczny dzień widoczne są gdzieniegdzie rozświetlone (czyli zewnętrzne) części dachówki albo wręcz promienie słoneczne (w każdym razie coś rozświetlonego). Czy to objaw w granicach normy, czy nieprawidłowość. Dachówka ceramiczna zakładkowa. Pozdrawiam
  17. Możesz przesłac na priv, z góry dziękuję. A wieczorem jeszcze coś dopiszę
  18. Czysta hydraulika według mnie , każdy powinien sobie poradzić! No mnie wychodzi 1200 zł z najtańszym sterownikiem a 1400 z najdroższym,który steruje wieloma urządzeniami poza tym ,,, Przepięknie Dla mnie bomba. Ty zaczynasz budowę tak więc trzeba poczekac, ale może wiadomo Ci o jakieś działającej instalacji wykonanej samodzielnie w cenie do 2000zł.
  19. Zgadzam się, też tak to widzę. Nie określiłbym się jako niedowiarek co do samej idei, natomiast rok temu zanegowałem 3 rzeczy: 1) że to taki proste 2) że takie tanie, nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta, że pierwotnie Adam oszacował koszt na 1500zł. 3) że wykonalne w praktyce ze względu na wielkość nagrzewnicy, którą gdzieś trzeba zabudować. Co do 3 punktu być może nie jest tak źle jak się obawiałem- patrz wyliczenia z Juwentu wklejone przez Ciebie kilka dni temu.
  20. Dzięki, to jest jasna, czytelna odpowiedź. Przy czym gwoli ścisłości, przypuszczam że żadnych zaawansowanych wzorów przy projektowaniu tych instalacji chyba nie stosowałeś. Opierałeś się na przyjętych normach wykonawczych czyli np. kubatura 'x' => przepływ 'y', przepływ 'y' => przekrój przewodu 'z' itp. Po prostu powielałeś przetestowane rozwiązania. Natomiast głowny temat tego wątku czyli GWC wodny to jeszcze nie przetestowane rozwiązanie (chyba) i trzeba wyjść od teorii i wypracować dopiero normy wykonawcze, oraz przewidzieć czychające po drodze przeszkody.
  21. Jako, że przez ostatni rok nie śledziłem tego wątku (a ma on już 2 lata) chciałem zapytać czy ktoś już uruchomił GWC wodny1. Czy znane są już odpowiedzi na pytania jaka rura i ile metrów tej rury w ziemi, jaka wielka nagrzewnica, jaka pompka?. Czy ktoś w ogóle wyszedł już poza pierwszy etap czyli zakopanie rury? Pytanie kieruję szczególnie do stałych bywalców tego wątku czyli Mice'a i Adama.
  22. powinienem się obrazić Nie, nie powinieneś, nie miałem takiego zamiaru. Stwierdziłem tylko fakt, że mam wrażenie jakbyś był kimś w stylu jego adwokata, w każdym razie, że nie jesteś osobą do końca bezstronną i obiektywną.
  23. Póki co jestem bezstronny. nie wiem natomiast czy Adam w tym momencie nie powinien się obrazić, skoro bierzesz go w obronę. Stwierdziłem, że pytanie jest na tyle trudne, że przekierowałem je od razu do "guru" tej tematyki. Po prostu. I dalej chętnie poznam odpowiedź . To bardzo dobrze, nie neguję tego. Przy czym jakie instalacje masz na myśli: wentylacje, rekuperacje, GWC, CO. Może się przydac na przyszłość gdyby ktoś miał jakieś pytania.
  24. Da się co zresztą uczyniłem (Wysłany: Pon, 21 Lipiec 2008 10:48 ) Adamie, a ja chciałbym poznać Twoją odpowiedź na takie pytanie. ale nie odpowiedziałeś. Zapytałem Mice ponieważ jest często Twoim posłem Chciałbym się dowiedzieć czy w temacie GWC i/lub bufora ciepła (który zamierzałeś zrobić) wyszedłeś już poza teorię i udało Ci się coś uruchomić- jeżeli to nie tajemnica. Piszesz tyle postów, że nie sposób je wszystkie przeczytać, tym bardziej, że często mocno je rozwlekasz (ostatnio opis hydrosfery w wątku o wentylacji ) więc jeśli już takiej informacji udzieliłeś to proszę o link. Myślę, że NAJLEPSZY DORADCA NA FORUM to prawie jak funkcja publiczna i zobowiązuje do odpowiedzi na pytania dotyczące tematyki, którą poruszasz. Pozdrawiam
  25. Do Tosinki. Ged jest zbyt zajęty więc chciałbym skorzystać z Twojej wiedzy. Czy klinkieru rzeczywiście nie wykorzystywano do budowy komina w dworkach?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...