Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Lew2

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    1 472
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    3

Ostatnia wygrana Lew2 w dniu 15 Sierpnia 2023

Użytkownicy przyznają Lew2 punkty reputacji!

1 obserwujący

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Kraków

Lew2's Achievements

ELITA FORUM (min. 1000)

ELITA FORUM (min. 1000) (6/9)

  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Posting Machine Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare

Recent Badges

121

Reputacja

  1. Moim zdaniem wylewać beton na miejscu. Tylko zrobić jedną rzecz, która dawniej była oczywista, a teraz nie ma jej w gotowych zbiornikach betonowych: miejsce obniżone, wgłębienie typu wiadro/miska lub zrobione z betonu. Dzięki temu możliwe będzie całkowite opróżnienie zbiornika do czyszczenia, bo wszystko wpłynie do tej miejscowej dziury.
  2. Tak. § 12. ust 10: "Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1–9, nie jest wymagane w przypadku, gdy sąsiednia działka jest działką drogową." Więc, do drogi możesz się przesunąć ile chcesz.
  3. Ja bym zaproponował, aby polubownie Wspólnota sfinansowała koszt rolet zewnętrznych.
  4. Przeznaczenie pod drogę w MPZP to takie życzenie gminy. Jeśli jest z tym związana nieprzekraczalna linia zabudowy (pewnie aby nie zabudować tego terenu przeznaczonego pod drogę), to ona Cię ogranicza, ale na swojej działce (po swoim terenie) dojazd do budynków organizujesz sobie jak chcesz niekoniecznie wzdłuż tej drogi z MPZP i przedstawiasz to jako PZT Twojej działki. W międzyczasie możesz tak czy siak ruszyć procedurę zmiany MPZP.
  5. Jak projektowałem dom, to nie wiedziałem o tym, że pręty są na 12 m. Myślę: "co to 1 metr więcej? Nie będzie problemu." Ale 12 m to jest wartość graniczna powyżej której koszty zbrojenia rosną znacząco. Jeden wymiar domu mam długości 13 m i właśnie przez to zbrojarze musieli łączyć na tzw. zakładkę - takie oploty łączące zbrojenia. Ale w międzyczasie znalazłem na Śląsku jakiś skład ze stalą, gdzie oferowano pręty 14 m, 16 m i dłuższe. Tylko cena za pręt 16 m jest ok. 2 razy jak cena za 12 m! Do tego bardzo kłopotliwy i kosztowny transport. Więc teoretycznie są pręty dłuższe, ale taniej aby zbrojarze spletli coś z "dwunastek". Na wszystkich składach budowlanych w okolicy pręty zbrojeniowe były tylko 12 m.
  6. Jeżeli zmiana PZT nie zwiększa obszaru oddziaływania to jest NIEISTOTNA.
  7. Wypis z rejestru gruntów określa obecny sposób użytkowania. Może on być nawet niezgodny z przeznaczeniem w MPZP. Natomiast Twój MPZP określa, że możesz tam stawiać budynki takie jak opisane powyżej w MPZP. Pytanie czy musisz mieć coś z zabudowy zagrodowej najpierw (np. altankę na króliki 1mx1m), aby mieć zabudowę uzupełniającą (dom mieszkalny)? Nie wiem co autor MPZP miał na myśli...
  8. Lew2

    Brak zgłoszenia

    Od którejś zmiany Prawa Budowlanego nie trzeba już zgłaszać rozpoczęcia robót. Sprawdź w przepisach czy 2019 się na to łapie.
  9. Do podatku lokalnego jest liczona "powierzchnia użytkowa", która jest opisana w ustawie o podatku lokalnym. Zwracam uwagę, że "powierzchnia użytkowa" występuje w 4 różnych ustawach i w każdej jest liczona w inny sposób. Nie wiem co bank chce. Strych wlicza się do podatku jeśli jest użytkowy tzn. spełnia wymogi opisane w ustawie odnośnie: średniej wysokości, wysokości w świetle i wysokości w ogóle w różnych punktach.
  10. Oficjalnie powinieneś do gminy zgłosić pomieszczenie jako przeznaczona na działalność gospodarczą tylko wtedy jeśli jest ono użytkowane wyłącznie do celów gospodarczych. Jeśli natomiast jest zarówno do celów prywatnych jak i działalności gospodarczej (np. sypialnia, kuchnia) to nie musisz tego zgłaszać. Wtedy gmina chętnie naliczy Ci podatek od działalności gospodarczej, który w większości pazernych gmin jest 10-krotnością podatku mieszkalnego. Ale tak zapytam: skoro nie będziesz tam przyjmował klientów to po co wychodzić przed szereg i zgłaszać do gminy? Chyba też będziesz korzystał z tego pomieszczenia do celów prywatnych? Nieprawdaż? Poszukaj w ustawie o podatku lokalnym.
  11. Bierzesz pod uwagę prawo obowiązujące w 1926 roku i jeśli jest zgodne z ówczesnym prawem to jest w porządku. ale nawet jakby stanowiły samowolę, to według prawa budowlanego wprowadzonego od 2020 roku jak nikt się przez 20 lat nie upomina (ani sąsiad, ani gmina) to znaczy że taka samowola nikomu nie przeszkadza i podlega prostej legalizacji. Innymi słowy sąsiedzi i różne instytucje mają 20 lat na podważanie legalności Twojej budowy. Jak to stoi już tyle lat, to nikt Ci tego nie podważy. Ale ostrzegam, że budynki mające co najmniej sto lat automatycznie stają się zabytkami. A posiadanie zabytku w polskim prawie to same kłopoty!
  12. Czepiam się tego, że wprowadzasz pytającego w błąd sugerując, że jeśli chce postawić w granicy to MUSI dobudować się do istniejącego budynku. Piszesz: " ale tylko na jego istniejącej długości" Odpowiedź prawidłowa jest: nie musi.
  13. Lew2

    Wada prawna działki

    Przecież do takiej instalacji po większej ulewie bez problemu może osunąć się ziemia i zatkać całkowicie przepływ...
  14. Nie ma takiego czegoś jak "zasadniczo". Dopuszcza się budowanie w granicy w oparciu o konkretne przepisy, a nie jakieś zasadnicze reguły. To co piszesz dotyczy konkretnie budowy w oparciu o § 12 ust. 3. Skoro MPZP nic nie wspomina o dopuszczeniu budowy w granicy, to budujesz nie oparciu o § 12 ust. 2. tylko w oparciu o ust. 4. pkt. 3. Ale wtedy zgodnie z ust. 5 wymagane pozwolenie na budowę, chociaż był tu na forum przypadek, że PINB uznał, że PnB nie potrzebne, bo wystarczy spełnienie przepisów z ust. 4. Żadna zgoda sąsiada nie jest wymagana, tylko spełnienie przez Ciebie wszystkich przepisów wymienionych enumeratywnie w ust. 4.
  15. Nie ma w Prawie Budowlanym doprecyzowane co ma zawierać Dziennik Budowy, więc zmiany nie muszą być tam wprowadzone. Wpisy w Dzienniku Budowy może dokonywać inwestor czyli Ty. O to ściąłem się z Inspektorem w PINB. Wypełniłem pół jednego z tomów Dziennika Budowy własnoręcznie (kilka stron odstąpień nieistotnych drobnym pismem) i przy oddaniu PINB zwrócił mi uwagę, że ja nie mogę wpisywać nic w dzienniku. Kulturalnie pokierowałem do odpowiednich przepisów. Zresztą na okładce Dziennika Budowy jest cytat z Prawa Budowlanego i pierwszym uprawnionym jest inwestor. Zamilkli i zezwolili na użytkowanie budynku.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...