Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dekar

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    396
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez dekar

  1. U mnie zużycie kWh na CWU też wysokie, zidentyfikowaną przyczyną jest zamontowany zbyt nisko w zbiorniku czujnik temp. Każde zużycie wody powoduje, że momentalnie obniża się na nim temp. bo dobierana jest zimna z sieci i w efekcie mam "błyskawiczne" dogrzewanie wody mimo, że większość wody w zbiorniku ma wciąż zadaną temp
  2. Nie muszę robić, ja doskonale wiem gdzie mi ciepło ucieka. Pół budynku jest nieogrzewane a na dodatek strop między garażem a strychem to zwykła płyta OSB na legarach (mam tam strop drewniany). Jak zaprosiłem ostatnio znajomego architekta to aż gwizdnął jak zobaczył ten mój "mostek termiczny". I tu właśnie kłania się negatywny efekt PC Koszt ocieplenia stropu i pewnie przydałoby się ocieplić ścianę między częścią nieogrzewaną i ogrzewaną jest na tyle duży w porównaniu z ewentualnymi oszczędnościami, że brak mi po prostu motywacji Ile zaoszczędzę? 500-600 kWh rocznie? No niech będzie 1000 to raptem coś koło 400zł rocznie a pewnie mniej... To już prędzej zrobię ten strop ze względów estetycznych niż oszczędnościowych...
  3. U mnie grudzień 2014 768 kWh CO+CWU Cały 2014r. zamknął się w 4652 kWh 3 pełny sezon grzania. W 2012 PC zużyła 5981 kWh, w 2013 6579 kWh.
  4. Po 60 minutach 5,7/3,2
  5. U mnie za listopad 434kWh CO+CWU. Generalnie jestem zadowolony bo w zeszłych 2 latach w listopadzie miałem zużycie 556kWh (2012) i 640kWh (2013). Co by nie było jednak tak różowo to temperatura wewnątrz po ostatnich mroźnych dniach spadła do nieakceptowalnego poziomu 19-20 stopni więc musiałem podbić odpowiednie parametry na sterowniku. Teraz będzie mi "spalać" więcej kWh. Niestety likwidacja części mostków termicznych i lekka zima z zeszłego roku rozregulowały mi ustawienia i teraz muszę znowu szukać "złotego środka".
  6. Dobry projektant dopasuje wymiary budynku pod wymiary materiału budowlanego, faktycznie działa, odpadów miałem tyle co kot napłakał (oczywiście relatywnie). Poza tym prosty dach, mało załamań ścian, mało kominów, mało okien, brak schodów, brak kominka itp., oczywiście to ekstremum każdy dopasowuje podług siebie. A tak poza tym to najwięcej można oszczędzić na materiałach wykończeniowych, ale to na etapie projektu trudno wyeliminować.
  7. Miałem dwa przeglądy, bo wymagała tego gwarancja jaką dawała firma montażowa. Teoretycznie przegląd raz w roku. Przegląd sprowadzał się do oczyszczenia sitka filtrującego, kontroli równomierności ciśnienia w DZ (mam aż 5 odwiertów), analizy stopnia stężenia glikolu i weryfikacji stopnia zużycia anody magnezowej w zbiorniku CWU. W tym roku przeglądu nie robiłem, sprawdzam tylko ogólne ciśnienie w GZ i DZ co by nie spadło za bardzo. Cena i czas oczekiwania zapewne zależy od tego jaka firma ciebie serwisuje. U mnie za przegląd brali 250zł i wizyta praktycznie z dnia na dzień.
  8. Zużycie energii el. w marcu (CO+CWU) 513,5 kWh Zużycie energii el. w sezonie grzewczym październik 2013 - marzec 2014 (CO+CWU) 3892 kWh
  9. W zeszłym roku znajomy kupił szeregówkę. Przylatuje do mnie jakoś tak na jesieni, że ma chyba zepsutą podłogówkę bo nie czuje ciepła bijącego z podłogi Był baaardzo zdziwiony kiedy go uświadomiłem, że temperatura podłogi przy dobrze działającej podłogówce powinna oscylować wokół dwudziestu paru stopni czyli temperatur praktycznie niewyczuwalnych lub słabowyczuwalnych a już na pewno nie "bijących" ciepłem. Co do zalezności temp. na wyjściu PC od temp. DZ to takiej bezpośredniej zależności nie ma. To co podają producenci czyli 0/35 to wartość teoretyczna pokazująca jaki COP uzyskuje pompa przy takich parametrach. W rzeczywistości temp zasilania CO zależy od zewn. czynników i parametrów nastaw na sterowniku pompy.
  10. Wydaje mi się, że przejście na II taryfę wiąże się z pokonaniem pewnej bariery psychologicznej. Ja też czułem pewien opór przed zmianą taryfy, niby znałem liczby, ale gdzieś tam tłukło mi się po głowie irracjonalne przeświadczenie, że po co mi to, przecież teraz wszystko działa, prąd płynie, rachunki nie zabijają, a jeżeli jednak się okaże, że większość prądu zużywam w taryfie dziennej? Ot, taka ludzka obawa przed zmianą. Na początku zwracałem uwagę na to co kiedy włączam, ale po paru fakturach za prąd przestałem się tym przejmować. Obecnie jedynym "ukłonem" w stronę II taryfy są: 1. Praca PC 2. Praca zmywarki 3. Praca pralki Oczywiście też bez przesady jak trzeba to zmywarka i pralka włączane są w razie potrzeby na bieżąco. Podstawiając stawki dla G11 za zużyty prąd ogółem to za cały zeszły rok zapłaciłem mniej o 1150zł.
  11. Moje zużycie w lutym to 671 kWh (CO+CWU) przy średniej temp. zewn. 3,22 stopnia.
  12. Nieprawda. Ceny jakie przytaczasz dotyczyły po pierwsze tzw. pomp "markowych", po drugie instalacji PC gruntowych z odwiertami pionowymi i po trzecie za całość instalacji tzw. odwierty+kotłownia+podłogówka. Dlatego na pewno nie można użyć zwrotu "standardowe wyceny na pompy ciepła" i stosować do porównania ceny samej pompy.
  13. U mnie temp. we/wy DZ, po ok 60 minutach pracy: [TABLE=width: 199] [TR] [TD]Data [/TD] [TD]Wy [/TD] [TD]We [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2013-11-27 [/TD] [TD=align: right]5,6 [/TD] [TD=align: right]3,2 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2013-12-13 [/TD] [TD=align: right]5,3 [/TD] [TD=align: right]2,9 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2013-12-17 [/TD] [TD=align: right]5,1 [/TD] [TD=align: right]2,8 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-01-06 [/TD] [TD=align: right]5,1 [/TD] [TD=align: right]2,8 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-01-10 [/TD] [TD=align: right]5,1 [/TD] [TD=align: right]2,8 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-01-21 [/TD] [TD=align: right]4,7 [/TD] [TD=align: right]2,5 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-01-24 [/TD] [TD=align: right]3,8 [/TD] [TD=align: right]1,6 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-01-28 [/TD] [TD=align: right]3,7 [/TD] [TD=align: right]1,4 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-02-16 [/TD] [TD=align: right]4,4 [/TD] [TD=align: right]1,9 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-02-18 [/TD] [TD=align: right]4,4 [/TD] [TD=align: right]1,8 [/TD] [/TR] [/TABLE] DZ zregenerowało się o jakieś 0,7-0,8 stopnia
  14. Tak jak inni napisali to zależy od warunków gruntowych. Tutaj masz przykładowe wartości energetyczne gruntu Jak widać rozbieżności są znaczne. Róznice w wycenach pewnie wynikają z różnych podejść firm w szacowaniu uzysku cieplnego z gruntu. No i pewnie część liczy na podbicie w ten sposób ceny, bo im więcej metrów odwiertów tym cena i w efekcie zysk wyższe.
  15. Wydaje mi się, że to za daleko idące wnioski. Pompa owszem jest bardziej złożonym systemem grzewczym rozpatrywanym oczywiście jako całość (DZ, kotłownia, GZ) i faktycznie jest więcej miejsc gdzie instalację można skopać. Również system ogrzewania niskotemperturowego o dużej bezwładności wymaga więcej wysiłku aby go prawidłowo na początku dostosować do charakterystyki budynku mieszkalnego. Tylko tego nie demonizujmy raptem parę dni obserwacji i korekty parametrów na sterowniku to nie jest jakiś wielki wysiłek, ale jak widać na omawianym przypadku opłaca się jednak to zrobić. Natomiast aby ogrzewać się prądem trzeba mieć naprawdę dobrze ocieplony budynek bo tu każda niedoróbka kosztuje 2-3 razy więcej (tylko proszę bez rozbierania tych liczb na czynniki pierwsze, chodzi mi o to, że tu nie ma efektu COP). Czyli u tu i tu trzeba uważać, tylko inaczej rozłożone są akcenty. Osobiście mniej pewnie czułem się w kwestiach związanych z izolacyjnością, uszczelnianiem, prawidłowym osadzaniem itd. czyli wszystkim tym co składa się ostatecznie na ciepły, szczelny dom. Jak się okazało słusznie, bo daleko mojemu domowi do wysokich standardów szczelności, ale dzięki temu, że mam PC nie odbija mi się to aż tak bardzo na portfelu. Gdybym zdecydował się na prąd mogłoby być niewesoło. A tak to powoli sobie likwiduję mostki termiczne bez nerwowego oczekiwania na rachunek za prąd (szczególnie tej zimy ).
  16. Największa i najdroższa firma a nawet nie zaizolowała rur w kotłowni? To nie najlepiej o niej świadczy. Znajomy ma też Nibe i na piętrze grzejniki (parter podłogówka), niestety decyzję o PC podjął zbyt późno i podpiął ją pod nieoptymalny układ mieszany. W pierwszym sezonie rachunek oscylował mu w granicach 6 tyś zł za rok! Oczywiście grzał CO do temperatur wymaganych przez grzejniki do zapewnienia komfortu cieplnego (coś koło 50 stopni), więc grzałki pracowały prawie non stop. Teraz zmądrzał, obniżył temperaturę zasilania, ale za to ma chłodno na poddaszu bo grzejniki nieprzewymiarowane. Podejrzewam podobny efekt u twoich znajomych jeżeli tak zrobią. Tak jak inne osoby napisały na pierwszy rzut oka przyczynami takiego a nie innego działania PC mogą być: 1. Zbyt długi czas pracy cyrkulacji CWU (częste załączania pompy) 2. Zbyt wysoka temperatura zasilania CO (to moim prywatnym zdaniem główna przyczyna wysokiego zużycia) 3. Zbyt wysoka temperatura CWU (po co 52 stopnie? Przecież to od razu trzeba schładzać zimną wodą, ja mam 42 stopnie a i tak czasami muszę dodatkowo ją schładzać, bo parzy) 4. Brak znajomości obsługi sterownika (kto wie co tam jeszcze serwisant ponaustawiał?). Nawet najlepszy fachowiec nie jest w stanie tak dobrze jak mieszkaniec określić skutku zmiany parametru na sterowniku i w efekcie dobrać optymalne ustawienia. To jednorazowa akcja ale konieczna do wykonania jeżeli chce się mieć efektywnie działąjący układ. Podkreślam słowo "efektywnie" bo aby działał byle jak to jak widzimy można obyć się bez osobistego wykonania tego kroku i wyręczyć monterem albo wręcz pozostać na ustawieniach fabrycznych (co często jest jednym i tym samym ) 5. Sprawdziłbym też czy sterownik wewn. i zewn. nie "dezorientują" pompy, łatwo przy takim układzie bardziej zaszkodzić niż usprawnić działanie pompy.
  17. Co prawda ekspertem się nie czuję, ale ponieważ eksploatuję już 3 sezon pompę mogę napisać co ja bym zrobił na miejscu twoich znajomych. 1. Zweryfikował prawidłowość działania samego systemu grzewczego (serwis, instrukcja),w szczególności: - DZ, przepływy w poszczególnych nitkach (czy przypadkiem któraś sie nie przytkała? i PC jedzie na mniejszej ilości pracując na niskich temp DZ?) - PC - czy sterownik nie nawalił, a może któryś z czujników temp.? - GZ - tam są grzejniki czy podłogówka? odpowietrzone? Sprawdziłbym też czy temp. CO są prawidłowe przy zadanej temp. wewn? 2. Po upewnieniu się, że sama instalacja jest ok poszukałbym przyczyn leżących w wykonaniu samego budynku (termowizja, pirometr): - mostki termiczne - szczelność okien, drzwi 3. Na koniec zastanowiłbym się nad ogólnymi koncepcjami/warunkami dot. ogrzewania: - czy nie są ogrzewane energożerne pomieszczenia, które nie muszą być np. garaż - czy nie ma przypadkiem "sztucznych" mostków termicznych (np. kominek z otwartym szybrem) - u mnie np. woda CO przechodzi najpierw przez pomieszczenia nieogrzewane (strych) i dopiero "wpada" do części ogrzewanej budynku, to dodatkowe straty ciepła, może nie jakieś super znaczące, ale na pewno jakąś tam cegiełkę to dodaje. - czy czujnik jest pogodowy czy wewn? Jeżeli wewn. to gdzie umieszczony nie w jakimś "zimnym" miejscu? - czy jest WM czy grawitacyjna? Czy WM z rekuperacją? A może rekuperacja się zepsuła i WM wywiewa ciepło z budynku? (o ile jest oczywiście) Ta kategoria to pełne pole do popisu wyobraźni. To tak na szybko... Tak jak ktoś napisał podałeś dane przybliżone więc trudno konkretnie wskazywać przyczyny, nie wiadomo nawet czy jest problem, bo może faktycznie zużycie energii bytowej jest aż tak duże. Może im się ktoś wpiął w licznik?
  18. U mnie aktualnie po 80 minutach pracy 4,6/2,1 Rok temu miałem 1,6/-0,3 (po 60 minutach). Od razu widać o ile lżejsza jest tegoroczna zima...
  19. Link do dokumentu z pokazaniem przesunięcia krzywej w sterowniku RX910-DUO http://www.frisko.com.pl/prod_img/obrazki/181/RX910-DUO_v3.pdf
  20. Dostałem ofertę w której wykonawca proponuje pod ogrodzenie frontowe zrobienie pełnych fundamentów jedynie pod słupki, a pod podmurówkę tylko 10cm wylewkę. Ogrodzenie ma być z systemowych bloczków betonowych imitujących kamień łupany, coś w stylu Gorca lub Sonnblicka. Wypełnienie przęsłami metalowymi. Zda to egzamin? Grunt raczej gliniasty.
  21. Skuteczność dezynfekcji termicznej przeciw Legionelli zależy głównie od trzech parametrów: 1. Temperatury 2. Czasu utrzymania tej temperatury 3. Częstotliwości dezynfekcji Dyskusja/pyskówka nie wiem czemu skupia się tylko na tym pierwszym i czasami trzecim zupełnie pomijając drugi. Przecież wyraźnie podawałem, że przy niższych temperaturach trzeba grzać dłużej aby dezynfekcja była skuteczna i tyle... Zadanie dla Pixysa: Aby skutecznie zdezynfekować instalację potrzeba zagrzać w niej wodę do 60 stopni i przepłukiwać ją przez przez 2 minuty w okresach co 2 tygodnie. W instalacji domowej woda CWU grzana jest do 60 stopni i przepłukiwana przez 30 minut co tydzień. Czy instalacja została skutecznie zdezynfekowana? Prościej już chyba nie można...
  22. Brawo, nie ma to jak wziąć dane z ulotki reklamowej firmy produkującej systemy dezynfekcji, która udowadnia jak nieskuteczna jest dezynfekcja termiczna i jak bardzo trzeba grzać (co oczywiście kosztuje i niszczy instalację) aby pozbyć się bakterii w odróżnieniu od jedynej, najlepszej i najskuteczniejszej metody X. http://www.euroclean.com.pl/dezynfekcja-termiczna-fakty-i-mity Baaardzo niezależne dane i oczywiście zupełnie obiektywne... Opracowań bardziej naukowych w sieci jest multum, poniżej parę cytatów z pierwszego lepszego opracowania (akurato to dotyczyło mierzenia wpływu materiału instalacji CWU na występowanie Legionelli): W niskich temperaturach (poniżej 20°C) bakteria znajduje si ę w stanie hibernacji. Silny rozwój następuje pomiędzy 25°C a 48°C, z optimum wzrostowym przy temperaturze 37°C (temperatura ciała ludzkiego, idealna temperatura prysznicu). Wyższe temperatury niszczą tę bakterię: w 50°C: 90% ginie w czasie 2 godz. w 60°C: 90% ginie w czasie 2 min. w 80°C: 90% ginie w czasie 1 min. I kolejny: Do infekcji płucnej dochodzi w skutek inhalacji bakterii Legionella obecnych w aerozolach (bardzo małych kropelkach wody < 5μm, występujących np. w natrysku). Zakażenie bakterią następuje głęboko w pęcherzykach płucnych. Picie skażonej wody zazwyczaj nie powoduje infekcji, gdyż bakterie natychmiast giną w kwasie żołądkowym. Dodam tylko, że najbardziej znany przypadek epidemii choroby legionistów był spowodowany brudną klimatyzacją w hotelu a nie brakiem dezynfekcji instalacji CWU. Na koniec ciekawostka: Liczbę bakterii Legionella podaje się w jtk/l (jednostkach tworzących kolonie / litr). Granica wykrywalności wynosi 50 jtk/l, w instalacjach silnie skażonych spotyka się do 1 miliona jtk/l. Czyli w cytacie przytoczonym przez Pixisa mamy doczynienia ze stężeniem 100 krotnie wyższym niż w mocno skażonej instalacji... Podsumowując. Jak ktoś chce grzać CWU do wysokich temp. to niech to robi jak pokazują badania im goręcej tym gorzej dla Legionelli, ale nie ma co demonizować robienia tego w niższych temperaturach. Do wszystkiego trzeba podchodzić racjonalnie i nie przerzucać swoich fobii na forum, bo jeszcze ktoś uwierzy i będzie się niepotrzebnie wykłócał np. z instalatorem. No i zarażenie się Legionellą w warunkach domowych też proste nie jest, już szybciej zarażę się w biurowcu czy hotelu z brudną klimatyzacją.
  23. Użytkuję Ecopowera od 2010, ale de facto dla warunków domowych od 2011. Mam identyczny problem z załączaniem, zresztą opisywałem go na FM. W zasadzie do końca tego nie zlikwidowałem, pomogło (trochę) bardzo wyraźne zróżnicowanie temp. Komf. i Eko. Mam teraz 23/16, kiedy miałem ustawione "na równo" np. 21/21 to faktycznie miałem prawie cały czas załączenia co 20 minut na raptem parę minut (tyle mam ustawione na "odpoczynek" sprężarki). Mam starszy sterownik RX77 bez sterowania pokojowego, tylko pogodówka. Ostatecznie dałem sobie z tym spokój, grunt, że mam ciepło...
  24. Fakt, pompa wygląda siermiężnie ale żeby zaraz chińska... Wydaje mi się mało prawdopodobne, aby jak ktoś już ściąga pompy z chin, to wmontowywał do nich polski sterownik. Chyba taniej by było ściągać od razu komplet? No i problemów produkcyjno/logistycznych mniej...
  25. Kiedyś się dowiadywałem, ale zapomniałem sobie zapisać i teraz po prostu nie pamiętam. Na pewno bez.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...