Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

IH

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    78
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez IH

  1. Witam, Przenoszę pytanie z forum ogrodowego na "Zrób to sam" w nadziei, że może ktoś mi coś podpowie. Mam stary stolik ogrodowy z żeliwnymi rzeźbionymi nóżkami (głowy koni) i prostym, kamiennym blatem (zastępczym). Marzy mi się blat z niedużych płytek, najchętniej z obrazkami . Tyle, że nie wiem, jakie płytki mogę położyć przy założeniu, że stolik będzie "zimował" na dworze (za ciężki, żeby go chować). Widziałam przepiękne płytki ceramiczne (ok. 15 cm x 15 cm) z "wiejskimi" obrazkami - pasowałyby do nóżek. Albo stare kafle ceramiczne - też klimatyczne. Że nie wspomnę o płytkach azulejos. Ale podejrzewam, że wszystkie te cudeńka mogą popękać na mrozie. Może ktoś zna producenta niedużych, mrozoodpornych, wodoodpornych płytek/kafli, które mają "to coś"?
  2. Witam serdecznie, Mam stary stolik ogrodowy z żeliwnymi rzeźbionymi nóżkami (głowy koni) i prostym, kamiennym blatem (zastępczym). Marzy mi się blat z niedużych płytek, najchętniej z obrazkami . Tyle, że nie wiem, jakie płytki mogę położyć przy założeniu, że stolik będzie "zimował" na dworze (za ciężki, żeby go chować). Widziałam przepiękne płytki ceramiczne (ok. 15 cm x 15 cm) z "wiejskimi" obrazkami - pasowałyby do nóżek. Albo stare kafle ceramiczne - też klimatyczne. Że nie wspomnę o płytkach azulejos. Ale podejrzewam, że wszystkie te cudeńka mogą popękać na mrozie. Może ktoś zna producenta niedużych, mrozoodpornych, wodoodpornych płytek/kafli, które mają "to coś"?
  3. Drogi Mirku, Dzięki twoim radom uratowałam kiedyś cisy. Teraz chcę cię prosić o radę w sprawie wierzby. Mam śliczną krzewiastą tortuosę. Od jakiegoś czasu ma żółtawe liście (choć nie opadają). Kiedy jej się przyjrzałam to na wielu liściach znalazłam czerwone zgrubienia a w środku różowawe larwy. Poza tym liście mają brązowe plamki i białawy nalot od spodu. Czy te larwy to szkodniki i co można z nimi zrobić? Czym popryskać, żeby liście odzyskały zielony kolor? Mam nadzieję, że zdjęcia coś wyjaśnią. http://images31.fotosik.pl/320/497e30af09f06edf.jpg http://images30.fotosik.pl/249/4d0bd96b2fc67a04.jpg
  4. Mam bardzo ładnie rozrośniętą wierzbę. Ostatnio jej liście lekko zżółkły. Przyjrzałam im się i zobaczyłam dwie rzeczy: Po pierwsze dziwne czerwone zgrubienia - bo rozłupaniu okazało się, że siedzi tam jakaś larwa. Po drugie liście mają brązowe plamki a od spodu, w niektórych miejscach, jakby lekki, biały nalot. Czy larwy to szkodniki? Czy żółknięcie liści powodują larwy, czy jakaś inna choroba? Czym to zwalczać? http://images31.fotosik.pl/320/497e30af09f06edf.jpg http://images30.fotosik.pl/249/4d0bd96b2fc67a04.jpg http://images25.fotosik.pl/248/1154523601267c72.jpg
  5. Witam, W części ogrodu zamiast trawy w zeszłym roku posadziłam barwinek. Miał się szybko i ładnie rozrastać tak, by stworzyć zielony dywan. Początkowo tak było ale teraz dzieje się z nim coś niepokojącego - część pędów (starych i młodych) czernieje. I to w dziwny sposób - najpierw czernieje łodyżka, gdzieś w środku pędu, a potem usychają listki (niektóre też czernieją). Mimo tego nowe pędy ciągle rosną i roślinka nie ginie tyle, że krzaczki nie gęstnieją bo mimo przyrostu nowych pędów stare i część nowych usycha. Czy ktoś się już zetknął z czymś takim? Co to może być i jak temu zaradzić?
  6. Wiciokrzewy i inne bluszcze mam przy ogrodzeniu. Na tarasie chciałabym jednak coś kwitnącego. Może być jednoroczne, jeśli rośnie szybko - nie miałabym kłopotów z zimowaniem. Sprawdzę ten ogórecznik bo w ogóle nie kojarzę roślinki. Ale i tak dzięki za podpowiedź.
  7. Mam na tarasie słup drewniany wys. ok. 4 metrów. Chciałabym posadzić w doniczce coś kwitnącego, co by się po tym słupie wspinało. Ale musi to być coś, co w tej doniczce przetrwa zimę /donicę oczywiście zrobię ocieplaną/. Może jest jakieś pnącze, które przed zimą się ścina /łatwiej chronić/, a potem ładnie odrasta /tak chociaż na 2 metry wysokości/? Czy ktoś może podrzucić mi jakiś pomysł?
  8. Reklamy nie widziałam, ale kupiłam wertykulator Gardeny w hipermarkecie. Trawę wyczesuje całkiem nieźle tyle tylko, że kosz zapycha się po kilku metrach. Skończyło się na tym, że kosz zdjęłam a wyczesaną trawę grabiłam grabiami. Wertykulator miał też nacinać darnię do głębokości ok 7 cm /czyli areować/ ale to fikcja. Przy trawniku użytkowym, jak nasz, ostrza ślizgały się po ziemi. W sumie chyba lepiej wypożyczyć solidny sprzęt, który wertykuluje i areuje i nie wymaga potem grabienia. A z tego, co czytałam, robi się to 1-2 w roku.
  9. Przez pomyłkę moje pytanie poszło jako odrębny wątek , więc czym prędzej naprawiam błąd: Witam na wiosnę W zeszłym roku moje cisy zaatakowała osutka. Pisał Pan, że należy je pryskać na wiosnę. I tu mam dylemat - kiedy najlepiej zacząć opryski? Na niektórych krzaczkach pojawiły mi się już liście, więc wiosna chyba się już zaczęła. Tylko nie wiem, czy dla osutki też. A boję się przeoczyć właściwy moment. A przy okazji - cisy nadal są żółte ale igły nie opadły. Nie mogłam siedzieć bezczynnie i na wszelki wypadek podlałam na jesieni wszystkie cisy /i zdrowe i chore/ Bioseptem. Może jednak pomógł?
  10. Witam na wiosnę W zeszłym roku moje cisy zaatakowała osutka. Pisał pan, że należy je pryskać na wiosnę. I tu mam dylemat - kiedy najlepiej zacząć opryski? Na niektórych krzaczkach pojawiły mi się już liście, więc wiosna chyba się już zaczęła. Tylko nie wiem, czy dla osutki też. A boję się przeoczyć właściwy moment. A przy okazji - cisy nadal są żółte ale igły nie opadły. Nie mogłam siedzieć bezczynnie i na wszelki wypadek podlałam na jesieni wszystkie cisy /i zdrowe i chore/ Bioseptem. Może jednak pomógł?
  11. W wątku "Żółknące cisy" wkleiłam właśnie zdjęcie gałązki /spód igieł/. Czy może być Previcur? I czy warto podlewać jeszcze teraz, przed zimą? Strasznie szkoda mi tych cisów.
  12. Trochę mi nie wyszło z obrazkiem. Teraz powinno być lepiej: http://images4.fotosik.pl/200/701bc4bf65a07bafmed.jpg
  13. Dla zainteresowanych wklejam zdjęcie gałązki chorego cisa. Według specjalisty przyczyną jest grzyb: /Lophodermium piceae/ /Niżowa osutka świerka/. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/701bc4bf65a07baf.html
  14. PODLAĆ? -a z czym chcesz walczyć? Żółkną mi cisy /opisałam to w wątku "Żółknące cisy"/. Specjalista orzekł, że to grzyb /Lophodermium piceae/ /Niżowa osutka świerka/. Zalecił podlanie BIOSEPTem.
  15. Dopiszę jeszcze coś od siebie, bo może komuś się to przyda. Skorzystałam z pogotowia ogrodniczego. Okazało się, że to "żółknięcie igieł o charakterze osutkowym" czyli grzyb. Będę ratować ale boję się o inne rośliny.
  16. A ja mam pytanie, które wiąże mi się z podlewaniem. Czy w czasie deszczu mogę podlać roślinkę wodą ze środkiem grzybobójczym czy to raczej nie ma sensu?
  17. Przyglądałam im się ale nic nie zauważyłam. Może dlatego, z nie wiedziałam czego szukać. Jak wyglądają te miseczniki i czy da je się zwalczyć? Mam nadzieję, że moje cisy są do uratowania.
  18. Dzięki za podpowiedź. Filozofia to niby żadna ale niektórzy mają dwie lewe ręce. Wybiorę się na Wał.
  19. Czy znacie miejsce w Warszawie lub okolicy, gdzie można kupić/zamówić solidne i ładne drewniane donice na ogród?Markety budowlane odpadają bo mają donice małe, a ja muszę uwzględnić miejsce na ocieplenie ze styropianu. Znani mi stolarze nie chcą się niestety "zniżać" do takich drobiazgów.
  20. Mam dwa duże cisy Hicksii posadzone w zeszłym roku. Przezimowały bez problemu i nawet trochę urosły. A teraz zaczęły żółknąć. Właściwie nie usychają (w każdym razie jeszcze) ale wyraźnie żółkną. Zauważyłam też, że część jagód czernieje. Czy to normalne u cisów, czy może dopadła je jakaś choroba? Byłoby mi ich bardzo szkoda bo są już naprawdę duże.
  21. IH

    Grupa Stare Babice

    Do BOBOFRUIT Działek na rynku mało, bo ceny poszły bardzo w górę i właściciele spodziewają się, że jeszcze pójdą. Widziałam w Kwirynowie tabliczkę o sprzedaży działki. Dzwoniłam z ciekawości - działka ok. 500 metrów za 280 tys. zł. Numeru nie pamiętam ale mogę sprawdzić, czy tabliczka jeszcze jest.
  22. IH

    Grupa Stare Babice

    Zamiast czekać na listy zwrotne osobiście odwiedziliśmy "strony zainteresowane" i wzięliśmy od nich podpisy pod oświadczeniem, że nie mają nic przeciwko naszej budowie. Potem zawieźliśmy je do urzędu i dostaliśmy klauzulę ostateczności od ręki. To było 3 lata temu ale chyba nadal tak można.
  23. IH

    Grupa Stare Babice

    Mamy spory taras z drewna - modrzew syberyjski odpowiednio impregnowany. Wybraliśmy modrzew, bo się mniej wichruje ale podobno nasza sosna jest równie dobra. Po 1,5 roku w niektórych miejscach trochę nam poodłaziły drzazgi /deska jpo jednej stronie jest drobno ryflowana a po drugiej grubiej; my położyliśmy drobnym ryflowaniem do góry/ ale i tak jesteśmy bardzo zadowoleni bo klimat świetny i generalnie pasuje do drewnianych wykończeń domu. Jakoś nie wyobrażaliśmy sobie tak dużej powierzchni wyłożonej kamieniem albo terakotą.
  24. Do urządzenia pozostał mi jedynie salon, resztę domu jakoś udało się nam wykończyć we własnym zakresie. Ale w przypadku salonu - jako wizytówki domu - nie dajemy sobie rady. Jeżeli jesteś zainteresowana również takimi "drobnymi" pracami bardzo proszę o kilka zdjęć z twoimi realizacjami. Oscylujemy w stronę stylu współczesnego (taka jest reszta domu) ale z elementami historycznymi (stare pianino na przykład).
  25. Podłączam się do prośby. Ja również poszukuję sprawdzonej ekipy i też w Starych Babicach.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...