Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcos3

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    41
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez marcos3

  1. Czy ma ktoś namiary na solidną ekipę od tynków (agregatem) oraz wylewek ? Najlepiej z okolic Łańcuta lub Leżajska.
  2. Chciałbym poprowadzić przewody nad okna pod kontraktony. Na początku tego forum doczytałem się że powinno dawać się po dwie sztuki (jedna na uchył okna a druga na otwarcie), ale przecież jak umieszczę kontrakton u góry okna to czy go uchylę czy otworzę to i tak powinno zadziałać, więc po co drugi kontrakton ? Dobrze myslę czy nie? Oczywiście na jedno okno dwuskrzydłowe potrzeba dwie sztuki (po jednej na jedno skrzydło). I jeszcze jedno pytanko : ile przewodów potrzebuje taki kontrakton ?
  3. Przerażacie mnie tymi kilometrami przewodów U mnie wyszło ok 100 punktów (czyli gniazdek, wyłączników, miejsc na czujniki), z tym że nie do każdego gniazdka będę ciągnął skrętkę. Od centrum sterowania do najdalszego punktu (nie liczących tych na zewnątrz) wychodzi mi ok 12-13 m, a ilośc punktów do sterowania oceniam na ok 60-70, czyli powinno wyjść nie więcej niż ok 600-700m skrętki. Ale jak bym chciał dać podwójną skrętkę to pewnie wyjdzie z 1,5 km. A tą skrętkę to mocowaliście za pomocą jakichś uchwytów czy może przyklejaliście tylko np. gipsem ?
  4. Witam wszystkich! Jestem na etapie planowania instalacji elektrycznej. Chcę zrobić namiastkę inteligentnego budynku. Po wykonaniu tradycyjnej inst. elektr. poprowadzę kable sterujące od różnych punktów do centrum sterowania. Kable niskonapięciowe to prawdopodobnie będziw skrętka komputerowa. Mam takie pytanie. Jak kładliście te przewody sterujące? Tzn. czy puszczaliście je w peszlach (tylko to strasznie dużo roboty), czy może po prostu przyczepialiście do ściany a potem to tylko zatynkować (ja bym chciał właśnie tak zrobić, jedynie tam gdzie będą szły po posadzce pod styropianem puścić w peszlach).
  5. Dzięki robertsz za zwrócenie uwagi. Poszperałem trochę i rzeczywiście niektórzy mają problemy z instalacja podtynkową. Dla chętnych do poczytania jeden z przykładów http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090131/DOM/37092487 A czy wy też się z tym spotykacie? Pytanie do osób mających instalację podtynkową. Ja mam dom z silikatów więc kucie bruzd trochę uciążliwe bo materiał twardy a dodatkowo cięcie szlifierką powoduje dużo pyłu (pochodzącego głównie z wapna). Ale jeśli trzeba będzie tak robić to trudno.
  6. Witam! Mam do was pytanie. Jak macie ułożoną instalację elektryczną w domu. Czy jest to "dyt" (czyli podtynkowo) czy może pojedyńcze przewody w peszlach. Znajomy elektryk układa przewody w rurkach RL, które są prowadzone po posadzce (jeszcze przed styropianem i wylewkami). Chciałbym wiedzieć która metoda jest popularniejsza u Was. Jeżeli już taki post istnieje to proszę o link, ale z tego co szukałem to na tym forum nie znalazłem.
  7. Mam pytanie do osób z okolic Leżajska lub Łańcuta. Znacie jakiego dobrego elektryka ? Możecie mi kogoś polecić?
  8. marcos3

    Grupa Podkarpacka

    Mam pytanie do osób z okolic Leżajska lub Łańcuta. Znacie jakiego dobrego elektryka ? Możecie mi kogoś polecić?
  9. Czy może ktoś podać namiary na solidnego elektryka z okolic Leżajska lub Łańcuta? Kogo polecacie?
  10. marcos3

    Grupa Podkarpacka

    Czy może ktoś podać namiary na solidnego elektryka z okolic Leżajska lub Łańcuta? Kogo polecacie?
  11. Panie Andrzeju, jak powinno się prawidłowo mocować dachówki cięte w koszu oraz na narożach (dach czterospadowy). Dowiedziałem się że na takiej przyciętej dachówce robi się nacięcie i za pomocą drutu mocuje się do łaty, dodatkowo mozna przykleić taką dachówkę silikonem. Czy jest to prawidłowe rozwiązanie ? Wiem że są specjalne klamry do nabijania na dachówkę ale u mnie one są po ok 4zł a ja potrzebowałbym ich około 400szt (tyle dachówek do przycinania). Stąd moje pytanie czy można te klamry zastapić mocowaniem drutem (np. ocynkowanym lub miedzianym)
  12. Panie Andrzeju, Jaka powinna być kolejność przy montażu gąsiorów na dachu czterospadowym. Czy: 1-mocowanie łaty kalenicowej 2-układanie dachówki 3-układanie tasmy kalenicowej i montaż gąsiorów (trzeba chodzić po ułożonych dachówkach) czy 1-mocowanie łaty kalenicowej 2- układanie dachówki rzędami z jednoczesnym montażem gąsiorów (np. ułożenie 2 rzędzów dachówek i położenie na nich gąsiora i znów ułożenie 2 rzędzów dachówek.... wtedy gąsiory można montować stojąc na łatach nad ułożonymi dachówkami) Chodzi mi o to czy dopuszczalne jest chodzenie pod dachówce celem zamontowania gąsiorów. Drugie pytanie: Podobno układając dachówkę w koszu dekarze je trochę przycinają (żeby tylko zmieściła się w koszu) a później rozciągają sznurek i od sznurka tną kątówką. Czy jest to prawidłowe? Czy może powinno się przycinać dachówki na gotowo przed ułożeniem, i jak się mocuje te dachówki (tylko na drucie? czy może przykleja się je silikonem?) Pytam z ciekawości Proszę o odpowiedź.
  13. Witam ! Panie Andrzeju mam takie pytanie. Mam dach 42 stopnie, będzie kryty dachówką, rozstaw krokwi w osi 80 cm. Mam łaty o wymiarach 4x5 cm. Jakie kontrłaty zastosować? Mam deski o grubości 3 cm czy mogę z nich zrobić kontrłaty? Jakich gwoździ użyć do łacenia (długość). Ja myślę tak: gdybym miał kontrłaty 3x5 cm to użyłbym gwoździ 125mm, więc 70 mm gwoździa w łatach i kontr... a 55mm w krokwi. Czy te 55mm w krokwi to nie za mało? Czy może użyć cieńszych kontrłat? Proszę o odpowiedź na w/w pytania. Z góry dziękuję!
  14. Listek w pełni się z Tobą zgadzam. Też mi się tak wydaje. Natomiast co do argumentów sebo8877: -ceramika jest wypełniaczemtańszym niż beton w moim przypadku nieprawda; cegła dziurawka kosztuje u mnie 66gr a wycinek betonu o rozmiarach tej cegły 51gr - ceramika jest lepszym materiałem izolacyjnym niz beton w przypadku stropu odzielającego pomieszczenia ogrzewane to za bardzo nie ma znaczenia, a jeśli już to najlepszym materiałem izolacyjnym jest styropian lub wełna - ceramika jest cichszym materiałem niż beton To zależy co przez to rozumieć. Ale ogólnie jeśli chodzi o wyciszenie to materiały budowlane o większej gęstości lepiej tłumią dzwięki (chodzi mi oczywiście o cegły i beton a nie o stal) - ceramika jest lżejszym materiałem niz beton Zgadzam się, ale czy to jest istotne. W przypadku akustyki to wada. W przypadku strzałki ugięcia stropu to myślę że jak strop jest dobrze zaprojektowany i wykonany to nawet jak jest cięzki to i tak strzałka ugięcia zmieści sie w normie - zastosowanie wypełnienia w stropie prowadzi do ograniczenia wody technologicznej - tak więc teoretycznie szybszego osuszenia z niej budynku A co w przypadku gdy ktoś przygotował strop z ułożoną cegłą do zalania a przez całą noc padał deszcz i w tej cegle zromadziło się dużo wody. Rano przyjażdza gruszka i zalewają strop a woda w cegle zostaje. To na razie tyle. Staram się tylko zrozumieć co powoduje że wiele osób wkłada cegłę między zbrojenie zamiast wypełnić to betonem.
  15. marcos3

    Grupa Podkarpacka

    Listek w pełni się z Tobą zgadzam. Też mi się tak wydaje. Natomiast co do argumentów sebo8877: -ceramika jest wypełniaczemtańszym niż beton w moim przypadku nieprawda; cegła dziurawka kosztuje u mnie 66gr a wycinek betonu o rozmiarach tej cegły 51gr - ceramika jest lepszym materiałem izolacyjnym niz beton w przypadku stropu odzielającego pomieszczenia ogrzewane to za bardzo nie ma znaczenia, a jeśli już to najlepszym materiałem izolacyjnym jest styropian lub wełna - ceramika jest cichszym materiałem niż beton To zależy co przez to rozumieć. Ale ogólnie jeśli chodzi o wyciszenie to materiały budowlane o większej gęstości lepiej tłumią dzwięki (chodzi mi oczywiście o cegły i beton a nie o stal) - ceramika jest lżejszym materiałem niz beton Zgadzam się, ale czy to jest istotne. W przypadku akustyki to wada. W przypadku strzałki ugięcia stropu to myślę że jak strop jest dobrze zaprojektowany i wykonany to nawet jak jest cięzki to i tak strzałka ugięcia zmieści sie w normie - zastosowanie wypełnienia w stropie prowadzi do ograniczenia wody technologicznej - tak więc teoretycznie szybszego osuszenia z niej budynku A co w przypadku gdy ktoś przygotował strop z ułożoną cegłą do zalania a przez całą noc padał deszcz i w tej cegle zromadziło się dużo wody. Rano przyjażdza gruszka i zalewają strop a woda w cegle zostaje. To na razie tyle. Staram się tylko zrozumieć co powoduje że wiele osób wkłada cegłę między zbrojenie zamiast wypełnić to betonem.
  16. Mam pytanie do osób mających strop żelbetowy. Czy dawaliście między zbrojenia cegłę dziurawkę? Czy ona jest tam konieczna? Podobno jak się nie da cegły to później może odpadać tynk od sufitu ponieważ nie trzyma się dobrze betonu. Wg mnie to nie do końca prawda bo widziałem stropy bez cegły dziurawki i tynki bardzo dobrze się trzymają. Ale chcę poznać dodatkowo waszą opinię na ten temat. Wydaje mi się, że za czasów komuny jak to cement ciężko było dostać to szukano oszczędności aby zmiejszyć zapotrzebowanie na beton i dlatego zaczęto układać cegłę dziurawkę na szalunkach stropowych (mniej poszło betonu), wsypywano gruz do fundamentów itp. Ale może się mylę. Czekam na opinie.
  17. marcos3

    Grupa Podkarpacka

    Mam pytanie do osób mających strop żelbetowy. Czy dawaliście między zbrojenia cegłę dziurawkę? Czy ona jest tam konieczna? Podobno jak się nie da cegły to później może odpadać tynk od sufitu ponieważ nie trzyma się dobrze betonu. Wg mnie to nie do końca prawda bo widziałem stropy bez cegły dziurawki i tynki bardzo dobrze się trzymają. Ale chcę poznać dodatkowo waszą opinię na ten temat. Wydaje mi się, że za czasów komuny jak to cement ciężko było dostać to szukano oszczędności aby zmiejszyć zapotrzebowanie na beton i dlatego zaczęto układać cegłę dziurawkę na szalunkach stropowych (mniej poszło betonu), wsypywano gruz do fundamentów itp. Ale może się mylę. Czekam na opinie.
  18. Witam Was! Buduję ten sam domek co Wy. Mam jedno pytanie dotyczące schodów i stropów. W jakiej kolejności były robione stropy i schody. Ze zdjęć wynika że najpierw strop nad garażem później strop nad domem razem ze schodami. Chodzi mi o to czy zostawialiście wypuszczone pręty ze stropu nad garażem i później dolewaliście schody razem ze stropem nad domem? Czy robiliście to innym sposobem? Pozdrawiam!
  19. Czy ktoś może dokładnie opisać jak się wiąże drut wiązałkowy za pomocą tzw. haczyków lub zakrzywionego gwoździa? Czy do tego potrzeba dwóch takich gwoździ?
  20. Za jakiś czas czeka mnie zagęszczanie gruntu. Zastanawiałem się nad wypożyczeniem zagęszczarki tylko jest pewne ale. Maszynę będę potrzebował pewnie kilkanaście razy. Pytałem o cenę wypożyczenia i średnio wychodzi 100 zł i dla mnie to za drogo. Więc postanowiłem zrobić zagęszczarkę sam. Mam silnik elektryczny. Nie wiem tylko jak dokładnie jest zbudowana taka zagęszczarka. Może ktoś już coś takiego zrobił i poradzi mi jak to skonstruować. Podobno elementem wibrującym jest wałem mimośrodowy. Jeśli ktoś ma zdjęcia zagęszczarki własnej roboty to poproszę o zdjęcia, schematy itp.
  21. Podeję link do podobnego tematu. Są tam zdjęcia, może coś pomogą http://forum.muratordom.pl/murlata-zelbetowa,t138974.htm
  22. Pytanie do tych co robili samodzielnie beton w betoniarce. Chcę wylac posadzkę w jednym pomieszczeniu tzw. chudy beton. Potrzeba około 0,5m3 betonu. Moje pytanie jakiego żwiru używaliście do wykonania tego betonu (zaznaczam że nie jest to wylewka na gotowo gdzie powierzchnia musi być gładka). Ja mam żwir tzw. mieszankę, część to tzw. płuczka (drobny żwir do 3mm), a reszta to grubszy żwir do ok.30mm. Czy z takiej mieszanki można zrobić chudy beton na tę posadzkę? Niektórzy twierdzą że żwir powinien być drobny, ale przecież na tę posadzkę dam jeszcze izolację i styropian a później wylewka, więc po co mi idealnie gładka powierzchnia (wystarczy żeby była równa). Co wy na to?
  23. Czy ktoś ma jakieś namiary na miejsca gdzie można kupić bloczki betonowe (na fundamenty), okolice Łańcuta lub Leżajska. Ja znalazłem firmę CJ BLOK (Łańcut). Czy są jakieś inne?
  24. marcos3

    Grupa Podkarpacka

    Czy ktoś ma jakieś namiary na miejsca gdzie można kupić bloczki betonowe (na fundamenty), okolice Łańcuta lub Leżajska. Ja znalazłem firmę CJ BLOK (Łańcut). Czy są jakieś inne?
  25. Jestem po rozmowie z kierownikiem budowy. Otóż odradza on wylewania fundamentów w szalunkach nad ziemią (w moim przypadku ok. 0,5m). Argumentuje to tym, że fundamenty robione w szalunkach (z desek) mogą wyjść nierówne i pózniej może być problem z równym układaniem płytek jako elewacji. Twierdzi, że lepiej wylać fundamenty do grunty a te 0,5m nad gruntem wymurować z bloczków betonowych, dodatkowo między fundamentem wylewanym a tym z bloczków dać izolację poziomą bo dzięki temu fundament nie będzie ciągnął wody z gruntu (bo w przypadku braku izolacji będą wilgotnieć te fundamenty nad ziemią i gdybym dawał płytki jako elewację to mogą po jakimś czasie odpadać). Później trzeba dać normalną izolację poziomą między fundamentami a ścianami parteru. Robił ktoś z Was takim sposobem?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...