Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JarL

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    331
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez JarL

  1. Mam w planie wykonać samodzielnie ułożenie kostki brukowej na podjeździe i chodniczkach wokół domu. Widziałem opisy jak wykonywać obrzeże z prostych krawężników. Widziałem jednak w niektórych realizacjach że powierzchnia kostki kończy się zwykłą kostką. Takie zakończenie bardziej mi się podoba i generalnie daje możliwość ułożenia zaokrąglonych brzegów. Mam pytanie jak takie brzegi się wykonuje? czy potrzebny jest specjalny rodzaj kostki na te obrzeża?
  2. U mnie mają się dobrze. Hm, jedna rzecz... Szyba od środka nie wytrzymuje ataku ciężarkiem w wykonaniu mojego synka. Pękła ale nie puściła.
  3. Pytanie mam do zbrojenia słupków. Daje się? Widziałem czasami wystające z fundamentu wiązki drutów w miejscu słupków. Jeśli tak, jakiej grubości i czy mają być jakoś zakotwiczone w fundamencie (jak?) jeśli sam fundament będzie bez zbrojenia a tylko z dylatacjami?
  4. Podniosłem oba progi załączania i wyłączania i pomogło. Wyłączanie mam teraz przy 4,5. Są tylko 2 tyknięcia i nie dudni w zbiorniku. Też mi się wydaje że gdyby łącznik był przy zbiorniku byłoby lepiej ale teraz to sporo bym musiał przerabiać. O braku powietrza też myślałem ale przedtem było w miarę dobrze.
  5. Musiałem wymienić łącznik ciśnieniowy w układzie pompy głębinowej bo mocno przeciekał. Wstawiłem na jego miejsce jedyny który był akurat w Castoramie. Taki no-name bez opisu na obudowie za niecałe 30 zł. Pompę mam Grundfossa SQ 3-40. Ten wyłącznik ciśnieniowy jest w studzience pompy wraz z manometrem. Stamtąd rura idzie do domu (30 m) gdzie jest naczynie wyrównawcze 25 litrowe i dalej zawór zwrotny i instalacja. Wyłącznik załącza przy 1.8 bara płynnie, przy 3,5 wyłącza i następuje seria 5 włączeń i wyłączeń po której ciśnienie ustala się na 2,2 bara. Seria trwa może z 3 sekundy. Manometr szaleje w dół i w górę. Przy tej serii w domu słychać dudnienie w rurach pochodzące chyba ze zbiornika wyrównawczego. Czy jest możliwe, że zeszło powietrze ze zbiornika z membraną? Podobny problem miałem już kiedyś po zimie z łącznikiem LCA-1. Też dostał czkawki. Znalazłem fachowca który wymienił łącznik, dopompował chyba zbiornik i wtedy czkawka ograniczała się do 2 tyknięć. Czy może wchodzić w grę jeszcze jakieś zapowietrzenie układu? Czy może zbyt niskie ciśnienie załączania? Czy też po prostu zależy to od jakości łącznika ciśnieniowego?
  6. http://banki.elfin.pl/index2wz.html?id=banki/wiadomosci//print.php3&id_artykulu=44 Jeśli jest zarejestrowana w Wojewódzkiej spółdzielni to trzeba się wyrejestrować uzyskując zaświadczenie potrzebne do likwidacji książeczki.
  7. No to mogę dopisać ciąg dalszy. Książeczkę mieszkaniową odnalazłem, ale... Jak się dowiaduję z sieci wniosek mogę złożyć tylko w terminie 90 dni od przystąpienia do użytkowania. I teraz to już minęło. No wiecie co Na pocieszenie stwierdzają, że nie przepada, jak będę budował kolejny raz to mogę sobie odebrać
  8. Uwentualnie można wjeżdżać do garażu tyłem...
  9. No, jeszcze musi być miejsce na zawiązanie. Moje ważą około 40 kg A to już jest trochę jak masz daleko do kotłowni. Osobiście wożę taczką ze schowka przy garażu wolnostojącym. Worki idzie dobrze poukładać, mi mieszczą się 3 warstwy wyżej to nie dam rady dźwigać. Objętościowo to jest tak: szacuję że mam teraz jakieś 3 tony na długość 4m, 3 worki wszerz - jakieś 1,30m, 3 worki wzwyż jakieś 1,70m
  10. Kiedyś narzekałem na hałas przy pracy podajnika, przyjechał gość z serwisu dał skórzaną czy gumową podkładkę pod podpórkę zasobnika i znacznie pomogło.
  11. Czy takie czy inne i tak mają wywietrzniki przez które wiatr hula....
  12. Ja mam z Przysuchej i polecam. Kiedyś były w Castoramie ale później już musiałem jeździć do jakiejś hurtowni żeby namierzyć Z 4-5 cm wystają poza ścianę.
  13. JarL

    KOMINKI nasze !!!

    U siebie mam 14kW z DGP (Fonte Flamme Classvision 760 o ile się nie mylę), pow. 175m2 i też otwarty salon. Dodatkowo między kondygnacjami przestrzeń tez jest otwarta i zauważam że jak mocniej się grzeje to ciepło zgodnie z prawami fizyki gromadzi się u góry domu, a na dole jest 2-3 stopnie mniej. Dodatkowo mam piec na ekogroszek i w zasadzie jak kominkiem się pali to piec włącza się tylko na podtrzymanie. Temperatura jest dość stabilna przy braku grzania spada ok. 1 stopień na dobę w zimie. W zeszłym roku do końca grudnia, paliliśmy tylko kominkiem i było OK. Dużo zależy od suchości paliwa
  14. Hej, KasiaR Jaką zainstalowaliście stację? Na żelazo i mangan? Ile taka stacja zajmuje Wam miejsca? To dla mnie dość istotny parametr, bo miejsca jak na lekarstwo. I jakie były kosztu stacji, montażu? Czy od razu przeszły zapachy, czy też jakiś proces płukania musiał być zastosowany? Pozdrawiam Jarl
  15. No ale jaką masz gwarancję że znajdziesz? Teren działki jest ograniczony a poszukiwania drogie. CHyba że masz jakiś przykład że jest akurat warstwa dobrej wody
  16. Rzecz właśnie w tym, że na działce podniesionej cisnienie wody na warstwe nieprzepuszczalną jest większe niż na działce niższej. I woda przemieszcza sie pod ziemią na teren działki niższej. Można sobie wykonać model tego mechanizmu. Do dużego garnka wstawmy pionowo prostokątną przegrodę, dzielącą na pół. Wsypmy piasek. Do lewej części dużo, do prawej mało. Wyrównajmy powierzchnie. Wlewajmy szklanką kolejno wodę do lewej i prawej części. Jeżeli wody wlejemy dostatecznie dużo, zaobserwujemy, że woda z części lewej przedostaje się pod i obok przegrody na część prawą. Tylko że gdyby na wyższej działce nie było wyższego gruntu to w tym momencie woda byłaby na dwóch działkach widoczna w takim samym poziomie. Równowaga naczyń połączonych. Wyższa działka może oddziaływać tylko w stanach dynamicznych po powierzchni, jeśli jest murek oporowy to nie oddziaływuje. Różnica by była gdyby na moją działkę padało więcej niż na działkę sąsiada a to wykluczamy z założenia.
  17. JarL

    Wieszanie lampy na suficie g-k

    Dzięki za odzew. Ponieważ nad tymi płytami nie mam stropu, tylko krokwie od więźby to zdecyduję się raczej na te kołki motylkowe. Pozdrawiam Jarl
  18. Szukam informacji jak przymocować lampę do sufitu z płyty kartonowo-gipsowej. Myślę że powinien być haczyk do podwieszenia lampy. I teraz czy wystarczy wywiercić otwór pod zwykły kołek plastikowy czy są jakieś specjalne do płyt g-k?
  19. Mnie też żona namawia do niezabetonowywania podjazdu tudzież do niekładzenia tam kostki na całej powierzchni. Z rozwiązań które wydają mi się w miarę eleganckie to dwa pasy dla kół ułożone z kostki lub płyt. Widziałem też ślady kół ułożone z bloczków betonowych z odstępami 5-10 cm Nie jestem do końca przekonany do tych rozwiązań. Kratka plastikowa... nie wiem. Po jeżdżeniu trawa i tak będzie chyba zniszczona. Z reguły podjazd jest w miejscu zacienionym i nie wiem jak ta trawa tam wytrzyma. Poza tym w okresie zimowym raczej kiepsko to wygląda. Za niezabudowywaniem przemawiają także względy finansowe, choć żeby ten szlak był w miarę nośny to przydałaby się dobra podbudowa. I tu zależy czy przyjeżdżają do Ciebie cięższe pojazdy z opałem bądź szambo.
  20. Zależy czy masz studnię która ma kontakt z wodami podskórnymi. Jeśli jest głębinówka, która uległa zanieczyszczeniu bakteriami, np wskutek włożenia brudnej rury i potem się bakterie namnożyły, to może pomóc dłuższe płukanie. Ja przed odbiorem lałem wodę przez ponad dobę i sanepid nie wykrył żadnej bakterii. Zresztą tak mi radzili, żeby zrobić. Gorzej jak po takim przepłukaniu znowu się dostają bakterie W takim przypadku chyba lampę UV bym postawił.
  21. U mnie hałasuje dość mocno podajnik, jak na piętrze leżę przed zaśnięciem to słyszę, po zaśnięciu mnie to nie budzi. Piec mam w kotłowni, drzwi drewniane, podłoże gres, drgania się chyba przenosza na ściany. Poza tym wentylatory zaczęły dość głośno pracować, chyba się domagają wizyty konserwacyjnej.
  22. Chyba z rok temu robiłem badania wody i miałem wtedy gdzieś dwukrotnie przekroczoną normę żelaza i manganu, czyli w sumie nie było tak źle, woda czysta optycznie i bez zapachu. Po rozpoczęciu używania bojlera z grzałką elektryczną mamy teraz efekt podobny jak opisywaliście, czyli jest zapach siarkowodoru zwłaszcza z ciepłej wody. Po odstaniu wody zapach ustaje. Jedna z firm z którą rozmawiałem kiedyś o usunięciu żelaza z wody zaproponowała mi zmiękczacz wody, twierdząc że takie małe zażelazienie on też usunie, (o manganie nie pamiętam czy się wypowiedzieli), a dodatkowo będę miał miękką wodę. Czy to prawda że zmiękczacz może pomóc?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...