Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Razir

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Razir

  1. Witam, Koniec budowy, czas na polecenia dobrych fachowców. Będę edytował ten post dodając kolejne sprawdzone na mojej budowie ekipy. 1) Brukarz - Firma GLAZ-BRUK, Pan Rafał Siemaszkiewicz, tel. 605-727-827, 2) Dekarz - Firma Witand, Pan Andrzej Wilhelmi, tel. 603-375-564, 3) Geodeta - Firma ArPreGeo, Pan Przemysław Kurgan, tel. 510-866-603, 4) Drzwi zewnętrzne – Firma Pakro, Pan Paweł Kucharski, tel. 602-597-403. Kilka słów dlaczego właśnie powyższa Firma: Założyłem bramę segmentową Hormanna z przetłoczeniem poziomym. Chciałem dobrać drzwi, z certyfikatem bezpieczeństwa, w złotym dębie (jak brama), o idealnie dobranym odcieniu forniru do bramy. Aby przetłoczenia z bramy i drzwi pokrywały się. I żeby jeszcze drzwi były na wysokość 230cm, tak aby licowały ze szczytem bramy. I wiecie co, takie właśnie zrobił Pan Paweł. Pozdrawiam i życzę samych dobrych ekip na placu Waszej budowy.
  2. To ja jeszcze podam moje rzeczywiste koszty grzania (dom nowy pierwszy sezon): październik - 300,- listopad - 400,- grudzień (szacunek podług pierwszych 7dni) - 700,- temperatura minimalna 21st. ale ostatnio w grudniu toczę walkę aby opanować gada, potrafi zrobić duchotę podłogówką. Chłodzę rekuperatorem z nawiewem 10stopni. Znajomy z pracy ma trochę mniejszy dom i piec na ekogroszek. Jak się dowiedział jakie mam koszty na gazie to przyznał, że spalił w każdym z tych miesięcy więcej kasy. Powiedział, że gdyby teraz mógł to gazowe z butli by stawiał. Jego piec na groszek był droższy od naszego Junka btw
  3. Da radę 14-3. Mam dom 160m2 plus podgrzewany garaż 40m2 wszystko ocieplone 12cm styro. Działam na tym kociołku ostatnie dwa miesiące (moja wiedza ogranicza się do -10st) i cały czas obniżam temperatury bo jest nam za gorąco, celujemy w 20st. Konfiguracja: Wspomniany Junkers 14-3, zasobnik 120, IPM 2, FW200, sprzęgło, czujka pogodowa. W projekcie mam zapotrzebowanie 11KW na ogrzanie budynku. Rodzina 2+1 woda grzana na 50st, tylko natryski bez moczenia w wannie. Nie mam świadomości że może zabraknąć ciepłej wody. Góra kalafiory przewymiarowane, dół podłogówka.
  4. Witam mam Junkersa Cerapur Smart ZSB 14-3C i staram się go lepiej zrozumieć. Pytanie: Czym różnią się grzanie od oszczędzania dwa ustawienia dla uszczegółowienia pytania: przykład 1) ustawiamy parametry obiegu grzewczego (w FW200), dla obiegu nr 1 ustawiamy poziomy temperatur: grzanie - 21st, oszczędzanie - 15st, pzamroż - 5st. i definiujemy Program A: P1 grzanie od 06:00 P2 pzamroż od 22:00 przykład 2) ustawiamy parametry obiegu grzewczego (w FW200), dla tego samego obiegu ustawiamy poziomy temperatur: grzanie - 24st, oszczędzanie - 21st, pzamroż - 5st. i definiujemy Program A: P1 oszczędzanie od 06:00 P2 pzamroż od 22:00 Czyli 21st. zostało przypisane raz do grzania raz do oszczędzania lecz cały czas odnosi się do tego samego okresu czasu. Czy kocioł będzie pracować tak samo w obydwu przykładach? Pytam, bo według instrukcji definicje grzania i oszczędzania są następujące: grzanie = maksymalna wymagana temperatura pomieszczenia (np. gdy w pomieszczeniu przebywają osoby preferujące komfort cieplny). oszczędzanie = średnia wymagana temperatura (np. gdy wystarczy niższa temperatura pomieszczenia lub jeśli wszystkie osoby są poza domem, bądź śpią, a budynek nie powinien się zbyt mocno wychłodzić).
  5. Witam, na wstępnie chciałem napisać że piękny domek udało Wam się wybudować. Jak rozumiem jest to Wasz pierwszy dom, więc jesteście żywym przykładem na to, że przysłowia nie zawsze muszą się sprawdzić. Mówię tu o tym przysłowiu z budowaniem pierwszego domku dla wroga ... Napisałeś wcześniej: Tu mam pytanie, bo mam konflikt otwarty z moim projektantem od wentylacji. Mam w salonie zaplanowaną kozę z zewnętrznym doprowadzeniem powietrza. Projektant w salonie zostawił kanał wentylacji grawitacyjnej twierdząc, że tam gdzie jest kominek tam pomieszczenie traktowane jest jako kotłownia. Nie przekonują go moje uwagi że kominek mam w wersji z obiegiem zamkniętym (powietrze wchodzi opd podłogą do stopy kózki). Starałem się go przekonać że zakazane jest mieszanie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. On upiera się, że gdy wentylacja przestanie działać to może dojść do zaczadzenia. Z drugiej strony jeśli nie mam napływu powietrza do salonu z zewnątrz to i tak ten przewód wentylacji grawitacyjnej nie zadziała, nie wyciągnie mi tego czadu (nie wywoła podciśnienia w szparach drzwi i okien by mnie od tego czadu uratować). Dodatkowo Pan projektant ostrzegł mnie, że nikt mi nie odbierze budynku bez takowego kanału wentylacyjnego przy kominku. Jak Ty to widzisz?
  6. Jak w temacie, mam do sprzedania stemple po budowie. Lokalizacja Łódź - Stoki 1) 300 (dł) , 144 (ilość) , 3,- (za sztukę) 2) 330 (dł) , 62 (ilość) , 3.5 (za sztukę) 3) 450 (dł) , 9 (ilość) , 4,- (za sztukę) Odbiór osobisty. Dla zainteresowanych wyślę fotki. Całość do sprzedania jednemu odbiorcy.
  7. Witam i proszę o odpowiedź na poniższe pytanie: Mam taka sytuację, mój budowany budynek jest dostawiany do istniejącego już budynku w granicy. Czy mogę wybudować komin (w nim przewody do wentylacji i do pieca kondensacyjnego) jako część mojego ogniomuru. Komin fizycznie będzie przylegał do budynku sąsiadującego i wychodził powyżej ogniomuru tego istniejącego budynku na wysokość 30cm (a co jeśli budynek sąsiadujący nie ma ogniomuru, czy mój komin tym bardziej może być częścią mojego ogniomuru? ). Zgodnie z wyszperanymi w necie wytycznymi co do stawiania kominów: „jeśli komin znajduje się obok przeszkody, a odległość między nimi jest mniejsza niż 1,5 m, wylot komina musi się znaleźć co najmniej 30 cm nad górną krawędzią przeszkody.”
  8. Oddam GRUZ miejscowość ŁóDŹ można wykorzystać na utwardzenie drogi lub inne cele. Gruz będzie z rozbiórki przedwojennego domu (cegła). Prace rozbiórkowe planowane na maj 2010.
  9. Dziękuję wszystkim za rady. Jak widzę jest to do wykonania, czy warto ryzykować, to już inna kwestia.
  10. Nefer Zgoda dostanę pozwolenie na budowę z uwagi na działkę typu tramwaj. Chciałbym jednak pominąć, jeśli to możliwe etap ponownego wydawania warunków. Rozwiązanie, które zaproponował mi architekt wydaje się być drogą na skróty i to mi odpowiada pod warunkiem, że nie narusza przepisów prawa budowlanego. robert skitek tak zgadzam się, że rozbudowa i nadbudowa też musi być zgodna z przepisami i jest w moim przypadku. Mój budynek nie będzie "większy w ścianie bocznej ani na wysokość" od już stojącego w granicy budynku sąsiadów. Konstruktor powiedział, że mogę sięgnąć bryłą aż po granicę już istniejącego budynku, ale nie mam takiej potrzeby. Czyli jak mam w istniejącym budynku fundament z cegieł bezpośrednio na piasku, a teraz ze względu na wyliczone większe obciążenie wymagane jest wzmocnienie fundamentu (co w praktyce oznacza całkowite rozebranie budynku) to wystarczy załączyć do projektu rysunek nowego fundamentu? Kawałek ściany rozumiem, ale czy fundament też tak można? To wygląda na lekkie przegięcie. Jeśli jest to jednak ogólnie przyjęty i stosowany "myk" to bardzo mi to odpowiada.
  11. Występuję o rozbudowę/nadbudowę/przebudowę budynku, który stoi od granicy do granicy mojej działki, która ma całe 11m to jest coś jak segment z okresu II Wojny Światowej. Jak napisałem wcześniej, jeśli wystąpię o rozbiórkę to będę musiał się później odsunąć nowym budynkiem od każdej z granic o przynajmniej 3 metry co da mi tramwaj a nie budynek mieszkalny. Zakładając że każdy z sąsiadów nie zgodzi się na budowę w jego granicy, a może się niezgodzić! W projekcie będę miał obliczone nowe fundamenty na całej powierzchni budynku, czyli części nowej i starej, tak by fundament wytrzymał nowo zaprojektowany (cięższy) budynek.
  12. A widzisz Aglig ja nawet nie wiem, że takie sformułowanie w pozwoleniu na budowę pozwoli mi na wymianę wszystkich ścian w rozbudowywanym budynku łącznie z ławami fundamentowymi (bo budynek będzie także nadbudowywany). Jeśli to jest takie proste to super. Rozumiem, że dopóki trwa budowa, to pierwszy jej etap, którym będzie rozbiórka budynku nie jest traktowany jako samowolne rozebranie budynku lecz jako etap budowy. Czy tak to mam rozumieć?
  13. Oczywiście ruszam z pracami dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Dobrze wiedzieć że w pozwoleniu musi być umieszczony taki zapis. Może to normalne ale ja się obawiam o to że jak zacznę rozbierać elementy "słabe" konstrukcyjnie, a wiem już że wszystkie ściany będą słabe, to życzliwy sąsiad może złożyć donosik o rozpoczęciu rozbiórki a takiej nie zamierzam zgłaszać, bo muszę po przyklepanej przez urząd rozbiórce dostać pozwolenie od sąsiadów na wybudowanie się w granicy ponownie. A na to mogą się łaskawie nie zgodzić! Chcę "ugrać" postawienie nowego domu w oparciu (częściowo) o obrys fundamentu budynku istniejącego.
  14. No dobra, a jak to wygląda w rzeczywistości z tym rozebraniem budynku? Architekt powiedziała mi, że mam to interpretować w taki sposób: Podczas prac związanych z rozbudową część ścian należy usunąć (robię przejazd w budynku) i w wyniku tych prac okazuje się, że ściany nie są same w sobie wystarczająco mocne (jak budynek jest w całości to się trzyma kupy, ale jak go ruszyć to przecież może zacząć się sypać). należy je w takiej sytuacji rozebrać i odtworzyć w tym samym miejscu w tej samej grubości (projekt będę mieć policzony już na nowy rodzaj cegły). Przypadek szczególny gdy okazać się może, że wszystkie ściany muszą być odtworzone ba, nawet ławę fundamentową będę chyba odtwarzać, choć w oryginale cegły są na piasku. Czy to jet OK, czy tak się robi, czy mnie architekt pakuje w manowce?!
  15. Umieściłem zapytanie w złym miejscu i nie dostałem odpowiedzi: http://forum.muratordom.pl/rozbudowa-poprzedzona-rozbiorka,t158901.htm Ponieważ problem sam się nie rozwiąże proszę o poradę w powyżej opisanej sprawie. Ogólnie chodzi mi o to czy: - jak zacznę rozbierać budynek, to życzliwy sąsiad może donieść do odpowiedniego urzędu że ściany są rozbieranie i wtedy co? Mam się bronić, że podczas procesu rozbudowy stwierdzono, że ściany należy z przyczyn technicznych rozebrać? - czy sam kierownik budowy może niezgodzić się na taka rozbiórkę bez pozwolenia, chodzi mi o to czy w dzienniku budowy będzie musiał umieścić informację o odtworzeniu ścian? - czy ekipa może odmówić wykonania rozbiórki bez pozwolenia (zakładam że na rozbiórkę wezmę inna ekipę niż na wymurowanie ścian) Proszę o podpowiedź, projekt jest już na ukończeniu a ja mam narastające obawy.
  16. No OK, chciałem wskazać kwadrat o boku 54x58. Też mi się wydaje że tak być nie może, tylko teraz proszę o podpowiedź doświadczonych w tym rzemiośle osób (lub z fajnym pomysłem), bo chyba mój architekt dał już z siebie wszystko w tej materii Jeszcze jedno pytanie, czy garderoba powinna mieć wentylację (chodzi mi o oddzielną rurkę dedykowaną w kominie - wentylacja będzie grawitacyjna)
  17. Mam na ukończeniu projekt indywidualny (wąska działka). Architekt zaproponował rozwiązanie ciągu komunikacyjnego: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4615740f55704e28.html Przy wyjściu ze schodów jest przewężenie 54x58 i wg mojej oceny jest to za wąsko. Mogę przesunąć (po lewej) ścianę pokoju ale wtedy korytarz robi mi się jeszcze większy (nawiasem mówiąc już jest duży). Bardziej liczę na pomysł ze ścianką zamykającą schody, może ją skrócić?! Tylko jak to zrobić aby przy przechodzeniu nie potknąć się o stopień. Takie czerwone krzyżyki w ścianie to belki wspierające dach, raczej nie do ruszenia. Proszę o podpowiedź, bo przecież bokiem na balkon i do łazienki nie będę przechodzić, a wygląda mi to właśnie na takie "słabe" rozwiązanie. wklejam linka bo fotka mi nie wchodzi: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4615740f55704e28.html
  18. Witam proszę o poradę w kwestii projektu umowy o przyłączenie do sieci, który to projekt dostałem wraz z warunkami. W projekcie mam punkt 4, który zacytuję prawie w całości: „Podmiot Przyłączany zobowiązuje się umożliwić przedsiębiorstwu energetycznemu w obrębie swojej nieruchomości budowę i rozbudowę sieci ….. W celu zabezpieczenia tego prawa podmiot przyłączany najpóźniej w terminie 30 dni przed terminem przyłączenia ustanowi w formie aktu notarialnego na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego nieodpłatną służebność przesyłu wzdłuż linii przebiegu sieci oraz zobowiązuje się ujawnić to prawo, poprzez złożenie w sądzie w terminie 20 dni od dnia jego ustanowienia, wniosku o dokonanie wpisu w prowadzonej dla nieruchomości księdze wieczystej. Koszt aktu poniesie przedsiębiorstwo energetyczne.” Wprowadzenie: Dostałem stary dom z okresu IIWŚ do częściowej rozbiórki. W elewacji mojego budynku od ulicy jest hak napięciowy, do którego pociągnięta jest linia energetyczna (napowietrzna od słupa przez drogę) i dalej odbija się od tego mocowania i idzie do sąsiada. W warunkach, które dostałem mam napisane że moje przyłącze dot. licznika 1-faz. Oraz przyłącze zdemontowano. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych wpisów w mojej księdze o służebności. Pytania: 1) Czy na mój wniosek Zakład musi (biorąc na siebie koszty) odpiąć linię sieci od mojego budynku, która wg mojej oceny jest tam bezprawnie (Musze rozebrać część tej ściany w której jest hak). 2) Jeśli Zakład przesyła prąd bez mojej zgody wykorzystując elewację budynku jako słup, to czy nie należy mi się jakiś bonus za udostępnianie im tej możliwości (może być w formie kary)? Proszę o szybką odpowiedź, dziś idę walczyć z hydrą!
  19. Udzielam sobie odpowiedź na pytanie 1): Zgodnie z art. 31 ustawy Prawo budowlane pozwolenia nie wymaga rozbiórka: * budynków i budowli — niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską — o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości; * obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki (listę tych obiektów znajdziemy tutaj). Z tego wynika, że mając budynek w granicy muszę wystąpić o pozwolenie na rozbiórkę. I tu pytanie: 3) Czy po wyburzeniu budynku postawionego w granicy działki muszę zastosować się do przepisu, który narzuca obowiązek zachowania 3m odległości od granicy? (nowe ściany z fundamentem będą odtworzone w tym samym miejscu co budynek burzony)
  20. Spróbuję inaczej sformułować pytanie, może bardziej będzie zrozumiałe: Wprowadzenie: Jak rozumiem projekt rozbudowy uwzględnia także informację, które ściany zostały odtworzone (czyli wyburzone stare i postawione w to miejsce nowe, z uwagi np. na zmieniające się właściwości konstrukcyjne ściany – np. jej nośność itd..) Pytania: 1) W jakim przypadku muszę złożyć do urzędu papiery o rozbiórkę, która poprzedzać będzie odbudowę w obrysie istniejący budynek? 2) Jaka jest różnica pomiędzy rozbiórką a wyburzeniem?
  21. [ od moderatora: temat zamknięty - zdublowany http://forum.muratordom.pl/rozbudowa-poprzedzona-rozbiorka-rozbiorka-bez-zgloszenia,t172736.htm ] Witam, oto wprowadzenie do pytania do doświadczonych w tej materii osób: Dostałem dom z okresu IIWŚ, położony na działce od granicy do granicy (działeczka 11m szeroka). Otrzymam lada dzień warunki zabudowy na rozbudowę, przebudowę, nadbudowę tego budynku. Ponieważ w międzyczasie konstruktor mojego architekta wydał wyrok na budynek (dylatacje pionowe występujące zagrzybienie – do rozbiórki) stoję przed technicznym i finansowym w zgodzie z przepisami rozważeniem jak przeprowadzić ten etap. Znalazłem dziś na allegro aukcję na wyburzenie 30 zł za m2. Policzyłem sobie metraż samych ścian (bez otworów, bez podług i dachu ) tak, by mniej więcej zobaczyć koszty wyburzenia i wyszło mi około 8000,- nie wchodzę w szczegóły, że można taniej jak bym zamówił koparkę caterpillar, której godzina pracy wynosi 100,- to mi wychodzi np. na 3 dni pracy 2400 (w obrysie budynek 11m długi na 4,5m szeroki na 5,5 wysoki), ale chodzi mi o zaznaczenie możliwości wykorzystania tej metody jako wysoce dewastacyjną. A teraz pytanie: Czy mogę rozebrać / wyburzyć mury i w obrysie fundamentów odtworzyć cały budynek począwszy od wylewki fundamentu (przypominam założenie: budynek ma być od granicy do granicy działki). Chodzi w tym pytaniu o przepisy. Robię rozbudowę bez zgłaszania rozbiórki. Jak wystąpię o rozbiórkę to będę musiał utrzymać 3 metry od granicy. Z góry przepraszam za pomieszanie zagadnień kosztowych, technicznych z przepisami. Mam nadzieję że podpowiecie.
  22. Razir

    Grupa łódzka

    Witam wszystkich łodziaków! Tak się składa że właśnie odkryłem forum. Jestem na początku drogi remontu starego domu z okresu II WŚ, na etapie szukania projektanta z uprawnieniami do wykonania badania technicznego budynku (może polecicie kogoś). Moje pytanie, czy na to spotkanie wstęp wolny? Czy trzeba sobie na forum zapracować chłonę jak gąbka wszystko co jest na forum, ale ogrom wiedzy mnie przytłacza. Mam nadzieje, że to normalne
  23. Witam wszystkich łodziaków! Tak się składa że właśnie odkryłem forum. Jestem na początku drogi remontu starego domu z okresu II WŚ, na etapie szukania projektanta z uprawnieniami do wykonania badania technicznego budynku (może polecicie kogoś). Moje pytanie, czy na to spotkanie wstęp wolny? Czy trzeba sobie na forum zapracować chłonę jak gąbka wszystko co jest na forum, ale ogrom wiedzy mnie przytłacza. Mam nadzieje, że to normalne
×
×
  • Dodaj nową pozycję...