Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

7tonik

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    645
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez 7tonik

  1. 7tonik

    temperatura za GWC

    U mnie z rury mam 16C (przed centralą), za Bypassem centrali jest już niestety 20,5C. Na anemostatach nie mierzę (nie chcę się stresować )
  2. No cóż, masz opinię przeciwstawne osoby zawodowo związanej z produktem (i na dodatek prostaka) i użytkownika. Powiem ci, że na początku byłem nawet w miarę zadowolony do czasu bliższego przyjrzenia się temu produktowi. Bajki, które opowiada Racer, że widocznie miałem pecha i trafiłem na egzemplarz od niechlujnego montera są śmieszne. Niechlujnością montera można tłumaczyć przypadek opisywany w tym wątku - zamontowane wentylatory od mocniejszej centrali powodujące duży chałas, wykryte dopiero po kilku wizytach. Postaram się załączyć kilka zdjęć, z których widać jakość produktu. Zdjęcia słabo wychodzą, bo obudowa jest błyszcząca. Muszę prostaczkowi przyznać trochę racji. Nie rozpoznałem należycie Optimala przed zakupem. Nie zastanowiło mnie, że żadna firma instalatorska w okolicy nie chciała instalować tego produktu. Gdy kupowałem, dopiero zaczęto stosować nieszczęsne rozwiązanie z bypassem. Problem jednak polega na tym, że szukałem na średniej półce, a kupiłem z najniższej. Piczman, mimo wielu wad, które starałem się obiektywnie opisać, idzie żyć z tą centralą. Pewnie można nawet znaleźć zadowolonych użytkowników (to że nie ma ich na tym forum nic jeszcze nie znaczy). Jest to kwestia indywidualnych oczekiwać. Znam np. ludzi którzy mając na ścianach 5cm syropianu i na dachu 10 cm wełny twierdzą, że mają dom super ocieplony. Kwestia podejścia.
  3. Ukryty cel to masz ty. Ja nie pracuję w Dospelu
  4. Od kiedy wprowadzone są te ulepszenia? Jak rozpoznać, czy dany egzemplarz jest już ulepszony? Co do szczelności to wystarczy przyłożyć rękę w okolice modułu automatyki. Tam jest przeciąg. Zwłaszcza z niewykorzystanego gniazda RJ. W środku również szczelność nie jest zachowana. Wymiennik nie jest uszczelniony w stosunku do obudowy. Ktoś wcześniej pytał, jak zmierzyć straty. Widać je na podstawie temperatur, które podałem. Jeśli ktoś chce mimo wszystko zdecydować się na Optimala, to nie ma sensu dopłacać do Bypassa. Jak widać z pomiarów, które podałem, jego wpływ jest znikomy. Ja po upłynięciu gwarancji chyba się zdecyduję na spore przeróbki (na pewno wymiana całej obudowy). W aktualnym stanie ten rekuperator służy zwłaszcza do roznoszenia kuchennych zapachów na cały dom.
  5. jakość/cena ???? Nie mówmy o jakości. Jedynie cena jest w miarę niska. Ale jak zestawimy ją z jakością, to już nie jest za wesoło. Ostatnio pomierzyłem temperatury w punktach: 1. Przed filtrem na wejściu z zewnątrz (z GWC) 2. Za wymiennikiem przed wentylatorem nawiewającym powietrze do domu 3. Temperatura w domu 1. Na najniższym, biegu Bypass zamknięty temp1 - 11,2C temp2 - 20C temp3 - 24C 2. Najniższy bieg, Bypass otwarty temp1 - 11,2C temp2 - 18C temp3 - 24C 3. Najwyższy bieg, Bypass otwarty temp1 - 11,2C temp2 - 19,5C temp3 - 24C 4. Najniższy bieg, Bypass otwarty, ręcznie zasłonięte wloty do wymiennika temp1 - 11,2C temp2 - 16C temp3 - 24C Wnioski pozostawiam Wam . Nie mogę się jednak powstrzymać. Ten Recu nie nadaje się do użytkowania latem nawet z pseudo Bypassem. Zimą jest do przyjęcia pod warunkiem ekstra ocieplenia i uszczelnienia (niestety zaciąga powietrze przez spore nieszczelności) całego urządzenia z zewnątrz.
  6. Jeśli masz rozłożone równomiernie obciążenie kabli grzewczych na 3x3kW, to zostaje ci ok. 2,7kW rezerwy na każdej fazie. Nie jest to mało. Zwiększenie może nie być konieczne. Jeśli to nie wystarczy, to musisz zwiększyć zamówienie na minimalną wartość zwiększającą zabezpieczenie. Będzie to prawdopodobnie 18kW, ale trzeba się upewnić.
  7. Są tutaj pewne nieścisłości. Przede wszystkim przy 3 fazach nie sumuje się dopuszczalnej mocy. Przykładowo, gdy mamy zabezpieczenie 3x20A, to na każdą fazę jest dopuszczalne obciążenie 4,6kW. Nie ważne jest to, że mamy zamówione np. 12kW. Gdy przekroczymy na którejś fazie 4,6kW, to zabezpieczenie może zadziałać i zapłacimy za nowe zabezpieczenie mimo, że nie przekroczyliśmy sumarycznie zamówionej mocy. Piczman jeśli ma 7kW, to dla 1 fazy pewnie ma zabezpieczenie 32A, a dla 3 faz 3x16A. W drugim przypadku może sobie pozwolić na obciążenie w granicach 3x3,7kW. Gdy zamówi 3x4kW (12kW) to zamienią zabezpieczenie na 3x25A i będzie można obciążyć 3x5,7kW. Gdy zamowimy 3x6kW (czyli 18kW), to zabezpieczenie będzie 3x32A i możliwość obciążenie 3x7,3kW (czyli prawie 22kW przy zamówionych 18kW ) itd. Są to wartości teoretyczne, gdyż jest jeszcze rozróżnienie na moc zamówioną i przeliczeniową (chyba tak się nazywa), która jest znacznie niższa. Juz nie pamiętam, jak się to przekłada na wyliczenie zabezpieczeń. Zwiększając zamówioną moc musimy mieć na uwadze pod jakie obciążenie mamy dobrany zwłaszcza kabel główny między licznikiem a budynkiem.
  8. Ja dowiadywałem się tylko dla swojego przypadku. Ale jeśli będziesz znał swoje zabezpieczenie, to możesz zadzwonić "na obsługę klienta" i zapytać jaką minimalnie moc musisz zamówić dla zwiększenia tego zabezpieczenia. Mi w Enei powiedzieli.
  9. Ja mam zamówione 16kW w układzie 3 fazowym. Zabezpieczenie wynosi 3x25A. Niestety po czasie się dowiedziałem, że byłoby to samo zabezpieczenie przy znacznie niższym zamówieniu mocy (teraz już dokładnie nie pamiętam, ale chyba graniczną wartością jest 12kW. Czyli przepłaciłem za 4kW. Aby przejść na zabezpieczenie 3x32A wystarczy rozszerzyć zamówienie do 18kW (o ile dobrze pamiętam). Czyli jeśli mamy zapotrzebowanie na np. 22kW, to wystarczy zamówić 18kW. Jednak trzeba się upewnić jakie są graniczne wartości dla poszczególnych zabezpieczeń (u różnych dostawców może się trochę różnić).
  10. Trzeba zamawiać zwiększenie mocy z głową. Najpierw trzeba oszacować jaką wartość muszą mieć bezpieczniki dla naszego zużycia, a następnie trzeba się dowiedzieć, jaka jest minimalna zamówiona moc dla tego zabezpieczenia i taka moc zamówić. Zwiększając moc ponad wartość minimalną nic nie zyskujemy, gdyż bezpieczniki pozostają takie same, aż do osiągnięcia następnej granicznej mocy. Nie ma sensu przepłacać ponad tą wartość.
  11. Może zdradzisz WD pod jakim nickiem jeszcze się tutaj wypowiadasz i gdzie pracujesz?
  12. 7tonik

    temperatura za GWC

    Obecnie przy rurowcu mam 8C. Minimalna temp. była niewiele poniżej tej wartości. Przepływ ok. 100m3/h.
  13. Nie można tworzyć syfonu skierowanego w górę. Trzeba utrzymać poziom kładzionych rurek. Przy zagięciach nie tworzyć syfonu.
  14. 7tonik

    Altherma DAIKIN

    Napełniałem wodą zdemineralizowaną (miałem do takiej dostęp). Obecnie mogę napełnić wodą ze studni uzdatnioną zaraz za stacją uzdatniania (przed mineralizacją), czyli 0 twardości. Podłogówkę mam z ALPex, od PC do rozdzielaczy miedź, z tym, że w czasie instalacji zabrakło dwóch trójników mosiężnych i są z konieczności wstawione ocynki. Czy to może mieć wpływ na kolor wody? Wiem, że ocynk koliduje z instalacją miedzianą. Czy ma to aż taki wpływ, że powinno się wymienić? Są na gwincie ze śrubunkiem, więc nie ma aż takiego kłopotu przy wymianie. Chyba po sezonie grzewczym, jak się zdecyduję na wymianę wody w instalacji, to wymienię też te trójniki.
  15. Z tym gazem to bym tak jednoznacznie nie przesądzał. Ja np. miałem gaz przy drodze, jednak nie zdecydowałem się na doprowadzenie do swojej posesji. Zdecydowałem się na pompę powietrze-woda i kuchenkę indukcyjną. Następnym razem wybrałbym tak samo, no może bardziej poważnie bym rozważył grzanie czystym prądem. Co do zysków bytowych i dogrzewania rekreacyjnego kominkiem (takie u mnie występuje), to miałem okazję zweryfikować ich wpływ na ogólne koszty grzania. Cały poprzedni tydzień dom był niezamieszkały, wiec nie było kominka i zysków bytowych (poza lodówką). Ustawiłem temp na PC 30C. Czas grzania 22-06 i 13-15 (tania taryfa). Po przyjeździe temperatura pomieszczeń to 20C. Przy normalnym zamieszkaniu i takich warunkach pogodowych grzałbym 22-04 temp 32C i 13-14:30 temp 33C. (w pozostałym czasie taniej taryfy grzeję CWU). To plus zyski bytowe plus kominek daje mi ok 23C w pomieszczeniach. Zważywszy, że podczas wyjazdu obniżyłem temp zasilania o 2-3C (przy lekkim wydłużeniu czasu) widać, że spadek temp otoczenia jest niewielki, zatem zyski bytowe i kominek nie wpływają wyraźnie na całokształt grzania. Dla ciekawości dane z ostatniego rachunku za okres 03.11.2010-10.01.2011: I taryfa - 251kWh II taryfa - 1641kWh Rachunek całkowity 703,08 zł Z moich szacunków wynika, że z tego na CO poszło 1000kWh, na CWU 400kWh wszystko w tańszej taryfie
  16. 7tonik

    Altherma DAIKIN

    Wczoraj zabrałem się za sprawdzenie filtra w Althermie. Jestem w szoku. Pomimo, że osobiście kilka dni przepłukiwałem instalację przed uruchomieniem (każda pętlę osobno) z zastosowaniem filtra sznurkowego, to okazało się, że filtr jest bardzo "zarośnięty". Dziwne, że nie było błędów przepływu. Poza tym woda, która zeszła z jednostki wewnętrznej była prawie czarna i śmierdząca. Clarnet, czy to normalne ?
  17. Mam z chłodzeniem. Latem załączyłem chłodzenie raptem chyba ze 3 razy i to w nocy. Nie było specjalnie niekorzystnych efektów. Gdyby była konieczność chłodzenia ciągłego, to mogłoby to być nieprzyjemne, zwłaszcza przy kafelkach na podłodze.
  18. 7tonik

    Altherma DAIKIN

    Zgadzam się z Arturo, że jeśli jesteśmy pewni małego zapotrzebowania na ciepło, to ogrzewanie prądem jest poważną alternatywą. Ja gdyby moja Altherma uległa awarii i naprawa była nieopłacalna założyłbym w jej miejsce przepływowy kocioł elektryczny (chyba, że działały by grzałki w uszkodzonej Althermie, to tak bym pozostawił). Jednak osobiście bym się nie zdecydował na kable w posadzce, zbyt często widziałem awarie urządzeń bazujących na tym rozwiązaniu (żelazka, opiekacze itp). Przepalenie kabla (duże prawdopodobieństwo na przestrzeni kilku-kilkunastu lat) wiąże się z niezłą demolką.
  19. Ja mam na całości podłogowe i na ściankach kolankowych ścienne. Nie ma potrzeby kombinowania z niedawaniem rurek pod meblami. W jednym małym pokoju mam jedną pętle na podłodze i ściance kolankowej. W pozostałych 2/3 podłogi osobna pętla i następna ścianka kolankowa +1/3 podłogi. Na ścianie trzeba umiejętnie ułożyć meander, aby wyeliminować zagrożenie zapowietrzenia.
  20. Dla Althermy zimą jest to nie lada wyzwanie. Obawiam się, że bez grzałki się nie obejdzie. Ja grzeję Althermą CO i CWU tylko w tańszej taryfie, ale na razie mam wyłącznie prysznic. Przy wannie z hydromasażem, która czeka na drugą łazienkę będzie trzeba zimą grzać CWU również w droższej taryfie, przynajmniej w okresach mroźnych.
  21. 7tonik

    Altherma DAIKIN

    Przejrzyj ten wątek od początku oraz http://forum.muratordom.pl/showthread.php?130835-pompa-ciep%C5%82a-altherma-krok-po-kroku/page9, tam znajdziesz doświadczenia m.in. moje.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...