Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Arteon

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    46
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Arteon

  1. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Panstan: mój ostatni link !
  2. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Witam ! Optymalne miejscowienie wymiennika w technice kotłowej. Za komorą dopalania, ale w ścianie paleniska. http://www.brunner.de/kesseltechnik/br-kesseltechnik-moeglichkeiten-herdkessel.iterra?sid={BF0A3998-3F9A-468A-BE02-73FFA96736A6}&pid=737D5518EC
  3. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Jesteś Bogusławie tutaj gospodarzem !! Na jakim poziomie prowadzisz dyskusję - widać. Zacząłeś ten temat od słów " Każdy może zostać zdunem..." Widzisz, tych których ja znam są to ludzi o dużej inteligęcji i kulturze, chętnie rozmawiają o "piecowaniu", integrują się w takich tematach, często wymieniają doświadczernia. Ty, nim nigdy nie będziesz. Pozdrawiam K.
  4. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Dlatego czekam aż Bogusław nam pokaże jaką konstrukccję ma Jego wytwornica, jak rozwiązał to palenisko i jakie do tego ma wnioski.
  5. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Bogusław napisał : "Opłacalność palenia drewnem jest taka, że nawet nadleśnictwa ogrzewają się olejem napędowym (ponieważ mamy chyba najdroższe drewno w Europie)" Wobec takich wniosków, muszę zapytać, po jaką cholerę budujesz system oparty o spalanie drewna ???? skoro jest taka sytuacja. Proszę Cię wskaż tańsze paliwo i system grzewczy który dla pozyskania 1kWh jest korzystniejszy w cenie samego paliwa, systemu spalania, magazynowania i dystrybucji przy zachowaniu jednakowego komfortu cieplnego ? Pisząc o grubiźnie miałem na myśli gałęzie do 7cm właśnie. W praktyce do 10cm Mam taką lokalizację że lasy wokół są bukowe lub grądowe, więc grubizna ma lepsze parametry. Palisz sosną, ten opał wymaga szybkiego spalania które tutaj Szrajber zaznacza. Drewno żywiczne nie jest dobrym opałem, można nim palić ale na zmianę z liściastym aby przepalać wytwarzające się sadze, przy złym paleniu.
  6. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Bogusław to było bardzo złośliwe ! trzeba było tego nie robić ! "Chyba Pan Kraśko da Ci podwyżkę". Jego nazwisko to Kraska - nawet czytać nie umiesz ! Nie jestem z nim związany w żaden sposób. Uczę się od mądrzejszych. Co chodzi o pozyskanie drewna to jako leśnik masz nano wiedzę. Grubiznę można pozyskiwać zawsze, która nie odbiega zbytnio wartością opałową. "Musisz marketingować raczej w sejmie" - widzę że masz poziom jak i oni !
  7. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    http://www.ibuk.pl/fiszka.php?id=645
  8. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Jest taka książka "kolektory słoneczne" przedruk bodajże austryjacki, starsza. W niej opisany jest sposób na wykonanie własnoręcznego kolektora ale zawsze nośnikiem jest woda. Jeżeli interesujesz się energią odnawialną to odsyłam Cię do "Odnawialne źródła energii" wyd WNT. Jest w niej wszystko jeżeli chodzi o postrzeganie i ekonomię w tych klockach. Przytoczonych jest mnóstwo przykładów z całej Europy jak szukano taniej energii cieplnej i sposobów jej magazynowania. Mój wniosek ale i też wspomnianego Pana Kraski był jeden drewno jest zmagazynowaną energią słoneczną, na pniu nie ma tańszej. Są tańsze paliwa jak słoma czy też zrębki, trociny ale urządzenia spalające i objętości tych pieców, kotłów biją w koszta. Chciałem też zauważyć i to jest następny wniosek z ww lektury że powierzchnia tych urządzeń którą zajmują przeliczana jest na metry budowanego domu a tutaj to już koszmar ! Taki ogląd ekonomiczny należy dokonywać zawsze, ponieważ potem okazuje się że ta sprawność naszego pieca nie jest w stanie zamortyzować naszych nakładów nawet przez długi czas.
  9. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    a pełnym zdaniem
  10. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Szrajber str.27 o spalaniu w palenisku ".......dlatego pożądane jest w nich osiągnięcie pełnego spalania w jak najkrótszym czasie tj. przyspieszenie procesu reakcji....." Grubość i masa ścian pieca miała odbierać i trzymać ciepło Dzisiaj sa od tego bufory, akumulatory, podłogówki itp. Możemy konstruować przeróżne piece i paleniska, ważne jest ile kWh wkładdamy i ile dostajemy. Analogia do samochodu jest dobra. Więc pytam. Kiedy są najekonomiczniejsze warunki jazdy samochodem ? - wszyscy wiemy. Jeżeli będziemy jechać na dwójce czy trójce to nie dość że zajedziemy silnik, kręgosłup od czasu jazdy boli to jeszcze w baku pusto !! W palenisku proces spalania na pół gwizdka jest w pełni niekontrolowalny bez elekroniki sterującej i wymaga naszej ingerecji, temperatura spada do 350 a kubatura pomieszczeń wychładza nam bardzo szybko. Szamot staje się izolatorem poniżej pewnych wartości temperatur. Paliwa stałe są nieregulowalne, (dlatego też tanie) spostrzeżenia Szrajbera są trafne do dzisiaj i mają wciąż zastosowanie. Tylko wartości znamionowe spalania powodują uzyskanie dobrych i bardzo dobrych sprawności odbioru energi a przecież o to chodzi w systemach grzewczych. Taki trend widzę dzisiaj u czołowych konstruktorów wszelkich pieców, kotłów i palenisk. Oczywiście jeżeli taki system jest podstawowym.
  11. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Tak, zawsze tak robię i nigdy nie kopci !! w komorze, rurze masz powietrze mały płomień w tej objętości powietrza musi się spalać i iść do góry, ponieważ stygnąc dochodzi do innej gęstości
  12. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    ja14 napisał: Dlaczego więc nie chcą śmigać w górę ? doczytaj mnie, od góry komin stygnie najszybciej, i ma najchłodniejsze powietrze które dąży do dołu. Niższe partie słupa są jeszcze ciepłe.
  13. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Bogusław napisał: To wszystko powoduje, że te "światowe osiągnięcia" są mizerne. Niezgadzam się, przeglądnij konstrukcje palenisk szamotowych Brunnera, Ratha czy Ortnera. Dzisiaj są to topowe rozwiązania, potwierdzone certyfikatami spalania. Co nie znaczy że każdy, kto się tym interesuje by czegoś w nich nie zmienił Ja też!!! Pozostaje jeszcze sprawa opłacalności zmian ! osiągania kompromisów itd.
  14. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    hes napisał : Kominiarze do dziś nie wiedzą, dlaczego właściwie dymi się w czasie rozpalania np. teraz, kiedy dni są cieplejsze. Zapałka przyłożona do wlotu zimnego pieca wykazuje ciąg. Po rozpaleniu z pieca wydobywa się czasami dym. Dlaczego, skoro chwilę wcześniej ciąg był ? ja14 napisał: Ciag wprawdzie jest ale slaby. Produkty spalania nie opuszczaja paleniska z dostateczna szybkoscia. Dusza ogien i ograniczaja dostep tlenu. Nastepuje niepelne spalanie. Też to zauważyłem. Moim zdaniem słup powietrza w kominie ma różną temperaturę a zgodnie z prawami gazowymi Charlesa również ciśnienie. Mała ilość ciepła z zapałki znajdzie sobie strużkę którą ujdzie. Przy rozpalaniu potrzebna jest podwójna dawka powietrza, jeżeli w ciągu kominowym nie ma dostatecznego ruchu w górę to robi nam się czop powietrzny, spalamy w pierwszym momencie "porcję tlen" które stoi w palenisku i części komina i po chwili następuje dymienie. Wniosek jest taki że należy to "przepchać" - wymusić ruch w górę. Niestety drzwi ! na krótką chwilę. Inna metoda dość duży płomień z gazety robi "dziurę" w czopie. Nasi dziadkowie rozpalali słomą "wygrzewając komin" - uzyskując drożność. Moim zdaniem to nie zimna cegła czy ceramika w kominie ale stojące powietrze.
  15. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Niech i tak będzie, pisałem że z Twoich doświadczeń takie rozwiązanie jest najlepsze. Ja to szanuję. Pozostanę przy swoim. Jeżeli piszesz że jest wyraźna poprawa Twojego zdrowia to z czym tu dyskutować ? osiągasz swoje cele i oby tak dalej. Ja nie chorowałem na grypę od 15lat. moje dzieci i żona jeszcze nigdy, mam w domu 45% średniej wilg. To jest dowód że nie ma ona większego wpływu na zachorowalność. Z innej beczki. Założyłeś temat, który mnie bardzo interesuje. NIe będziemy rozważali aspektów około piecowych. Czekam wciąż na Twoje wnioski z tych lat które poświęciłeś na to co widzimy na zdjęciach. Dobry zdun w 3dni robi taki system, bierze kasę i jedzie do następnego klienta. Forest Ci to wyłuszczył, jako praktyk. Co takiego wymyśliłeś w swoim systemie że aż 4 lata po 8h dziennie z tym walczysz ??? Pięciokrotnie przebudowywując wszystko. To mnie ciekawi ? Wymiana doświadczeń polega na kompletacji zagadnień we wnioski. A tak wygląda mi na to że wiesz ale nie powiesz.
  16. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    http://www.kraska.blo.pl/
  17. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    http://sklep.drewno.pl/palenie-drewnem-p-24.html Proszę przeczytać tylko rozdziały.
  18. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Bogusławie : 0d 40 do 50 to wilgotność komfort dla naszego "paleniska" czyli płuc. Krtań, gardło, oczy, skóra itp.
  19. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Odsyłam do lektury "Palenie drewnem" Eberta krótka książeczka, rozjaśnia w czapce wszystko o spalaniu drewna. Znam Pana - Zygmunt Kraska z Gorzowa. Zajmuje się paleniskami retortowymi i spala mokre zrębki i trociny, ale wytrąca z nich wodór !! Tworzy ogniwa paliwowe, można do niego jechać posiada potężną wiedzę na te tematy. Przy okazji bardzo sympatyczny Pan.
  20. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Bogusławie: Upierasz się (może i słusznie) żeby powietrze pierwotne brać z pomieszczeń-ok. Prawdopodobnie nie widzisz konieczności tworzenia kanałów itp. - ok. W ogóle to -ok. ale przez zaciąganie powietrza z pomieszczeń tworzysz nieustanny ruch konwekcyjny od okien do paleniska wraz z zawirowaniem i mieszaniem kurzu roztoczy i itp. Piec w swojej naturze oddaje ciepło promiennikowo, dlatego ciepło z pieca dobrze napowietrzonego jest zdrowe. Jeżeli "goły" szamot jest na wierzchu to dodatkowo występuje przypiekanie kurzu, a to jest już szkodliwe. Taka masa szamotu stygnąc (zauważyłeś) pije wilgoć z pomieszczeń którą musisz wyrzucić z powrotem po ogrzaniu. W pommieszceniach mieszkalnych najlepsza wilgotność to ok.50%. To kafle powodują "izolacje" i lepszą stabilność całej masy grzewczej, są bardziej bezwładne w obydwóch kierunkach - po to są ! Ceramika i wilgoć to ogień i woda. Spytaj kaflarzy jak trudno pozbyć się wilgoci tej chemicznie związanej, jakie szkody wyrządza przy miejscowym przegrzaniu - niszczy i pęka. Jak można powiedzieć że wilgoć cokolwiek poprawia ? Wniosek- należy się od niej izolować.
  21. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    hes napisał: "Po pierwsze, parę wodną można przepuścić przez warstwę żaru i wytworzony gaz wodny spalić. Po drugie: podejrzewam, że spaliny bardziej "mokre" sprawniej oddają ciepło rurkom wymiennika" ale jazda, niech mnie !! rozwiń to człowieku, a będzie o czym pisać !
  22. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Właśnie obejrzałem Twoją galerię. Widzę że masz co robić ! Powodzenia.
  23. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    an-bud : jaką masz powierzchnię domu i ile spalileś drewna za ostatni sezon wraz z CWU, ile osób?
  24. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Bogusławie: W warunkach labolatoryjnych ok. W normalnych domowych a zwłaszcza gdy mamy tynki wapienno -cementowe to wilgotność jest ok 50% wiąże się to z przenikaniem zimna przez ściany. Te 50% to komfort zdrowotny w domu !! W zimie wilgotność pomieszczeń regulują tynki wraz z temperaturą i wentylacją Jeżeli na 1kg. drewna zapotrzebowanie powietrza to ok. 4m3, krotnoś tych wartości bierze udział w procesie spalania. Pamiętamy że drewno również ma swoją wilgotność ok. 20% Moim zdaniem, ale też doświadczeniem, prowadzenie powietrza zewnętrznego bezpośrednio do paleniska to pogarszanie sprawności. Według literatury którą tu przytaczamy znaczna część energii cieplnej wytworzonej przez drewno gubi się na odparowanie wilgoci z drewna i powietrza pierwotnego. Suche powietrze można uzyskać poprzez ogrzanie lub wykraplanie. Są dwie metody: sprężenie i filtr ale byłby to przerost formy. A druga metoda to przeciwbieżna droga do tak rozbudowanego systemu jak Twój, przy budowie to żaden koszt trzeba tylko to przewidzieć. Inny sposób to zbieranie tego powietrza z górnych partii pomieszczeń, w przypadku kiedy nawiew jest mechaniczny to nie będzie bolało. NIe ma takich projektów wentylacji grawitaccyjnej która by była przewidywalna w działaniu. Idealny system grzewczy a niekoniecznie drogi to : Palenisko szamotowe z dolotem w miarę suchego powietrza, odbiór poprzez nagrzewnicę np.(jak u Kuźniecowa), bufor z dwoma wężownicami wraz z kolektorem. Warunki pracy to spalanie w wartościach znamionowych paleniska dla osiągania najlepszych parametrów. Chyba że dla przyjemności patrzenia na ogień. Ale musimy pamiętać, jeżeli z pieca robimy kocioł lepiej aby szyba była z kurtyną, podwójna lub zamykana dodatkowymi drzwiami. Dystrybucja ciepła do niskotemperaturowego ogrzewania (lepsze ścienne niż podłogowe) Taki system grzewczy przy domu o współczynniku przenikania 0,22 wyliczam na 2000zł. w sezonie przy 2 miesiącach temp. -15st. Drewno, buk, brzoza kupione jako papierówka czyli dość drogo. do tego oczywiście CWU według upodobań. Rozwiązanie na lata, lato-zima. Palimy raz na 24h. Amortyzacja kosztów inwestycji ok. 6 lat. Bez kolektorów słonecznych - sory każdy system grzewczy to wydatki amortyzujące się w długich okresach poprzez przygotowanie wody w lato. Ta koncepcja to żaden hit ale optymalizacja i możliwość samodzielnego montażu a nawet wykonania wszelkich elementów.
  25. Arteon

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Dlatego całość zagadnienia, problematyki spalania i odzysku ciepła polega na optymalnym umieszczeniu lub regulowanym umiejscowieniu nagrzewnicy CW Bogusław realizuje to poprzez system szybrów. Kaloryfer w ciągu spalinowym. Hes również poprzez spaliny. Ja uważam że powinno być dodatkowe żródło (kolektor słoneczny) jako uzupełnienie systemu w któym bufor i tak istnieje. Nagrzewnica moim zdaniem powinna pracować bez kontaktu ze spalinami a po wtóre wspomagać ogrzewanie powietrza. Dla odpowiedniego bufora straty będą mało odczuwalne ponieważ w buforze mamy warstwowośc temperatur. Taki układ może z powodzeniem działać lato zima.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...