Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

M K

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    1 549
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez M K

  1. Witam, dołączę się do tematu. Rozważam zakup drzwi zewnętrznych dębowych CAL, biorę pod uwagę z kolekcji Vintage - drzwi Vin 11 Okrągłe. W kolekcji Vintage, standardową wersją jest Thermo gr. skrzydła 78 , dwie uszczelki, zamek M2.1 Można dopłacić 1200 netto, do standardu Arktic gr. skrzydła 90, trzy uszczelki, zamek AV3 Pytanie, czy warto pchać się w dopłatę podwyższająca koszt drzwi o ok. 30 % aby uzyskać wyższy standard cieplny? Możecie coś doradzić?
  2. Dziękuję, Panie Andrzeju. Pozdrawiam
  3. Który z tych sposobów jest lepszy, lepiej zamortyzuje (wygłuszy) pracę blachy płaskiej na tzw. rąbek-klik, na łatach? Czy na łatę 4x6, wystarczy taśma o szer. 7 cm? Odnośnie kosztów to na pewno pasek na środku będzie o wiele tańszy, niż klejenie taśmy na całej łacie. Rozmawiałem w hurtowni na temat taśmy wygłuszającej i proponowali również klejenie paskami po środku. Z tym, że mowa była o bardzo drogiej taśmie wygłuszającej z RUUKI, z tego co wiem ma ona grubość 5 mm, szerokość 10 cm. Natomiast taśmy akustyczne do profili U, można kupić o wiele taniej, jest ona trochę cieńsza ma 3 mm grubości, a dostępne szerokości to 5 cm, 7,5 cm , 10 cm.
  4. Podepnę się pod temat. Powyżej Pana wypowiedź w tym temacie - post 25. Też ma być na dachu blacha na rąbek (klik), kładziona na łatach 4/6 i kontrłatach, chodzi o częściowe zamortyzowanie pracy blachy. Panie Andrzeju czy o taką taśmę chodziło? : https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwiJ_I7Sn8jaAhWJh7IKHfuyADYYABAHGgJscg&ohost=www.google.pl&cid=CAASEuRokmahX8wAbto5QHLdO_DTWw&sig=AOD64_1OuKFLpPmnzfxwh-nQIihP8jYnyw&ctype=5&q=&ved=0ahUKEwiiq4vSn8jaAhUKiiwKHWhfCsEQ9aACCDI&adurl= Taśmę kleimy do każdej łaty, po całej jej długości?
  5. M K

    Styrodur na skosach

    Wełna twarda jest mniej przewiewna, w porównaniu z wełną miękką. Lepiej izoluje, a to jest moim zdaniem najważniejsze. Minusy wełny twardej: -jest droższa od miękkiej w matach -wełna twarda występuje tylko w płytach, trzeba liczyć się z większym odpadem w porównaniu z wełną miękką. EPS wersja twardsza lub XPS położony dokładnie i szczelnie, pomalowany dobrą farbą o podwyższonym oporze dyfuzyjnym, nie potrzebuje paroizolacji. Odnośnie palca i wciskania: a/ nie wciskać b/ na skosie wykonanym z EPS / XPS położyć dwie warstwy siatki c/ wybrać wariant z GK d/ zamiast EPS / XPS zastosować gotowe płyty PIR / PUR z GK.
  6. M K

    Styrodur na skosach

    maciekkr ma już pokryty dach dachówką, więc nie wciśnie teraz płyty OSB na krokwie. maciekkr sposób ocieplenia, który podałeś wyżej ma sens. Tylko, zrobił bym to trochę prościej. Wełna twarda między krokwie, płyta OSB przykręcona do spodu krokwi, następnie styropian lub XPS przyklejony na klej poliuretanowy do OSB, Wykończenie, klej do siatki, siatka, klej do siatki, grunt, farba.
  7. M K

    Ratunku KUNA !!!

    Jeżeli to prawda, bałaby to rewelacyjna metoda odstraszania kuny domowej. W jakiej postaci kupiłeś naftalinę (naftalen), proszek czy granulki? Ile tego kupiłeś wagowo, jaki koszt?
  8. Ekofiber, czy granulat doskonale nadaje się na powierzchnie płaskie. Natomiast w skosach, może osiadać szczególnie jak będzie słabo zagęszczony. Jeżeli jest u góry tylko membrana, to nie pchał bym tam ekofibru czy granulatu. Membrana na pewno zostanie wypchnięta i osiadanie izolacji będzie spore.
  9. Może taki: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiWn-DBpJDMAhUGRhQKHczSCVgQFggcMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.perlit.pl%2Fzrob-to-sam%2Fperlitobeton&usg=AFQjCNF0D_5ddB-S5MXNFJe0YrwOFBlobg
  10. Poczytaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?218170-Test-klej%C3%B3w-do-styropianu-(subiektywny) http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212779-JAK-KLIE%C4%86-styropian-GRAFITOWY
  11. M K

    izolacja poddasza pianką

    Niby dlaczego złe jest rozwiązanie wykonania szczeliny, zaproponowane przez drapek? Jeżeli dodatkowo przez szczelinę, będzie zapewniony przepływ powietrza, od okapu do kalenicy to będzie w porządku. Zastosowanie w tym miejscu zamiast płyty, membrany paroprzepuszczalnej, raczej na pewno spowodowałoby znaczne zamknięcie szczeliny. Ponadto dokładne położenie folii paroizolacyjnej od strony pomieszczeń oraz położenie GK np.: w dwóch warstwach i dobre uszczelnienie połączenia GK ze ścianami, praktycznie, uniemożliwi przedostawanie się wilgoci z pomieszczeń do warstwy izolacyjnej.
  12. M K

    izolacja poddasza pianką

    Moim zdaniem takie połączenie wełny i styro ma sens. Gęsta wełna między krokwie, płyta MDF przykręcona do spodu krokwi, na to przyklejamy styro na klej poliuretanowy. Szpary pomiędzy płytami styro oraz łączenia ze ścianami piankujemy. Następnie zaprawa klejowa do siatki, siatka, klej, grunt, dobra farba. W ten sposób , mamy ciepłą (grubość warstw jest istotna), szczelną izolację stropu oraz skosów poddasza.
  13. M K

    izolacja poddasza pianką

    Jeżeli już chcesz łączyć dwa materiały izolacyjne, to może zamiast pianki zastosuj styropian. Można go wykończyć klejem na gładko, tym samym niepotrzebne są: folia, wieszaki i regipsy. Ponadto styro jest tańszy od pianki natryskiwanej.
  14. M K

    "Dekalog palacza"

    Jak najbardziej się zgadzam, cytuję: 6. Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit.c, powinny przeprowadzać: 1) osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych; 2) osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.
  15. M K

    "Dekalog palacza"

    Przez nieświadomość lub czasami niedbałość, mylony jest obowiązek rocznego przeglądu, z obowiązkiem czyszczenia kominów np.: co trzy miesiące. Jedno i drugie jest obowiązkowe tylko, że roczny przegląd stanu technicznego przewodów dymowych musi wykonać kominiarz. Natomiast w domach jednorodzinnych, daczach, domkach letniskowych, nie ma obowiązku aby to kominiarz wykonywał czyszczenie kominów, z częstotliwością określoną w rozporządzeniu. Za nie wykonanie czyszczenia komina we własnym domu, nie ma kar urzędowych. Natomiast jak mamy ubezpieczony budynek od pożaru, to z reguły ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, jeżeli nie wykonano rocznego przeglądu kominiarskiego.
  16. Palenia w kominku trzeba się nauczyć, to nie jest zabawa. Do wkładu powinna być dołączona instrukcja użytkowania wkładu, którą należałoby wcześniej przeczytać. Nie otwieramy kominka, jak drewno się pali. Można dopiero otworzyć, jak jest sam żar bez płomienia. Przed otwarciem drzwiczek otwórz szyber na maxa, Dopływ powietrza do popielnika zamykasz, drzwiczki trzeba otwierać powoli. Pomocne jest też uchylenie okna lub drzwi, przed otwarciem kominka. Ta dziura pod kominkiem, jak nie jest połączona szczelnym kanałem z paleniskiem, to nadaje się tylko do zatkania. Sam to poczujesz i zrozumiesz, jak się mocno ochłodzi. Jak chałupa szczelna to podczas palenia, trzeba rozszczelnić okna w tym pomieszczeniu. Jeżeli pomimo zastosowania powyższych rad, dalej się będzie dymiło, to patrz na radę Foresta.
  17. Użytkuję pieco-kominek z paleniskiem, wykonanym w całości z szamotu od jesieni ubiegłego roku. Szyba 36/36 cm i płomień jest doskonale widoczny. Natomiast musiałem całkiem zmienić, dotychczasowe przyzwyczajenia i sposób palenia w pieco-kominku w porównaniu do poprzednio posiadanego kominka. Przy akumulacji palimy drewnem, dość mocno rozdrobnionym, dopiero pod koniec palenia podkładamy grubsze kawałki. Cały proces spalania trwa dość krótko ale w zupełności wystarczy, do nagrzania akumulacji z szamotu oraz obudowy.
  18. M K

    Izolacja rur wodociągu

    Dziękuję za odpowiedź
  19. Witam, pytanie do praktyków, czy jest konieczna izolacja rurociągu. zasilającego w wodę hydranty p-poż. Budynek wielokalowy, wymieniono w nim z powodu korozji, rury doprowadzające wodę użytkową do pionów oraz kilkanaście metrów rury zasilającej w wodę hydranty p.poż. Rury są wewnątrz budynku, w piwnicy ogrzewanej, poprowadzone na wierzchu ścian, zasilenie pionów wykonano rurą PE, natomiast zasilenie szafek p-poż. rurą stalową fi 50. Wykonawca zaizolował jedynie rurę PE, zasilającą piony i poszczególne lokale w zimną wodę użytkową. Natomiast nie izolował rury stalowej ocynkowanej, zasilającej w wodę hydranty zainstalowane w budynku. Według niego na tej rurze nie powinna się skraplać woda, ponieważ nie będzie tam stałego przepływu. Ponadto dodał, że lepiej jak taka rura pozostaje nie okryta izolacją. Ma rację czy oszczędza?
  20. M K

    pianka ocieplająca kontra welna

    Szukanie oszczędności bez dokładnego rozeznania, bywa zgubne. Nie chodzi tylko o dodatkową powierzchnię styku pomiędzy styropianem a płytą. Moim zdaniem płyta przykręcona do krokwi, powinna być odporna na ewentualną wilgoć oraz wytrzymać naprężenia występujące w konstrukcji dachowej. Płyta OSB jak również płyta MFP, jest materiałem łączącym te dwie cechy. Natomiast płyta MDF a tym bardziej karton gips nie mają już takich właściwości i odporności.
  21. M K

    pianka ocieplająca kontra welna

    A tekturę rozważałeś? Idąc dalej, to zastanowiłbym się nad dalszą budową domu. Przecież to same koszty, nie budując można sporo zaoszczędzić
  22. M K

    pianka ocieplająca kontra welna

    Najcieplej i najszczelniej będzie w wersji ze styropianem.
  23. M K

    pianka ocieplająca kontra welna

    Zgoda ale nie przy takim rozwiązaniu, kiedy dajemy płytę osb i styro od spodu wełny, pod krokwie. Folia paroszczelna, to przy GK a tutaj styropian i płyta osb uszczelni lepiej od folii.
  24. M K

    pianka ocieplająca kontra welna

    Tak klejony styro, może odkleić się od krokwi i popęka na połączeniach. Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby przykręcenie do spody krokwi, płyty np.: OSB. Na płytę przyklejamy, styropian, potem klej do ociepleń, siatka, farba i mamy dosyć ciepło i szczelnie.
  25. M K

    pianka ocieplająca kontra welna

    Na tym zdjęciu, między krokwiami jest chyba wełna? Na spodzie EPS grafitowy, klejony jest tylko do krokwi na piankę?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...