Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

out

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    426
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez out

  1. dziadek adam możesz jeszcze podać jakieś szczegóły wykonania wiertnicy ? jakiej mocy silnik, jakie przełożenie, jakieś zdjęcia.
  2. ogólna zasada jest taka, że czym więcej dolnego źródła to lepiej. Mając tyle otworów może warto się pokusić o ładowanie dolnego źródła. A jeśli jesteś w stanie wykonać taką wiertnice to wykonanie solara nie powinno stanowić dla ciebie problemu. Mógł byś nawet go tak rozbudować, że i zimą by wspomagał ogrzewanie. A latem ładował grunt. Pozdostaje tylko kwestia rozmieszczenia sond. Nie mogą być za blisko siebie.
  3. jak na twój własny użytek to może naprawdę wystarczy wkrętarka jaka marketowa. przy takiej półce to tak naprawdę tylko bym patrzył tylko na akumlatorki - ważne by były 2 i jak największej pojemności.
  4. na stronach thermaflexa znajdziesz wszystko co potrzebujesz. bo o ile na rury można nałożyć izolację to o na kolanka zawory już pewnie będziesz musiał oklejać.
  5. a czy czasem nie pomoże nawet i najlepszy klej elastyczny jak nie ma zrobionych dylatacji tam gdzie mają być ?
  6. można zmniejszyć grubość płyty balkonu. kosztuje to dość sporo raczej i musi być z czego obcinać.
  7. skoro nie macie za dużego pojęcia na tematy budowlane to może najłatwiej będzie poprosić o wycenę remontu jakąś firmę z okolicy - najlepiej poleconą . wycenią wraz z materiałem, wy przemyślicie czy kupujecie i jeśli się zdecydujecie to zawsze możecie szukać tańszego wykonawcy.
  8. nie wiem jaki układ ale najprawdopodobniej jak nie będziesz ograniczał przepływu dana nitkę to będzie pchać na podłogówkę
  9. a z tym się nie zgodzę. bo niestety sąsiedzi jeśli są to wcale nie muszą wiedzieć czy zbrojenie poszło do ław, czy dobrze był grunt zagęszczony. tu niestety chyba tylko ekspertyzy by pomogły. sąsiedzi tak jak mówisz to dobrzy do informacji czy woda stoi na działce wiosną, czy dom nie stoi na stawie. takie informacje to i owszem od sąsiadów.
  10. w którymś wątków jeden z forumowiczów pisał o swoim kierowniku budowy, który szuka i pilnuje wykonawców, szuka materiałów, za wszystko bierze odpowiedzialność prawną i finansową. oczywiście inkasuje też nie 1000 - 2000 zł a minimum 10x więcej.
  11. tylko, że z domem to tak jak z autem, mała szansa na dojście prawdy bez gruntownego sprawdzania przez fachowca przez duże F
  12. ja pisze o dużych układach w których zapotrzebowanie na ciepło i chłód jest rzędu 0,5 MW. i tu niestety pasywnie już całego chłodzenia w okresie roku nie da się pociągnąć.
  13. z rozważań doraźnych i teoretycznych, opierających się o brak sensu to można by powietrze z grzejnika elektrycznego z wentylatorkiem skierować na wyżej wymienione okno
  14. pasywne niestety dalej będzie prowadzić do zabierania ciepła z gruntu. chodziło mi bardziej o klimatyzacje, dzięki czemu obracając obieg ładujemy ciepłem grunt.przy mały instalacjach nie ma to takiego znaczenia, przy domkach już wcale. jednak przy układach o zapotrzebowaniu na ciepło kilkuset kW to co innego.
  15. można i źródło ładować tą samą pompą ciepła tylko, że w okresie letnim kiedy chłodzimy budynek.
  16. też nie ma co przeginać, zwłaszcza jak ktoś planuje tylko korzystać z garażu jako miejsca do parkowania samochodu i kosiarki.
  17. DZ pod budynkiem to raczej w wykonaniu pionowym. można się zastanawiać nad takim rozwiązaniem jeżeli działka którą posiada inwestor jest za mała. i raczej stosuje się to przy większych układach. jednak z racji ewentualnego serwisowania takie układu stara się unikać takiego rozwiązania.
  18. ehhh, nie precyzyjnie się wyraziłem. ale to pewnie z powodu szoku jaki miałem widząc te lampy na ścianach . zamontowane był one na wysokości ok 1 - 1,2 nad posadzką.
  19. ostatnio widziałem fajny patent, oprócz oświetlenia na suficie w garażu zainstalowane były świetlówki na ścianach, we wnękach tak by nie przeszkadzały. + oczywiście w kanale, jeśli takowy jest.
  20. out

    Elektrozawory do co

    na pewno jest najbardziej komfortowy. utrzymujesz temperaturę w każdym pomieszczeniu niezależnie. przez co może też i być ekonomiczny. na pewno za to jest droższy w wykonaniu.
  21. najważniejsze by zaprojektować do konkretnego przypadku, z konkretnymi założeniami i wymaganiami.
  22. Jani_63 z tego co wiem to pompy wymagają odpowiedniego zładu instalacji. to w końcu zwykłą sprężarka - nie powinna się za często włączać. a na dodatek przy grzaniu cwu można buforem zapewnić zapotrzebowanie na pik.
  23. no powiem ci, że masz ciekawy miks . tak z palca to się tego nie da określić. podejrzewam, że instalacje w projekcie miałeś zaprojektowaną coś w okolicach 70/50. i na to dobrane grzejniki. jednak nie miałeś przewidzianej wentylacji z odzyskiem. dodałeś podłogówkę. zbudowałeś dom z lepszych materiałów . należałoby było obliczyć na nowo zapotrzebowanie z podziałem na straty przez przegrody i na wentylacje. policzyć czy grzejniki starczą przy niskich parametrach. a raczej przy jak niskich będą dawać wymaganą moc. następnie sprawdzić jaka sprawność przy tych parametrach ma pompa. ekonomie całej inwestycji pod znakiem zapytania stawia jeszcze to, że masz już gaz i kominy. czas zwrotu może być bardzo długi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...