-
Liczba zawartości
82 -
Rejestracja
Zawartość dodana przez suj
-
Po "pierwsze primo" ceowniki bardzo pasownie wchodziły na krawędź płyty. Kleiłem poliuteranowym klejem montażowym. Nitowanie wraz z klejeniem stosowałem do przymocowania wspornika zasuwy bypasu do płyty czołowej oraz do montażu klamer ściągających do zamykania tejże pokrywy. Przy nitowaniu dbałem o sporą powierzchnię styku (dodatkowa blaszka alu pod ściągaczem).
-
Jest poprawnie. Czerwony to +10V z EBM-a.
-
Mój jest w formie kompaktu z płyt z pianki PU z pokryciem PCV. Gdzieś w tym wątku dawałem zdjęcia. Ja stosowałem okucia aluminiowe z kątowników i ceowników, nie lubię inżynierskiego dziadostwa. Pokrywa jest zamykana za klamry z zatrzaskami. Okucie służy też jako równa powierzchnia dla współpracujących uszczelek. Sprawdza się. P.S. Tu są zdjęcia http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=6172218&viewfull=1#post6172218
-
Witam Wydaje mi się że z taką sytuacją możemy mieć do czynienia przy odzyskiwaniu chłodu, czyli jeśli mamy w uproszczeniu pisząc klimatyzację w domu. Jeśli na zewnątrz jest cieplej niż w domu pobierane z zewnątrz powietrze w letni, parny dzień jest schładzane w reku, to z niego może się wykroplić i wtedy tacka w takim miejscu ma sens. Mam nadzieję mieć możliwość sprawdzenia tego, gdyż mam pociągniętą instalację wody lodowej w domu, kupione klimakonwektory tylko czeka mnie jeszcze zakup chillera i zmontowanie wszystkiego. Najwyżej dodam w swoim reku drugą tackę z syfonem. Jak będzie czas testy latem.
-
Daj spokój z takimi "oszczędnościami". Szkoda sobie nawet głowę zawracać. A wietrzyć warto wszystko i cały czas. Pranie, buty, gotowanie, kubeł ze śmieciami, formaldehydy z mebli i sto innych rzeczy.
-
Płyta przednia jest okuta dookoła ceownikiem alu a naprzeciw wszystkich okuć po stronie skrzyni na płycie przyklejone są płaskowniki aby był równy poziom. Do tego przyklejone są uszczelki. Sam wymiennik uszczelniony jest do konstrukcji skrzyni uszczelniaczem poliuteranowym. Każda "komora" jest uszczelniona. Okucie wszystkiego alu trochę kosztowało ale powoduje że jest sztywne i uszczelki poprawnie pracują. W 2012 za zamykającą szczelną Fi 200 płaciłem 68,00 PLN ale ona była chyba do napedu ręcznego i przerabiałem na napęd z siłownika. Mam też taką przełaczającą do GWC i ta była od razu pod siłownik. Fi 200 kosztowałą 142,00 PLN.
-
-
Ja mam zlutowany z blachy miedzianej a syfon zrobiony z PCV. Zrobie fotkę to dzisiaj wrzucę. Czysta fizyka mówi że być musi.
-
Instalacja alarmowa raz jeszcze
suj odpowiedział Majka → na topic → Inteligentne instalacje i bezpieczeństwo
To się nazywa "mikroswitch". Szukaj w sklepach z częściami elektronicznymi. Tu masz wysyłkowo: http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&search=mikroswitch&cleanParameters=1#search=mikroswitch&s_field=accuracy&s_order=DESC&id_category=100060&page=1 -
Ale do tego samego wejścia możesz alternatywnie podłaczyć albo 1-10V albo PWM. Moim zdaniem ten kondensator za dzielnikiem to całkowanie a transoptor ma symbolizować separację galwaniczną.
-
Z tego co widzę na tych schematach obie wersje wentylatorów mają wejścia do płynnego sterowania za pośrednictwem napięcia 1-10V bądź sygnałem PWM (który i tak jest całkowany do napęcia zawierającego się w tym zakresie - filtr dolnoprzepustowy RC). Transoptor to element elektroniczny zamieniający prąd płynący przez diodę LED na prąd złącza C-E tranzystora na wyjściu. Elementy są sprzężone wizualnie - światło z diody pada na strukturę tranzystora a jednocześne mogą być fizycznie oddalone od siebie zapewniając separację galwaniczną (np. dla zapewnienia bezpieczeństwa - napięcie zasilające silnik wentylatora na utrudniony dostęp do potencjometru którym sterujesz wentylatorem). Moim zdaniem i tak to jest schematyczne uproszczenia - transoptor jest nieliniowy i w obwodach separacji sygnałów analogowych stosuje się rózne kombinacje z linearyzacją separowanego sygnału nie ujęte na tym uproszczonym schemacie. O ile te schematy nie kłamią, oba obwody wejściowe spełniają analogiczne funkcje.
-
To jest uproszczenie i nie wyciągaj zbyt daleko idących wniosków. Poprzednio dorysowany był transoptor, teraz go tam nie wrysowali, ale nie ma to praktycznego znaczenia.
-
Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów
suj odpowiedział pawelko → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
phoenix contact - ptsa0,5/16-2,5-z - term blk, pcb, 2,5 mm, 16-drożny http://pl.farnell.com/jsp/search/productdetail.jsp?SKU=1792966 -
Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów
suj odpowiedział pawelko → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Jeśli chodzi o połaczenie 1-wire/modbus poszedłem drogą kolegi http://plc-home.pl/realizacja-systemu/odczyt-temperatur nieco modyfikując do swoich potrzeb. Zmieniłem w stosunku do oryginalnego projektu: - montaż na SMD - zasilanie dałem z 24VDC z zasilaczem impulsowym - złacza do wszystkich 16 kanałów 1-wire na płytce (kable wraz zasilaniami nie wymagają żadnej krosownicy) - przełączniki do wyboru adresu i prędkości magistrali modbus - jakieś zabezpieczenia przed wyindukowaniem się w kablach napięć mogących zniszczyć/zakłócić pracę układu. Teraz czeka mnie troszkę babrania w software. Zmieniły się nieco numery pinów (to nie stanowi problemu) ale chciał bym też zaszyć obsługę przełączników adresu i szybkości RS485. Ponieważ w czasie moich studiów zajęcia z C były w piątki o 7:30, to i nie udawało mi się nigdy na nie dotrzeć i nie jestem mistrzem tego języka:( to i nie idzie mi to zbyt wartko. Fajnie by było też zmienić kompilator z CCS na przykład na XC8 z Microchipa bo pozwalało by to kompilować nie tylko pod Windows ale też pod Linuxem i Apple. Tyle że to wymagało by napisania albo zaadoptowania bibliotek do obsługi 1-wire i Modbusa które są zaszyte w CCS pierwotnie zastosowany przez autora opracowania. Jak by ktoś był chętny to mogę udostępnić schemat i wzór płytki (pamiętając oczywiście kto jest autorem pierwowzoru, nie mam zamiaru przywłaszczać sobie należnego autorowi splendoru). A może jak by się znalazł jakiś mistrz C co by chciał przysiąść i popracować nad tym projektem to i może bym taki komplecik jeden dla niego zlutował. Z płytką z prototypy.pl i częściami w większości z Farnella i częściowo z TME wychodzi gdzieś ~200PLN. No ale jest 16 kanałów więc aż tak drogo nie jest. -
Witam Ooo widzę że ktoś jeszcze myśli o termoanemometrze! Prowadziłeś już jakieś prace czy próby? Ja chcę zbudować dwa termoanemometry aby równoważyć nawiew z wywiewem bez względu na załącznaie GWC i bypassu które mam u siebie oraz zatykanie filtrów. Rozważałem już kilka opcji. Jest kłopot z dostaniem b. cienkiego drutu platynowego bo pierwotnie myślałem żeby przeciągnąć taki przez przekrój kanału i klasyczny układ. Znalazłem też fajną AN Lineara z rozwiązaniem z małą żarówką ze stłuczonym kloszem. Ciekawe czy wolfram sprawdził by się na dłuższą metę. Oglądałem też przepływomierze samochodowe. Tyle że ich czujniki malutkie i ciekawe jak miejsce zamocowania w przekroju kanału wpływał by na odczyty. Napisz do czego doszedłeś w tej kwestii, bardzo mnie to interesuje. Pozdrawiam!
-
Witam Brałem w firmie Plastics. Nazywa się u nich Cosmotech classic biały. Grubość 24 mm, PCV 1,3 mm, wypełnienie PU. Wyszła ponad jedna płyta (ma wymiary 1500x3000), ale musiałem kupić dwie pełne. Z rabatem 10% dwie kosztowały 776,13 PLN. Cięcie 15 mb za 36,90 PLN. Masz szczęście że fakturę miałem na wierzchu, bo nie zapamiętuje takich informacji przy gigantycznym ujemnym cash-flow charakterystycznym dla końca budowy:)
-
Witam Filtry już mam, ja wymiary obudowy dostosowywałem do wymiarów filtrów. Z plisowanej włókniny, gdybym miał więcej miejsca były by kieszeniowe ale niestety moja kotłownia jest zbyt mała aby pomieścić wszystkei wymyślone instalacje. Będą do nich prowadnice z kątownika alu. Tak to wygląda.
-
Witam Tak, próbowałem i bardzo pasownie wchodzi. Tak jak u mnie stoi, to styk płyty pionowej na górze i dole stykające się z wymiennikiem okute są ceownikiem alu a reszta (krawędzie boczne płyt dociskających wymiennik po bokach) zaklejone taśmą aluminiową. Zobaczę jak na gotowym to będzie wyglądać ale przewiduję raczej uszczelnienie styku z wymiennikiem uszczelniaczem poliuteranowym albo neutralnym silikonem - zbyt często sie nie wyjmuje wymiennika, w takim przypadku można operację powtórzyć. Uszczelnienie z przednią pokrywą będzie miało postać płaskownika alu naklejonego na pokrywę (aby wyrównać poziom z okuciami dookoła obudowy) i na to uszczelka samoprzylepna Tesy. Tam pójdzie okucie z ceownika i uszczelka. Pokrywa też pędzie okuta. Założyłem wszędzie, że uszczelki idą pomiędzy alu aby się to nie odkształcało. Mimo że jestem wielkim miłośnikiem wszelkich wynalazków kwaso i nierdzewnych tutaj się wyluzowałem. Skoro inlet-ring to blacha ocynkowana, to pręty gwintowane podtrzymujace sa też z ocynku. Powoli cena tego ustrojstwa zbliża się chyba do jakiegoś Brinka ale nie zrażam się. No satysfakcja jest bezcenna. Chwala bohaterom-pomysłodawcom samodzielnej budowy!
-
Witam Też mam ograniczenia w kubaturze dla centrali (straszne to bydle wychodzi!) i jego wymiary dostosowałem do dostępnego miejsca. Ja by-pass przewidziałem na przedniej pokrywie. Tyle że w tą stronę mam miejscę i zastosuję kanał okrągły fi.200 z przepustnicą zamykaną siłownikiem Belimo. Wybrałem układ pionowy. Tu aktualny stan prac a raczej stan przestoju w robocie. Ja zastosowałem płytę warstwową PCV/PU/PCV - bardzo przyjemny materiał. Główne formatki pociął mi dostawca materiału, otwory wyrzynarką. Kleiłem płyty klejem montażowym Soudal Fix ALL High Tack. Pozostało mi jeszcze pookuwanie wszystkiego profilami alu, wykonanie tacki ociekowej i wklejenie króćców.
-
Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów
suj odpowiedział pawelko → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Witam Sugerował bym dodanie możliwości ręcznego przełączania źródeł na wypadek awarii czujnika poziomu. No chyba że masz bypassy już na poziomie hydrauliki i wtedy uniezależniasz się dodatkowo od awarii zaworu. -
Witam "...Arwent Podwykonawca firmy Rekuperatory.pl oferuje doractwo, montaż i serwis wentylacji mechanicznej...". Aż zęby bolą od tego _doractwa_. Weź to człowieku popraw, bo nie sądzę aby był ktoś chętny abyś mu _doracał_. Pozdrawiam!
-
Co do sterowników na uC, w szczególności na popularnej atmedze to zdarza mi się czasmi jakiś mały sterowniczek popełnić. Ponieważ zasadniczym środowiskiem w jakim operuję są jednak PLC znalazłem programik który umożliwia programowanie atmegi w języku drabinkowym. Dla elektryków i automatyków jak znalazł. Tu link: http://www.cq.cx/ladder.pl Obsługuje też wejścia analogowe i wyjścia PWM, więc sprzęgnięcie sterownika na atmelku sterowanego softem napisanym w tym narzędziu z reku nie powinno stanowić problemu. Pragnę zwrócić uwagę na sprawy EMC przy konstruowaniu takich urządzeń. Warto zadbać o dobre odsprzęgnięcie zasilania i separację wejść. W przypadku separacji wejść binarnych dobrze sprawdzają mi się transoptory. Do zadziałania transoptor potrzebuje jednak troszkę energii i byle zakłócenie zaindukowane w przewodach wejściowych go nie wyzwoli. Przy wejściach analogowych dobrze by było korzystać z sygnałów prądowych. Ponieważ raczej nie są to układy mission-critical to myślę że można poeksperymentować z czymś takim. Dla osób zajmujących się dziedzinami związanymi z elektroniką ma to zaletę taką, że zazwyczaj te kilka elementów leży w szufladzie a w najgorszym wypadku są do dostania w warzywniaku czy kiosku za rogiem za kilkanaście złotych:)
-
Witam Technicznie wszystko pięknie. Ale powiedz kto legalnie pozwoli ci podłączyć coś takiego do sieci: Po chwili namysłu widzę w twoim przypadku takie rozwiązanie. Jeśli czujesz się na siłach wykonać kilka zróżnicowanych źródeł zasilania które jestes pewien że zapewnią ci samowystarczalność, to wymów umowę na dostawę energii. Twój przezrobiony falownik jako mini elektrownia i źródła podłączone do szyny DC. Pamiętając o problemach technicznych (na przykład zabezpieczenia - sieć jest jednak sztywnym źródłem i na zasilanie z sieci obliczone jest działanie wszelkich zabezpieczeń. Przy zasilaniu z mniej sztywnego źródła mogą one nie spełnić swojej roli - bezpieczeństwo). O ile twoim hobby jest ciągłe utrzymywanie w sprawności mini-elektrowni to why not w innym wypadku mrzonki. Pozdrawiam.
-
Witam Chyba najlepiej w najbliższym oddziale firmy Plastics. Niestety chyba trzeba osobiście. Ja się dowiadywałem o płyty Cosmotech PCW/XPS/PCW. Aktualnie w/g ich cennika 68,40 PLN/netto za metr kwadratowy. Cięcie wynosiło o ile mnie pamięć nie myli 1,5 PLN za metr bierzący. Tu masz cennik płyt: http://plastics.pl/content/pliki/315/katalog_budownictwo_2010_plyty_warstwowe.pdf a tu kontakty do oddziałów: http://plastics.pl/kontakt Cenowo moim zdaniem do przełknięcia a efekt powinien być elegancki i bez zbytniej "rzeźby".
-
No wykres ładny i kolorowy tyle że moim zdaniem bezwartościowy i stworzony zapewne w dziale marketingu producenta. Jak można porównywać temperaturę wewnątrz pomieszczenia nie znając wielu innych danych poza sposobem przesłonięcia? Gdzie informacja na temat powierzchni, kubatury pomieszczenia, wielkości okna, orientacji w stosunku do stron świata, kąta padania promieni słonecznych... Gdzie informacja na temat metodologii tego badania. Do mnie bardziej przemawiają konkretne parametry wynikające z pomiarów (współczynniki przepuszczalności, odbicia, absorpcji promieniowania słonecznego), bądź eksperyment niż najbardziej kolorowy marketingowy obrazek. Nie oznacza to że neguję najlepszą skuteczność markizy bądź rolety zewnętrznej ale byłbym ostrożniejszy w ferowaniu wyroku iż inne rozwiązania nic nie dają.