Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

Możecie się pochwalić gdzie instalowaliście czujniki lub gdzie przewidujecie ich miejsce ?

Planuje okablować kilka pomieszczeń i szukam pomysłu gdzie schować czujnik. Nie chce robić dodatkowej puszki tylko pod czujnik bo będzie to nieestetyczne.

Czy montowanie czujników za gniazdkami, włącznikami to dobry pomysł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja pierwotnie kabelki powyciaglem w kazdym pomieszczeniu nad wlacznikiem swiatla. Ale myslalem, ze bede tam montowal jakies regulatory temepratury. Ale potem dowiedzialem si eo 1wire i ... problem z tymi kabelkami. Teraz chyba po prostu wsadzilbym je do wlacznikow i tyle.

Wazne : nie umieszczac ich w miejscu gdzie operuje slonce ! Bo inaczej beda niezle przeklamania.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sherif, rozumiem chodzi o czujki temperatury?

 

U mnie rozważam trzy miejsca dla DS18B20:

- u dołu ramek włączników (ew. gniazd) tworzywowych (nie stykające sięz murem)

- wewnątrz włączników (Govena EMC), zamocowane od środka metalowej obudowym

- gdzieć na/w ościeżnicy drzwiowej

- przy wlocie/wylocie WM, a może nawet zamocowane obręczy (metalowej) anemo (od strony sufitu).

 

W każdym wypadku chcę aby miejsce nie bywało nasłonecznione, aby czujnik był możliwie niewidoczny i nie przeszkadzał przy sprzątaniu (np. wycieraniu kurzu, tj. aby nie wystawał będąc podatnym na uszkodzenie czy wyrwanie). Dopuszczam możliwość pewnego przekłamiania temperatury (np. różnicą w wysokości montażu) o ile będzie stałe (w czasie) aby skorygować odczyt o pewną stałą wartość.

 

Waham się czy lepiej zrobić szeregowo (łańcuch) np. 10 lub 20 czujników na 80 metrach, czy ta samailość czujników ale równolegle na odcinkach między 10 a 30m. Jak uważacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za pomysły, chyba najlepiej będzie gdzieś ten czujnik zaraz za ramką zainstalować - jakby jeszcze się udało estetyczne otworki zrobić, aby powietrze przepływało .. :). Ramka ma ten plus, że i tak jest a przy okazji maskuje nam czujnik. Dodatkowo w razie wymiany czujnika, można łatwo się do niego dostać. W okolicami reku, czyli wlot/wylot, rura od GWC to chyba najlepiej będzie nawiercić otwór i wsadzić czujnik w jakiejś metalowej obudowie.

 

Odnośnie połączenia to jak będe robił jak będzie wygodniej, jak da się połączyć szeregowo 2-3 pomieszczenia to tak zrobie, reszta w gwiazdę.

 

aha macie jakieś sprawdzone przewody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem umieszczanie czujników wewnątrz różnych obudów mija się z celem. Ogólnie po początkowej fascynacji tematem pomiaru temperatur trochę mi już przeszło, bo fajna zabawa była z montowaniem, teraz to sobie działa i nawet na to nie patrzę. Jeśli ktoś ma zamiar regulować temperaturę pomieszczenia na podstawie tych czujek, może to mieć większy sens, ale należy się liczyć z różnymi anomaliami. Podam przykład. Wymyśliłem sobie że umieszczę czujnik w obudowie klawiatury alarmu. Po zamontowaniu miałem wrażenie że pomiar jest zawyżony, co najmniej o 1 stopień, więc zacząłem rozgryzać temat. Po zdjęciu pokrywy i wystawieniu czujnika poza nią, temperatura się zgadzała. Nawierciłem otworki, żeby powietrze przepływało. Nie pomogło. Powiększyłem jeden z nich i ustawiłem nad nim czujnik. Nic. To znaczy było lepiej, o kilka dziesiątych za każdym razem, ale wciąż nie to. Wystawiłem lekko czujnik. Znowu trochę lepiej, ale pomiar był w miarę dokładny, jak czujnik cały wysunąłem na 2cm poza obudowę.

Inny czujnik mam znowu umieszczony w czujce ruchu, całkowicie wysunięty. Pokazuje dobrze, ale w miejscu gdzie jest. A ponieważ jest na wysokości 2,2m więc temperatura też jest nieco zawyżona (do 0.5C) w porównaniu do pomiaru w centrum pokoju. Ogólnie do przyjęcia, ale coś do przemyślenia dla fascynatów pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szczukot, ale jeśli to pstryczek (przycisk poczwórny, bez podświetlenia) sygnałowy dla PLC to też się grzeje?

 

@kolorado, a pamiętasz może czy te przekłamania związane z wysokością lub umieszczeniem w klawiaturze były stałe (lub prawie stałe, np. zawsze więcej o 1,5-2*)? W takim przypadku dołożenie tablicy korekt do poszczególnych czujników załatwiłoby sprawę...

 

Ja zamierzał podpiłować (pilniczkiem czy jakoś tak) lub nawiercić od spodu ramki otwór tylko pod główkę DSa.

 

Nie wiem tylko czy nie byłoby lepiej ten czujnik przykleić tam na stałe i zakończyć jakiś wtykiem 3-pinowym na krótkim kabelku do łączenia z gniazdem w puszce, aby przy ew. demontarzu pstryczka nie wisiał on na kabelkach DSa. Ale może to nie problem...

 

1-wire największe zasięgi daje na skrętce (tak czytałem w jakiś dokumentacjach), ale nie pamiętam jakie to były różnice (łatwo wygooglować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam, gdzie te czujniki pochować.

 

Na allegro jest takie coś:

DS18B20 czujnik temperatury w obudowie termostat.

http://allegro.pl/ds18b20-czujnik-temperatury-w-obudowie-termostat-i4139768184.html

 

Zawsze to jakiś pomysł. Na wysokości gniazdka, gdzieś przy drzwiach to może i nawet nie raziłoby to aż tak bardzo.

Bo jakoś nie widzi mi się zwisający czujnik luzem, nie ważne, czy to będzie klawisz światła, czy czujka ruchu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kolorado, a pamiętasz może czy te przekłamania związane z wysokością lub umieszczeniem w klawiaturze były stałe (lub prawie stałe, np. zawsze więcej o 1,5-2*)? W takim przypadku dołożenie tablicy korekt do poszczególnych czujników załatwiłoby sprawę...

Ogólnie były mniej więcej stałe, ale stała była też temperatura (trudno wewnątrz zmieniać temp. w znacznym zakresie), więc nie jestem pewien czy trzeba korygować przez sumę czy iloczyn (procentowo). Ogólnie żadnych eksperymentów w tym zakresie nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam, gdzie te czujniki pochować.

 

Na allegro jest takie coś:

DS18B20 czujnik temperatury w obudowie termostat.

http://allegro.pl/ds18b20-czujnik-temperatury-w-obudowie-termostat-i4139768184.html

 

Zawsze to jakiś pomysł. Na wysokości gniazdka, gdzieś przy drzwiach to może i nawet nie raziłoby to aż tak bardzo.

Bo jakoś nie widzi mi się zwisający czujnik luzem, nie ważne, czy to będzie klawisz światła, czy czujka ruchu...

Samą obudowę kupisz np. tutaj: http://www.tme.eu/pl/katalog/obudowy-urzadzen-alarmowych-i-czujnikow_112551

A zamontuj na wysokości wyłącznika oświetlenia, w miejscu nienasłonecznionym na ścianie wewnętrznej. Każde chowanie wprowadzi błąd odczytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dzięki. Tylko coś nie tak ze sprzętem albo nie wiem.

Jak mierzę napięcie między dowolnym GND a +5V to mam jakieś mV tylko :( A tam gdzie powinno być 7V mam 11V.

 

No i wogóle zrobiłem błąd, bo chciałem to potestować na Windowsie, podłączyłem wcześniej konwerter i teraz za nic nie mogę zainstalować driverów z Maxima.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejne testy mnie juz dobily.

Na kolejnym Windowsie zainstalowalo sie to jeszcze inaczej i nadal nie dziala.

Na linuksie noby owfs startuje ale nei widzi zadnego urzadzenia za konwerterem (lacznie z DS2480).

 

Mam przy okazji pytanie : ktos uzywa RPi z 1 wire ? Jeżeli tak to przez co podłączył czujniki ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejne testy mnie juz dobily.

Na kolejnym Windowsie zainstalowalo sie to jeszcze inaczej i nadal nie dziala.

Na linuksie noby owfs startuje ale nei widzi zadnego urzadzenia za konwerterem (lacznie z DS2480).

 

Mam przy okazji pytanie : ktos uzywa RPi z 1 wire ? Jeżeli tak to przez co podłączył czujniki ?

 

Fantom

Ja mam router z OpenWrt.

Zajrzyj tu: http://www.edom-plc.pl/index.php/pl/1-wire-i-rpi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...