Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki.

Trochę nie czaję jak podłączyć jeszcze ten krzyżowy, ale ... zamawiam.

Wierzę, że się da :)

Najwyżej odezwę się z tym tematem w następnym tygodniu.

Nie napisałeś co chcesz osiągnąć, tylko zadałeś konkretne pytanie. Nie wiem czy to rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania, bo nie wiem jakie one są. Szczególnie jeśli chodzi o podłączenie zasilania (trafo) - nie mam pojęcia jak to ma działać. Więc gwarancji że to będzie robić to, co zaplanowałeś, nie daje... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po stronie pierwotnej musisz to zrobić inaczej niż narysowałem. Ale powinno być prosto. Po wtórnej powinno działać wg Twojego opisu. Tzn. przekaźnik przełącza, to możesz przełączyć niezależnie włącznikiem. Czyli każda zmiana stanu czy to włącznikiem, czy przekaźnikiem przełącza odbiornik. Zresztą schemat jest naprawdę prosty, żadnej filozofii tam nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zasilaniu na osobnej linii można spokojnie odczytywać wszystkie termometry niemal równocześnie. Ja mam kilkanaście termometrów zasilanych osobną linią i odczyt wszystkich zajmuje u mnie ok. 2 sekund.

 

Jak to zrobić ? Część mam zasilaną osobną żyłą, więc te mogę zczytywać jakoś szybciej ? Teraz robię "owread uncached/numer/temeprature"

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zrobić ? Część mam zasilaną osobną żyłą, więc te mogę zczytywać jakoś szybciej ? Teraz robię "owread uncached/numer/temeprature"

 

Nie wiem czy to zadziała jeśli tylko część zasilana jest z osobnej linii, ale podejrzewam, że nie, bo cała operacja sprowadza się do wysłania do wszystkich na raz polecenia digitalizacji odczytu (co przy zasilaniu części czujek z linii danych spowoduje pewnie zwis całości), a następnie już tylko pobraniu odczytanej wartości kolejno z każdego czujnika. To pierwsze w owfs realizuje się przez zapis do "/simultaneous/temperature".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potem odczyt normalnie " "owread uncached/numer/temeprature"" ?

 

Hmm, ja czytam z /numer/temperature, ale przy takim użyciu to w sumie jest świeży odczyt, bo właśnie poprzednim rozkazem (tym /simultaneous...) odświeżony. A przynajmniej tyle pamietam - od 2 lat do tego nie zaglądałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej myslę o jakimkolwiek sterowaniu za pomocą 1wire tym bardziej sie boję :(

Co w przypadku, gdy coś załączamy i zwiesza sie np rasperry itp. Albo nawet zasilacz do niego siada, albo konwerter USB itp. W każdym razie, przekaxniki sterujące pzoostaja włączone i sie same nigdy nie wyłączą (chyba, że zabraknie prądu)..

I np ogródek będzie się podlewał 2 tygodnie :)

 

Macie jakieś pomysły jak się zabezpieczyć przed takimi tematami ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej myslę o jakimkolwiek sterowaniu za pomocą 1wire tym bardziej sie boję :(

Co w przypadku, gdy coś załączamy i zwiesza sie np rasperry itp. Albo nawet zasilacz do niego siada, albo konwerter USB itp. W każdym razie, przekaxniki sterujące pzoostaja włączone i sie same nigdy nie wyłączą (chyba, że zabraknie prądu)..

I np ogródek będzie się podlewał 2 tygodnie :)

 

Macie jakieś pomysły jak się zabezpieczyć przed takimi tematami ?

 

Fantom

 

Też się trochę tego obawiam. U siebie będę miał trzy łańcuchy DSów, w tym jeden "krytyczny" (ca. 30mb/15 czujników) do sterowania instalacjami, jeszcze nie mam pewności czy przez RPi czy przed jakieś bardziej (?) niezawodne/dedykowane rozwiązanie jak np. ADA 401 lub moduł z eservice do Wago. W każdym razie przewiduję jakąś detekcję "padu" odczytów i przejście w tryb bezpieczny/awaryjny odpowiednich urządzeń (zależnych od temp).

Dwa pozostałe łańcuchy tylko do monitoringu dla własnej ciekawości (więc może router, może RPi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to urządzonko z przekaźnikami sterującymi, powinno mieć inaczej działający system. Że np po załączeniu przekaxnika, działa on maks 1 min i sie wyłącza. chyba, ze przyjdzie w międzyczasie sygnał sterujący-podtrzymujacy to znowu sie przedłuża o minutę itd. Czyli w najgorszym wypadku, cos będzie chodziło 1 min dłużej niz bysmy chcieli.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Paść może wszystko. Fakt że niektóre urządzenia częściej, inne rzadziej. Ja bym zrobił do wrażliwych systemów dedykowaną linię. Bez termometrów i innych g... Zasilaną.

Do tego jakieś sprawdzanie stanu okresowe + email czy sms. Zakładam że planujesz jakieś podgląd zdalny i sterowanie, więc prędzej czy później się zorientujesz... :)

Ja zrobiłem sobie włączenie świateł po zmroku przez 1wire, działa chyba już z rok, padło może 2 razy. Oczywiście serwerek wisi na upsie.

Jak masz dalej wątpliwości, to weź plc, ale to Cię nie uchroni przed błędami/awariami. Im więcej elektronika pomaga, tym bardziej jesteś narażony na tego typu sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

W związku z porządkami sieci 1wire, mam na odsprzedanie

1) Router ASUS WL-500G v1 (OPENWRT)

2) Terminal HP t5720(linux lub windows)

 

Powiedzmy, że terminal po 60 zł a router po 40 zł. Plus koszty wysyłki.

Oba z zasilaczami w pełni sprawne. Pracowały bezawaryjnie w sieci jako nadzór nad 1wire.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Przymierzam sie do rozszerzenia sterowania podlewaniem.

No i potrzebuję do tego celu czujnik opadów deszczu. Ewentualnie lepszy by był czujnik ilości opadu.

Czy isynieje jakiś gotowiec na 1wire ?

Ewentualnie jak działjaą typowe czujniki opadów (takie RainBird, Gardena itp) ? Czy one podają na wyjściu tylko open/close ? Czy np zmienia się im opór itp ?

I jak wtedy ten sygnał najlepiej przerobić na 1wire (szukam gotowych płytek - nie chcę lutować ze schamtów)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...