Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

opomiarowanie domu


fido

Recommended Posts

No w openHABie juz cos jest. W domoticzu trzeba by dopisac.

Ja na razie uzywam obu rownolegle, ale openHaba mniej. Bo mniej go skonfigurowalem i nie moge go odpalic jako daemona :(

Musze z tym powalczyc i beda chodzily na razie dwa na raz.

Ten openHAb ma czasami jakieś odjazdy. Działa, działa i nagle seria błędów w logach i dalej działa.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Słuchajcie, czy macie jakiś pomysł, jak można zrobić jakiś czujnik zużycia prądu ? A dokłądnie czujnik "czy urządzenie elektryczne jest włączone" ? Nie mam pojęcia jak to można tanio zrealizować. A chodzi mi o kontrolę urządzeń któe w żaden spsób nie są sterowane przeze mnie. A ja chce wiedzieć kiedy one pracują a kiedy nie. Np jakaś pompa.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w openHABie juz cos jest. W domoticzu trzeba by dopisac.

Ja na razie uzywam obu rownolegle, ale openHaba mniej. Bo mniej go skonfigurowalem i nie moge go odpalic jako daemona :(

Musze z tym powalczyc i beda chodzily na razie dwa na raz.

Ten openHAb ma czasami jakieś odjazdy. Działa, działa i nagle seria błędów w logach i dalej działa.

 

Fantom

 

W takim razie spróbuje znaleźć w weekend chwilę czasu - zainstalować i przetestować.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, czy macie jakiś pomysł, jak można zrobić jakiś czujnik zużycia prądu ? A dokłądnie czujnik "czy urządzenie elektryczne jest włączone" ? Nie mam pojęcia jak to można tanio zrealizować. A chodzi mi o kontrolę urządzeń któe w żaden spsób nie są sterowane przeze mnie. A ja chce wiedzieć kiedy one pracują a kiedy nie. Np jakaś pompa.

Fantom

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic897043.html

?

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś to nie jesteś w stanie sterować urządzeniem ale chcesz monitorować jego pracę, żeby później na tej podstawie obliczyć zużycie prądu.

 

Wszystko zależy od tego jak można się podpiąć do tego urządzenia żeby wyciągnąć sygnał. Najprostszy sposób to jakby ta pompa miała jakiś styk informujący załączenie/wyłączenie wtedy podpinasz na wejście do SATELA i masz informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś to nie jesteś w stanie sterować urządzeniem ale chcesz monitorować jego pracę, żeby później na tej podstawie obliczyć zużycie prądu.

 

Wszystko zależy od tego jak można się podpiąć do tego urządzenia żeby wyciągnąć sygnał. Najprostszy sposób to jakby ta pompa miała jakiś styk informujący załączenie/wyłączenie wtedy podpinasz na wejście do SATELA i masz informacje.

 

Nie musze monitorować zużycia. Wystarczy mi sama informacja on/off.

I raczej nei pod satela a pod RPI podpiąc chę.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten FF to powyżej 100 zł na jedno urządzenie. Ale to rozwiązanie z elektrody - rewelacyjne :)

Fantom

I ten FiF wogóle by Ci się nie nadał chyba, Relpol ma coś takiego (ale nie wiem czy "toto" i "ile" i czy trzeba zamówić całą taczkę czy można gdzieś kilka sztuk).

http://www.relpol.pl/Oferta/Produkty/Przekazniki/przekazniki-elektromagnetyczne-przemyslowe/Przekaznik-R15-wersje-specjalne-pradowe-w-obudowach-i-bez-obudowy

 

Ztestuj tę "elektrodę" i daj znać co wyszło! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zmieniłem RPI B na RPI 2. Aby sprawdzic na ile przyspieszy openHAB. Odpalanie jest faktycznie szybsze, ale to tyle. Syabilność jak dla mnie nadal "dziwna". Np co jakis czas idą błędy typu "cannot invoke ..." itp. Może jak znajdę czas to przeglądnę skąd to się sypie.

 

Fantom

ps. Jak ktoś ma ochotę na zakup kompletnego RPI B : http://allegro.pl/raspberry-pi-b-sd-8gb-zasilacz-obudowa-gwaranc-i5261560142.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do badania czy urządzenie włączone można użyć przekładnika prądowego. Tak mi doradzili elektronicy. Nawet kupiłem, ale jeszcze nie testowałem.

https://groups.google.com/forum/#!searchin/pl.misc.elektronika/przek%C5%82adnik$20pr%C4%85dowy/pl.misc.elektronika/kC0-1_Pe8CA/SN2JkE0SQBkJ

 

A co dokładnie kupiłeś ?

Bo idea tego przekaxnika prądowego chyba najłatwiejsza.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Podziwiam poziom zaawansowania kolegów, niestety wiekszość postu dla mnie niezrozumiała :)

Zaczynam budowę, chciałbym opomiarować trochę domu pod względem temperatury i wilgotności. Generalnie nie chodzi mi o żadną automatykę, tylko zwykłe pomiary parametrów. Miejsca opomiarowane to grunt pod płytą (3-5 czujników) płyta fundamentowa (3-5) przegrody.

Generalnie cel jest edukacyjny, witryna www z opomiarowanym domkiem.

Może ktoś wskazać typ czujników i sposób ich zamonotwania, połączenia? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie tylko budujesz, to po prostu porozciągaj kable z jakiegoś centralnego miejsca do punktów które mogą Cię interesować (jakieś sterowanie pompą, pomiar temperatury itp). Wydaje mi się, że starczy przewód typu alarmowego (4 żyły), ale lepiej chyba od razu skrętkę komputerową (8 zył)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie tylko budujesz, to po prostu porozciągaj kable z jakiegoś centralnego miejsca do punktów które mogą Cię interesować (jakieś sterowanie pompą, pomiar temperatury itp). Wydaje mi się, że starczy przewód typu alarmowego (4 żyły), ale lepiej chyba od razu skrętkę komputerową (8 zył)

 

Fantom

 

Ok. Problem polega na tym, że robię płytę fundamentową i po jej wylaniu nie włożę juz pod nią nic. Na etapie budowy chciałem już tam wrzucic jakieś czujniki i wyprowadzić kabelki. Problem w tym, że nie wiem jakie te czujniki. Jakieś dobre i tanie (wiem to się wyklucza), żeby to podziałało trochę. Tylko temp., lub ew. temp. i wilgotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, zostały mi dwie puszki podtynkowe do niczego nie wykorzystane. W obu jest jakies okablowanie ale raczej bez wysokiego napięcia.

Jedna zostałą po sterowniku rekuperatora (reku podłączyłem wczoraj do 1wire) a druga po miejscu na videodomofon (robię sam na urządzenia mobilne).

No i pytanko : Czym mozna zaślepić estteycznie i praktycznie takie puszki (oczywiście pomijając temat zwykłej zaślepki, gniazdka czy włącznika) ?

Macie jakieś pomysły ? Jakaś lampka LED, zegarek, radyjko .... Są tego typu rzeczy ?

 

I drugi temat : są jakieś gotowe czujniki natężenia oświetlenia na 1wire ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeważnie odczuwam odwrotne wrażenie ;)

[ chociaż OpenHABa jeszcze nie wdrażałem u siebie, dlatego nie będę go teraz bronił ]

Chciałem odpisać wcześniej, ale zrezygnowałem. Ostatecznie jednak napiszę kilka zdań.

 

openHAB to nie jest zwykły projekt open source. W większości projekty open source są tworzone przez określoną grupę programistów, którzy decydują się udostępnić źródła. Oczywiście każdy może sobie ściągnąć te źródła i coś poprawić. Może zaproponować jakieś zmiany, zgłosić błedy, itp. Ale kod powstaje w stałym zespole.

 

Można powiedzieć że tutaj jest podobnie, jeśli chodzi o sam rdzeń openHABa. Natomiast w przypadku "addonsów", w dużej ilości przypadków (jeśli nie w większości) jest tak, że ktoś posiada jakiś sprzęt, który OH nie wspiera, więc decyduje się napisać "addonsa". Umiejętności takich ludzi są różne, czasem są to tak zwani programiści "z przypadku". Oczywiście przed włączeniem kodu do projektu jest on przeglądany i poddawany ocenie, ale w większości wypadków nie ma szans na to, aby ci ludzie przetestowali kod na rzeczywistym sprzęcie. Dlatego może być że wśród tych wszystkich "addonsów" są jakieś buble sypiące po logach błędami.

 

Dlatego nie ma sensu, a nawet nie jest bezpieczne uruchamianie systemu z pełnym zestawem modułów. Do tego, jako że ładowanie modułów jest całkowicie dynamiczne (można dodawać i usuwać moduły w trakcie działania systemu), im więcej modułów, tym dłuższy czas uruchamiania OH. Ten system został zaprojektowany w ten sposób! Świadczy o tym też to, że np. paczki .deb są oddzielnie dla "runtime'a" i każdego z modułów - po prostu instalujesz runtime i takie moduły, które potrzebujesz.

 

To moje 5 groszy do całej tej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...