Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam . Planuję kupno zmiękczacza z głowicą clack pallas ws1ck i złożem Lewatit .Woda z sieci wodociągowej twardość wody 220 CaCO3 . Dwie osoby na stałe , czasami trzy dodatkowe . Zużycie miesięczne przy dwóch osobach 10m3 . Jaka wielkość złoża była by odpowiednia , myślałem o 25 , w sklepie twierdzą że wystarczy 15 . Czy całość pojemności stanowi złoże czy np w przypadku 25 , 20 złoże i 5 podsypka ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Planuję kupno zmiękczacza z głowicą clack pallas ws1ck i złożem Lewatit .Woda z sieci wodociągowej twardość wody 220 CaCO3 . Dwie osoby na stałe , czasami trzy dodatkowe . Zużycie miesięczne przy dwóch osobach 10m3 . Jaka wielkość złoża była by odpowiednia , myślałem o 25 , w sklepie twierdzą że wystarczy 15 .

Przy zmiękczeniu do zera celowałbym w 20 litrów złoża, ale i 15 pewnie by wystarczyło. 25 litrów to już za dużo.

 

Czy całość pojemności stanowi złoże czy np w przypadku 25 , 20 złoże i 5 podsypka ?

To zależy jak kto składa swoje urządzenia. Moim zdaniem przy żywicy monosferycznej (czyli takiej jak Lewatit S1567) nie ma potrzeby stosowania podsypki żwirowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To woda wodociągowa... na stronie wodociągów znajdziesz jej badania. Na 99% wszystko będzie z nią w porządku. Prawdopodobnie "polepszyć" możesz twardość (czyli to co powoduje osady) - do tego są zmiękczacze.

Druga sprawa to jej parametry organoleptyczne - smak, zapach... jeśli teraz nic nie czujesz to raczej nie ma potrzeby instalowania nic więcej.

Oczywiście na wejściu wody wodociągowej powinien być też zwykły filtr mechaniczny, o wydajności odpowiedniej do zapotrzebowania (nie wiemy czy ma to być woda na kawalerkę czy na hotel).

Dzięki, pewnie jest w porządku, czy możesz ocenić ją po samym komunikacie? Chodzi o dzielnice Karwiny i Wielki Kack"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Planuję kupno zmiękczacza z głowicą clack pallas ws1ck i złożem Lewatit .Woda z sieci wodociągowej twardość wody 220 CaCO3 . Dwie osoby na stałe , czasami trzy dodatkowe . Zużycie miesięczne przy dwóch osobach 10m3 . Jaka wielkość złoża była by odpowiednia , myślałem o 25 , w sklepie twierdzą że wystarczy 15 . Czy całość pojemności stanowi złoże czy np w przypadku 25 , 20 złoże i 5 podsypka ?

 

Do doboru dobierzemy 3 osoby - 9m3 wody miesięcznie, 12 dH surowej wody na wejściu.

 

Zakładając zmiękczacz o pojemności złoża 20l i zmiękczaniu wody do 0 dH - regeneracja co 4,66m3 lub co 15 dni.

Pozostawiając 3 dH na wyjściu - regeneracja co 6,22 m3 lub co 20 dni.

 

Przy wodzie wodociągowej regeneracja powinna odbywać się nie rzadziej niż co 14 dni.

 

Przyjmijmy teraz zmiękczacz 15L, i tak jak wyżej, założymy zmiękczanie do 0 oraz do pozostawimy 3 dH:

 

1. Regeneracja co 3,5 m3 lub co 12 dni

2. Regeneracja co 4,66 m3 lub co 15 dni

 

Mając na uwadze zazwyczaj 2 osoby (6 m3 wody miesięcznie), to na spokojnie zmiękczacz 15 litrowy wystarczy. Wspominasz o 3 dodatkowych osobach ? czyli w sumie osób 5 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, pewnie jest w porządku, czy możesz ocenić ją po samym komunikacie? Chodzi o dzielnice Karwiny i Wielki Kack"

 

W Twoim przypadku, wystarczy standardowy zmiękczacz o niewielkiej 12 litrowej pojemności złoża.

Według danych ze strony wodociągów masz twardość wody 9dH, ale dobrze jest przyjąć 1-2 stopnie więcej.

Tak więc, jeżeli średnia twardość wody wynosi 11 dH, a zużycie wody na 2 osoby 6 m3 w ciągu miesiąca to regeneracja będzie odbywać się co 3,1 m3 lub co 15 dni.

 

Jak kolega wspomniał, dobry filtr wstępny, ewentualnie można dodać za zmiękczaczem filtr węglowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Jestem posiadaczka biologicznej oczyszczalni Delfin. Że względu na sól nie mogę pozwolić sobie na założenie stacji uzdatniajacej wodę. Czy dobrym pomysłem będzie uzdatniacz katalityczny? Przede wszystkim chce pozbyć się bardzo twardej wody która niestety u mnie w rejonie jest koszmarna. Proszę o jakieś porady
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku, wystarczy standardowy zmiękczacz o niewielkiej 12 litrowej pojemności złoża.

Według danych ze strony wodociągów masz twardość wody 9dH, ale dobrze jest przyjąć 1-2 stopnie więcej.

Tak więc, jeżeli średnia twardość wody wynosi 11 dH, a zużycie wody na 2 osoby 6 m3 w ciągu miesiąca to regeneracja będzie odbywać się co 3,1 m3 lub co 15 dni.

 

Jak kolega wspomniał, dobry filtr wstępny, ewentualnie można dodać za zmiękczaczem filtr węglowy.

Czyli konkretnie jaki filtr? Jaki produkt? No i jaki zmiękczacz jest standardowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Jestem posiadaczka biologicznej oczyszczalni Delfin. Że względu na sól nie mogę pozwolić sobie na założenie stacji uzdatniajacej wodę. Czy dobrym pomysłem będzie uzdatniacz katalityczny? Przede wszystkim chce pozbyć się bardzo twardej wody która niestety u mnie w rejonie jest koszmarna. Proszę o jakieś porady

 

Czy jesteś pewny, że nie możesz pozwolić sobie na zmiękczacz wody? Obejrzyj materiał:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie głowicy Clack WS 1 CK - Pallas 5 przycisków

 

Wiem na czym polega regeneracja czasowa i objętościowa ; współprądowa i przeciwprądowa . Na czym polegają różnice w tych wersjach głowic :

 

Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa z mixingiem

Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym i mixingiem

 

 

Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem

Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym "up flow" i mixingiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie głowicy Clack WS 1 CK - Pallas 5 przycisków

 

Wiem na czym polega regeneracja czasowa i objętościowa ; współprądowa i przeciwprądowa . Na czym polegają różnice w tych wersjach głowic :

 

Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa z mixingiem

Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym i mixingiem

 

 

Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem

Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym "up flow" i mixingiem

 

Jedna ma regenerację upflow (dla zmiękczaczy wody), a drugi downflow (dla jonowymienników / stacji wielofunkcyjnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie głowicy Clack WS 1 CK - Pallas 5 przycisków

 

Wiem na czym polega regeneracja czasowa i objętościowa ; współprądowa i przeciwprądowa . Na czym polegają różnice w tych wersjach głowic :

 

Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa z mixingiem

Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym i mixingiem

 

 

Głowica Clack WS 1 CK Pallas - 5 przycisków, regeneracyjna, objętościowa (up flow) z mixingiem

Głowica regeneracyjna z softenerem objętościowym "up flow" i mixingiem

Upflow to właśnie regeneracja przeciwprądowa. Taka głowica różni się sprzętowo od głowicy "standardowej" (ma inny tłok, inżektor, korpus) oraz taki zmiękczacz powinien być inaczej zasypany złożem (powinien mieć warstwę złoża inertnego i więcej złoża w zbiorniku). Także ustawienia sterownika się różnią (inna kolejność i długość cykli regeneracji, inne dawki soli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upflow to właśnie regeneracja przeciwprądowa. Taka głowica różni się sprzętowo od głowicy "standardowej" (ma inny tłok, inżektor, korpus) oraz taki zmiękczacz powinien być inaczej zasypany złożem (powinien mieć warstwę złoża inertnego i więcej złoża w zbiorniku). Także ustawienia sterownika się różnią (inna kolejność i długość cykli regeneracji, inne dawki soli).

Pytanie na przyszłość jak znaleźć części zamienne skoro głowica może mieć różną budowę . Może jakieś nr seryjne części ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...