Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dopływ powietrza do kominka


Bezdomna

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 70
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wg mnie istnieje, dlatego tą kratkę wylotową, która jest blisko wentylacji mam z mozliwościa jej przysłonięcia. Mogę sobie na to pozwolić, bo z drugiej strony obudowy kominka mam druga dużą kratkę i jeszcze trzecią w kuchni za ścianą. Poza tym jeszcze odprowadzenie do dmuchawy. Ale faktycznie nieraz sie zastanawiałem, że ta wentylacja to niezbyt "ekonomiczny" wymóg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Ja niemam jeszcze kominka, Ani rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz. Mom mam już postawiony i zamknięty, wylewek jeszcze niemam.

Czy mogę dać płaską rurę? widziałem takie rury o przekroju ok 20x5cm. czy taki przekrój wystarczy? rura poszła by między styropian w wylewce i nie musiał bym betonu rozwalać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja jestem na etapie fundamentu i uzyskałem informację iż taki nawiew do kominka można wykonać ze zwykłych rur kanalizacyjnych - czy to prawda ?

 

Jeżeli tak to jaka średnica będzie odpowiednia ?

 

Prawda i w zasadzie jeśli zrobisz rurą fi 100 to będzie ok. Dla świętego spokoju możesz dać fi 120 bo jeśli ma być długa to będzie lepsza (mniejsze opory).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niemam jeszcze kominka, Ani rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz. Mom mam już postawiony i zamknięty, wylewek jeszcze niemam.

Czy mogę dać płaską rurę? widziałem takie rury o przekroju ok 20x5cm. czy taki przekrój wystarczy? rura poszła by między styropian w wylewce i nie musiał bym betonu rozwalać

Takie kanały są powszechnie stosowane, więc wystarczające, przy założeniu że nie będą miały od groma zakrętów i nie będą się ciągnłe przez cały dom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wywalam ten kanał wentylacyjny i wszystko pozostałe z komina i zostawiam tylko dwa dymowe(kominek i piec) oraz jeden przymusowy wentylacyjny dla kotłowni.

 

 

Wentylacja jak sama nazwa wskazuje służy do wentylowanie domu a nie do wywalania jej.

Po drugie przepisy mówią wyrażnie, że do pomieszczenia w którym stoi kominek musi być dolot powietrza, nie precyzują czy to ma być dziura w ścianie czy kanały w podłodze - tak czy siak wentylacja nie może być uznana za dolot, bo wentylacja jest WYLOTEM powietrza.

Po trzecie wentylacja jest konieczna, bo jak Ci z kominka się nadymi do pokoju (bo np otworzysz drzwiczki przy zamkniętym szybrze) to gdzieś się ten dym musi podziać - chyba że lubisz "wieszać siekierę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niemam jeszcze kominka, Ani rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz. Mom mam już postawiony i zamknięty, wylewek jeszcze niemam.

Czy mogę dać płaską rurę? widziałem takie rury o przekroju ok 20x5cm. czy taki przekrój wystarczy? rura poszła by między styropian w wylewce i nie musiał bym betonu rozwalać

Takie kanały są powszechnie stosowane, więc wystarczające, przy założeniu że nie będą miały od groma zakrętów i nie będą się ciągnłe przez cały dom :)

 

Rura miała by długość ok 5m i w lini prostej bez zakrętów.

Jaki rozmiar rury prostokątnej najlepiej dać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niemam jeszcze kominka, Ani rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz. Mom mam już postawiony i zamknięty, wylewek jeszcze niemam.

Czy mogę dać płaską rurę? widziałem takie rury o przekroju ok 20x5cm. czy taki przekrój wystarczy? rura poszła by między styropian w wylewce i nie musiał bym betonu rozwalać

ja mam podobny problem.

Kominkarz mówi mi, że śmiało mogę dać płaska rurę na chudym betonie pomiędzy styropianem. Ale czy tak lepiej? czy kłuć chudziak i pod nim wstawić tę rurę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 13 years później...
Czyli zmieniać na 200x60 póki jest możliwość ? Nic okrągłego nie wsadzę to idzie to w styropianie
Jeśli masz możliwość, zmień dolot na większy. Ja dzisiaj podłączyłem wielki wkład (szer 100 cm) do kanału 150x50, bo taki był i nie było możliwości zmienić. Hula bez problemu, po krótkim instruktażu...Trzeba zostawić kilka minut uchylone drzwi, zanim drewno nie złapie cugu....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopuje pilnie kotleta :) Czy kanał 150x50 to nie jest za mały dla kominków z dojściem Fi125 o mocy około 10kw ? Ktoś się wypowie co takiego ma zamontowanego ?

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=411198

 

Na maksa otwarte (2/4 tego kółka) ma pewnie z 10cm2.

I działa - czasami aż za dobrze, bo koza potrafi świecić jak zapomnę przymknąć.

 

Myślisz, że kanał o 7,5x większym polu przekroju będzie problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec zeszłego roku dogrzewałem na budowie tynki wkładem kominkowym o mocy 14 kw z dolotem powietrza przez popielnik także naocznie wiem jak niewiele potrzeba mieć otwartą kratkę aby regulować płomień, dlatego tym bardziej nie rozumiem dlaczego np: Hajduk ma dolot powietrza o średnicy 150mm.

Napewno przewód płaski tworzy jakiej opory na wlocie ale czy aż takie? Nie chce przewymiarować kanału bo idzie w styropianie ... ale nie chce też dać za małego bo później już tego nie zmienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec zeszłego roku dogrzewałem na budowie tynki wkładem kominkowym o mocy 14 kw z dolotem powietrza przez popielnik także naocznie wiem jak niewiele potrzeba mieć otwartą kratkę aby regulować płomień, dlatego tym bardziej nie rozumiem dlaczego np: Hajduk ma dolot powietrza o średnicy 150mm.

Napewno przewód płaski tworzy jakiej opory na wlocie ale czy aż takie? Nie chce przewymiarować kanału bo idzie w styropianie ... ale nie chce też dać za małego bo później już tego nie zmienię.

Jeśli jesteś dobrym obserwatorem, zapewne dostrzegłeś problemy na początku palenia i przy rozpalaniu. Wówczas jest potrzebna duża dawka powietrza, bo to brak sporego nadmiaru problemy te generuje. Można powietrze w takiej sytuacji wpuścić przez drzwi, lub użyć większego dolotu. Za duży dolot zawsze można przymknąć, za mały będzie "bruździł" podczas rozpalania...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...