Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZy załozyłbys ponownie zmiękczacz wody ?


Recommended Posts

Tak się składa, że mam możliwość łatwego podpięcia zmiękczacza, który ominie zimną wodę w zlewie w kuchni i (niestety) zmywarkę. Czy to będzie OK?

Reszta wody byłaby po zmiękczeniu.

Jaki polecalibyście dobry zmiękczacz w rozsądnej cenie?

W większości zmywarek masz wbudowany "zmiękczacz" wody na własne potrzeby tych urządzeń. Po to się tam wsypuje sól :)

Dobry zmiękczacz to dobra głowica i złoże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
Witam.Rozglądam się za zmiękczaczem lub uzdatniaczem(czy w ogóle warto?)-tutaj myślałem o Carbon Viteco,Viessmann Aquastilla lub Duo).

Zużycie 20-22m3 na miesiąc.Dom-2 łazienki pralnia i kuchnia.Twardość wody CaCo3 240, st.niemieckie 13. Jakie modele polecicie?

 

Dzień dobry,

 

do podanego zużycia wody i twardości polecalibyśmy zmiękczacz wody z 35-40 litrami złoża. Zużycie wody jest dość duże, zatem jeśli urządzenie ma być ekonomiczne, to taka ilość złoża będzie optymalnym wyborem. Jeśli woda pochodzi z wodociągu i jedynym problemem jest wysoka twardość, to oczywiście jak najbardziej sam zmiękczacz wody wystarczy. Opcjonalnie dla poprawy smaku wody pitnej możesz zamontować dodatkowy filtr pod zlew np. z wkładem węglowym i ultrafiltracją.

 

Nasza propozycja to zmiękczacz wody Ecoperla Softcab 35 w kabinecie bądź dwuczęściowy Ecoperla Softower M.

 

W obydwu przypadkach złoże Lewatit oraz głowica producenta Clack.

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

 

 

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/softcab/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Rozglądam się za zmiękczaczem lub uzdatniaczem(czy w ogóle warto?)-tutaj myślałem o Carbon Viteco,Viessmann Aquastilla lub Duo).

Zużycie 20-22m3 na miesiąc.Dom-2 łazienki pralnia i kuchnia.Twardość wody CaCo3 240, st.niemieckie 13. Jakie modele polecicie?

Przy tak wysokim zużyciu (i zmiękczeniu do zera) potrzebujesz większego modelu... np. z 40 litrami złoża. I nie wiem po co Ci tam ten węgiel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tym węglem..?!Nie poprawi jakości wody do picia?

 

Do tak dużego zapotrzebowania na wodę zmiękczacze wody z węglem w środku będą mniej ekonomiczne, ze względu na mniejszą ilość złoża jonowymiennego.

 

Węgiel aktywny jak najbardziej poprawia walory organoleptyczne wody, tj. smak, zapach i barwa, jednak w takiej sytuacji najlepiej byłoby założyć oddzielną kolumnę węglową bądź po prostu filtr do wody pitnej. Filtry kuchenne zawierają w sobie wkłady węglowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie mam zastrzeżeń,wiec raczej dam sobie spokój z węglem.Jeszcze mam pytanie o wielkość złoża.Czy jak średnie zużycie wody z czasem spadnie do ok 13-15m3 na miesiąc,to złoże 35-40 nie będzie za duże?Albo jak wyjadę na 2-3 tygodnie, czy nie będzie problemu,bo regeneracja będzie odbywała się zbyt rzadko?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie o wielkość złoża.Czy jak średnie zużycie wody z czasem spadnie do ok 13-15m3 na miesiąc,to złoże 35-40 nie będzie za duże?

Wtedy będzie za dużo. Przy takim zużyciu wystarczy 30 litrów.

 

Albo jak wyjadę na 2-3 tygodnie, czy nie będzie problemu,bo regeneracja będzie odbywała się zbyt rzadko?

Zazwyczaj głowica pilnuje czasu od ostatniej regeneracji i po upływie zadanego okresu (np. 14 dni) robi regenerację niezależnie od zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to właściwy temat, ale zapytam.

Otóż instalator założył mi za wodomierzem obudowę filtra Atlas Filtri PR34-I.

Czy to coś warte?

To chyba coś takiego:

https://euroterm24.pl/obudowa-filtra-34%22-atlas-plytka-+-klucz-+-sruby-pr34-i-jg-system-id-jgs360-atlas-pr34

Dobrze, że założył cokolwiek :)

Zwykły wkład piankowy czy sznurkowy o dokładności np. 20 um będzie już coś filtrował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz zaproponować coś z tej strony lub innej, jeśli będzie pasować?

 

https://www.vesbopoland.pl/oferta/uzdatnianie-wody--filtry-5

https://www.vesbopoland.pl/oferta/produkt/wklad-piankowy-220 masz tam wkłady różnej długości - na oko to będzie 10" ale możesz sprawdzić w jakichś dokumentach/na opakowaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Jest taki opis:

 

Korpus przezroczysty serii DP GW 3/4" w komplecie z kluczem płytką i śrubami; przeznaczony do wkładów 10" na uszczelce płaskiej lub na uszczelce typu O-ring.

 

Rozumiem, że im mniej mikronów tym lepszy wkład?

Np. PP5 - 10" x 5 mikronów.

 

A lepsze są piankowe czy sznurkowe?

 

PS. Przepływ na rurze wodociągu wynosi u mnie 1,1 litra na sekundę (DN 20). Co się stanie z przepływem, jeśli za wodomierzem zainstaluję ten wkład?

Edytowane przez Robinson74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki opis:

Czyli wkłady 10" będą OK.

 

Rozumiem, że im mniej mikronów tym lepszy wkład?

Tym dokładniejszy - to nie znaczy, że lepszy bo za dokładny też nie jest dobry (szybkie zapychanie się i duży spadek ciśnienia)

 

Np. PP5 - 10" x 5 mikronów.

To bardzo dokładny filtr ale też może być. Moim zdaniem 20 um w zupełności wystarczy, ale sam oceń po efektach :)

 

A lepsze są piankowe czy sznurkowe?

Nie ma większego znaczenia dla użytkownika.

 

PS. Przepływ na rurze wodociągu wynosi u mnie 1,1 litra na sekundę (DN 20). Co się stanie z przepływem, jeśli za wodomierzem zainstaluję ten wkład?

Taki wkład jak jest czysty i nowy to nominalna wydajność wynosi ok 20 litrów na minutę (czyli 0,3 litra na sekundę). W domowych warunkach to w zupełności wystarcza. Jak chcesz większą wydajność to musisz mieć większy korpus (lub kilka korpusów zainstalowanych równolegle). Ewentualnie możesz też użyć innego wkładu - np. z siatki ale tam już masz dokładność filtracji na poziomie 100 um.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduje sie jako szczesliwy posiadacz zmiekczacza Clack WS1 CK ze zrodlem 25L Lewatit z oddzielnym zbiornikiem na solanke 70L. Dodatkowo wymieniony filtr wstepny ze sznurkowego na piankowy 20um. Przy twardosci wody ok 14stopni powinien sie sprawdzic idealnie przy moim planowamym zuzyciu ok 12m3/miesiac.

 

Wrazenia? Na razie same plusy:

1. nowy dom i w calym domu mam czarną armaturę. Po tygodniu uzytkowania BEZ zmiekczacza pojawily sie dosc trudne do usuniesia osady z kamienia, nie mowie ze musialem szorowac korki/baterie druciakiem ale kamien osadzal się nawet na obłych korkach automatycznych przy umywalkach i schodzil pod paznokciem. Teraz dokladnie tydzien od montazu jest o niebo lepiej, kamienia brak a to co zostaje faktycznie wymaga przetarcia mokra szmatka zamiast drapania/szorowania

2. woda stala sie duzo bardziej miekka tj. mamy wrazenie, ze woda jest "sliska" i gorzej się splukuje mydliny, a to dlatego, ze bylem przyzwyczajony do uzywania wiekszej ilosci detergentow/mydla. Mysle tez, ze baterie, zmywarka i pralka odwdzieczą mi za ten ruch :)

 

Jednym slowem, polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...