Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

moze sie nie znam, ale na chlopski rozum twoje ogrzewanie bedzie pracowalo w pewnym zakresie czasu (taryfa nocna/pozaszczytowa). w momencie kiedy przestanie grzac, a plyta szybko odda cieplo, to po pewnym czasie plyta bedzie chlodna. z tego co tutaj wyczytalem to plyta powinna kumulowac cieplo (zwlaszcza przy grzaniu pradem), aby w czasie taryfy dziennej jak najdluzej utrzymywala cieplo, a dodatkowo przy ponownym odpaleniu nie nagrzewac plyty "od nowa".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

mam problem, bo instalator upiera się na swoje rozwiązania i zastawiam się czy nie zmienić instalatora. Chociaż żal, bo ten jest solidny.

No i nie chcę ładować jakiś koszmarnych pieniędzy w niestandardowe rozwiązania.

Czy listwy wychodzą drożej niż styropian? Nie wiem jak policzyć ilość listew.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drugie pytanie

wychodzi mi że wylewkę będę mógł zrobić o wysokości 8-11cm

czy przy pompie powietrznej[taryfa nocna] to będzie na plus czy niekoniecznie

Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać 2 taryfę, to im grubsza wylewka, tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Zastanawiam sie nad wyborem sposobu ogrzewania domu. Piec bedzie gazowy i planuje podlogowke na pewno na dole, co do gory mam mieszane uczucia podlogowka czy grzejniki ?

Mozecie mi naswietlic sprawe w zwiazku z kosztami zrobienia wszedzie podlogowki lub pol na pol ? Dobrze mi sie wydaje, ze przy laczonym ogrzewaniu trzeba jakos rozdzilic wode dla podlogowki o nizszej temperaturze i wyzszej dla grzejnikow ? Czy taki cos nie jest juz samo w sobie drozsze niz zrobienie wszedzie podlogowki ? Ktos potrafi ocenic z punktu jakosci ogrzewania i kosztow utrzymywania co jest bardziej korzystne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł kondensacyjny biore pod uwage bo czytalem ze wydajniejszy i bardziej ekonomiczny. Moze zadaje proste i czasem glupie pytania ale wynika to z niewiedzy, jedyne co moge to czytac i czytac i pytac :) Co do tego zaworu 3D to zapewne nie jedyny dodatkowy koszt. Trzeba jakos madrze sterowac temperaturami w poszczegolnych pomieszczeniach aby zapewnic sobie dobry komfort a to juz nie jest ponoc takie latwe i tanie.

Potraficie okreslic ile trzeba wiecej wydac zeby na pietrze miec podlogowke zamiast grzejnikow przy zalozeniu ze na dole bedzie podlogowka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę nie powiem Ci ile to dodatkowo kosztuje, bo płaciłem za wszystko.

Musisz liczyć tak: dodatkowe rurki, około 2,2 zł za metr bieżący, styropian, ekrany, wylewka betonowa no i robocizna.

Same materiały nie są jakoś strasznie drogie, tylko robocizna.

 

Ale warto zrobić wszędzie podłogówkę, zwróci się w kosztach eksploatacji.

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie podłogówka obecnie jest tańsza w materiale od instalacji grzejnikowej. Ogólnie polecam 100% podłogówki i ew, drabinka na ręczniki w łazience ale zasilana z rozdzielacza podłogówki. W zupełności do suszenia wystarcza.

Co do instalacji to mieszacza możemy dać jeden na wspólnym wejściu do rozdzielaczy i jedna pompa. Dalej rozejście na poszczególne rozdzielacze.

Są różne podejścia co do sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Ja popieram tezę by raz wyregulować pętle i nic nie ruszać, a sterować jakościowo przez sterownik pogodowy całość zaworem 3D.

I z humorem " Zrób pan tak, będziesz pan zadowolony" ;)

 

Pozdrowienia zyzolek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia sterowania to już indywidualna sprawa. Ja u siebie mam w każdym pomieszczeniu sterowniki pokojowe, a w rozdzielaczu siłowniki na każdej pętli. Jestem zadowolony z tego rozwiązania, bo np w przedpokoju wiatrołapie mam temperaturę ustawioną na 18 stopni, salon 23st, łazienka 24st. sypialnie na górze 20st. Jest to trochę droższe rozwiązanie, bo musiałem dodatkowo ciągnąć elektrykę do tych sterowników, ale było warto.

 

Pozdrowienia dla robdk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie podłogówka obecnie jest tańsza w materiale od instalacji grzejnikowej. Ogólnie polecam 100% podłogówki i ew, drabinka na ręczniki w łazience ale zasilana z rozdzielacza podłogówki. W zupełności do suszenia wystarcza.

Co do instalacji to mieszacza możemy dać jeden na wspólnym wejściu do rozdzielaczy i jedna pompa. Dalej rozejście na poszczególne rozdzielacze.

Są różne podejścia co do sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Ja popieram tezę by raz wyregulować pętle i nic nie ruszać, a sterować jakościowo przez sterownik pogodowy całość zaworem 3D.

I z humorem " Zrób pan tak, będziesz pan zadowolony" ;)

 

Pozdrowienia zyzolek ;)

 

Podoba mi sie takie podejscie, o czyms takim myslalem bo wydaje sie byc w miare proste i powinno byc skuteczne. Rozumiem, ze w rozdzielce mam zawory do kazdego pokoju i moge poregulowac mechanicznie temperatury i pozniej jedynie calosciowo pogodowka proporcjonalnie zmniejszac/zwiekszac ?

 

Co do grzejnika w lazience to puszczam ta sama wode co leci w podlogowce i taka temperatura wystarcza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia sterowania to już indywidualna sprawa. Ja u siebie mam w każdym pomieszczeniu sterowniki pokojowe, a w rozdzielaczu siłowniki na każdej pętli. Jestem zadowolony z tego rozwiązania, bo np w przedpokoju wiatrołapie mam temperaturę ustawioną na 18 stopni, salon 23st, łazienka 24st. sypialnie na górze 20st. Jest to trochę droższe rozwiązanie, bo musiałem dodatkowo ciągnąć elektrykę do tych sterowników, ale było warto.

 

Pozdrowienia dla robdk :)

 

Ile kosztuje taki pojedynczy zestaw na dany pokoj (silownik, sterownik i czujnik temperatury ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia sterowania to już indywidualna sprawa. Ja u siebie mam w każdym pomieszczeniu sterowniki pokojowe, a w rozdzielaczu siłowniki na każdej pętli. Jestem zadowolony z tego rozwiązania, bo np w przedpokoju wiatrołapie mam temperaturę ustawioną na 18 stopni, salon 23st, łazienka 24st. sypialnie na górze 20st. Jest to trochę droższe rozwiązanie, bo musiałem dodatkowo ciągnąć elektrykę do tych sterowników, ale było warto.

 

Pozdrowienia dla robdk :)

 

A ile masz wszystkich pętli? Termostaty proste typu załącz/wyłącz, czy z regulatorem? I w jaki sposób ogrzewasz - gaz, olej...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozdzielacz 9 pętli z siłownikami. 5 sterowników z nastawą temperatur dla każdego pomieszczenia. Jak temp. pojedynczego pomieszczenia spada to siłowniki pętli od danego pomieszczenia się otwierają, a jak osiąga zadaną temp. to się przymykają.

Piec mam na ekogroszek

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...