Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość Rodzinka

Recommended Posts

bardzo dobra sterowalność (regulator przy każdym grzejniku)

 

Ale.. ale... teraz sobie przypomniałem, że we wzorcowych instalacjach ogrzewania podłogowego na rozdzielaczu montuje się zawory termostatyczne z czujnikami przylgowymi ustawionymi w ogrzewanych pomieszczeniach. W takim układzie powyższy argument odpada :)

 

Oczywiście mało kto to stosuje - po trosze ze względu na koszty (nie wiem ile to kosztuje ale zapewne jest droższe od termostatów grzejnikowych), a po drugie dlatego, że czuniki trzeba zamontować (jak i samo ogrzewanie) przed wylaniem posadzek.

 

Jak widać część wad tego czy innego systemu wynika z nieprzestrzegania wszystkich zaleceń - a więc (jak już) sami jesteśmy winni, nie system ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Ale.. ale... teraz sobie przypomniałem, że we wzorcowych instalacjach ogrzewania podłogowego na rozdzielaczu montuje się zawory termostatyczne z czujnikami przylgowymi ustawionymi w ogrzewanych pomieszczeniach. W takim układzie powyższy argument odpada :)

W pomieszczeniu termostst pokojowy np. 24V połaczony przewodem 3x0,75mm. Do jednego termostatu można podłaczyć 5 siłowników.

Na rozdzielaczu siłowniki 24V - czas reakcji 3-4min.

W szafce rozdzielaczowej montuje się specjalną skrzynkę podłączeniową z transformatorem 24V. Umożliwia podłączenie max. 12 termostatów z max. 22 siłownikami.

Oczywiście mało kto to stosuje - po trosze ze względu na koszty (nie wiem ile to kosztuje ale zapewne jest droższe od termostatów grzejnikowych), a po drugie dlatego, że czuniki trzeba zamontować (jak i samo ogrzewanie) przed wylaniem posadzek.

1. Termostat - 69 zł

2. Siłownik - 79 zł

3. Skrzynka podłączeniowa - 370 zł

Nie jest to więc aż tak drogie jak niektórzy sądzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie mam ważne dla mnie niesłychanie pytanie -

- do fachowców i praktyków (ewentualnie praktykujących fachowców):

 

JAKA JEST MINIMALNA, ALE SENSOWNA GRUBOŚĆ STYROPIANU (podłoga na gruncie, bez piwnic) POD RURY WODNEGO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO (ew. czy można zastąpić styropian innym materiałem izolacyjnym i czy ma to sens, na rzecz zmniejszenia grubości izolacji) I IDĄC DALEJ - JAKA JEST MINIMALNA, ALE SENSOWNA GRUBOŚĆ WYLEWKI POD KAFLE PODŁOGOWE???

 

Mam małe (oby) i nieplanowane problemy z grubością podłogi...

 

Pomóżcie / uspokójcie.

 

Dzięki

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za już i.... proszę o jeszcze Adamos,

 

ja mam jakieś 15 -17 cm (zależy w którym miejscu) wolnej przestrzeni od tzw. wylewki na gruncie (tzw. chudy beton) do dolnej krawędzi ramy okna... i co teraz? Skuć gdzie 15? Czy jakieś inne rady? Czy okno tarasowe musi być osadzone na właściwej wylewce, na kaflach, czy te mogą do niego dochodzić?

 

Proszę o rady, jak myślicie - CO ROBIĆ???

 

pozdrawiam,

 

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy ogrzewanie podłogowe wodne w łazience i po roku mieszkania nie wyobrażamy sobie zycia bez tego , nasz synek też, bardzo lubi bawić się w łazience bo mu w pupę ciepło i nie każe mu nie leżeć na podłodze. Już za miesiąc mamy zamiar zacząć budować ten "właściwy" dom i na 100% w obu łazienkach kuchni i korytarzach bezie podłogowe wodne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można powiedzieć że pod podłogówkę 11cm styropianu to OK a np 8cm to będzie za mało. Zasada jest taka - opór cieplny warstwy izolacji termicznej powinien być taki aby nie wiecej niż 1/10 strumienia cieplnego przenikala do gruntu a co najmniej 9/10 strumienia do pomiesczenia podgrzewanego. Jednoznacznie wynika z tego że grubość warstwy styropianu zależy od tego co będziemy mieli na podłodze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość DARO2
Jestem za ogrzewaniem podłogowym bo grzejnikowe w moim przypadku bylo szkodliwe.W 1975 siedząc przy stole dostałem od ojca w tak zwany łeb ,a siedziałem wlaśnie przy grzejniku.Bliznę mam do dzisiaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK:

zalety ogrzewania podłogowego:

brak grzejników (większa ustawność pomieszczeń pod oknami)

 

prawda

 

podobno lepszy komfort cieplny

to jest dość subiektywne odczucie ja w każdym bądź razie

czuję się lepiej w pomieszeczeniu z podłogówką

 

jest to aktualnie modne ogrzewanie

mam gdzieś czy to jest modne czy nie. Komfort, żródło ciepla i jeszcze parę innych aspektów brałem pod uwagę ale z pewnością nie było tam mody...

 

wady ogrzewania podłogowego:

 

mniejsza ustawność mebli typu łóżko (duże powierzchnie stojące wprost na podłodze)

że niby nie można postawić na podłogówce łóżka albo po postawieniu spadnie sprawność grzania ? - bzdura

 

mniejszy (ale nie mały) wybór materiałów na podłogę (np. tradycyjna klepka odpada)

 

to prawda są tutaj bardzie preferowane materiały "kamienno-ceramiczne"

 

na skutek innego rozkładu temperatur niż "tradycyjny" podobno może szkodzić na krążenie

chciałbym aby ktoś kompetentny w tej sprawie wypowiedział - dla mnie to jest bezsens, ale nie mam dowodów na poparcie mojego stanowiska...

 

duża bezwładność cieplna

ta cecha na tym forum jest strasznie demonizowana, oczywiście jest większa ale w praktyce ma to niewielkie znaczenie....

 

gorsza sterowalność (zwykle 1-3 strefy)

 

gorsza sterowalność ? :D Co masz na myśli ? Temperaturą możesz sterować globalnie z poziomu kotła albo lokalnie przykręcając lub zakręcając termostaty poszczególnych obwodów.

 

potencjalnie większa awaryjność (więcej rur w podłodze)

 

wierutna bzdura......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobra sterowalność (regulator przy każdym grzejniku)

 

Ale.. ale... teraz sobie przypomniałem, że we wzorcowych instalacjach ogrzewania podłogowego na rozdzielaczu montuje się zawory termostatyczne z czujnikami przylgowymi ustawionymi w ogrzewanych pomieszczeniach. W takim układzie powyższy argument odpada :)

 

Oczywiście mało kto to stosuje - po trosze ze względu na koszty/../

można spokojnie zamontować zwykłe termostaty, analogiczne do tych stosowanych przy grzejnikach, ja takie mam i to się sprawdza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

totalne bzdury.

 

Jedyne to unoszenie sie kurzu czyli alergicy mogą mieć problemy, dla zdrowych ludzi nie widze przeszkód. a tak apropos w latach 70 pomidory były rakotwórcze, latch 80 jajka okrzyknięto mordercami. Teraz nic na ten temat nie słyszę. Myślę ze nie masz sobie czym głowy zawracać jesli chodzi o zagrożenie ze strony ogrzewania podłagowego. My będziemy mieć podobnie dół ogrzewanie podłogowe góra grzejniki. Ogrzewanie podłogowe oprócz komfortu ciepła to estetyka:) :wink:

pozdrawiam :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie krytykując podłogówki bo sam ją mam muszę przyznać mimo wszystko, że przygłupawym argumentem jest twierdzenie, że pomieszczenie jest bardziej ustawne pod oknami. To niby co meble pod oknami stawiacie :o . W wypadku kuchni 100% racja bo można pod oknem blat umieścić i tak jest nawet nailepiej. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę uwag:

- grzejniki np. konwektorowe (są takie specjalnie do tego przeznaczone) można ukryć w podłodze, ciepło wychodzi przez kratkę.

- jeśli ktoś ma alergię niech da w całym domu podłogę drewnianą która jest ciepła 12 miesięcy w roku a nie tylko w zimie. Mój znajomy tak właśnie zrobił. Żadnych dywanów po prostu ładna, miła, ciepła i łatwa do czyszczenia podłoga drewniana, którą można co jakiś czas wycklinować i pomalować jakimś pożądnym lakierem - lub panele jak kto woli.

Płytki są fajne ale zimne, mogą pęknąć gdy się je przypadkowo za mocno uderzy i przede wszystkim śliskie.

Udanych wyborów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kuba N.
Jestem za ogrzewaniem podłogowym bo grzejnikowe w moim przypadku bylo szkodliwe.W 1975 siedząc przy stole dostałem od ojca w tak zwany łeb ,a siedziałem wlaśnie przy grzejniku.Bliznę mam do dzisiaj.

 

Ja też kiedyś w łeb dostałem, ale od matki i trafiłem w imadło :D . A tak na poważnie to jestem za podłogówką - w pomieszczeniach z płytkami (terakota itp) i grzejnikami w innych pokojach. Od nieustającej jazdy na motocyklu bolą mnie już kolana i ciepła podłoga w łazience lub pokoju dziennym to marzenie. Co do zdrowotności takiego rozwiązania to wszystko zalęzy od temprratury zasilania takiej wężownicy - wzorem szwecji winna być jak najniższa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...