Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć Wam,

mam taki oto problem z tym kotłem (14-3c), że ładnie utrzymuje temperaturę w domu, ale włącza się nawet kilkanaście razy na godzinę i chodzi po kilkadziesiąt sekund.

Instalacja mała, aktualnie 5 z 9 grzejników chodzi i grzeje parter.

Sterowanie pogodowe za pomocą FW120.

 

Czym pokręcić, gdzie pogmerać, żeby częstotliwość włączeń znacznie spadła?

Jak mu wmówić, że bezwładność cieplna budynku jest znacznie większa niż mu się wydaje?

 

Dodam, że serwisant, podczas pierwszego uruchomienia, ustawił pompę na 3.

Przełączyłem na 2 (choć pewnie wystarczyłaby 1), ale niewiele to pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co Wy tutaj opowiadacie ? ........ Niemiecki kocioł i się psuje? Kłopoty z zaworami trójdrogowymi, z zaworami bezpieczeństwa? Przecież ponoć niemiecke jest najlepsze :D, inni nie potrafią wyprodukować nic dobrego:lol2:

 

 

Akurat u mnie z wentylatorem.

 

Ale tylko Junkers miał parametry jakich potrzebowałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport z placu boju

 

Był serwisant - tak tak. Wczoraj telefon, dziś u drzwi moich stał fachowiec :)

 

Wymienił zawór bezpieczeństwa -drugie podejście i czekamy, czy awaria się powtórzy.

Jak obstawiacie ??

 

Fotohobby - proszę, wszystko tylko nie Immergas:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to niby dlaczego ?

 

Jaka masz różnice w tanim kotle Immergasa, a w tanim Junkersa ?

 

jak to, jaką różnicę? Nazwę niemiecką :D :D :D i psujące się zawory i wetylatory i krótszy okres gwarancji.

W tym kraju wystarczy coś nazwać po niemiecku i już się lepiej sprzedaje

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to, jaką różnicę? Nazwę niemiecką :D :D :D i psujące się zawory i wetylatory i krótszy okres gwarancji.

W tym kraju wystarczy coś nazwać po niemiecku i już się lepiej sprzedaje

 

Teraz juz nie robią tak solidnych rzeczy jak kiedys ma się zepsuc po gwarancji i mają zarabiac na czesciach na szczescie moj junkers zainstalowany w 2011 dziala bez zarzutu do tej pory ostatnio jak był serwisant na przeglądzie to chciał wymienic którąś część ale się nie zgodziłem ja tam wolę mieć części Stare ale oryginalne bo skoro wszystko działa ok. To po co cos wymieniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie ogarnia mnie przerazenie, jak czytam co sie dzieje z niektorymi kotlami... A u mnie od pieciu lat chodzi calkowicie bezawaryjnie Beretta i to w czystej pogodowce pracuje 24h przez 200 dni w roku, starty ida w dziesiatki tysiecy i nadal nic!

 

He he, wloska finezja lepsza niz helmutowska solidnosc, chyba zbliza sie koniec swiata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers

 

 

Nie wypada pozostawać głuchym na takie miłe zaproszenie :)

 

Zapytam więc, czy jest sens ograniczać moc mojego kociołka 14-3C gdy biedaczek ma ochronić niezamieszkały domek o powierzchni ogrzewanej ok 210 mkw (razem z kotłownią) grzejąc grzejnikami wg regulatora FW120 do 12oC?

Edytowane przez GraMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem użytkownikiem Junkersa Cerapura 14-3 to jest mój drugo sezon grzewczy.

W pierwszym sezonie grzewczym używałem pieca z ustawieniami serwisanta. Grzał ja wściekły. teraz dowiedziałem sie od kolegi ze jest cos takiego jak ustawienia ukryte krzywe grzewcze pkt poczatkowe końcowe.

 

Troche dużo tego kolega dał mi swoje ustawienia ale mam killka pytań

Jeśli mam ustawiony piec

pkt początkowy 33

pkt końcowy 51

wpływ pomieszczenia 10 %

temp zamar -5

temp zadana 22 w domu około 22 stopni C

toczy normalnym jest ze piec będzie dochodził do temp wody np. 43 stopnie i wyłaczał sie temp będzie spadac i jak osiągnie jakąś wartość znowu startuje??? czy to normalne??

temp. zewnetrzna to około 0 stopni C . Dom ma okołó 160 plus 35 garaż ocieplony 20 szary wszędzie grzejniki plus na dole podłogówka obecnie nie uzywana sterownik FW200 oraz FR10 . IPM oraz mieszacz

Kolejnym pytaniem jest to czy majac sterownik FW 200 na dole gdzie temp jest dużo wyzsza niż w pokoju gdzie jest sterownik FR10 można je zamienić miejscami bez zadnych obaw o ustawienia tzn jakies konfiguracje serwisowe??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę nie było mnie w tym wątku, a sporo eksperymentowalem od ostatniego wpisu, ostatecznie chyba znalazłem odpowiednią charakterystykę grzewczą dla mojego domu, może komuś się przyda więc podaję: typ ogrzewanie podłogowe, temp projektowa 30c,maks zasilania 37, wpływ temp. 30%, rozgrzewania oszczędnie, temp zew - 20c,akumulacja budynku 50%,kalibracja czujnika minus 0.5c,przy obecnych mrozach (noc - 16c)spalam średnio 8.7-9m3 gazu razem z cwu na dobe temp wew. 21.5 dzień 21 noc , osobiście uważam to za dobry wynik-niżej przy takich mrozach chyba ciężko zejść, a jak aktualnie u was wygląda spalanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o pomoc. Góra nie dogrzewa.

 

Dom 100m2 (117 po podłodze) użytkowej z poddaszem - podłogówka 100%.

BK 24 + 20 styropian, dach 20 wełny.

 

FW120 na ścianie (zapewne w ciągu dnia łapie słońce "dające" przez szyyby + czujnik pogodowy na zewn. ścianie północnej

 

Ustawienia krzywej:

1. pkt początkowy - 23

2. pkt końcowy - 34

3. maks. temp. zasilania - 50

5. wpływ temperatury pomieszczenia - 70%

6. grzanie-oszczędzanie-przemrażanie - auto 21, czasem 20,5 stopnia C (ustawiona zawsze jedna temperatura dla wszystkich nastawów)

7. korekcja wskazań temp. pomieszczenia - 0.0 K

8. ogrzewanie wyłączone do najniższego poziomu temperatury - Nie

9. ogrzewanie wyłączone przy temp zewn. - 18 stopni C

10. temperatura graniczna mrozu - -5 stopni C

11. akumulacja cieplna budynku - 50%

12. kalibracja wewnętrzna czujnika temp. pom. - 0.0 K

 

Dół ładnie ogrzewa. Natomiast na ogórze odpowiednia temperatura jest tylko w łazience (kafle na podłodze, rozdzielacz górny w łazience). W pozostałych pomieszczeniach (panele) temperatura wynosi 18,5-19 stopni C.

 

Można bawiąc się ustawieniami osiągnąć wskazaną temperaturę ? Czy może korygować "coś" na rozdzielaczach? Tylko których? (dolnym, czy górnym).

A może jeszcze zmienić ustawienia kotła zadane przez serwisanta? Na jakie?

 

Będę wdzięczny za wskazówki i rady.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafbed zaczalbym od sprawdzenia przepływów na rozdzielaczu górnym, być może jest zbyt mały przepływ, u siebie mam 1.5l/min, jesli rozkrecisz ale nie zobaczysz efektu wzrostu przepływu, może trzeba zwiększyć moc pompy aby pchala mocniej na górę, jak skorygujesz obserwuj dół, czy temperatura nie spada, być może trzeba będzie podnieść temp wody jeśli rozkrecisz właśnie górę, miałem podobna sytuację, napewno problem jest do rozwiązania, najgorsze jest to że przy tej bezwladnosci podłogówki na efekty musisz poczekać conajmniej 24h, nastawy zmieniaj stopniowo abyś wiedział co pomogło. Mnie chwilę z tym zeszło ale sytuacja jest napewno do opanowania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, pokręciłem w górnej skrzynce. Poczekam do jutra na efekty :).

Przy ustawieniach jak dwa posty wyżej opisałem (+ cwu + kuchenka) przy mrozach -13 - - 14 na dobę spalił 7m3 gazu. To nasz pierwszy sezon grzewczy więc nie mam porównania i rozeznania.

Dobry to wynik?

 

Rafał

 

Wynik myślę, że całkiem niezły. Też mam na górze trochę zimniej, zwłaszcza w dwóch pomieszczenia od strony północnej (z czego jedna to łazienka i tam jest niestety najzimniej). Po pierwsze to strona północna, po drugie niestety wynika to też z błędów w ociepleniu dachu i braku podbitki. W łazience z przycisku WC ciągnie że hej przy tej pogodzie. Ale musiałbym chyba rozebrać skos, bo płytek zrywać póki co nie mam zamiaru. Może podbitka trochę u mnie poprawi sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...