Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mróz kontra ogrzewanie wodne płaszczyznowe (tzw. podłogówka)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 511
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki Piczman.

Trzymam za słowo.

Dziękuję Ci za udział w wątku.

Pozdrawiam serdecznie.

 

 

Jakbyś coulignon uważnie czytał, to zamieściłem...

Co najmniej kilkanaście razy. Poszukaj sobie..

Nie w tym jednak rzecz.

 

Czekam na dalsze opinie dotyczące tematu sformułowanego w tytule wątku w kontekście zastosowanej do wybudowania domu technologii a także konfiguracji

systemu c.o.

W razie systemu mieszanego - o ew. podanie proporcji sytemu grzejnikowego do podłogowego, czy też odwrotnie.

No i oczywiście wrażenia subiektywne i dane obiektywne w razie potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cedan napisał:

mam podłgówką grzane 90mkw a grzejnikami ok110m

i zużycie opału na ogrzanie tych powierzchni jest diametralnie różne

na korzyść grzejników najtańszych zresztą z OBI ( temp.zasilaniaok40 stopni)

 

Na to 1950:

napisz mi proszę w jaki sposób doszedłeś do tych różnic w zużyciu opału na ogrzewanie podłogówką i grzejnikami

 

Na to cedan odpisał:

 

ciekawe, jak można zobaczyć różnice w zużyciu opału

pewnie patrząc na jego ilość

 

 

Na to 1950 sie obraził na wątek i napisał:

nie karmię trolla

 

Nie takiej banalnie prostej odpowiedzi 1950 się spodziewał? :roll:

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz mi proszę w jaki sposób doszedłeś do tych różnic w zużyciu opału na ogrzewanie podłogówką i grzejnikami

 

 

 

 

ciekawe, jak można zobaczyć różnice w zużyciu opału

pewnie patrząc na jego ilość:)

 

 

nic nie rozumiem, masz osobny piec na podłogówkę i na grzejniki i sobie porównujesz?

 

według mnie z uwagi na niską dynamikę systemu podłogówka jest oszczędniejsza. sama przez ostatnie zimne dni miałam zużycie gazu ziemnego 7.3 m3 na dobę (150 mkw domu tylko podłogówka, głównie pod drewnem) a w domu lubię mieć w dzień 23 stopnie a w nocy 22 stopni. jesteśmy ciepłolubni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bogusław - czepiałeś się zdjęcia z "zaciekami" kurzu od grzejnika.

To jest jeden z powodów dla których chce miec podłogówkę we własnym domu - kurz na ścianach i suficie na instalacją grzejnikową.

Pal licho ściany - nad grzejnikami powiesiłam półki, ale sufit nad rurą odpowietrzającą czy pionem c.o. to tragedia. Mam zdjęcia porobione nawet, gdybyś zarzucił mi kłamstwo. I nie, nie jest to mieszkanie nie malowane od 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir pisze:

bogusław - czepiałeś się zdjęcia z "zaciekami" kurzu od grzejnika.

To jest jeden z powodów dla których chce miec podłogówkę we własnym domu - kurz na ścianach i suficie na instalacją grzejnikową.

 

Powyższe nie dotyczy instalacji grzejnikowych niskotemperaturowych, w coraz to cieplejszych domach, a takie teraz dominują...

We współcześnie budowanych domach raczej nie prowadzi się instalacji c.o. po wierzchu, nieprawdaż?

 

Kurz, brud osadza się w miejscach wydłużonej konwekcji jak np. niezabudowane piony instalacji c.o., choć nie tylko.

Miejsca, w których brud chętnie przywiera do ściany to wszelakiego rodzaju mostki cieplne -narożniki, nadproża itp. czyli wszędzie tam ,gdzie jest duża różnica temperatury i wilgotności powietrza względem temp. i wilgotności ściany... "stare" budownictwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe nie dotyczy instalacji grzejnikowych niskotemperaturowych, w coraz to cieplejszych domach, a takie teraz dominują...

 

I oczywiście nie dotyczy regulusów, które nie są niskotemperaturowe, powtarzam to po raz kolejny.

 

Przepraszam, zaraz boguslaw zagrzmi że kazdy grzejnik ma jakąś-tam wydajność przy każdej temperaturze.

 

Owszem, ale żeby regulusy DZIAŁAŁY w instalacji niskotemperaturowej to należałoby powiesić ze trzy takie ozdobne klamoty na ścianie zamiast jednego.

 

No i cena. Na średnie pomieszczenie wyszłoby spokojnie ponad 1000zł, prawda? Czy ceny spadły o ~50%??

 

Nie twierdzę że regulusy nie grzeją, grzeją skutecznie ale w wysokich temperaturach powodując oprócz nagrzania powietrza, poprzednio opisane zjawiska.

Nie lubię też gdy ktoś wciska mi kit, nieważne czy akwizytor, handlowiec czy sam właściciel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnym domu parterowym mamy podłogówkę na całej powierzchni i nie znajduję dla niej żadnych minusów w czasie tegoroczne mroźnej zimy.

W poprzednim domu z poddaszem użytkowym, ogrzewanie podłogowe było na parterze, natomiast na piętrze w sypialniach i w łazience były grzejniki konwektorowe i to rozwiązanie również było fajne. Z reguły rano wychodząc do pracy przykręcało się grzejniki w sypialniach, natomiast wieczorem po odkręceniu w ciągu 10 minut w sypialniach robiło się cieplutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnym domu parterowym mamy podłogówkę na całej powierzchni i nie znajduję dla niej żadnych minusów, nawet w czasie tegoroczne mroźnej zimy.

W poprzednim domu z poddaszem użytkowym, ogrzewanie podłogowe było na parterze, natomiast na piętrze w sypialniach i w łazience były grzejniki konwektorowe wodne firmy Convector i to rozwiązanie również było fajne. Z reguły rano wychodząc do pracy przykręcało się grzejniki w sypialniach, natomiast wieczorem po odkręceniu w ciągu 10 minut w sypialniach robiło się cieplutko. Grzejniki były umieszczone pod oknami dachowymi i żadnego brudu ani smug na ścianie nie miałam a rurki schowane były w ścianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę niestety prostować oczywiste przekłamania...No cóż...

 

I oczywiście nie dotyczy regulusów, które nie są niskotemperaturowe, powtarzam to po raz kolejny.

 

Powierzchnia wymiany ciepła.

 

Gdy uszeregujemy typ grzejników biorąc pod uwagę parametr powierzchni otrzymamy w kolejności:

Grzejniki podłogowe płaszczyznowe,

Grzejniki ścienne płaszczyznowe,

grzejniki Regulus®-system,

grzejniki żeberkowe Alu,

grzejniki panelowe z konwektorem

grzejniki panelowe bez konwektora,

konwektory wodne i elektryczne

 

Im większa powierzchnia wymiany ciepła, w tym niższych parametrach temperatury zasilania czynnika grzejnego możliwa jest praca instalacji c.o.

 

Wśród grzejników regulusy mają bezapelacyjnie największą powierzchnię wymiany ciepła. Powierzchnia wymiany (kontaktu z powietrzem) np. dla grzejnika metrowego R6/100 - wynosi 7,20 m2. (powierzchnia rozwinięcia wszystkich powierzchni czynnych).

 

Kolejne ważne porównanie to porównanie różnic w bezwładności cieplnej poszczególnych typów grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę niestety prostować oczywiste przekłamania...No cóż...

I oczywiście nie dotyczy regulusów, które nie są niskotemperaturowe, powtarzam to po raz kolejny.

 

Powierzchnia wymiany ciepła.

 

Gdy uszeregujemy typ grzejników biorąc pod uwagę parametr powierzchni otrzymamy w kolejności (...)

 

A gdzie napisałem nieprawdę?

 

Nie pisałem o POWIERZCHNI.

Powierzchnia w regulusach przy niskim zasilaniu jest w większości martwa.

 

Ciepłe są tylko rurki miedziane i strefa bezpośrednio wokół nich. Im dalej tym gorzej.

 

Już zwykłe najtańsze panelowe o podobnych rozmiarach lepiej oddają ciepło przy niskich temperaturach. Przy niskich, nie mówię tu o 50C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd u Ciebie taka szczególna wiedza w tym temacie pompxxla?

Przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni post...

Nie rozumiesz go?

 

W regulusach ponadto, wskutek znacznego pofalowania powierzchni czołowej, duży udział w procesie grzania ma promieniowanie, które wszak następuje jedynie z powierzchni grzejacej. Promienisty, łukowaty kształt powierzchni przedniej lamelek powoduje wachlarzowate (blisko 180 stopni)

wypromieniowanie ciepła na pomieszczenie..

Wkleić zdjęcia z termowizji?

 

Przeczytaj co napisała mynia_pynia w sąsiednim wątku na temat:

 

http://forum.muratordom.pl/grzejniki-regulus-znacie-a-moze-macie,t38089-60.htm

 

Popytaj na forum.. np. sSiwy wypowiadał się w tym temacie: tj. możliwości pracy

regulusów w niskiej temperaturze czynnika.

 

Ten wątek jest o ogrzewaniu wodnym płaszczyznowym. To nie ja go spycham nieustannie w stronę regulusów. Ale dzięki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

freetask. Wybacz.. Chyba mogę reagować na fałszywe uwagi na temat, który dotyczy mnie osobiście i na którym się znam...

Gdyby ktoś na Twój temat lub Twojej profesji pisałby nieprawdę i świadomie Cię obrażał, czyż nie zareagowałbyś?

Tu mogę reagować jedynie słowem, twarzą w twarz byłoby całkiem inaczej.

Może kiedyś będę miał okazję odpłacić pięknym za nadobne...

Wyjaśnić prawdziwe intencje co poniektórych.

A całą pewnością nie chodzi im o dobro Forumowiczów.

W takim wypadku po przedstawieniu argumentów, pozostawiliby im samym decyzję co do wyboru ich drogi...

 

freetask proponuję załóż taki wątek o słoneczku, zobaczymy. Tytuł już masz.. :wink:

 

Pozdrawiam

 

Oświadczam. Ten wątek jest o ogrzewaniu wodnym płaszczyznowym. To nie ja go spycham nieustannie w stronę regulusów. Można sprawdzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświadczam. Ten wątek jest o ogrzewaniu wodnym płaszczyznowym. To nie ja go spycham nieustannie w stronę regulusów. Można sprawdzić...

 

A oto Twój drugi post w tym temacie

Przy ogrzewaniu dynamicznym mam zawsze możliwość krótkotrwałego podniesienia temperatury powietrza, do czasu aż się rozgrzeję, (a to zamiast gorącej kąpieli polecanej przez niektórych. Nie zawsze da sie "z marszu" wskoczyć wprost do wanny).....

 

Ogrzewanie dynamiczne... Jeśli nie miałeś na mysli Regulusów to rozumiem ze zachwalałeś .... konwektory elektryczne! Albo grzejniki marki Convector!

W sumie to masz rację- też bym Regulusów nie polecał - wszak Pinok pokazał zdjęcia okopcnych ścian. Strasznie słabe te grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...