Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Nagrzewnice/chłodnice Promont

 

Panowie, rozglądam się za chłodnicą do planowanego wodnego 1. Promont ma o tyle fajne urządzenia, że można je dostać w wariancie z obudową (i chyba redukcją na kanał okrągły) i odkraplaczem. Mam jednak kilka wątpliwości.

 

Będzie kubatura ~620m3 (duża akumulacyjność, brak wielkich południowych przeszkleń, wodny 2x100m fi25 w niezłym dla niego gruncie), i zależy mi aby latem przy temperaturach powiedzmy 32* mieć możliwość obniżenia temperatury przez GWC. Wydaje mi się (słusznie?), że sprostanie temu oczekiwaniu zapewni z dużym luzem ogrzanie powietrza zimą >0*, więc zajmuję się tylko sprawą upałów.

 

Promont sprzedaje nagrzewnice i chłodnice (ło TU widać), ramowe i kanałowe. Kolega Daga&Adam (organizator lokalnej mikrogrupy zakupowej) twierdzi, że to jedne klamoty sprzedawane z różną obudową i przeznaczeniem (grzanie chłodzenie), ja jak czytam opisy to mam inne zdanie (np. rurki miedziane 12/.4 i 16/.5 mm CWR/CWK), dlatego oglądam i czytam o chłodnicach (bo chłodzenie jest dla mnie priorytetem) i "kanałowe" bo mają opcję z odkraplaczem i... na FM przeczytałem (pisał HenoK) :) .Może ktoś zna te produkty może jakoś potwierdzić lub zanegować te wnioski?

 

Druga sprawa to dobór "okna" i "rzędowości". Wpatrywałem się w tabelki dla CWK 400 (TU) i CWK 500 (TU) na cyferki dla glikolu 30%, i wrzuciłem to do karkusza dla lepszego obrazu i naniosłem na wykresy (opór / przepływ powietrza i temperatura / przepływ, dodałem też CWK 600)

 

http://img508.imageshack.us/img508/3861/wykres1.png

 

http://img59.imageshack.us/img59/1293/wykres2f.png

 

i wydaje mi się że:

- "rzędowość" znacząco wpływa na temperatury - ośmiorzędowe (8R) wyglądają okej,

- 400-8R ma spore opory (przewidując wydajność dla 620m3, jest blisko bo w tabelach są od 800m3)

- 500-8R wydaje się być dużo lepsze pod względem oporów i wydaje mi się dobrym wyborem,

- wiem że tam w tabelach zmieniają się też inne parametry, ale wydaje mi się że nie wpływa to znacząco na obraz "mojej" sprawy

 

Co Wy na to, poradzicie coś?

 

BTW, trochę dziwne mi się wydaje, że Juwent liczył swoje nagrzewnice na 3-4 rzędy (w ofercie Promontu nagrzewnice też są takie chude), konstrukcyjnie były chyba bardzo podobne...

 

Pozdrawiam,

Grzesiek

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można poprosić specjalistów z promontu aby przeliczyli dla określonych warunków (przepływ, temp. wlotu, wilgotność pow., temp wej. glikolu) dla kilku typów

chłodnic i podali obliczone wartości tj. temp wylotu, wilgotność powietrza na wylocie, temp. wyj. glikolu oraz opór.

Wtedy możesz dokładnie dobrać chłodnicę dla twoich wymagań. Dla mnie wykonali takie obliczenia dla chłodnicy CWR 400x200 8R i przepływu 300 m3.

Wyniki podałem we wcześniejszych postach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napędem przepływu ciepła jest gradient temperatur.

Zasilanie na poziomie +7stC.

Trzeba tak połączyć te rurki w lamelkach, żeby cała nagrzewnica stała sztywno na tych +7stC.

Wychodzi połączenie raczej równoległe a w rzędach - mieszane.

Różne nagrzewnice, różne połączenia...Ten sam wymiar.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadź go w rurę czerpną...

Eeeee, pardon?

 

Wychodzi połączenie raczej równoległe a w rzędach - mieszane.

Różne nagrzewnice, różne połączenia...Ten sam wymiar.

Znaczy... można określony rezultat uzyskać na kilka sposobów? Czyli nic dziwnego w tej różnicy układów Juwentu i Promontu...?

 

Można poprosić specjalistów z promontu aby przeliczyli dla określonych warunków (przepływ, temp. wlotu, wilgotność pow., temp wej. glikolu)...

Tak tak, napiszę do nich, ale chcę mieć już jakieś typy. Jak rozumiem powinienem im dać do policzenia: strumień 600m3 32* wilg. 45 (?), glikol 30% 7*, EDIT:aaa, i pewnie jeszcze przydałby się max. przepływ glikolu (tyle danych starczy?) i poprosić o policzenie temperatury powietrza na wylocie dla określonych modeli LUB o dobranie modeli (kilku z różnymi oporami w ramach np. 10-40Pa) do oczekiwanej temperatury na wyjściu (jakiej sensownie oczekiwać, tak wiem że to subiektywne)?

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr do pomiaru temperatury zewnętrznej w tę rurę czerpną wstaw.

Nie od północy, południa, wschodu czy zachodu.

 

Staram się wyjaśnić, ze tę potrzebną nagrzewnicę PROJEKTUJESZ TY!

Podajesz tylko to CO MUSISZ MIEĆ!

Resztę dobierają oni.

 

Podajesz:

Temp zewn (wlot) - np -20stC

Strugę powietrza - np. 600m3 (NAPRAWDĘ TAKA POTRZEBNA?!!!)

Temperaturę glikolu - np + 7stC

Górną granicę oporów akceptowalnych (w Pa)

Warunek, że za nagrzewnicą ma być w plusie. Około +3stC.

 

Oni dobierają i liczą ile płynu na minutę trzeba przepuścić (to oznacza określoną pompę)

Pamiętaj, że łatwiej się grzeje jak chłodzi!

Te przykładowe parametry to dla grzania.

Chcesz, to zapytaj jak ona zapracuje w przypadku chłodzenia z około +26 i wyżej (do +30stC)

Potem decyzja, zamówienie, czekasz, płacisz i masz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

Za nie takie jak potrzebuję to nie płacę.

Zamawiam takie, jakie potrzebuję a "oni" łączą tak, żeby było jak potrzeba.

Mają doświadczenie.

Piszesz o Juwencie...? Ale u nich pozostaje sprawa skroplin i obudowy "

 

No, to tę resztę to ja robię...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się wyjaśnić, ze tę potrzebną nagrzewnicę PROJEKTUJESZ TY!

Podajesz tylko to CO MUSISZ MIEĆ!

Resztę dobierają oni.

 

Podajesz:

Temp zewn (wlot) - np -20stC

Strugę powietrza - np. 600m3 (NAPRAWDĘ TAKA POTRZEBNA?!!!)

Temperaturę glikolu - np + 7stC

Górną granicę oporów akceptowalnych (w Pa)

Warunek, że za nagrzewnicą ma być w plusie. Około +3stC.

 

Oni dobierają i liczą ile płynu na minutę trzeba przepuścić (to oznacza określoną pompę)

Pamiętaj, że łatwiej się grzeje jak chłodzi!

Te przykładowe parametry to dla grzania.

Chcesz, to zapytaj jak ona zapracuje w przypadku chłodzenia z około +26 i wyżej (do +30stC)

 

No i właśnie dlatego wyszedłem z założenia aby dobierać do "scenariusza letniego" (jest dla mnie również ważny) bo jeśli tu będzie ok, to i zimą tym bardziej. Struga 600 właśnie na lato (schładzanie), zimą będzie mniej (pewnie w praktyce nie więcej jak 200m3, choć może należałoby przyjąć tryb turbo powiedzmy 400m3?).

 

Oni dobiorą, ale dla mnie cenna byłaby informacja, że np:

- mogę dopłacając 10% dostać warte więcej (dla mnie) kilka dodatkowych °C, lub

- poświęcając 5% wydajności mogę zaoszczędzić 30% kaski,

dlatego idealne byłyby tabele dla moich warunków lato / zima i dla mojego wydatku, ale tak dobrze nie ma. Dlatego na podstawie czytanek FM, tego co dobrali innym (np. "na zimę" i 400-450m3 zaproponowali 400-4R i 400-6R) ale też ichniego cennika, wnioskuję że coś między 500-4R a 500-8R będzie dla mnie dobre. Dlatego sensowne wydawało mi się poproszenie ich o policzenie wyników (lato/zima) dla tych dwóch modeli (500-6R wypadnie jakoś pomiędzy) i o ich sugestię również (czemu nie).

 

Dzięki, pozdrawiam,

Grzesiek

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.

Czekasz co teraz powiedzą...

 

No, po weekendzie będę ich pytał. Na razie głośno się zastanawiam czy takie sformułowanie zapytania jest sensowne (bo wiem, że zwykle tu w dyskusjach bazą do doboru było grzanie).

 

Na marginesie - czy takie obliczenia dla nich to wklepanie paru liczb do eksela i odczytanie wyników, czy raczej pół dnia dumania inżyniera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamawiam z promotu: CWR 400x200-4, obudowę to mi dorobi gość któremu będę pomagał składał całość.

 

Tylko ja dobierałem głównie jako zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe, (jak przy -20 będę miał 0 to będę zadowolony) i warunek nr 2 to były minimalne opory przy rozsądnej cenie.

 

A czy mi coś schłodzi to zobaczę (wg. wykresów to powinno około 8-10'c schładzać), do tego jakieś straty na wymienniku (niby by-pas jest, ale z forum wiem że z nim jest różnie), i na kanałach (będę sam docieplał i chyba zastosuję 5cm wełny (dwie warstwy na rurach ponad izolacją poddasza). Jak dobrze pójdzie to będę pisał jak mi chłodzi latem a za rok będę pisał jak mi zima minęła.

 

No i jeszcze trochę danych: reku Brink 350 maksymalny strumień pow 300 (okazyjnie), średnio 200 (tak wiosną i latem) i minimum 100 lub mniej zobaczę jak będzie z wilgotnością i odzyskiem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i na kanałach (będę sam docieplał i chyba zastosuję 5cm wełny (dwie warstwy na rurach ponad izolacją poddasza).

Ja mam bardzo duze straty na kanałach biegnących na nieogrzewanym poddaszu. Są zaizolowane tą wełną z 1 cm co dają standardowao. Będę docieplał ale ja zrobię o wiele więcej niż 5 cm, w sumie jak się zastanowić to powinno być tego ocieplenia w zasadzie tyle samo co ocieplenia poddasza. W końcu tamtędy płynie powietrze w temperaturze zbliżonej do pokojowej więc jak tego ocieplenia jest mniej to tak jakbyś miał w dziurę w ociepleniu. Albo nawet gorzej bo tam jest ciągły ruch powietrza więc to ciepło jest cały czas oddawane.

 

Jakbym robił teraz zrobiłbym kanały w podwieszanych sufitach i byłby spokój z dociepleniem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamawiam z promotu: CWR 400x200-4, obudowę to mi dorobi gość któremu będę pomagał składał całość.

 

Tylko ja dobierałem głównie jako zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe, (jak przy -20 będę miał 0 to będę zadowolony) i warunek nr 2 to były minimalne opory przy rozsądnej cenie.

 

A czy mi coś schłodzi to zobaczę (wg. wykresów to powinno około 8-10'c schładzać), do tego jakieś straty na wymienniku (niby by-pas jest, ale z forum wiem że z nim jest różnie), i na kanałach (będę sam docieplał i chyba zastosuję 5cm wełny (dwie warstwy na rurach ponad izolacją poddasza). Jak dobrze pójdzie to będę pisał jak mi chłodzi latem a za rok będę pisał jak mi zima minęła.

 

No i jeszcze trochę danych: reku Brink 350 maksymalny strumień pow 300 (okazyjnie), średnio 200 (tak wiosną i latem) i minimum 100 lub mniej zobaczę jak będzie z wilgotnością i odzyskiem ciepła.

Witam, a czy mógłbyś napisac ile mniej więcej będzie cię kosztowała taka chłodnica (nagrzewnica)?

Też coś będę "grzebał" dla siebie i nie wiem jeszcze jakie GWC wybrać jeśli chodzi o koszty. Niby na działce warunki do prawie wszystkiego bo działka gliniasta choć dość sucha - trzeba by nawodnić.

Może rurowe GWC ale niestety trochę za późno schować rurę (wprawdzie mam przepust przeż ściane zostawiony pod fundamentem rura 2x fi 150).

Myślałem też o GWC Wodnym 2 - bo mam studnie ale będę z niej czerpał wodę do pićia itd..

Może coś doradzicie co wychodzi w miarę dobrze cenowo?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a czy mógłbyś napisac ile mniej więcej będzie cię kosztowała taka chłodnica (nagrzewnica)?

Tu masz koszty instalacji GWC glikolowego :

Podaje, dla wiadomosci zainteresowanych, dokladne koszty wykonania GWC glikolowego u mnie:

 

- rura PE 32mm 85mb 270zl

- koparka 300zl

- robocizna 900zl (przy ukladaniu GWC i hydraulik za podlaczenia)

- glikol 330zl

- nagrzewnica 880zl

- sterownik 193zl

- izolacja zimnochronna 113zl

- pompa GWC 25-40 Leszno 334zl

- podlaczenia hydrauliczne materialy 400zl

- przejscia kwadrat-kolo (nagrzewnica-kanaly) 100zl

----------------------

Razem: 3.820 zl

 

Nagrzewnice mam CWK, a nie CWR. 400x400 4-rzędowa. 880zl brutto z transportem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja również w niedługiej przyszłości zamierzam się zabrać za moje GWC. Do dziś byłem święcie przekonany że wybór padł na glikolowca ze względu na grzązkość gruntu zwłaszcza po opadach.

Dziś sąsiad oznajmił mi że posiada badania geologiczne gruntu z których wynika że woda utrzymuje się w wierzchniej warstwie bo poniżej są gliny i iły (30 cm ppt)

Wilgotność tych glin to 25% i sezonowo może się zmieniać.

Czy to nie za mało na glikolowca? (tak jakoś się z nim już oswoiłem i nawet skombinowałem nagrzewnicę/chłodnicę 500x500 8rzędów po 10 rurek więc powinna wystarczyć)

 

Czy może dla takich warunków zastosować żwirowca? (na takie rozwiązanie byłem gotowy jeszcze miesiąc temu - temat gwc generalnie mnie wciągnął)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gliny i iły podciągają kapilarnie wodę nawet z -50m ppt.

MASZ tam wilgoć - i to sporo!

Spokojnie policz 30W/mb (realnie masz i 35W)

Gliny są "głupie".

Kopiesz i wody nie ma...

Zakop puste pudełko to wykopiesz pełne...wody!

:lol:

 

Adam M.

 

(żwirowca w glinach i iłach trudno się robi. KONIECZNE odwodnienie a nie zawsze jest jak na -2mppt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...