Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

(ładne to jest!)

Co powiesz Adamie na zastosowany tu układ zamkniety? Ty jesteś przecież wielkim orędownikiem otwartych...

 

Piczman, kilka pytań:

- jak to nabijałeś (w którą dziurkę...)?

- do jakiego ciśnienia nabiłeś?

- w jakich proporcjach glikol/woda?

- co to za pompa (z fotki nie dam rady odczytac modelu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jak to nabijałeś (w którą dziurkę...)?

- do jakiego ciśnienia nabiłeś?

- w jakich proporcjach glikol/woda?

- co to za pompa (z fotki nie dam rady odczytac modelu)?

 

Najpierw wlewasz wodę lejkiem w pierwszą pętlę a potem w drugą przed połączeniem ich. Potem dopełniasz pompką do nabijania albo wężem ogrodowym wodą !

Przy odpowietrzaniu jak zauważyłem nie jest aż tak ważne to ciśnienie, nabiłem do 4 Bar, do pracy zostawiłem na 2 Bar .

Proporcje to 50/50

Pompa to Grundfos 32/60, kosztowała 590 zł i jest bardzo mocna !

Dała radę ;)

Edytowane przez Piczman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić zamknięty.

Ciśnienie bez znaczenia.

Działa tak samo. Tyle, ze kilka dodatkowych klocków potrzeba i odrobinę zręczności więcej.

 

Układ zamknięty urodził się dla kotła gazowego, ze względów bezpieczeństwa jego pracy.

Brak ciśnienia - kocioł stop!

To najprostsze i bardzo skuteczne zabezpieczenie TAKIEGO kotła.

Nie da się w przypadku usterki, zrobić wielkiej chmurki, bo samo się wyłącza.

I to jest słuszne!

 

W innych przypadkach jest to kaprys inwestora.

W przypadku, gdy mamy kocioł stałopalny - także jego GŁUPOTA!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wlewasz wodę lejkiem w pierwszą pętlę a potem w drugą przed połączeniem ich. Potem dopełniasz pompką do nabijania albo wężem ogrodowym wodą !

Przy odpowietrzaniu jak zauważyłem nie jest aż tak ważne to ciśnienie, nabiłem do 4 Bar, do pracy zostawiłem na 2 Bar .

Proporcje to 50/50

Pompa to Grundfos 32/60, kosztowała 590 zł i jest bardzo mocna !

Dała radę ;)

 

Kiedy wlewasz glikol, jak najpierw wlewasz wodę a potem wodę...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za pomyłkę ;)

 

Co do odpowietrzania to jedna podpowiedź ;)

 

Nabijamy na 3-4 bary, włączamy pompę i po chwili spuszczamy z powrotem kranikiem cały nadmiar płynu aż ciśnienie spadnie do 0 .

Powtarzamy taka czynność tak długo aż z kranika przestanie lecieć powietrze.

A leci go bardzo dużo !!!

Jest to sposób szybszy niż przez odpowietrznik automatyczny .

Ten z kolei niech sobie syczy jak już obieg ruszy ,,,

 

No ale nie co dzień zdarza się taki wielki kolektor więc może tak drastyczne potraktowanie naszego glikolowca nie będzie konieczne :D

 

A ze średnicami wyszło tak że kolektor i cały "moduł pompowy" jest na 1 ", potem redukcja na 3/4 " bo takie króćce miała nagrzewnica.

Przeważnie jak mamy 2 nitki fi 25 to osprzęt wystarczy 3/4 " a potem redukcja na 1/2 i do nagrzewnicy .

Edytowane przez Piczman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za pomyłkę ;)

 

Co do odpowietrzania to jedna podpowiedź ;)

 

Nabijamy na 3-4 bary, włączamy pompę i po chwili spuszczamy z powrotem kranikiem cały nadmiar płynu aż ciśnienie spadnie do 0 .

Powtarzamy taka czynność tak długo aż z kranika przestanie lecieć powietrze.

A leci go bardzo dużo !!!

A gdybyś dodał drugi zawór spustowy i zawór zamykający, powinno być dużo łatwiej odpowietrzać taki system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś dodał drugi zawór spustowy i zawór zamykający, powinno być dużo łatwiej odpowietrzać taki system.

 

mozesz naszkicować schemat jak według ciebie powinno być OPTYMALNIE podłaczone GGWC? Gdzie te zawory, pompa itp.

Właśnie przed tym stoję i nie chciałbym potem tego poprawiać. Mam dwie nitki fi25 po 100m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układach solarnych zalecana jest wymiana czynnika i stąd dodatkowe zawory aby łatwiej było to napełnić pompką, tu jeśli napełnimy prawidłowo kolektor "z wiadra" wiele powietrza już nie ma .

No ale kto wie, może wstawię te dodatkowe klocki, do końca Sierpnia będę miał kilka okazji.

Opiszę swoje spostrzeżenia .

 

Co do 2 pętli zakopanych obok siebie w tych samych warunkach to 1 zegar na zasilaniu i jeden na powrocie nagrzewnicy wystarczy, jak ktoś dociekliwy i chce korzystać na przemian tylko z jednej nitki to tak jak na zdjęciach czyli 2.

Koszt nieduży, jakieś 50 zł więcej .

Ten duży GGWC na 700 m3 to 1 pętla pod płytą i druga na zewnątrz budynku stąd tak a nie inaczej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. koszt trójnika, zaworu zamykającego oraz spustowego jest stosunkowo niewielki... więc może czasami warto coś dopłacić.

Piczman - jeśli chcesz kupić np. glikol lub inne części (w chyba korzystniejszej cenie) to napisz do Mnie na priv. Może zaproponuje Tobie coś, czym będziesz zainteresowany cenowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Najpierw wlewasz wodę lejkiem w pierwszą pętlę a potem w drugą przed połączeniem ich. Potem dopełniasz pompką do nabijania albo wężem ogrodowym wodą !

Przy odpowietrzaniu jak zauważyłem nie jest aż tak ważne to ciśnienie, nabiłem do 4 Bar, do pracy zostawiłem na 2 Bar .

Proporcje to 50/50

Pompa to Grundfos 32/60, kosztowała 590 zł i jest bardzo mocna !

Dała radę ;)

 

Piczman a czy myślisz, że takie 2 nitki fi 25 albo fi 32 po 100m ruszyły by na elektronicznej pompie grundfos alpha2 25/60?

Została mi taka na zbyciu i może bym wykorzystał ją właśnie do GWC glikolowego.

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ten duży GGWC na 700 m3...

 

Kurcze, chyba skoryguję swój projekt. Ja na moje 640 m3 planowałem 2x100m@fi25, Twój potwór jest ponad 2x pojemniejszy. Dam chyba 2x100m@fi32, wykop ten sam. Przepusty robisz rurą kan. pcv, czy elastyczną? Inaczej jednak zamówię nagrzewnicę, mniejsze okno, więcej rzędów. Gratulacje, super wykonanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman a czy myślisz, że takie 2 nitki fi 25 albo fi 32 po 100m ruszyły by na elektronicznej pompie grundfos alpha2 25/60?

Została mi taka na zbyciu i może bym wykorzystał ją właśnie do GWC glikolowego.

 

Na pewno da radę, jak dobrze zalejesz z wiadra to potem ciśnienie zrobi robotę .

Koniecznie podaj zużycie prądu jak już uruchomisz !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...