Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanko do posiadaczy glikolowego gwc: zamierzam nagrzewnicę wraz z pomką umieścić w garderobie przy sypialni (na razie to tylko koncepcja) - czy to ustrojstwo hałasuje?

dzięki i pozdro

 

Pompka prawie wcale nie hałasuje ale licz się z szumem zaciąganego powietrza przez czerpnię - w zależności od wydajności centrali. Do tego też rozważ problem odprowadzenia skroplin. Moim zdaniem najlepsze na to miejsce to pomieszczenie techniczne lub garaż.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waflos, dzięki.

Jak u Ciebie lecą kanały czerpni i wyrzutni (pomieszczenia cieple czy zimne) i jak mas je ocieplone?

Dzieki i pozdro

 

Czerpnia na scianie w pomieszczeniu techn. tam gdzie jest buforek (20stC) i przechodzi przez strop na poddasze nieuzytkowe. Tam rury mam poprowadzone na stropie i zasypane 45cm granulatu wełny mineralnej. Ja mam parterówkę więc u mnie było to proste. Wyrzutnia zaraz za reku (który stoi tez na strychu) trójnikiem 45st PCV fi 160 do kominka dachowego. Dół trójnika zaślepiony i zrobione odprowadzenie skroplin do kanalizy.

Glikol w GWC oscyluje 5 -6,5 stopnia - przez całą zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witajcie, przeczytałem CAŁY wątek, będę chyba robił GGWC - wodę mam wysoko, więc to najlepsza wersja, ale może znalazłem coś lepszego... Mianowicie planuję odzysk wody i ciepła z wody szarej (ścieki z łazienek i kuchni, z wyjątkiem sedesów). Będę miał zbiornik takiej wody, do której będzie spływać dziennie powiedzmy 200l wody o temperaturze 35st C. Czyli "złoże" będzie się odnawiało :-)

 

Zatem mój pomysł to zastosowanie wężownicy w tym zbiorniku i przeniesienie tego ciepła do nagrzewnicy przed rekuperatorem. Nagrzewnica na 35stC bęzie mogła być mniejsza. To oczywiście tylko wersja na zimę. Dopuszczam też (nawet chętnie) zrobienie wstępnie nagrzewnicy z GGWC, by "odmrozić" powietrze, a nagrzewnicą z ciepłem z wody szarej już tylko dogrzewać (zimą) powietrze, by zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń.

 

Chciałbym, by taka nagrzewnica odebrała maksimum ciepła z wody szarej, nie wiem, jak to policzyć - wody szarej mam jak wspomniałem np. 200l dziennie o temp 35st, zapotrzebowanie wentylacji to ok. 260m3/h. Czy te 200l dziennie wystarczy by odzysk energii uzasadnił inwestycję w kolejną nagrzewnicę i osprzęt do cyrkulacji?

Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, przeczytałem CAŁY wątek, będę chyba robił GGWC - wodę mam wysoko, więc to najlepsza wersja, ale może znalazłem coś lepszego... Mianowicie planuję odzysk wody i ciepła z wody szarej (ścieki z łazienek i kuchni, z wyjątkiem sedesów). Będę miał zbiornik takiej wody, do której będzie spływać dziennie powiedzmy 200l wody o temperaturze 35st C. Czyli "złoże" będzie się odnawiało :-)

 

Zatem mój pomysł to zastosowanie wężownicy w tym zbiorniku i przeniesienie tego ciepła do nagrzewnicy przed rekuperatorem. Nagrzewnica na 35stC bęzie mogła być mniejsza. To oczywiście tylko wersja na zimę. Dopuszczam też (nawet chętnie) zrobienie wstępnie nagrzewnicy z GGWC, by "odmrozić" powietrze, a nagrzewnicą z ciepłem z wody szarej już tylko dogrzewać (zimą) powietrze, by zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń.

 

Chciałbym, by taka nagrzewnica odebrała maksimum ciepła z wody szarej, nie wiem, jak to policzyć - wody szarej mam jak wspomniałem np. 200l dziennie o temp 35st, zapotrzebowanie wentylacji to ok. 260m3/h. Czy te 200l dziennie wystarczy by odzysk energii uzasadnił inwestycję w kolejną nagrzewnicę i osprzęt do cyrkulacji?

 

Ciekaw jestem jak wygląda schemat tego zbiornika na wodę szarą który znalazłeś. Odnośnie jego zastosowania to nic z tego nie będzie (za mało w tym układzie energii) lepiej go wykorzystać do wstępnego ogrzania ZWU. Sam noszę się z zamiarem postawienia takiego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to chyba wyjąsni moje wątpliwości co do wody szarej.

 

Pozostaje wątpliwosć sensu podwójnej rurki oraz jeszcze jedna idea - czy GWC nie wystarczyłoby do ogrzewania domu? Już liczę - z 1mb rurki w gruncie zbieram 35W. Rurki jest np. 35mb, czyli uzysk to 35*35=1,22KW. Na ogrzanie domu (dobrze izolowany kanadyjczyk, grzejniki elektryczne) potrzebuję grzejników o mocy 1,4kW (uwzględniam rekuperację). Zatem prawie całą moc do ogrzania powietrza moge wziąc z GWC. Resztę te 0,2kW zalóżmy z wody szarej, czy czegoś innego. Czy zatem dobrze rozumuję, że grzejniki nie sa już potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pozostaje wątpliwosć sensu podwójnej rurki oraz jeszcze jedna idea - czy GWC nie wystarczyłoby do ogrzewania domu? Już liczę - z 1mb rurki w gruncie zbieram 35W. Rurki jest np. 35mb, czyli uzysk to 35*35=1,22KW. Na ogrzanie domu (dobrze izolowany kanadyjczyk, grzejniki elektryczne) potrzebuję grzejników o mocy 1,4kW (uwzględniam rekuperację). Zatem prawie całą moc do ogrzania powietrza moge wziąc z GWC. Resztę te 0,2kW zalóżmy z wody szarej, czy czegoś innego. Czy zatem dobrze rozumuję, że grzejniki nie sa już potrzebne?

ale potrzebujesz pompy ciepła aby podbić temperaturę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już doczytałem, że GWC da tylko energię przeciwzamarzaniu, powietrza już nie ogrzeje, co najwyżej obniży wydatki na ogrzewanie o 20%. Zostają więc grzejniki w pokojach, zwłaszcza, że i tak się przydadzą, by szyby nie parowały.

 

A co z tymi pętlami - na pewno są potrzebne podwójne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

by szyby nie parowały.

 

A co z tymi pętlami - na pewno są potrzebne podwójne?

od "parowania" to jest wentylacja...:yes:

 

a w czym ci przeszkadza podwójna pętla przecież wykopu i tak nie robisz na szerokość tej rury tylko co najmniej 60cm co by tam wleźć więc ułożysz dwie rurki po obydwu kątach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

humidorek

 

Ogrom wiedzy i dogłębne poznanie przez Ciebie tego problemu wręcz poraża...

Zacznij może czytać ten watek od początku a nie od ostatnich postów.

 

"te opory przepływu jak wspomniałem chyba nie są istotne "

A jak są?

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy doradca na tym forum napisał:

 

 

Dziękuję za takie "najlepsze doradztwo" i jeszcze nie obrażanie dyskutanta niekonstruktywną krytyką. Jak nie masz nic mądrego i pożytecznego do napisania to przynajmniej nie przeszkadzaj dyskutować osobom o mniejszej wiedzy, po to własnie są fora dyskusyjne, a Ty chyba nie masz nic ciekawego do roboty, skoro udzielasz się z tak niemiłym i nic nie wnoszącym komentarzem. Ale rozumiem, ze jakoś te posty musisz nabijać jako "rekordzista forum".

jak chcesz poszerzyć swoje horyzonty to trochę więcej pokory by się przydało...:yes:

 

a skoro wiesz lepiej to po co pytasz...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...