Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobry pomysł. z tym ułożeniem.

 

Rozumiem, że celujesz w pompkę cyrkulacyjną 4Waty.

Wtedy daj fi 60.

Drogę utwardź, bo cysterna z glikolem jakoś dojechać musi...

 

A tak naprawdę...

Uważasz, że 1" to za mały przepływ?

Idealnie pasuje do powszechnie dostępnych pomp.

Ale jakbyś miał przez to nie spać - daj, bo w niczym nie zaszkodzi.

No, trochę na kieszeń, ale przeżyjesz!

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.google.pl/search?q=koparka+%C5%82a%C5%84cuchowa&num=20&safe=off&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=6ouSUavKFM2RswbUwICQDA&ved=0CDsQsAQ&biw=999&bih=555

 

Z tego co wiem to 1,8 się wgryzają takie sprzęty, po co skopywać cały ogródek, nie lepiej takim czyś zrobić dziurę na ten wężyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co budowałeś dwie pętle?

Po to by ich dla zmniejszenia oporów NIE równoleglić?

Pompa 200W Ci się marzy?

:lol:

Łącz je, tylko nie zapomnij wstawić po jednym zaworze w każdą, bo buty zjesz ze złości, zanim dobrze odpowietrzysz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bym je puścił równolegle to opory nie wzrosną bo zmaleje prędkość przepływu.

Gdybym połączył je szeregowo to by opór wzrósł ze względu na zwiększenie długości.

 

Zastanawiam się tylko jak puszczę oba obwody na raz to chyba przydałyby się rotametry żeby ustawić równy przepływ na obu pętlach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Ja również przeszedłem od słów do czynów i w zeszłym tygodniu zrealizowałem ułożenie GGWC :)

 

Oto mój autorski projekt:

 

GWC.jpg

 

Ułożyłem dwie pętle po 110 m każda. Jedna w gruncie typowo piaszczystym. Druga w mega glinie. Tak się składa, że z jednej strony domu zaczyna się glina i jedna pętla załapała się na nią :). Woda parła dosyć intensywnie.

Obie pętle ułożyłem na głębokości ok 1,7-1,8m.

 

20130531_133510.jpg

 

20130531_143857.jpg

 

20130531_153635.jpg

 

20130531_171536.jpg

 

Wykop w piasku był bardzo trudny, bo wszystko obrywało się i zasypywało to co zostało wykopane. Dodatkowym problemem było miejsce na składowanie ziemi /bardzo ciasno na działce/. Ale udało się. Liczę na ok 4-5 kW :)

Dziś zanabyłem drogą kupna otuliny kauczukowe Armaflex ACE o średnicy wew. 28 mm i grubości otuliny 19 mm. Obłożę nimi rury wychodzące z ziemi i ułożę w murze. Na to przyjdzie styropian 15 cm. Powinno to uchronić przed utratą mocy. Adam, co sądzisz o takim rozwiązaniu?

 

W między czasie rozkładam kanały wentylacyjne PE-Flex od TK na stropie. Zamierzam zrobić cały wątek od A-Z o budowie WM w moim domu..ale to w późniejszym czasie..teraz czas goni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Położyłem dwie pętle PE40 po 70m wokół fundamentu i wyprowadziłem w garażu.

Teraz jestem przed decyzją - czy:

A) ciągnąć dalej rury GWC na strych nad piętrem, i tam zamontować centralę wentylacyjną, czerpnię i wyrzutnię

B) zostać z rurami GWC w garażu, tam zamontować centralę, przez ścianę wyprowadzić rurę czerpni i wyrzutni i poprowadzić w styropianie ocieplenia tak, aby czerpnia i wyrzutnia były ze 6-8 metrów nad ziemią (żeby uniknąć zapachów)

 

 

Ze względu na ograniczone miejsce w garażu zamontowałbym centralę na strychu, ale boję się, że pchanie glikolu GWC pod dach sprawi, że GWC będzie nieopłacalny, bo dużo energii zużyje pompa obiegowa. Wysokość podnoszenia od poziomu rury GWC w glebie do centrali na strychu to byłoby około 8m.

 

Tak sobie myślę, że to układ zamknięty, więc glikol podniesiony na strych zaraz spływa z powrotem do gleby, więc może pompa obiegowa nie miałaby trudnego zadania i nie wymagała 200W?

 

Czy ktoś mógłby mi rozjaśnić temat? :-)

 

Dodatkowo myślałem o wstawieniu w układ nagrzewnicy wodnej od pompy ciepła i też nie wiem, czy zostawiać centralę w garażu koło kotłowni i pompy ciepła, a prowadzić kanał czerpni za ścianą, w styropianie, na 6-8m wysokości, czy lepiej postawić centralę na strychu i pchać tam wodę ciepłą z pompy ciepła? Podejrzewam, że jak w styropianie wstawię pionową rurę do czerpni, to będzie problem z wodą opadową która będzie się do niej dostawać (tak gdybam).

 

Muszę teraz ustalić przepusty w stropie, więc problem dość pilny...

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...