Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Gość Arturo72
Chciałem zamówić rurki ale fi25 niebieska jest w kilku konfiguracjach, czy PE HD fi 25/2,0 za 1,67zł/mb to dobry wybór?

Jakieś sensowne wyjaśnienie dla GGWC przy rekuperatorze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
Witam To mój pierwszy psot więc proszę o wyrozumiałość. Planuję montaż GGWC 2 x 100 metrów fi 25 Woda w gruncie na głębokości metra także warunki są dobre. Pytanie mam odnośnie nagrzewnicy/chłodnicy Jaka ona ma być?. Po przeczytaniu całego wątku skłaniam się do Juwentu bądź Promontu. Wymiar 40x40 Pytanie tylko którą. Opisy na stronie producentów są dla mnie czarną magią. Ma być CWK czy CWR Promontu?. Opisów Juwentu w ogóle nie rozumiem. Z góry dziękuję za pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam To mój pierwszy psot więc proszę o wyrozumiałość. Planuję montaż GGWC 2 x 100 metrów fi 25 Woda w gruncie na głębokości metra także warunki są dobre. Pytanie mam odnośnie nagrzewnicy/chłodnicy Jaka ona ma być?. Po przeczytaniu całego wątku skłaniam się do Juwentu bądź Promontu. Wymiar 40x40 Pytanie tylko którą. Opisy na stronie producentów są dla mnie czarną magią. Ma być CWK czy CWR Promontu?. Opisów Juwentu w ogóle nie rozumiem. Z góry dziękuję za pomoc

co byś nie wsadził to i tak działa tak samo ...

ogólnie GGWC to g... warte ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mechaniczna BEZ odzysku.

TANI nośnik ciepła.

GGWC ma sporo sensu.

 

Adam M.

taaa...

robić dla samego robienia ...;)

 

a najlepszym argumentem jest ta WM bez odzysku ...:cool:

zamiast założyć sobie najprostszy rekuperator to robimy sobie GGWC za kilka razy większą kasę a efekt końcowy i tak będzie nędzny ...

no ale jak by nie patrzeć wizualnie to taki GGWC wygląda imponująco, te rury, ta wielka chłodnica, pompka, instalacja...

szkoda że tylko wygląda ...:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wentylacja mechaniczna BEZ odzysku.

Wskaż mi w tym temacie kogoś kto posiada ggwc bez reku,ba ile osób na forum posiada ggwc bez reku.

Za to ile osób posiada ggwc z reku ? W jakim celu tam weszło ggwc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam To mój pierwszy psot więc proszę o wyrozumiałość. Planuję montaż GGWC 2 x 100 metrów fi 25 Woda w gruncie na głębokości metra także warunki są dobre. Pytanie mam odnośnie nagrzewnicy/chłodnicy Jaka ona ma być?. Po przeczytaniu całego wątku skłaniam się do Juwentu bądź Promontu. Wymiar 40x40 Pytanie tylko którą. Opisy na stronie producentów są dla mnie czarną magią. Ma być CWK czy CWR Promontu?. Opisów Juwentu w ogóle nie rozumiem. Z góry dziękuję za pomoc

 

Ponawiam Pytanie Jasiek z całym szacunkiem do Ciebie Ja się nie pytam o sens GGWC Jestem na takie rozwiązanie zdecydowany.

Mistrzu Joda przeczytałem cały ten wątek i wiem, że Ty nagrzewnice chłodnice swojego czasu kupowałeś w Juwencie. Był bym wdzięczny jak byś wytłumaczył mi o co z nimi chodzi (nazewnictwo). Rady i wyjaśnienia reszty forumowiczów również mile widziane. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam Pytanie Jasiek z całym szacunkiem do Ciebie Ja się nie pytam o sens GGWC Jestem na takie rozwiązanie zdecydowany.

Mistrzu Joda przeczytałem cały ten wątek i wiem, że Ty nagrzewnice chłodnice swojego czasu kupowałeś w Juwencie. Był bym wdzięczny jak byś wytłumaczył mi o co z nimi chodzi (nazewnictwo). Rady i wyjaśnienia reszty forumowiczów również mile widziane. Pozdrawiam.

jak jesteś zdecydowany to wsadź jakąkolwiek chłodnicę byle była duża i tyle ...

tak tak wiem parametry ...

w tym przypadku bez większego znaczenia bo temp. czynnika ( glikolu...) jest w tak bardzo ograniczonym przedziale że praktycznie wszystkie większe wymienniki działają tak samo...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@brek, ja również nie jestem biegły w tych parametrach, napiszę co sam zamierzam.

 

Mam zakopane blisko 200m PE32. Chcę, obok funkcji antyzamrożeniowej dla reku w zimie, aby nieco chłodniej mi wlatywało latem. WM będę miał na customowym napędzie, 2x EBM R3G220, więc wydajność min. 600m3/h raczej bez problemu.

 

Dla samej zimy, przy GGWC starcza, z tego co tutaj czytałem, nawet 2- lub 4-rzędowe okno NWK 20x40cm. Dla opcji letniej ludzie chyba biorą minimum CWK 4R 40x40. Ja osobiście skłaniam się do 6R (ew. nawet 8R) 50x50, trochę na czuja. Mam kubaturę (wew.) około 620m3.

 

PS. Nie wiem dlaczego, ale w standardowej ofercie Promontu, nagrzewnice mają mniej rzędów nić chłodnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek i Arturo chwalą tylko to, co sami mają...

:lol:

Dobre, lepsze, MOJE!

:lol:

 

Można wstawić rekuperator z najwyższej półki.

Wtedy cieszymy się gigantycznym odzyskiem, wielką sprawnością...

Smuci nas niemały koszt i to, ze w mrozy te kilkukilowatowe grzały jednak startują.

 

Można zrobić wentylację mechaniczną BEZ rekuperatora, za to z GWC (lub nawet GGWC).

Powietrze jest termoizolatorem. Małe ilości powietrza nie umieją przenieść dużych ilości ciepła (strat).

Jak nośnik ciepła jest tani to rachunek ekonomiczny pokazuje najlepsze rozwiązanie.

 

Te nagrzewnice....

Problem zwykle rozwiązywany NOGAMI!!!

jasiek - bredzisz jak na mękach - w tej sprawie!

 

Aby ogrzać dużą ilość m3 izolatora (powietrza) potrzebujemy i sporej powierzchni styku tego izolatora z czynnikiem grzewczym/chłodzącym i sporego czasu wymiany i możliwie dużego gradientu temperatur.

Co to oznacza?

Bardzo dużo bardzo gęstych lamelek o sporej powierzchni (układ wielorzędowy) oraz sporego "okna" (spowolnienie strugi) a także połączenia rurek szeregowo-równoległego (ten gradient).

DLATEGO chłodnica samochodowa się nie nadaje...

Ona się urodziła do zupełnie innego zakresu temperatur pracy!

 

Parametry takiego wymiennika się LICZY!

No, liczą ci, co umieją - wytwórcy.

Nie są to prościutkie przeliczenia...

Ale...

RAZ zrobione pozwalają w ciemno powielać urządzenie.

Juwent dla mnie to POLICZYŁ!

Z tego co widzę/wiem, inni robią po prostu "podobne".

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jasiek i Arturo chwalą tylko to, co sami mają...

:lol:

Dobre, lepsze, MOJE

Adam M.

Pomimo,że mam GWC rurowy za parę zł(500zł) z całkiem przyzwoitymi osiagami bo 6,2 przy -16 i 17 przy ponad 30 uważam,że jakikolwiek GWC przy rekuperatorze nie ma sensu tym bardziej drogi glikolowy czy zwirowy.

 

Ile ta kilkusetwatowa grzala polknie prądu ? Aż tyle,żeby była zasadność inwestowania kilku tys.zł ?

Sądzę,że nawet przez 100 lat nie polknie równowartości ggwc...

 

Przy braku rekuperatora lepszym i tańszym rozwiązaniem jest wg mnie rurowy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...