Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Grzeniu 666 dzięki za konkretną odpowiedź Możesz mi jeszcze napisać jakiej firmy chlodnice/nagrzewnice planujesz zakupić Rozumiem, że będziesz robił WM bez rekuperatora

 

Nie mam pewności co do firmy. Spoglądam na Promonta bo mają jakiś tam katalog typowych (?) modeli, coś z tego próbuję czytać. Będę miał WM z odzyskiem (reku), sam sobię składam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Te nagrzewnice....

Problem zwykle rozwiązywany NOGAMI!!!

jasiek - bredzisz jak na mękach - w tej sprawie!

 

 

DLATEGO chłodnica samochodowa się nie nadaje...

Ona się urodziła do zupełnie innego zakresu temperatur pracy!

 

a sprawdzałeś ...???

duża samochodowa działa dokładnie tak samo jak każda jedna "dedykowana"...

to raczej ty bredzisz jak w mękach ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałbym zrobić sobie GGWC i mam pytanie do was. Mam studnię do deszczówki jakieś 3 metry głęboka i wody w niej non stop jakieś 2m3. Od studni roachodzi się drenaż po działce. Co myślicie aby utopić wymiennik zrobiony ładnie z rur w takiej studni?

Nie liczę na jakiś super zyski ale czy byłoby warte spróbować. Przeraża mnie trochę rozkopywanie działki :(.

Kwestia tego czy byłoby to w miarę wydajne energetycznie źródło żeby korzystać z tego latem i zimą.

Wydaje mi się że ciepełko-chłodek i tak rozejdzie się trochę po ziemii w koło studni również.

Wodę mam darmowa to mógłbym od czasu do czasu dopuścić trochę :D

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 2 weeks później...

Jakiś czas temu zdecydowałem się się na GGWC, jednak po przeczytaniu całego wątku o GGWC "tymi ręcami" oraz wybiórczo wątku o "zmieszczeniu jamnika" zacząłem się zastanawiać czy to rzeczywiście jest dobry wybór.

Na działce mam glinę (twardoplastyczną) do głębokości ok. 1,5-1,6 m, następnie piasek pylasty (na pograniczu pyłu, też twardoplastyczny) i od głębokości 2,6-2,9 m znowu glina. Geolog stwierdził, że do głębokości 5,0 m nie stwierdzono wód gruntowych jednak po długotrwałych opadach w może okresowo występować woda gruntowa. Poniżej załączam wyniki badania geotechnicznego gruntu oraz wnioski geologa. Odwierty mniej więcej po przekątnej działki o kształcie zbliżonym do kwadratu.

 

grunt01s.jpg

grunt02s.jpg

grunt03s.jpg

grunt04s.jpg

gruntopinias.jpg

 

Proszę o pomoc w dwóch kwestiach:

1) Czy jest sens robić GGWC (może lepiej jakiś rurowiec ?), a jeśli tak to na jakiej głębokości zakopać rury ? Czy w pierwszej warstwie gliny, czy głębiej (problemem jest warstwa piasku pylastego) ?

2) Chcę poprowadzić dwie pętle po ok. 75-100 m, fi 25 mm. Czy jest sens umieszczać jedną pętlę pod podbudową fundamentu ? Fundament to izolowana płyta fundamentowa (10 cm XPS pod płytą i 10 cm EPS nad płytą), grubość podbudowy ok. 40-50 cm, więc dosyć płytko.

Edytowane przez BooM80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Cześć,

 

Chciałem się pochwalić :)

Był u mnie AdamMK i we wtorek (raczej poniedziałek w nocy) została skończona bydowa wentylacji mechanicznej(90% brakuje jeszcze czerpni i wyrzutni) oraz GGWC :)

W najbliższym czasie zrobię zdjęcia i się bardziej pochwalę :D

 

Pytania, które mam na dziś:

 

1. Szukam i szukam termometra jakiegoś przepywowego (chciałbym założyć na powrocie i wejściu "w ziemię" aby móc sprawdzać jak działa). W necie znajduję tylko termometry o zakresie temperatur 0-120; 0-60 itp. ( http://www.kreocen.pl/img/z/0/p/758111/1/FERRO-Zlaczka-do-wylotow-z-rozdzielczy-z-termometrem-657050.jpg )

To zdecydowanie za dużo. Czy ktoś mógłby mnie poratować jakimś linkiem do czegoś z mniejszą skalą? A może jakiś elektroniczny? Sa oczywiście przylgowe elektroniczne, ale nie wiem czy toto nie będzie przekłamywało...

 

2. Szukałem tez rotametrów pomiarowych (jedna pętla jest trochę dłuższa i chciałbym ustabilizować przepływy).

Czy coś takiego może być? http://allegro.pl/przeplywomierz-rotametr-do-rozdzielacza-1-4-l-min-i4532620651.html

Są 2 wersje 1-4l/min i 0,5-2,4 l/min. Którą wybrać? Nie mam pojęcia jak tam szybko glikol krąży... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

zamierzam wykonać glikolowca do centrali o wydajności 550m3

grunt mam podmokły glina (dość mokra cały rok) pod warstwą gliny znajdują się złoża piachu/żwiru z dużą ilością wody , wiec grunt raczej właściwy na taką instalację :)

założenia dla GGWC są nastepujące:

 

- temperatura czynnika na wejściu +8C*

- temperatura czynnika na wyjściu około 0*

- temperatura wejścia powietrza -20* (zima)

- temperatura wejścia powietrza +30* (LATO)

- temperatura wyjścia powietrza +1 +2C* (zimą)

- maksymalny przepływ powietrza max 550m3/h (dla takiej wartości obliczono chłodnice do GGWC)

 

Z założeń dobrano chłodnicę o następujących parametrach:

- wielkość części roboczej chłodnicy 512x500

- liczba rzędów 10

- liczba obiegów 8

 

Z obliczeń wyszło że dla warunków zimowych (-20) moc całkowita wyniesie 4,91kW natomiast dla warunków letnich (+30) moc uzyskana to 7,34 kW (uzyskane wartością są czysto teoretyczne)

Jaki jest realny uzysk energetyczny GGWC. Czy powyższe założenia dalece odbiegają od rzeczywistości?

 

Jaka powinna być długość glikolowca ułożonego w ziemi z założeniem że układamy go w spirali.

Planowałem dać dwie oddzielne pętle po 150m

 

Proszę o pomoc w tej sprawie ponieważ chciałbym zamawiać chłodnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@innabajka, napisz co to za chłodnica (m.in. jaka cena, opór dla centrali, itp)?

 

Na moje oko - obawiam się mocno czy 550m3 jest w stanie dostarczyć taką ilość energii.

"Opcją zimową" to bym się wcale nie przejmował, bo ma znacznie mniejsze wymagania niż "letnia" (więc jak dobierasz całość również na lato, to zimę zabezpieczysz na 200%). Tak sądzę, ale ja się nie znam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@innabajka, napisz co to za chłodnica (m.in. jaka cena, opór dla centrali, itp)?

 

Na moje oko - obawiam się mocno czy 550m3 jest w stanie dostarczyć taką ilość energii.

"Opcją zimową" to bym się wcale nie przejmował, bo ma znacznie mniejsze wymagania niż "letnia" (więc jak dobierasz całość również na lato, to zimę zabezpieczysz na 200%). Tak sądzę, ale ja się nie znam...

 

Jest to chłodnica aluminiowa w obudowie z tacą ociekową i kanałami przyłączeniowymi fi200.

Cena kompletnej chłodnicy wynosi 2460brutto

Opór powietrza przy założeniach letnich to 22Pa, przy warunkach zimowych 18Pa.

Pojemność czynnika chłodniczego 10,3 litra

 

Kubatura budynku to jakie 450m3, jaką wymianę należny zapewnić aby powietrze było cały czas świeże? Czy 200-300m3 zima wystarczy aby spełnić ten warunek?

 

Latem zapewne będzie chodziła na pełnej wydajności. Ale to dopiero przyszłość.

Ile metrów rury fi32 należny ułożyć aby działało to bez żadnych problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@innabajka, wydatek zimą (latem też) jest bardziej zależny od liczby mieszkańców (i ich czasu pobytu w domu) niż od kubatury, 200 powinno być całkiem OK, dostosujesz w realu najlepiej do wilgotności. O tym już napisano na forum wiele, np. tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

Tutaj masz tabele dla chłodnic promontu, 400 i 500 (okno):

http://promont-swiebodzice.pl/tinymce/plugins/filemanager/files/cwk/CWK%20400x400.pdf

http://promont-swiebodzice.pl/tinymce/plugins/filemanager/files/cwk/CWK%20500x500.pdf

zerknij jakie wydatki zaproponowano dla tych chłodnic, Ty palnujesz chyba jeszcze większą.

 

Policz ile energii jesteś w stanie uzyskać z powietrza, bo mi się zdaje że taki potwór jak planujesz jest mocno przeszacowany.

 

Napiszę Ci jak ja u siebie to z grubsza widzę (lato):

- wydatek: 600-700m3/h

- GGWC: 2x100m PE 32

- chłodnica: coś w okolicy Promonta 500/6R (ew. 8R)

 

Sądzę że albo powinieneś zwiększyć wydatek (ze 2-krotnie) dla tak dużej chłodnicy i dać powioedzmy te 2x150m PE32, albo zmniejszyć chłodnicę i spokojnie starczy 2x100m PE32 (glikol też kosztuje!).

 

Ale jak pisałem, ja się nie znam, tak sobie gdybam... Najlepiej przejrzyj ten wątek dokłądnie i zobacz jak ludzie konfigurowali swoje zestawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...