Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja juz mam założony, o szczegóły zapytaj AdamaMK on mi montował i wszystko ogarniał. Ja nie miałem czasu, żeby sie tym wszystkim zająć. rury tylko sam zakopywałem.

 

No dobra postaram się do Niego zagadać na PW ale nie wiem czy będzie się chciał odezwać :) Pewnie ma sporo na głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam wszystkich forumowiczów !!

Jestem tu nowy ,dlatego proszę na wstępie o wyrozumiałość !

Przeczytałem mozolnie prawie 70 str. tego wątku i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Proszę o porady dotyczące mojej "inwestycji"

Latem rozpocząłem budowę domu na 0,5 ha działce z lekki skłonem na płd.Dolna część działki ma wodę gruntową dość wysoko

przez cały rok,środkowa i górna część jest bardziej sucha.

Już w trakcie projektowania wiedziałem,że będę chciał budować GWC,nie mogłem się tylko zdecydować który: rurowy czy glikolowy.

Mając dostęp do niedrogich materiałów,zdecydowałem na etapie prac ziemnych(i "zaprzyjażnioną koparkę) zakopać 150mb rury

PE 32/3,0 z początkiem i końcem w pom. techn.

Również w wyższej części działki(bardziej suchej) zakopaliśmy ok 60mb rury PCV fi 200 o pełnych ściankach w prostym odcinku z wejściami pod

płytę i z ziemi na końcu 2kolana 45 st. dla zmniejszenia oporów.Rura PCV została ułożona z dośćdużym spadkiem od domu i zakończoną studzienką

na skropliny. Rury PE została ułożona w wykopie równolegle w odstępie ok 90 cm,za radą m.in Adama MK z tego forum.

Dom stoi na płycie fund.o grubości 0,5 m pół na pół styrodur i beton,o powierzchni 200 m2.KUbatura wentylacyjna to ok.850 m3.

Proszę o wasze uwagi czy:

Można byłoby korzystać naprzemiennie z obu typów GWC? W celu ewen.regeneracji ?!

EWentualnie czy dałoby się połączyć szeregowo oba wymienniki. MAm na myśli, aby czerpać powietrze z rurowca i wprowadzić je wprost na nagrzewnicę

glikolowca.? Podejrzewam,że opory zasysania będą większe,ale może jakieś bardziej wydajne reku by sobie poradziło ??!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nocturnal, wydajnościowo na zimę sądzę wiele nie zyskasz łącząc rurowego z glikolowym, W zasadzie chodzi o to aby do reku doleciało >0*, a to zapewni każdych z tych GWC osobno. Jeśli masz plan dać pracę tym GWC również latem (obniżanie temp nawiewu), to sądzę że już prędzej (tutaj wymagania względem GWC są większe), pewnie ten rurowy troszkę pomoże. Jako że zainwestowałeś w oba GWC, to może tym rurowym chociaż byś oszczędził na glikolu (który darmo nie jest), bo zimą przez niego do nagrzewnicy doleci "plusowe" powietrze więc (a więc nie ma zgrożenia zamarznięcia). Tak tylko rzucam, ja się nie znam, niech mądrzejsi (AdamMK?) coś napiszą.

PS. Nie wiem czym chcesz grzać, może pomp gruntowa, wtedy może by dla niej częściowo tę nitkę PE wykorzystać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Zależałoby mi aby temp. na wejściu do reku była jak najwyższa a nie tylko >0.Oczywiście latem na odwrót.

Rura PE pomieści ok. 80l glikolu rozrobionego pół na pół z wodą np.przefiltrowaną deszczówką jako destylowaną.

1 litr koncentratu kosztuje mnie 7 pln ,tak że cały glikol to 280 pln.W kosztach całego GGWC to ok 8-10 % jak sądze z wyliczeń

innych na tym forum. Wydaje mi się, że jest to do przełknięcia.

Dom ma być ogrzewany tylko kominkiem z płaszczem wodnym "tymi ręcami zrobionym".System ten sprawdza mi się od ponad 14 lat

w domu ,w którym obecnie mieszkam.Jeśli ktoś byłby zainteresowany służę informacjami.

Ale wracając do tematu, czy zimą GGWC mógłby mieć przerwy w działaniu powiedzmy 1/2h na 1/2h.

W tym czasie dolny wymiennik by się "regenerował" a reku nie ciągnęło by powietrza z zewnątrz tylko by-pasem rozprowadzałoby po domu

ciepłe powietrze znad kominka dodatkową czerpnią.

Któryś z czytelników Muratora opisał na łamach podobny system.

Co myślicie o takim pomyśle?

Proszę jeszcze o ewentualne odpowiedzi na wcześniejsze pytania, zwłaszcza osoby z dużym doświadczeniem na tym forum !!

 

PS. Przy obliczaniu pojemności GGWC nie wziąłem pod uwagę nagrzewnicy i połączeń z rurą PE -sorry !

Edytowane przez nocturnal
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj czasem do tablic matematyczno-fizycznych.

Obejrzyj właściwości wody, powietrza innych (metale, szkło, beton) i porównaj.

Wiele spraw Ci się wyjaśni.

Mniemasz zamiast wiedzieć.

Wielu spraw nie doceniasz.

Wiele przeceniasz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rypie przeczytałem 69 stron o GGWC wodnym robionym "tymi ręcami". W sumie gdyby wywalił dyskusje nie na temat, które toczą się czasami po kilka stron to pozostałoby może ze 30 stron fachowej dyskusji. Jako, że czytałem w jakimś celu to pozwoliłem sobie na zrobienie małego podsumowania z waszych wypowiedzi na zasadzie kopiuj-wklej.

ZACZYNIJMY może od tego: Trzeba było na wagary nie łazić, to budowanie byłoby łatwiejsze!

1.Do GGWC potrzebujemy nabyć: Nagrzewnica wodna kanałowa tutaj dyskusja o samej nagrzewnicy http://forum.muratordom.pl/group.php?discussionid=3008&pp=20&page=1&do=discuss

2. http://www.pwpot-promont.com.pl/pl/47/

3. Ci którzy mają z Juwentu będą krytykować Promont i odwrotnie. Juwent przesadza z cenami.

W promoncie można wymusić grubsze rurki, ba a nawet trzeba.

4. W skrócie : dwie rurki fi 25 np. 2x60m dadzą lepszy efekt niż jedna rurka fi 32 o długości np. 60m.

5. Im dłuższy wymiennik tym lepszy efekt (więcej uzyskanego ciepła lub chłodu z gruntu), ale najlepszą efektywność ekonomiczną daje pierwszych kilka metrów.

6. RTSZ6 v 2.2 - mam go do sterowania GWC. Potwierdzam - ma sporo funkcji i z nadmiarem spełnia swoje zadania. Oprócz tego, że jest dwukanałowy (drugi kanał będzie u mnie sterował cyrkulacją CWU), ma też pamięć temperatur max i min, funkcję alarmu (przekroczenie danej temperatury), ustawienie histerezy itp.

7. Przy GWC wystarczy jakiś tani dospel albo cokolwiek innego do 5 tyś zł . Nikol czy Bartosz był by tu lekką przesadą .

8. Centrala powinna mieć prostą konstrukcję, dobre wentylatory i wymiennik przeciwprądowy ( krzyżowy wiele tańszy nie będzie ). Jan-gaz takie konstrukcje robi .

9. Prosty jak budowa cepa, niedrogi i w połączeniu z GWC daje wysoki poziom odzysku ciepła całego systemu, pracuje cały rok i daje nam maksimum komfortu .

10. Fajny sterownik GGWC 11-05-2012 14:13 #982 jasiek71

11. Dla gruntu gliniastego, zawsze wilgotnego, można przyjąć "uzysk" rzędu 35W/mb zakopanej rury. Dla piasków suchych ze 20W.

12. Glikol sam nie popłynie... Potrzebna pompka. Jak mamy ze 300mb w jednym kawałku to ze 200W. Jak mamy ze 300mb zrównoleglone po 100mb to ze 25W.

AMEN

 

P.S.

Teraz będę myślał kilka dni. międzyczasie troszkę zapomnę i wtedy zacznę pytać co i jak :p

Edytowane przez PliP
dodałem linki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czego brakuje w tym temacie to bardzo dużej ilości zdjęć z waszych realizacji. Kiedyś dawno temu zdjęcia trzeba było ładować na obce serwery i wklejać tutaj. Niestety zdjęcia tamte straciły ważności i ślad po nich zaginął. Dobrym się stało, że obecnie forum muratora ma własny serwer i wszelkiego rodzaju grafika raz załadowana pozostanie raczej do końca działania forum.:wave:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dobrym się stało, że obecnie forum muratora ma własny serwer i wszelkiego rodzaju grafika raz załadowana pozostanie raczej do końca działania forum."

 

O!

Żaby zjadły fotki w "buforze".

Daj adres jak wklejać na muratora.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

O!

Żaby zjadły fotki w "buforze".

Daj adres jak wklejać na muratora.

 

Adam M.

 

Temat ten był zaśmiecany wiele razy więc i ten kolejny raz raczej nie będzie problemem tym bardziej, że to pyta adam_mk i będzie to zapewne dla dobra przyszłych pokoleń :)

Tak więc zaczynamy- jak wstawić fotkę - zdjęcie- rysunek do wiadomości pisanej na forum muratora.

Podczas pisania nowej wiadomości klikamy tak jak poniżej na rysunku w ikonkę z małym obrazkiem

[ATTACH=CONFIG]292885[/ATTACH]

 

otwiera nam się okno takie jak poniżej:

 

[ATTACH=CONFIG]292886[/ATTACH]

Klikamy tak jak pokazuje strzałka w przeglądaj i wyszukujemy plik graficzny na dysku naszego komputera.

Oczywiście możemy wybrać zdjęcie z naszego komputera, ale możemy również dodać zdjęcie z dowolnej strony internetowej.

Do tego celu służą 2 zakładki na górze otwartego okna. Aktualnie otwarta jest "Z komputera", a po prawej stronie widoczna jest "Z url"

Wybieramy zdjęcie i klikamy dodaj. Tym samym zdjęcie zostało już dodane.

Teraz wystarczy dwukrotnie kliknąć w to nasze dodane zdjęcie i ustawić jak ma być wyświetlone na stronie (z prawej, z lewej, po środku) oraz jaka ma być wielkość zdjęcia (małe, średnie, duże). Opcje wyboru są na poniższym zdjęciu.

[ATTACH=CONFIG]292887[/ATTACH]

Klikamy wyślij odpowiedź i załatwione. Nasze zdjęcie razem z wiadomością zostało dodane

Adamie teraz pora na ciebie i dodanie zdjęcia.

Jeżeli będzie problem z dodaniem zdjęcia to założymy nowy temat tak aby tutaj nie mieszać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując jednak do tematu GGWC i postów których autorzy pytali o opłacalność takiej inwestycji to pokusiłem się o małe wyliczenie.

GGWC to koszt ok. 3500zł. :confused:

Wychodzę z założenia że w ciągu roku będzie tylko albo aż 30 dni o temperaturze na tyle ujemnej, że będzie ona zagrażała zamarznięciu wymiennika w rekuperatorze. Dlatego też mamy założoną elektryczną nagrzewnicę kanałową o mocy 2kW. Nagrzewnicy może nie być i wtedy puszczamy lodowate powietrze bokiem i mamy straty ciepełka a z nawiewów leci nam lodowate powietrze.:wtf:

Wróćmy jednak do wyliczeń 30 dni x 24 godziny = 720 godzin x 2kW = 1440 kW x 0,65zł = 936zł :bash: na dogrzanie powietrza w ciągu miesiąca mrozów.

Można a nawet trzeba gdybać iż nagrzewnica nie będzie chodziła zawsze na pełnych obrotach czyli 2kW. Należy jednak dodać czy w ciągu roku mamy tylko 30 dni siarczystych mrozów. W sumie to tylko sucha matematyka i jakieś założenia muszą być wzięta do wyliczeń.

Wyszło nam, że w ciągu roku nagrzewnica elektryczna zużyje nam 936zł. Wniosek z tego jest taki, że 3500zł zainwestowane w GGWC zwróci nam się w ciągu 3,7 lat. Po tym czasie będą już tylko zyski :) :wave:

Nie należy jednak zapomnieć i aby działało GGWC musi być pompka elektryczna. Z tego co wyczytałem we wcześniejszych postach jest ona o mocy 25W. Skoro 25W to znaczy, że w ciągu doby będzie to 600W czyli 0,6kW x 30 dni = 18kW x 0,65zł - 11,7zł.

Wiemy, że GGWC ma za zadanie podgrzewać powietrze zima i schładzać latem. Wiosną oraz jesienią będzie odpoczywało. Jeżeli do wyliczeń przyjmiemy, że Pompka będzie działała przez 6 miesięcy to koszt obsługi będzie wynosił 70,2zł w skali roku. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wyliczenia to się kupy nie trzymają...

jeżeli masz nagrzewnicę wstępną przed rekuperatorem to po kiego przyjmujesz że ona będzie cały czas z tymi np. 2kw działała ...?

wystarczy dać termostat który będzie cały czas tak sterował tą nagrzewnicą aby temp. wlotu na rekuperator nie była niższa od np. 0*...

przy nawiewie 100m3/h i -10* na zewnątrz będzie pobierała ok. 0,33kwh czyli całe g...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... 100m3/h i -10* na zewnątrz będzie pobierała ok. 0,33kwh czyli całe g...:)

 

0.33 kWh x 24h = 7,92kWh x 30 dni które wcześniej przyjąłem = 238kWh x 0,65zł = 155zł

 

W takim układzie nasz glikolowiec zwróci się po 20 latach- ale sa jeszcze jego plusy w postaci schładzania latem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wziąłem 20Wat we wcześniejszych postach było 20-45W. Dzisiaj są już jednak pompki mega energooszczędne które zużywają kilka Wat. We wcześniejszych postach nie było wyliczeń ile taka pompka pobiera prądu w skali roku dlatego też z racji iż przymierzam się do budowy pokusiłem si o takie wyliczenie. Wcześniej było jednak kilka razy pytane czy to się opłaca- o komforcie się nie dyskutuje :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...