Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nurtuje mnie też jedna kwestia.

Otóż oglądam różne rysunki płyt fundamentowych znalezione w necie i czasem widzę, że ściana zewnętrzna wystaje 5-10cm poza obrys płyty. Czy to jest normalne? Raczej bym się spodziewał sytuacji odwrotnej, czyli np. płyta fundamentowa wystaje poza obrys ściany zewnętrznej, np. o szerokość termoizolacji pionowej.

 

m-78806_53401.jpg

 

Jak to najczęściej wygląda w prawdziwych projektach płyt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od pracochłonności ułożenia który XPS byście wybrali ( 20cm pod płytę):

 

1. λ [W/(mK)]: 0,037, R: 2,60 10cm - 2 warstwy; euroklasa palności F

 

2. λ [W/(mK)]: 0,029, R: 1,45 5cm - 4 warstwy; euroklasa palności F, +600zł za całość wobec 1.

 

3. λ [W/(mK)]: 0,037, R: 2,60 10cm - 2 warstwy; euroklasa palności E, +1100zł za całość wobec 1.

 

Opcja 1 i 3 różnią się tym że 3. ma dodatki spowalniające palenie.

Obydwie klasy E i F sa opisywane "bardzo duży udział w pożarze".

Opcja 2 lepsza lambda, warstwy by pomogły w ułożeniu instalacji.

 

Klasa E: "zapalność małym płomieniem przez 20 s Fs <150 mm, bardzo duży udział w pożarze

rozgorzenie przed upływem 2 min przy strumieniu cieplnym 100 kW"

Klasa F: "nie badany lub nie spełnia żadnych kryteriów"

 

Fakt że na ścianie styropian jest szansa zmienić jak po pożarze domu cokolwiek z niego zostanie to ten pod płytą już nie bardzo.

Jakkolwiek opis klasy E nie jest jakoś szczególnie przekonujący okiem laika.

Edytowane przez itguy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie też jedna kwestia.

Otóż oglądam różne rysunki płyt fundamentowych znalezione w necie i czasem widzę, że ściana zewnętrzna wystaje 5-10cm poza obrys płyty. Czy to jest normalne? Raczej bym się spodziewał sytuacji odwrotnej, czyli np. płyta fundamentowa wystaje poza obrys ściany zewnętrznej, np. o szerokość termoizolacji pionowej.

 

[ATTACH=CONFIG]387485[/ATTACH]

 

Jak to najczęściej wygląda w prawdziwych projektach płyt?

 

przypuszczam ze to sa sciany typu Ytong, gdzie nie dochodzi izolacja na scianach, wtedy, o ile obciazenie na to pozwola, mozna taki myk zrobic, aby umikac mostek tyermiczny lub wystajacy cokol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na równo a regulujesz "okap" grubością izolacji

OK, ale chyba stosuje się też szerszą płytą fundamentową niż ściany piwnicy, chociażby w celu umożliwienia wykonania fasety, żeby można było nałożyć wodoszczelną masę bitumiczno-polimerową?

Chyba że taka wodoszczelna masa powinna być naniesiona na chudziak (bezpośrednio pod płytę), a na płytę np. folię PE.

Fajnie by było, gdyby wypowiedział się tu jakiś spec od hydroizolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie: stoję przed wyborem pomiędzy 10 cm a 20 cm izolacji pod płytą o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Współczynnik U mam od wykonawcy. Na płycie będzie 10 cm EPS oraz wylewka, a wylewce rury ogrzewania podłogowego. Policzyłem metodą, którą pamiętam jeszcze z liceum, ale prawdopodobnie nie jest ani poprawna, ani na pewno nie oddaje dobrze rzeczywistości. Czy takie obliczenia mają sens? Czy jest sens inwestować w dodatkowe 10 cm XPS pod płytą?

 

W każdym razie wyszło mi tak:

 

[b]Dla płyty z 10 cm XPS:[/b]
U = 0.148 W/m^2K
S = 200 m^2
ΔT = 20 C
t = 365 dni = 365*24*3600 sekund = 31536000 sekund

Przewodzone ciepło:
Q1 = k*S*ΔT*t = 18669.31 MJ

 

[b]Dla płyty z 20 cm XPS:[/b]
U = 0.104 W/m^2K
S = 200 m^2
ΔT = 20 C
t = 365 dni = 365*24*3600 sekund = 31536000 sekund

Przewodzone ciepło:
Q2 = k*S*ΔT*t = 13118.98 MJ

 

[b]Różnica[/b]:
Q1-Q2 = 5474.85 MJ
3.6 MJ = 1 kWh
5500 MJ = 1541 kWh

 

Czyli jakieś 900 zł różnicy rocznie na stratach ciepła, co sprawia, że inwestycja w dodatkowy XPS może mieć sens. Założyłem dużą różnicę temperatur i jednakowe straty ciepła całą powierzchnią płyty, co pewnie nie jest realistycznym założeniem. W każdym razie, chciałem jeszcze zapytać, czy istnieją jakieś kalkulatory lub programy, które pozwolą mi dokonać takich obliczeń dokładniej? Długie guglanie nie zwróciło żadnych rozsądnych wyników poza Kisan OZC, którego jeszcze nie ogarniam.

 

PS

Tak, czytałem ten wątek i tak gdzieś w 2011 r. ktoś miał podobny problem, ale odpowiedzi konkretnej nie uzyskał. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pamiętać, że, jeżeli pod płytą jest grunt wysadzinowy, to musisz zabezpieczyć płytę na zimę przed przemarzaniem. Głębokie posadowienie jej nie uchroni przed wysadzinami.

 

Na czym polega zabezpieczenie płyty na zimę jeśli to nie jest piwnica tylko podłoga parteru? XPS pod płytą nie wystarczy? Czy płyta Robinsona 74 ma XPS pod spodem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak to jest z plastycznymi gruntami (u mnie: piaski ilaste, pyły ilaste, gliny pylaste) że w czasie robót nie można doprowadzić do zalania wykopu ani rozjeżdżenia koparką bo się uplastycznią. Tymczasem po zasypianiu zagęszczonym piachem utrzymają ciężar domu na płycie. Przecież podbudowa, pomimo że to zagęszczony piach, i tak nasączy się chyba wodą pomimo drenażu bo wokół grunt jest prawie nieprzepuszczalny. Woda w podbudowie nie uplastyczni gruntu? Konstruktor twierdzi że nacisk będzie na tyle niewielki że nawet nie potrzeba geowłókniny na granicy gruntu i podbudowy (ale też nie zaszkodzi więc i tak zastosuję chyba na wszelki wypadek).

 

Podsumowując pytanie jest następujące: jak to się dzieje że woda w podbudowie nie uplastycznia gruntu natomiast woda w wykopie już tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega zabezpieczenie płyty na zimę jeśli to nie jest piwnica tylko podłoga parteru? XPS pod płytą nie wystarczy? Czy płyta Robinsona 74 ma XPS pod spodem ?

Moja płyta będzie dopiero projektowana, więc wcześniej nabieram tu doświadczenia i pytam.

Jeśli XPS pod piwnicą nic nie da, to być może nie będzie go u mnie. Ja w tym momencie bardziej zastanawiam się nad odpowiednią hydroizolacją od spodu, tzn. gdzie dać folie budowlane (pod chudziak czy na chudziak), gdzie pójdzie wodoszczelna masa KMB (na chudziak czy na płytę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli XPS pod piwnicą nic nie da, to być może nie będzie go u mnie.

 

Ja mam już drugi projekt płyty. Pierwszy to były ławy spięte żelbetem na głębokości kilkudziesięciu cm bez XPS. Obecnie nowy projekt zakłada płytkie posadowienie i 20cm styroduru pod płytą. Ten XPS jest tylko po to żeby była ciepła podłogą. W przypadku piwnicy to chyba nie ma sensu bo cała ściana z boku też musiałaby być wyłożona styrodurem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten XPS jest tylko po to żeby była ciepła podłogą. W przypadku piwnicy to chyba nie ma sensu bo cała ściana z boku też musiałaby być wyłożona styrodurem.
I oczywiście będzie. Ściana piwnicy żelbetowa, na to jakaś powłoka KMB (hydroizolacja), potem 15cm styroduru (w projekcie mam 18cm EPS) i folia kubełkowa. Hydroizolacja ścian raczej nie będzie problemem, gorzej z pomysłem od spodu i na łączeniu ścian z piwnicą i na ewentualnych przerwach technologicznych, dylatacjach, przejściach rur.

A propos grubości termoizolacji, jaka powinna być różnica w cm między obrysem budynku po elewacji parteru a piwnicy. W projekcie mam styropian 20cm na ścianie parteru i 18cm na ścianie piwnicy. Czy 2cm to nie za mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając ten temat, trafiamy na dyskusję o zbrojeniu tradycyjnym i rozproszonym.

Przydałoby się tu takie zestawienie biur konstrukcyjnych, które przewinęły się w tym temacie, wraz z informacją, która metoda jest przez dane biuro forsowana.

W ten sposób osoba taka jak ja, która będzie zlecać wykonanie projektu, od razu zwróci się do takiego biura, która wykonuje projekty wg oczekiwań inwestora.

Robił ktoś może taki spis biur? Fajnie by było mieć także informację o liczbie (nie)zadowolonych klientów będących na naszym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie: stoję przed wyborem pomiędzy 10 cm a 20 cm izolacji pod płytą o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Współczynnik U mam od wykonawcy. Na płycie będzie 10 cm EPS oraz wylewka, a wylewce rury ogrzewania podłogowego. Policzyłem metodą, którą pamiętam jeszcze z liceum, ale prawdopodobnie nie jest ani poprawna, ani na pewno nie oddaje dobrze rzeczywistości. Czy takie obliczenia mają sens? Czy jest sens inwestować w dodatkowe 10 cm XPS pod płytą?

 

W każdym razie wyszło mi tak:

 

[b]Dla płyty z 10 cm XPS:[/b]
U = 0.148 W/m^2K
S = 200 m^2
ΔT = 20 C
t = 365 dni = 365*24*3600 sekund = 31536000 sekund

Przewodzone ciepło:
Q1 = k*S*ΔT*t = 18669.31 MJ

 

[b]Dla płyty z 20 cm XPS:[/b]
U = 0.104 W/m^2K
S = 200 m^2
ΔT = 20 C
t = 365 dni = 365*24*3600 sekund = 31536000 sekund

Przewodzone ciepło:
Q2 = k*S*ΔT*t = 13118.98 MJ

 

[b]Różnica[/b]:
Q1-Q2 = 5474.85 MJ
3.6 MJ = 1 kWh
5500 MJ = 1541 kWh

 

Czyli jakieś 900 zł różnicy rocznie na stratach ciepła, co sprawia, że inwestycja w dodatkowy XPS może mieć sens. Założyłem dużą różnicę temperatur i jednakowe straty ciepła całą powierzchnią płyty, co pewnie nie jest realistycznym założeniem. W każdym razie, chciałem jeszcze zapytać, czy istnieją jakieś kalkulatory lub programy, które pozwolą mi dokonać takich obliczeń dokładniej? Długie guglanie nie zwróciło żadnych rozsądnych wyników poza Kisan OZC, którego jeszcze nie ogarniam.

 

PS

Tak, czytałem ten wątek i tak gdzieś w 2011 r. ktoś miał podobny problem, ale odpowiedzi konkretnej nie uzyskał. :-)

 

Kilka uwag:

1) dlaczego liczysz ilosci energii tracone do gruntu przez cały rok, w okresie letnim straty tez występują, ale nie grzejemy i tych strat nie uwzgledniamy

2) brak uwzglednienia mostków cieplnych na styku sciana płyta, dotyczy to równiez scian wewnetrznych

3) dlaczego dT=20 oC, ta wartosc będzie zmienna w zaleznosci od pory roku i temperatur zewnętrznych

4) dokladniejsze wyniki po wykonaniu rzetelnych obliczen OZC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag:

1) dlaczego liczysz ilosci energii tracone do gruntu przez cały rok, w okresie letnim straty tez występują, ale nie grzejemy i tych strat nie uwzgledniamy

 

Tak, liczyłem najbardziej pesymistyczną metodą. Napisałem, że pewnie nie jest realistyczne. :)

 

2) brak uwzglednienia mostków cieplnych na styku sciana płyta, dotyczy to równiez scian wewnetrznych

Co do styku "ściana-płyta" to wg. projektu izolacja pozioma pod płytą łączy się z izolacją ścian. Trudno uwzględnić mostki cieplne licząc metodą szkolną.:no:

 

3) dlaczego dT=20 oC, ta wartosc będzie zmienna w zaleznosci od pory roku i temperatur zewnętrznych

 

Liczyłem dla różnych dT, ale ogólnie przyjąłem wariant pesymistyczny, czyli stałą temperaturę pod samym domem.

 

4) dokladniejsze wyniki po wykonaniu rzetelnych obliczen OZC

 

Jasne, napisałem, że jestem świadomy niedoskonałości tej metody. :-) Dlatego pytałem o jakiś program lub kalkulator, który policzy to dokładniej i pozwoli zrobić pewne założenia (znalazłem Kisan OZC, ale muszę go rozpracować). Mam również zrobione obliczenia do certyfikatu dla całego projektu, ale ponieważ sam projekt ulega teraz zmianom i muszę podejmować decyzje np. o grubości izolacji pod płytą, to trudno jest mi się do nich odnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3) dlaczego dT=20 oC, ta wartosc będzie zmienna w zaleznosci od pory roku i temperatur zewnętrznych

 

Dlaczego 20, to jest bardzo dobre pytanie.

 

Temperatura gruntu nie "ocieplonego" i ogrzewanego domem nad nim:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=387638

 

Obstawiam (ciekawe, czy są na to jakieś pomiary) że im dalej od brzegu płyty tym wahania będą mniejsze a temperatura wyższa. I po kilku latach taka średnia temperatura w sezonie grzewczym pod płytą ogrzewanego domu będzie sporo powyżej tej z wykresu (a poza sezonem niewiele wyższa). Pewnie sporo zależy, od rodzaju gruntu, wód gruntowych, głębokości posadowienia, opaski przeciwwysadzinowej i kilku innych czynników.

grunt50.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T Mam również zrobione obliczenia do certyfikatu dla całego projektu, ale ponieważ sam projekt ulega teraz zmianom i muszę podejmować decyzje np. o grubości izolacji pod płytą, to trudno jest mi się do nich odnieść.

 

Chodzi zapewne o charakterystykę energetyczną budynku, ale nią bym sie nie sugerował, ona słuzy praktycznie tylko do uzyskania PNB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...