Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dobre pytania, do do wieńców to nie mam ich również w projekcie, może dlatego, że domek będzie szkieletowy? To samo tak na prawdę mogę powiedzieć o EPS zamiast XPS, projekt płyty zrobiony jest na EPS. Trochę mam wrażenie, że byłem olewany, bo na moje pytania czemu tak a nie inaczej w stronę projektanta płyty dostawałem marne odpowiedzi. Dla przykładu czemu EPS a nie XPS było pytanie a czy chce przepłacać skoro nie wie warto. Na pytanie czemu 3,5t zbrojenia odpowiedzieć odwrotna, że jak chce to mogę dać większe oczka i zaoszczędzić ale to fundament i nie warto ;)

 

Ehh co do zakładów, wyszło to, że jestem laikiem. Nie chciałem zaoszczędzić, bo siatek zamówiłem z zapasem i dwie mi zostały, po prostu tak mi wychodziły zakłady bez docinki i stwierdziłem po prostu, że zakład 15cm czy 30cm nie ma większej różnicy skoro w ponad 90% miejsc jest po prostu siatka to na zakładach choćby na jedno oczko jest tego drutu mimo wszystko 2x12mm.

 

Nie będę edytował posta ale po przeczytaniu go napisaniu wyszło, że jednak chciałem zaoszczędzić. Może nie na pieniądzach a na robociźnie swojej.

 

Nie wiem na ile architekt od płyty ma pojęcie ale stwierdził, że płyta jest przeszacowana w stosunku do domu murowanego a co dopiero do mojego szkieletora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem na ile architekt od płyty ma pojęcie ale stwierdził, że płyta jest przeszacowana w stosunku do domu murowanego a co dopiero do mojego szkieletora.

 

Chyba ma rację, przynajmniej w tym, bo my na dom murowany, pow. zabudowy 131,69m2, mamy ok 2,7t stali ;) A Ty na szkielet - 3,5t. Ale co architekt, to opinia. Inny konstruktor do tego samego domu chciał robić płytę 30cm i ponad 5t stali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców tematu płyt i nie tylko - czy w miejscu gdzie zostały stare ławy fundamentowe nie lepiej byłoby zamiast wykopywać i wykuwać wszystkiego skuć trochę, co by się pod poziomem płyty schowało i resztę zostawić w ziemi?

 

Kopanie pod nowe ławy zupełnie nie pokrywające się ze starymi to na pewno tanio nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiego Is zagęszczaliście podbudowę pod płytą fundamentową i czy weryfikowaliście zagęszczenie pomiarami?

 

U nas w projekcie było minimum 0,68, ale kierownik budowy doradził, żeby zagęszczać do minimum 0,95. Ostatecznie było 0,97 w czterech punktach i 1,00 w jednym. Sprawdzaliśmy zagęszczenie - przyjechali geotechnicy. Maszyna do zagęszczania była 300kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wykonywał kanał samochodowy w garażu na płycie, praktykuje się takie rzeczy?

Mam projekt garażu na płycie (płyta 7,5m x 5,5m x 0,24m) i chciałbym wstawić tam betonowy kanał samochodowy ( 5,44m x 1,14m x 1,72m szer/dł/wys ).

Płyta pod garażem ze względu na szkody górnicze, teren po ściągnięciu 1m i resztek starego budynku to piach, brak wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w projekcie było minimum 0,68, ale kierownik budowy doradził, żeby zagęszczać do minimum 0,95. Ostatecznie było 0,97 w czterech punktach i 1,00 w jednym. Sprawdzaliśmy zagęszczenie - przyjechali geotechnicy. Maszyna do zagęszczania była 300kg.
Dziękuję za info. Te 0,68 to na pewno Id, a nie Is.

A jak u innych? Do jakiej wartości zagęszczaliście, albo ile mieliście w projekcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info. Te 0,68 to na pewno Id, a nie Is.

A jak u innych? Do jakiej wartości zagęszczaliście, albo ile mieliście w projekcie?

 

Z tego co czytam Id jest wskaźnikiem dla gruntów utworzonych przez naturę. W projekcie mieliśmy Id min = 0,68. Natomiast Is jest wskaźnikiem dla gruntów nasypowych, utworzonych przez człowieka. W badaniu geo mieliśmy 1,00 > Is > 0,97.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Zostało mi sporo cementu, piachu płukanego, żwiru różnej maści (2-8, ?-16, ?-32), chciałbym to jakoś wykorzystać puki się nadaje (cement). Uznałem że „podstawa” pod taras (deska modrzewiowa) będzie OK. Raczej słupy niż płyta.

 

Zagwozdkę mam tylko jak to rozwiązać przy samym domu. Jest płyta więc jest i opaska, jakieś 40cm ppt. Gdzieś blisko jest też drenaż i kabel doprowadzający prąd od płotu. Krótko mówiąc pole minowe, głęboko tych słupów tam zabetonować raczej nie mogę.

 

Czy tych kilka słupów przy domu zrobić szerszych a płytszych (np 40cm) i ułożyć wokół nich jakiś „kołnierz” ze styro/XPS (przeciw wysadzinom), jeśli tak to na jakiej głębokości ppt?

 

Mógłbym może wcale nie robić tych słupów przy domu, lecz wówczas legary musiałyby być nie drewniane (tak bym wolał) ale np. stalowe (aby przy domu się nie uginały bez podparcia).

 

Podpowiecie coś? Jak to rozwiązaliście u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem normalne słupy, przewiercilem opaske, ominąłem drenaz, jeden slup musialem przesunąc, bo trafilem na rurę kanalizacji deszczowej.

Prad też tam szedł, ale przeciez kazde przylacze jest (powinno być) oznaczone folią odpowiedniego koloru, wiec trudno uszkodzić.

Slupy robilem 40cm od domu, legary 12x12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabieram sie za plyte. We wtorek ukladamy styro i widze ze projektant nie przewidzial opaski wokol plyty. Powiedzial mi ze nie potrzeba. Dookola plyty wybrany humus i zasupany piasek. Pod plyta i z boku 20cm xps. Wody gruntowe bardzo nisko i piach. Teren opolskie

Robic opaske czy bez?

 

Nasz kier bud poradził nam opaski nie robić. Budujemy pod Wrocławiem, mamy wybrany grunt na około 1,5m i płyta siedzi na tym piasku ok 30cm powyżej poziomu humusu. Argument: piasek nie jest gruntem wysadzinowym, więc opaska jest niepotrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...