Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

25cm płyty to na szkodach chyba. A generalnie to do zamknięcia domu masz min z 2-3 miesiące więc powinno się dosuszyć do akceptowalnego stanu. Domki drewniane na płytach stawiają i zamykają szybciutko. Tylko taka grubość jest dziwna jak na Bydgoszcz.Chyba ze macie tam jakaś depresje przy rzece
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Myśle ze na grubość maja wpływ - dom w kształcie 8 , duża otwarta przestrzeń bez słupów ( 80m2) , piętrowy dom i stawianie domu w starym korycie rzeki. Grunt wymieniony ( były torfy) i dobrze zagęszczony ale dla spokoju grubość mi nie przeszkadza. Mam nadzieje że te pare miesięcy starczy na wystarczające wyschnięcie płyty i że nie będzie się potem pod styropianem pociła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta schnie miesiąc lub nieco dłużej i rozsądny inwestor odczekuje ten czas.

 

Wiąże miesiąc i w tym czasie nie można dopuścić do przesuszenia. Potem w przypadku kilku centymetrów wylewki grzewczej odpala się procedurę wygrzewania, która ma również osuszyć beton - i to trwa miesiąc. A jak osuszyć i ile to trwa nie grzewczą płytę fundamentową? To dobre pytanie. Ale drugie - co przeszkadza, jak zostanie wilgotna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co przeszkadza, jak zostanie wilgotna?
No jeśli na płytę idzie jakaś hydroizolacja z masy to wymagana jest sucha płyta, ale jeśli nie, to pewnie jakoś specjalnie dosuszać nie trzeba. Sam chętnie się dowiem jaka powinna być jej maksymalna wilgotność, żeby móc dalej postępować z robotami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli na płytę idzie jakaś hydroizolacja z masy to wymagana jest sucha płyta

 

Serio? Mapelastic zaleca zwilżenie:

Przed nałożeniem Mapelastic na chłonne podłoża, ich powierzchnie należy zwilżyć wodą (powierzchnia powinna być matowowilgotna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

 

Za kilka miesięcy mam mieć robioną płytę fundamentową, architekt poziom zero ustalił na 221 m.n.p.m. a to oznacza że wg mapki poziom zero będzie na równo z poziomem gruntu z prawej strony granicy działki w odległości 4m (220,9 na mapie). Przed wejściem do domu będzie 30 cm nad terenem, 10 cm eps + wylewka + płytki to ok 20 cm więc płyta bedzie wystawała z ziemi tylko 10 cm , czy to nie za mało, podnosić poziom zero ( chciałem podnieść o 15 cm , yłoby wtedy 45 cm - 3 schodki) ? Sprawę trochę komplikuje spadek po przeciwnej stronie domu gdzie na granicy jest 220.0 więc trzeba bedzie zrobić nasyp , a mam do granicy tylko 4m więc za bardzo go nie wyrównam.

 

Proszę o radę bardziej doświadczone osoby.

 

Niedługo architekt składa wniosek o PnB więc później będzie problem zmienić poziom 0 , narazie mam jeszcze czas żeby to zrobić.

 

Czy sąsiad może mieć pretensje o nasyp pod płytę ok . 70 cm wysokości i 1 metr szerokości od domu , skoro spadek terenu jest i tak ok 1 metra w jego stronę ?

Edytowane przez NoCo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź nie wpadł bym na to....

Architekt zrobi jak będę chciał, zastanawiam się która opcja jest lepsza, jest na forum dużo osób które mają płytę i może mieli podobny problem i mogą coś doradzić. A nie tylko nabijac posty.

 

Nie dyskutuj tylko bierz architekta w teren i ustalcie poziom zero na miejscu. Nie wiem jak zdalnie z forum miałby ktoś tutaj coś podpowiedzieć nie widząc miejsca budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'fachowcy' ułożyli mi płyty xps pod płytą tak że 4 sąsiednie płyty stykają się narożnikami

są wprawdzie 2 warstwy (2 x 10cm) i pomiędzy sobą są ułożone 'na mijankę' czyli prostopadle do siebie odpowiadającymi krawędziami oraz płyty mają frez schodkowy ('pióro wpust') czyli na przestrzał dziur nie widać

 

co z tym zrobić?

czy to nie osłabia mechanicznie i czy może spowodować uszkodzenie xps?

:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identycznie.

Od końca nasypu pod płytę (1m szerokości - kostka brukowa) mam spadek 50%, czyli 1m niweluję na 2m długości. Zostaje mi jeszcze 1m.

 

Aha, poziom '0' płyty został ustalony jak najwyższy poziom gruntu na działce. I tak jest OK.

Mógłbyś podrzucić kilka fotek ?

 

Czym podsypywałeś , piasek ?

Edytowane przez NoCo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy temperatura ma spaść do 1 stopnia u mnie. Troszkę ma popadać. Kontynuować podlewanie płyty wieczorem czy do rana zostawić? Wylana w piątek.

 

A po co podlewać ?

 

Podlewa się jak są upały i wysokie temperatury aby woda szybko nie wyparowała ..

Jesień/Zima to okresy gdzie nie ma wysokich temperatur i żadna "opieka" na płytą nie jest potrzebna ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą wbrew pozorom też się pielęgnuje beton. Dziś może faktycznie ale wczoraj w temp. 14 - 16 stopni płyta piła wodę jak smok. Pogoda jest szalenie zmienna. Dziś blisko zera a w piątek i sobotę 15 stopni. Od wtorku temperatura ma skoczyć już definitywnie, więc podlewania na 100% czas dalszy. :) Zobaczę , jeśli płyta będzie sucha jak pieprz w tym nikłym deszczu topodleje ją kilka razy po południu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...