Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakiej szerokości macie opaskę przeciwwysadzeniową?

Widziałem na zdjęciach z różnych realizacji że niektórzy mają opaskę szerokości 50 cm. W projekcie mam przewidzianą opaskę o szerokości 100 cm. Problem polega na tym że szerokość podbudowy jest o 120 cm większa niż wymiar płyty, jak wykonam opaskę o szerokości 100 cm to braknie mi miejsca na wykonanie drenażu opaskowego.

Zastanawiam się czy nie dać 10 cm styropianu zamiast 8 tak jak w projekcie i opaskę o szerokości 50 cm.

W poniedziałek skonsultuje się z projektantem, ale jestem ciekawy jak wy macie zrobione opaski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jutro przybedzie kolejna plyta:) Ale zanim to nastapi chcialem u was zasiegnac rady czym ugniatac beton jesli nie bede mial maszyny do wibrowania. Macie jakies patenty "home made" ??

Może wibrator z buławą kilka KV z allegro za paręset zł wystarczy?

No i dopisać go do kosztów budowy, bo pewnie więcej nie wytrzyma.

Choć ja planuję 3 płyty w domu (fundamentową i stropy parteru oraz pięterka) i sam się zastanawiam :/

Ktoś ma jakieś inne propozycje lub gotowe rozwiązania?

Edytowane przez Amorphis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy nie dać 10 cm styropianu zamiast 8 tak jak w projekcie i opaskę o szerokości 50 cm.

W tym wpisie linkowałem artykuł, w ktorym na podstawie symulacji oceniano wpływ grbości i szerokości opaski na właściwości przeciwwysadzinowe. Grubość opaski ma dużo mniejsze znaczenie niż jej szerokość i robienie jej za grubej nie ma sensu. 10 cm zamiast 8 nie zrównoważy redukcji szerokości opaski (nawet pogrubienie do 30cm niewiele da). Jednocześnie ze zlinkowanego artykułu wynika, że 60cm opaski powinno wystarczyć w polskim klimacie, ale lepiej skonsultować z konstruktorem, bo to też zależy od grubości izolacji pod płytą (im cieńsza, tym mniejsza opaska potrzebna) oraz zapewne od gruntu i od tego, ile i do jakiej głębokości został wymieniony.

 

Najbardziej zagrożone wysadzeniem są rogi płyty i jeśli tam masz miejsce, to możesz rozważyć rozszerzenie opaski na rogach, zostawiając w pozostałych miejscach mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przybyła jeszcze jedna płyta fundamentowa projektu projektanta płyt z naszego forum

 

No to pisz Bert kto ci ją robił , ile ma m2 , czy jest z ogrzewaniem i ile kosztowała i takie tam informacje na jej temat.Czy planujesz na nią w przyszłości jakąś wylewkę czy jest zatarta tak na cacy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam zamiar zacząć budowę domu na płycie ale mam watpliwośći dotyczące przenoszenia drgań. Dom będzie się znajdował jakieś 60 m od bardzo ruchliwej szosy z kaskadami i zjazdami moje pytanie dotyczy tego czy drgania pochodzace z ruchu ulicznego będą miały wpływ na płyte i czy ściany nie zaczną mi pękać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CEZBUD - OPINIA:

 

Przestrzegam przed firmą CEZBUD (Tarnowskie Góry)

Wykonali mi płytę fundamentową ale:

- pracownicy nie mieli projektu płyty, nie mieli też nawet głównego projektu (jeden egzemplarz miał murarz, drugi szef Cezbudu - nie przywiózł go na budowę). Wykonywali płytę według rysunku odręcznego wykonanego na kartce (służę skanem) i 2 godzinnych telefonicznych ustaleń z szefem - powinnam już wtedy wezwać Nadzór Budowlany (bardzo żałuję, że tego nie zrobiłam). Projekt płyty powstawał równolegle z budową;

- kanalizacja jest w 80% spieprzona - byliśmy proszeni o wskazanie odpływów do wc (w zależności od typu wc) i to zrobiliśmy. Ponieważ kanalizacja jest INTEGRALNĄ częścią płyty byliśmy pewni, że jest nadzoruje to hydraulik. Teraz mamy po jednym wielkim odpływie w każdej łazience w dziwnym miejscu (nawet nie są to punkty, które my wskazaliśmy) - trzeba się podkuć by zrobić odpływy do wanny/brodzika i wc - żenujące.

- w umowę wpisana była powierzchnia zabudowy 118,3 mkw a płyta ma powierzchnię 112,5 mkw. Przez przypadek dowiedzieliśmy się o tym - gdyby nie to pewnie szef Cezbudu chętnie wziąłby kasę za niewykonane 6 metrów.

Za te skuchy upust w wysokości 2000 zł. Gdyby to zależało ode mnie to nie zapłaciłabym już złotówki. Decyzję podejmował mój mąż.

Piszę to ponieważ właściciel Cezbudu udziela się na tym forum. Nie chcę nikogo oczerniać piszę o faktach.

Dodam więc, że pracownicy bardzo dobrze pracują i technologia jest fajna.

Tak więc jeśli ktoś chce skorzystać z oferty Cezbudu niech zażąda projektu przed przystąpieniem ekipy do pracy i sprawdza WSZYSTKO.

Złotouste opowieści szefa nijak się maja do rzeczywistości (często podkreślana solidność, rzetelność i jakość).

Pewnie doczekam się na tym forum jakiejś prostującej wypowiedzi - nie odbieram nikomu prawa do tego.

Ten post to moja rekompensata za nieprzespane noce i rozwód wiszący w powietrzu.

Mój kolega powiedział mi: zadowolony klient powie 10 osobom; niezadowolony powie 100 osobom. Coś w tym jest - Cezbudu nie polecę już nikomu.

Edytowane przez Z-35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przestrzegam przed firmą CEZBUD.

Mój kolega powiedział mi: zadowolony klient powie 10 osobom; niezadowolony powie 100 osobom. Coś w tym jest - Cezbudu nie polecę już nikomu.

Przyjąłem do wiadomości i dziękuję za ten post,był czas kiedy zastanawiałem się nad Cezbud-em jako wykonawcy mojej płyty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonywali płytę według rysunku odręcznego wykonanego na kartce (służę skanem) i 2 godzinnych telefonicznych ustaleń z szefem - powinnam już wtedy wezwać Nadzór Budowlany (bardzo żałuję, że tego nie zrobiłam).

Co na to wszystko kierownik budowy? Zgadzał się na takie działanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK,

z kierownikiem byliśmy umówieni na wizytę przed wylaniem betonu - chciał zobaczyć zbrojenie. Niestety nikt z nas nie był podczas jego wizyty (opóźniła się - musieliśmy być w pracy) a szef Cezbudu potrafi piiiięknie mówić i sprawia wrażenie profesjonalisty.

Powiem szczerze, że za bardzo zaufaliśmy Cezbudowi - już geodeta dostał zamiast projektu płyty fundamentowej skan rzutu fundamentów zrobiony z podstawowego projektu. Dowiedziałam się o tym później, gdy dopatrzyłam się nieprawidłowości. W umowie Cezbud zastrzega sobie, że projekt zostanie przekazany inwestorowi dopiero po otrzymaniu całości wynagrodzenia.

Myślę, że zgubiła nas euforia, że oto właśnie powstaje NASZ dom.

Dlatego nie mówię, żeby nie korzystać z usług Cezbudu - po prostu ustalić swoje warunki i wszystko sprawdzać.

Chłopaki pracują bardzo dobrze - myślę, że gdyby mieli dobrze zorganizowaną pracę tj. projekt przed nosem, to byłoby im po prostu lepiej.

W sumie powinnam podziękować - mam nauczkę na całe życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

W tym wątku kilka razy przewijała się kwestia położenia podłogówki bezpośrednio na płytę fundamentową, bez izolacji między płytą a wylewką.

Rozumiem, że w szkieletorach jest to bardzo dobre rozwiązanie - ściany nie akumulują ciepła, więc zakumuluje się ono przynajmniej w fundamencie + wylewkach.

 

Czy takie rozwiązanie będzie też przydatne w zwykłych murowanych domach?

Czy akumulacja w tylko w wylewkach, stropie poddasza, w murowanych ściankach działowych (np. z silikatu) nie wystarczy żeby ogrzewać dom (np. pompą ciepła) głównie w oszczędniejszej, nocnej taryfie? Plusy izolacji między płytą a wylewką: łatwiejsza instalacja podłogówki (?), mniejsza bezwładność systemu?

 

Czy może się wypowiedzieć ktoś, kto używa jednego lub drugiego rozwiązania?

A może są sposoby żeby to wszystko solidnie wyliczyć?

Edytowane przez wjaz
edycja - żeby było jaśniej ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzięki za odpowiedz, Elfir.

Ale chodziło mi o przypadki (wspomniane chyba w tym wątku), że ktoś robi płytę fundamentową, a dopiero potem robi podłogówkę i wylewkę.

Dzięki temu murarze nie zniszczą powierzchni, nie trzeba kombinować z instalacją podłogówki na zbrojeniu płyty, ciepło jest lepiej oddawane do góry (bo wylewka lepiej będzie przewodziła ciepło niż zwykły beton), a w przypadku rozszczelnienia rurek - można to szybciej i łatwiej skuć i naprawić.

 

Przynajmniej ja to tak rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...