Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

cześć

 

przyszedł czas na kostkę i taras u mnie, doradźcie dobrą radą, szkicem lub zdjęciem jak najlepiej zrobić obróbkę :

1. kostka brukowa lub płyta tarasowa przy drzwiach wejściowych osadzonych w warstwie ocieplenia, mierząc od progu drzwi, styropian EPS 100 wystaje mi na ok. 20cm, jak i co położyć na tym styropianie aby to nie chodziło ?

 

2. deski drewniane przy drzwiach tarasowych - tu sprawa wydaje się prostsza tzn. myślę, że dojadę deskami tuż pod próg drzwi , na styropianie ułożę legar drewniany do którego z góry będą przykręcone deski itp. ,

 

1. Wywal eps I zrób wstawkę z xps. Masz drzwi w warstwie ocieplenia i jeszcze 20cm styro wystaje? Ja mam grubość izolacji 20 pod drzwiami to wystaje mi za progiem max 13cm. Dalej będza wylane schodki, a na nich położę te grube płytki 2cm. Będą przykrywać także ten xps. Myślę że przy 13cm to i śruby gres spokojnie wytrzyma przyklejony częściowo do betonu, a częściowo do styroduru.

 

Przy tarasowych robię inaczej bo mam tam parapet. Taras będzie drewniany, a konstrukcja nie związana z budynkiem. Deskami dojadę do okna z nieduża dylatacją i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takie pytanie mnie naszło.

Co powinny pokazywać ławy drutowe przy płycie fundamentowej? Czy to są także osie ścian? I od tego należy sobie już w trakcie budowy obliczać zarys płyty fundamentowej i zarys betonu podkładowego pod płytą (beton szerzej niż płyta a płyta szerzej niż ściany - zastosowano odsadzki)?

 

Dokładnie jak napisał Jacenty. Geodeta wyznaczy to co będziesz chciał. Ja wybrałem zewn obrys ścian. Potem rozciągnął email sznurki i już wiadomo gdzie ma leżeć płyta. Nie robiłem suchego pod płytą, a płyta dokładnie rozmiaru budynku. Nie miałem żadnych odsadzek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kaizen to taki dziwny gość, który ze swojego punktu widzenia próbuje wszystkim udowodnić, że tylko taki punkt jest prawidłowy, najbardziej sensowny i najekonomiczniejszy - cokolwiek to znaczy

 

Raz na ruski rok powie coś sensownego - ale małpa jak rzuci 100 razy kostką też czasem wyrzuci 6

 

No i jemu wszystko musi się zwrócić :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

jestem po wstępnych badaniach grunty na działce, którą upatrzyłem ;) według geologa w grę wchodzi tylko i wyłącznie płyta co mi osobiście jakoś nie przeszkadza ;) orientacyjnie 170cm piachu, 20cm torfu, dalej glina z piachem , woda gruntowa 80cm. Ktoś może budował na podobnym gruncie? Co byście doradzili względem działki? Lokalizacja bardzo pasuje cena bardzo dobra jak na punkt i okolicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem po wstępnych badaniach grunty na działce, którą upatrzyłem ;) według geologa w grę wchodzi tylko i wyłącznie płyta co mi osobiście jakoś nie przeszkadza ;) orientacyjnie 170cm piachu, 20cm torfu, dalej glina z piachem , woda gruntowa 80cm. Ktoś może budował na podobnym gruncie? Co byście doradzili względem działki? Lokalizacja bardzo pasuje cena bardzo dobra jak na punkt i okolicę.

 

Złap polecanego architekta i Ci coś poradzi, tylko nie takiego co będzie płytę odradzał bo jej nie zna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do płyty jestem przekonany to nie problem ;) i projekt będzie indywidualny na pewno także nie robi mi to osobiście różnicy, ktoś tylko mógłby się wypowiedzieć na temat gruntu działki? Tragedii chyba nie ma ... w planach miałbym podniesienie i tak całej działki o te 0,5m chociaz wzgledem pozostałych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam geolog powiedział że skreśla od razu ławy tylko i wyłącznie płyta oraz podniesienie samego domu o 50-80cm. Działka spora 2000m2 więc jest troche roboty ;)

 

A czym to podniesienie geolog argumentował? Śmierdzi zabobonem co by każdy dom był min. 50 cm nad poziomem terenu, bo przecież zawsze powódź stulecia może się zdarzyć (chociaż dom czasem jest na szczycie górki to argument jest nieśmiertelny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysokim stanem wód gruntowych jak mniemam, od 2 tygodni susza obecnie, poza tym byłem na tej działce na roztopach to było mokro jak sie po niej chodziło

 

Ech, po roztopach to wszędzie jest mokro.

 

Ja mam dom na płycie, wody gruntowe na 60 cm, mam niecałe 30 cm od gruntu do podłogi, czyli płyta dosłownie przechodziła przez poziom terenu ze względu na niewielki spadek.

 

Jeśli martwi Cie ten poziom podejdź do sąsiadów w tym terenie, porozmawiaj, jak sobie radzą, jak radzili. Geodeta/geolog to niech się wypowiada na właściwe tematy, resztę zostawi konstruktorowi/architektowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem ;) sąsiad działka (2 w rzędzie) wcześniej ma postawiony dom na fundamentach 40cm szerokości 20 lat temu ale do czasu wykopania oczka (jakieś 2x2m) mówił że miał mokro na podwórku, wilgoć nie weszła do domu.

Druga działka również 3 w rzędzie tylko z innej strony podniesiona cała o jakieś 0,5m dom jeszcze trochę wyżej jak przyjechał kierownik budowy od razu kazał zrezygnować z ław, podnieść teren i wylać płytę

Edytowane przez martingg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem ;) sąsiad działka (2 w rzędzie) wcześniej ma postawiony dom na fundamentach 40cm szerokości 20 lat temu ale do czasu wykopania oczka (jakieś 2x2m) mówił że miał mokro na podwórku, wilgoć nie weszła do domu.

Druga działka również 3 w rzędzie tylko z innej strony podniesiona cała o jakieś 0,5m dom jeszcze trochę wyżej jak przyjechał kierownik budowy od razu kazał zrezygnować z ław, podnieść teren i wylać płytę

 

Czyli dostajesz sprzeczne wykluczające się informacje. Kierbud dla świętego spokoju (własnego za pieniądze inwestora) kazał podnosić, a sąsiad nic nie podniósł i się nic nie dzieje. To jest Polska właśnie :p

 

Nie spotkałem się z opracowaniem fundamentów, które ze względu tylko na wysoki poziom wód gruntowych uniemożliwiają wykonanie fundamentu na ławach. Mało tego widziałem w takim terenie wykonywane piwnice pod całym domem (chociaż każdemu piwnicę odradzam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...