Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie do L.Rafała: Jeżeli nie chcesz dawać styropianu między płytę a wylewkę na fundamencie (rozumiem że po to, aby zwiększyć akumulacyjność i bezwładność cieplną domu) to czy to samo zrobisz na stropie?

 

Rozumiem że odnosisz się do tej wypowiedzi

4. folia

5. beton b20 0,2m, zbrojenie górą i dołem #15 fi6, wzmocnienia pod ściany nośne: kosze z prętów fi12 i strzemion fi12 co 0,4m oraz łączniki na kształt litery c w koło kosza fi12 co 0,4m, wchodzące ok 0,8m wgłąb płyty

6. wylewka z ogrzewaniem podłogowym

Po prostu jeżeli mam 0,3m styropianu pod płytą nie widzę potrzeby dawania dodatkowej warstwy pod posadzkę. Wiadomo zwiększy się bezwładność i akumulacja.

Jeżeli chodzi o strop, według projektu jest Teriva który ze względu na dosyć spore przestrzenie powietrza jest całkiem sporym izolatorem. Poza tym w zamyśle jest strop drewniany i wełna między belki. Takie są moje luźne przemyślenia na szybko. Nie zastanawiałem się jeszcze dokładnie nad tym.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, układanie zbrojenia na folii nie ma sensu. Folia zostanie podarta.

Strzemiona ze zwykłej gładkiej fi6, a na kratę warto dać fi10. Można kupić gotowe kraty w cenie prętów. Wtedy grubość betonu 20cm w zupełności wystarczy.

 

StolarzS Pod zbrojenie oczywiście dystanse. W doborze strzemion kierowałem się znalezionym gdzieś w czeluściach sieci projektem płyty pana projektantpłyty ale też myślałem że gładka fi6 może być wystarczająca. Policzę jak zmieni to koszt płyty.

Co do siatki to gotowa siatka fi10 wychodzi 4787zł, same pręty i kręcenie siatki przeze mnie 1816zł i ok 3500 punktów łączeniowych :D a a gotowa siatka fi6 1536zł. Ceny na szybko złapane z Allegro.

Pod wylewkę z podłogówką dasz styro?

Raczej nie, ale to jeszcze trzeba przemyśleć. Może by tak dać 0,2m pod płytę i 0,1m pod wylewkę, na wypadek gdyby coś miało stać się ze styropianem pod płytą. (Niby nie powinno nic się stać ale jednak obawy niestety jeszcze mam, może mnie ktoś przekona że styropian pod ziemią i naciskiem wytrzyma te 50lat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę. Wg mnie 30cm styro pod płytą to jakieś dwa razy więcej niż potrzeba.

 

Co będzie ogrzewać Twój dom?

 

Kiedyś w ogóle nie było potrzeba bo paliwa były śmiesznie tanie a kto wie co będzie za parę lat, wole dać jak jest możliwość i mieć spokój.

Ogrzewanie. Pewnie jakiś kocioł na paliwo stałe, coś jak Piczman ma u siebie, albo jeżeli starczy kasy to jaka PC na wzór tej od HenoK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem różnica w ilości energii "uciekającej" przez płytę posadowioną na 20cm a posadowioną na 30cm styropianu jest naprawdę pomijalnie mała i nie należy przeginać :) Według projektantpłyt 20cm to racjonalne maximum i powyżej tej wartości zaczynają się problemy.

 

Druga sprawa... Piszesz "mój pomysł na płytę". Czy jesteś pewien, że uda Ci się przeforsować własny projekt fundamentów, bez odpowiednich obliczeń i pieczątki konstruktora ? U mnie w Krakowie to nie byłoby możliwe. Nie uzyskałbym odbioru budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem różnica w ilości energii "uciekającej" przez płytę posadowioną na 20cm a posadowioną na 30cm styropianu jest naprawdę pomijalnie mała i nie należy przeginać :) Według projektantpłyt 20cm to racjonalne maximum i powyżej tej wartości zaczynają się problemy.

Dzieki Jeti za informacje które mi przesłałeś. Z tą grubością styropianu będę musiał policzyć ile tej energii rzeczywiście ucieka. Napisz jeszcze proszę o jakie problemy chodzi?

Druga sprawa... Piszesz "mój pomysł na płytę". Czy jesteś pewien, że uda Ci się przeforsować własny projekt fundamentów, bez odpowiednich obliczeń i pieczątki konstruktora ? U mnie w Krakowie to nie byłoby możliwe. Nie uzyskałbym odbioru budynku.

Oczywiście że nie chcę przeforsować tego pomysłu w urzędzie. Po prostu architekt któremu i tak płacimy za adaptację mógł by to policzyć i zatwierdzić jeżeli będzie wystarczające. Jeżeli nie da się przekonać to trzeba będzie dopłacić do osobnego projektu pana projektantpłyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malux20 w poście powyżej masz porównanie kosztów materiału dla zwykłych ław i dwóch koncepcji płyty fundamentowej dla domku z34 pracowni z500. Podaje jeszcze raz linka LINK. Mam nadzieje że się przyda no i liczę na uwagi.

Pozdrawiam.

 

dziękuję za info .

ja namierzyłem producenta wszelkich materiałów do płyty ze zduńskiej woli [chyba izomod 2000] fajne mają gotowe kształtki styrop. a sam projekt z34 na stare lata będzie super. ja kiedyś wewnątrz oglądałem z35-troche mały ale pewnie taka jest przyszłość budownictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za info .

ja namierzyłem producenta wszelkich materiałów do płyty ze zduńskiej woli [chyba izomod 2000] fajne mają gotowe kształtki styrop. a sam projekt z34 na stare lata będzie super. ja kiedyś wewnątrz oglądałem z35-troche mały ale pewnie taka jest przyszłość budownictwa.

Pewnie chodzi o Izodom 2000. Nawet nie pytam ile te kształtki kosztują, pewnie ze 2 razy drożej niż normalny styropian nadający się na płytę. Interesują mnie ich elementy do budowy ścian, ale na razie nie odpowiadają na moje zapytania.

a sam projekt z34 na stare lata będzie super. ja kiedyś wewnątrz oglądałem z35-troche mały ale pewnie taka jest przyszłość budownictwa.

Mieszkaliśmy w piątkę z teściami na 70m2, teraz mieszkamy z moimi rodzicami (ojciec wpada raz na jakiś czas na weekend lub urlop bo pracuje za granicą) w czwórkę na 94m3. U teściów było jakoś wygodniej bo było jeno pomieszczenie więcej i każdy miał troszkę prywatności, wydaje mi się że lepiej małe i więcej pomieszczeń niż odwrotnie. Poza tym finanse w obecnej chwili na większy dom nie pozwalają. No i żoncia: "Kto to wszystko będzie sprzątał?" :D. A mi też wystarczy. Dziecko mamy jedno i chwilowo nie planujemy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o IZODOM 2000 to jestem świeżo po zakupie pustaków. Do końca Stycznia mieli super promocję i na 20-lecie firmy dawali 20% upustu. U mnie wyszło za pustaki na ściany zewnętrzne 35 tysięcy co przy promocji -20% dało mi 7 tysięcy oszczędności. To raczej sporo.

Zdecydowałem się jednak tylko na ściany w tym systemie. Kształtki pod płytę fundamentową są zdecydowanie za drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o IZODOM 2000 to jestem świeżo po zakupie pustaków. Do końca Stycznia mieli super promocję i na 20-lecie firmy dawali 20% upustu. U mnie wyszło za pustaki na ściany zewnętrzne 35 tysięcy co przy promocji -20% dało mi 7 tysięcy oszczędności. To raczej sporo.

Zdecydowałem się jednak tylko na ściany w tym systemie. Kształtki pod płytę fundamentową są zdecydowanie za drogie.

A robiłeś kalkulację ile wyjdzie 1m2 ściany w tym systemie? Same materiały tzn kształtki/beton/zbrojenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to bardzo łatwe do policzenia. Wiedząc ile wchodzi betonu w 1m2 pustaków (około 120 litrów) plus cena pustaków da łatwy do wyliczenia wynik. Zostaje zbrojenie, ale to można dodać jakąś uśrednioną kwotę.

 

Zapraszam do wątku Budowa-domu-z-klock%C3%B3w-styropianowych-za-i-przeciw/page7. Żeby nie zaśmiecać tematu. Jestem bardzo zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może tutaj zapytam,

 

jak zainstalować odpływ w płycie do prysznica, gdy nie będzie brodzika.

Chodzi o syfon. Są takie ustrojstwa, czy ktoś może wskazać.

Dotyczy to także kratki ściekowej.

 

Zostawić miejsce, czy instalować w trakcie wykonania płyty?

 

dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gosciu01

chyba dużo zależy od tego jaki masz układ kanalizy i czy na płycie będziesz robił wylewkę czy od razu zacierał "na zicher". Są różne rodzaje syfonów w takich odpływach, "zwykłe" i płytkie (głębokość chyba od ~80 do 150 mm pp płytek, najlepiej obejrzeć ofertę Viega, Kessel, ACO czy innych). U siebie będę takie rozwiązanie majstrował i wydaje mi się że zatopię w płycie w na odcinku odpływ-pion jakiś pasek styro (gruby na kilka cm) do odkucia bo sama wylewka (w niej będzie podłogówka) może nie wystarczyć na spadek i syfon. Więcej może znajdziesz w TYM wątku.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może tutaj zapytam,

 

jak zainstalować odpływ w płycie do prysznica, gdy nie będzie brodzika.

Chodzi o syfon. Są takie ustrojstwa, czy ktoś może wskazać.

Dotyczy to także kratki ściekowej.

 

Zostawić miejsce, czy instalować w trakcie wykonania płyty?

 

dzięki.

 

Mysle że to jest nie do ogarnięcia w momencie lania płyty. Brodzik z odpływem liniowym lub punktowym trzeba by wyprofilowac ze spadkami. Poza tym odpływy punktowe instaluje sie w dwóch etapach: najpierw syfon z kołnierzem, potem "wanna z papy" i dopiero wkręcamy kratkę i robimy drugą wylewkę ze spadkami. Poproś projektanta o zaprojektowanie 10 cm dzury w miejscu brodzika - inaczej to sie nie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za odpowiedzi :-)

 

budowlany_laik,

widzę że górna warstwa zbrojenia jest tam "przerwana".

Czy było to konsultowane z konstruktorem?

Bo nie wiem ,czy mam zawracać głowę mojemu.

 

I drugie pytanie, czy w tym szalunku podczas zalewania betonu,

nie "wychodził" on do poziomu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...