Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Wczoraj odbębniłem drugi, tym razem bardziej szczegółowy (3 dniowy) webinar, odnośnie falowników GoodWe. Jestem miło zaskoczony tym produktem, szczególnie rozwiązaniem hybrydowym. I już zapadła decyzja, że jak tylko przydarzy się chętny na mój sprzęt, to wymieniam swojego Fronka na hybrydę GoodWe. Baterie są co prawda drogie jak pierun, bo nawet te budżetowe od BYD (nie wspomnę np. o LG) kosztują około 2 tys. za 1 kWh pojemności (sic!), ale jak ruszy nowy program MP to powinien taki mały magazyn (plus inwestycję w hybrydowy falownik) w znacznej części skompensować. Także gdyby ktoś rozważał klasyczną instalację (w sensie nie SE) w najbliższym czasie, to polecam się tym rozwiązaniem zainteresować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W jaki sposób ta hybryda GoodWe zapewnia wyspowość podczas pracy z baterii?

Ile czasu mija od utraty sieci do przejścia na pracę z baterii?

Sam falownik przełącza się na zasilanie z PV/BAT w 5ms, niestety w PL wymagane są podwójne zabezpieczenia pracy wyspowej, więc w sumie zajmuje to 200ms. Nadal jest to mało w stosunku do innych producentów hybryd, ale pewnie mała elektronika zdąży przysiąść. Czyli i tak potrzebny będzie jakiś mały UPS na takie wrażliwe elementy jeśli będzie się je chciało bez przerwy w pracy podtrzymać. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden taki aku za 1600zl to 496Wh. Żeby zabezpieczyć pracę na okres wieczorny, kiedy nie ma produkcji, to trzeba by chociaż ze 2kWh, czyli ze 4 szt, 6400zł.

Do pracy wyspowej potrzeba falownika hybrydowego, przy 10kW mocy to jest +3k w stosunku do offgrida (patrząc na GoodWe). Do tego automatyka +2,5k, BMS BYD +2,2k, plus moduł baterii BYD HVS 2,56kWh +5k (i tych można zestawić do jednego BMS 5), zaś BYD HVM 2,76kWh +5.2k (i tych można zestawić 8). No, tanio nie jest.

 

Edit, ceny NETTO.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś link do parametrów tej hybrydy GoodWe?

Wszystko powinno być na http://goodwe.com (jest też .pl).

 

Ile kosztuje wersja 3f 10kW. jeśli jest taka?

Jest, kosztuje 7000 netto. 8kW wersja kosztuje 750 zł netto mniej.

 

Interesuje mnie na jakim napięciu baterii pracuje? 48V czy HV jak Fronius GEN24?

Jeśli chodzi o baterie BYD to system HVS pracuje na 102.4V przy 25A, HVM na 51,2V przy 40A. Co ma oczywiście swoje konsekwencje w mocy ładowania oraz rozładowywania, ale także pojemności (HVM bank do 22kWh, HVS do 12kWh całkowitej). Jak wejdziesz na stronę BYD to pewnie będą pełne specyfikacje. Generalnie GoodWe ma tylko paru producentów z którymi gwarantuje poprawną pracę: https://www.goodwe.com/Public/Uploads/sersups/GW_Zestawienie%20Zatwierdzonych%20Opcji%20Akumulatorow-PL.pdf

Np. jest użytkownik który ściągnął sobie z chin GW 3kW ES z bateriami Vision (LFP 48V) i niestety falownik mu się "zawiesza" gdy baterie się naładują (bo się napięcie przeładowania chyba nie zgadza z nastawami falownika).

 

Masz też coś na temat tego wymogu podwójnego zabezpieczenia wymaganego w PL? Jakiś link do tego przepisu. Takie wymogi są u niemców. Czy takie same są w PL?

Nie mam, wspomniał o tym szkoleniowiec, ale nie czytał w trakcie Q na czacie więc nie zapytałem, a na koniec zapomniałem o to zagaić. Ale dopytam na pejsmsng. ;)

 

W UK wymagane jest pojedyncze zabezpieczenie.

No właśnie, tam mają fajnie. ;)

 

Przepraszam za tyle pytań ale temat mnie bardzo ciekawi bo sam buduję system na Victron-ie który ma podwójne zabezpieczenie i przełącza w 5ms.

Nie ma problemu, jakbym nie chciał, to bym nie pisał. ;) Chętnie zerknę na Twoje rozwiązanie, bo jakoś mnie mierzi konieczność dostawiania kolejnego UPSa, wolałbym raz a dobrze zrobić na cały dom.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też mieć podłączoną ładowarkę solarną MPPT po stronie DC aby móc naładować baterię kiedy się rozładuje przy braku sieci w nocy i system się wyłączy. Rano słońce poprzez MPPT zacznie ładować baterię i system wstanie.

Ja podszedłem do tego inaczej. SI ma dwa wyjścia programowalne, odłączam większość odbiorników po spadku pojemności aku poniżej 60%. Zostają tylko odbiorniki krytyczne. SI ma jeszcze 2 albo 3 progi "Low battery", dopiero po przekroczeniu ostatniego nie wystartuje. W przypadku wcześniejszych progów wyłącza sieć i w godzinach dziennych co jakiś czas próbuje wystartować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Ale dzięki takiemu ustawieniu mam sporo rzeczy w domu na "ups" + PV off grid (jak nie ma prądu) nie wykańczając zbytnio akumulatorów. A potem działa automatyka (przekaźniki z zestykiem 1R). Krytyczne idą do stanu blisko zera (chyba 20%), potem wchodzi w tryb off z próbami odpalenia. Wszystkie progi są programowalne :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam falownik przełącza się na zasilanie z PV/BAT

 

I jak to działa? Jak jest miejsce w bateriach, to ładuje je - a dopiero po osiągnięciu 100%* pcha do sieci? A jaka jest strategia pobierania z aku?

Da się ustawić, żeby w dziennym okienku taniej strefy nie tylko nie pobierało z akumulatorów, ale nawet ładowało je z sieci jak z PV nie spada dość energii?

 

Sprawność takiego cyklu ładowania/rozładowywania jaka jest? Ile realnie z tych 20% "haraczu" ZE pozwoli to uniknąć?

Jak ktoś przepuszcza przez magazyn z 5 000 kWh "tracąc" 1000kWh to przy hybrydzie przepuści ile? Z 4000 tracąc 800kWh. Przy 100% sprawności zyskałby 200kWh. Przy 90% sprawności cyklu ładowanie/rozładowanie mamy raptem 100kWh/r zysku. I po to wydawać te grube tysiące? I co ile lat trzeba będzie wymienić i za ile akumulatory? Jako zabezpieczenie - nie sprawdzi się, bo w zimie akumulatory będą ziały pustką i bez agregatu i tak nie da się zapewnić ciągłości dostaw energii elektrycznej.

 

*da się ustawić ładowanie do 80%, żeby przedłużyć żywotność baterii?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje rozłącznika izolacyjnego w rozdzielnicy AC. W wyłączniku nadprądowym są zbyt małe odległości między stykami, żeby służył też jako rozłącznik do prac serwisowych. Po co te bezpieczniki topikowe PV w rozdzielnicy DC? Dwa stringi są połączone równolegle? Ok, pewnie jako rozłącznik izolacyjny dla serwisu DEHN'a i ogólnie odcięcie generatora z jakiś powodów. Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...