Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Fakt-jakoś krzywo to czytałem i faktycznie napisałeś, że wynik mnożenia(napięcie * amperaż paneli) jest pokazany większy niż matematyka wylicza(u mnie jest mniejszy o kilka procent i mniej więcej równy mocy oddawanej na wyjściu AC) więc chyba u mnie jest "prawidłowo"choć nie koniecznie z sensem to przedstawione.

 

Wygląda na to, że te dane nalezy traktować jako szacunkowe i nie opierać się na nich, a jedynie na liczniku produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W niedzielę 27.03 wieczorkiem pomagałem sąsiadowi przy papierach, ENERGA wniosek ("elektroniczny") o zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji , a dziś o 11 przyjechali i zamontowali mu licznik.:jawdrop:

 

Może już zaczęli realizować poniższy plan.

 

https://innpoland.pl/167703,wymiana-licznikow-w-calej-polsce-kto-zaplaci-za-inteligentne-liczniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknijcie tu https://globenergia.pl/15-kwietnia-rusza-nabor-do-moj-prad-4-0-dofinansowanie-nawet-do-20-500-zl-znamy-szczegoly/ , a dowiecie się o zasadach Mój Prąd 4.0: słowem kasa TYLKO dla prosumentów na nowych zasadach lub tych, którzy stare lepsze zmieną na nowe! Start naboru 15 kwietnia 2022.

 

P.S. wiem, że trochę nie w temacie ale bardzo istotna to informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknijcie tu https://globenergia.pl/15-kwietnia-rusza-nabor-do-moj-prad-4-0-dofinansowanie-nawet-do-20-500-zl-znamy-szczegoly/ , a dowiecie się o zasadach Mój Prąd 4.0: słowem kasa TYLKO dla prosumentów na nowych zasadach lub tych, którzy stare lepsze zmieną na nowe! Start naboru 15 kwietnia 2022.

 

P.S. wiem, że trochę nie w temacie ale bardzo istotna to informacja.

No tak, ale o co chodzi? Zaskoczony jesteś? Przecież tak miało być od samego początku, już kilka m-cy temu o tym było wiadomo. Tylko kwoty i daty były nieznane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niedawne informacje sugerowały, że będą dopłacać do magazynów i jednocześnie "starzy" mieli też dostać dopłatę. Obecnie starych wywalili całkiem co mnie jakoś nie zaskoczyło ale wielu liczyło na te wcześniej podawane 3000zł. Teraz to zmienili zabierająć starym a nowym podwyższająć do 4000zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyn to zło ostateczne, nie płacisz za przesył energii, płacisz rachunki za prąd pomniejszone o przesył, zamiast prąd sprzedawać sąsiadom ładujesz swój "bank". to ZE nie jest na rękę w dłuższej perspektywie. Liczą że zarobią na tych co nie mają PV a idę o zakład że za kilka lat przedłużacze będą latały z posesji na posesję I będziemy się z sąsiadami rozliczać po swojemu.

 

Czy ktoś z nas zastanowił się ile kosztuje nas prąd? Jednorazowy wydatek, a później potrzebna nam tylko synchronizacja z siecią i prąd możemy rozdawać po sąsiadach w wersji nie oficjalnej. Masz sąsiadowi sprzedać 1kWh wiem że teraz to nic ale za ile byście ją sprzedali? 70 gr/kWh tyle to elektrownia bierze, może 45 gr/kWh czy może jeszcze mniej bo ja chętnie wymienię 1kWh za jajco od kury z wolnego wybiegu. Ty masz za dużo jaj ja za dużo prądu, sąsiad ma świniaki za półtuszkę wieprza "swojskiego" oddał był i 1,5MWh

 

A jak sąsiada zachęcimy do odłączenia od sieci to już bajka - oczywiście to "nie legalne" ale możliwe.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale o co chodzi? Zaskoczony jesteś? Przecież tak miało być od samego początku, już kilka m-cy temu o tym było wiadomo. Tylko kwoty i daty były nieznane.

 

Myślę że sytuacja mogła być dynamiczna bo jeszcze niedawno była mowa o 1mld zł a ostatecznie dali tylko 350mln. Ta zmiana może mieć związek z zaostrzeniem warunków. Niewykluczone że jakby teraz ludzie chwycili za widły to do 15.04 możliwe byłyby kolejne zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewykluczone że jakby teraz ludzie chwycili za widły to do 15.04 możliwe byłyby kolejne zmiany.

Diesel kosztował 5,6zł/l teraz 7,56l/zł i za widły nie chwyciłeś? @ styczniu kupowałęm mąkę za 60zł/25kg wczoraj za 88zł/25kg i wideł w ręcach nie mam - więc o czym ty gadasz?

 

Stać nas bo VAT na musztardę spadł z 23% na 8%!!! I Ty chłopie się nie radujesz?!

Mój chleb pieczony w domu kosztuje może 2 zł w sklepie ten sam 10zł (robota kosztuje, ZUS kosztuje, amortyzacja kosztuje, lokal też. A powiem Ci że czasami robię chlebek Pszenno-żytni na maślance w Zakopcu kosztuje 46zł/kg mnie kosztuje około 7 zł.

 

A jak mi się chce wędzić a bardzo to lubię to schab kosztuje mnie około 18zł, za szklankę zrębków bukowo-olchowych max 2 zł i trochę ciepła z grzałki ale leci z PV. Pomijam 30g soli, liścia lautowego, kilka ząbków czosnku i inne przyprawy (majeranek)

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I miałbym z tymi widłami na Moskwę iść? Bo tutaj wystarczy na Warszawę :p

 

Z Warszawy wyprowadziłem się lata temu pewnie 8 lat. Mam tam jakieś 3 mieszkania pod wynajem ale nigdy do Warszawy nie wrócę.

Gdzie iść nie wiem, ja spierdzielam do Portugalii i kajakiem wpław do USA :) żartuje oczywiście - Albania to mój kierunek w razie W. Lub Bośnia i Hercegowina.

Tylko nadal nie wiem przed czym miałbym zwiewać. W domu 75kg mąki starczy na 2 lata. Reszta na kolejne 5 lat spokojnego życia.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyn to zło ostateczne, nie płacisz za przesył energii, płacisz rachunki za prąd pomniejszone o przesył, zamiast prąd sprzedawać sąsiadom ładujesz swój "bank". to ZE nie jest na rękę w dłuższej perspektywie. Liczą że zarobią na tych co nie mają PV a idę o zakład że za kilka lat przedłużacze będą latały z posesji na posesję I będziemy się z sąsiadami rozliczać po swojemu.

 

Czy ktoś z nas zastanowił się ile kosztuje nas prąd? Jednorazowy wydatek, a później potrzebna nam tylko synchronizacja z siecią i prąd możemy rozdawać po sąsiadach w wersji nie oficjalnej. Masz sąsiadowi sprzedać 1kWh wiem że teraz to nic ale za ile byście ją sprzedali? 70 gr/kWh tyle to elektrownia bierze, może 45 gr/kWh czy może jeszcze mniej bo ja chętnie wymienię 1kWh za jajco od kury z wolnego wybiegu. Ty masz za dużo jaj ja za dużo prądu, sąsiad ma świniaki za półtuszkę wieprza "swojskiego" oddał był i 1,5MWh

 

A jak sąsiada zachęcimy do odłączenia od sieci to już bajka - oczywiście to "nie legalne" ale możliwe.

Poniosła Cię fantazja :D

A tak w ogóle to wkurzyli mnie. Dobre by i 3 tys było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że sytuacja mogła być dynamiczna bo jeszcze niedawno była mowa o 1mld zł a ostatecznie dali tylko 350mln. Ta zmiana może mieć związek z zaostrzeniem warunków. Niewykluczone że jakby teraz ludzie chwycili za widły to do 15.04 możliwe byłyby kolejne zmiany.

Jakie widły ;) @marcinbbb już napisał, co o widłach myślę ;)

 

Sytuacja nigdy nie miała być dynamiczna w zakresie "starych" prosumentów. Od samego początku były sygnały, że starych prosumentów będą mieli w dupie. I to się potwierdziło. Oczywiście żaden z obecnych prosumentów, który ceni swoje pieniądze, nie skorzysta z "oferty" przejścia na nowy system rozliczeń, bo to się zwyczajnie nie kalkuluje. Chyba, że ktoś i tak planuje/musi kupić magazyn ze względu na "siłę wyższą" w postaci beznadziejnej sieci NN (wysokie/niskie napięcia, blackouty i tym podobne atrakcje).

 

IMHO "staremu" prosumentowi lepiej już bez dotacji wykonać samoróbkę w postaci baterii z EV, wtedy będzie się miało 2-3 razy więcej pojemności za 40% tańszy sprzęt. I ja mam taki właśnie plan, tylko jak zwykle musi poczekać w kolejce, bo budżet nie z gumy, a na dokładkę ostatnie wyceny ekip remontowych nieco mi popsuły kalkulacje.

 

A tak na marginesie, Energa znowu się z rachunkami nie popisała, zazwyczaj dostawałem w okolicach 9, maksymalnie 16 dnia. Dziś mamy 31 marca, a rachunku jak nie ma, tak nie ma. Odczyt oczywiście zdalny. Chyba im się system bilingowy gotuje od tych zmian, co od 1 kwietnia miały być ;)

Edytowane przez mitch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniosła Cię fantazja :D

A tak w ogóle to wkurzyli mnie. Dobre by i 3 tys było.

 

Przecież aby Ci dać 3000 zł, musieli przynajmniej 5000zł wyciągnąć z Twojej kieszeni. A tylko przypomnę że to już Mój Prąd 4.0 czyli wyciągali kasę z naszych kieszeni już 4 razy tylko na ten cel, wcześniej wyciągali na Ostrołękę i ostatni blok węglowy. A dziś może się okazać że Ostrołęka powstanie jak Fenix z popiołu ;) W senie wybudujemy, przerobimy na gaz - zburzymy i znów odbudujemy bo "dziś" już można i jest mocny argument za tym aby to sfinansować. Czy teraz też fantazjuje? Czy Greenpeace znów oświetli nasze kominy i będzie protestować - nie już "dziś" nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że te dane nalezy traktować jako szacunkowe i nie opierać się na nich, a jedynie na liczniku produkcji.

 

Zastanawiam się czy to takie trudne zrobić urządzenie pokazujące poprawnie moc dostarczaną z paneli, w tym przypadku prąd. Dla FoxEss, przynajmniej w modelu T6 (choć podejrzewam, że taka sama wada występuje również w innych falownikach tej firmy) najwyraźniej poprawienie tej wady nie jest możliwe. W najbliższy wtorek minie 2 tygodnie od momentu wysłania do serwisu danych dokumentujących wadliwe działanie falownika. Ani słychu ani widu. Nic nie odpisali a do tej pory odpisywali w ciągu maksimum 2 dni (przynajmniej do mnie) no ale to były proste zapytania i wymiana uprzejmości. Teraz dostali trochę trudniejszy temat więc wygodniej im się pewnie zatkać :)

W tym temacie już nie będę komentował FoxEss, natomiast w wolnym czasie zredaguję odpowiednio tekst i otworzę nowy temat na forum, w którym opiszę wadę mojego falownika.

Są jeszcze inne fora typu Elektroda itp w Polsce oraz oczywiście zagraniczne. To dzisiaj nie problem machnąć gotowy tekst do kilku krajów. Będę już miał gotowy materiał, znam angielski a poza tym translatory są coraz lepsze. Potem napiszę bezpośrednio do producenta, załączę linki do wszystkich tych stron z moją opinią i dokumentami na temat wadliwego działania ich falownika i ciekawe, czy Chińczyk też mnie zleje tak jak to zrobił polski serwis FoxEss chełpiący się szybką i wspaniała pomocą techniczną. Jeśli w Chinach odczyta moją wiadomość jakaś myśląca osoba to chyba nieco się zastanowi czy warto kompletnie zlekceważyć klienta, który opisuje i dokumentuje wadliwe działanie falownika i chce choćby zwykłej odpowiedzi dlaczego tak jest i czy to można poprawić. Drugą sprawą jest kompletny brak odpowiedzi na proste pytanie - dlaczego aplikacja FoxCloud, z której się korzysta w celu pobrania danych z falownika blokuje użytkownika nieraz już po dosłownie kilku "krokach" w celu odczytu takich podstawowych danych. To wyklucza możliwość spokojnego porównania parametrów jego pracy. W Sklepie Play, skąd można pobrać tą aplikację użytkownicy skarżą się, że jest do .... Poprosiłem, żeby serwis wskazał mi zapis w umowie o limicie w korzystaniu z tej aplikacji dla użytkowników. Kompletnie zignorowali moje zapytanie.

Cóż, może pomogę kilku osobom w wyborze lepszego sprzętu bo w sumie o to chodzi, żeby ludzie, którzy szukają informacji na temat firmy mieli wiarygodne opinie od użytkowników a nie wyłącznie reklamę producenta.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...