Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:) Dobre.

 

Chciałem się upewnić w kwestii okresu rozliczeniowego, jestem prosumentem.

Moja instalacja pv została uruchomiona 24.11.2021r.

Czy mój okres rozliczeniowy będzie liczony każdego roku od 24. listopada danego roku do 23. listopada następnego roku?

Czy PGE nie wyrównuje takich "resztek" tak, by rozliczać zgodnie z rokiem kalendarzowym czyli od 01. stycznia do 31. grudnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Dobre.

 

Chciałem się upewnić w kwestii okresu rozliczeniowego, jestem prosumentem.

Moja instalacja pv została uruchomiona 24.11.2021r.

Czy mój okres rozliczeniowy będzie liczony każdego roku od 24. listopada danego roku do 23. listopada następnego roku?

Czy PGE nie wyrównuje takich "resztek" tak, by rozliczać zgodnie z rokiem kalendarzowym czyli od 01. stycznia do 31. grudnia?

 

Jeżeli nie dostałeś faktury rozliczeniowej na koniec roku 2021 to prawdopodobnie będzie albo na koniec m-ca 11. 2022

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kiedy instalacja nie pracuje np w nocy, prąd tam dopływa od strony domu. Wtedy zabezpieczenie jest od rozdzielni w domu.

 

Nie ma znaczenia gdzie ta różnicówka jest zamontowana, jak pojawi się prąd upływowy ok 30mA w takim obwodzie to i tak zadziała , a 100mA nie jest aparatem chroniącym przed porażeniem, więc i tak nie ochroni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie dostałeś faktury rozliczeniowej na koniec roku 2021 to prawdopodobnie będzie albo na koniec m-ca 11. 2022

 

Taaa i jeszcze pierdykną się w liczeniu zamiast *0,8 będzie *1,2. A na rachunku napiszą że masz 1kWp na dachu.

@Jancia co bierzesz i w jakich ilościach bo ja będę brał 10% tego i będę w 100% za PIS`em. Bo dają tak dużo że na ceny nie patrzam, ON 8 zł no jak za zachodnią granicą, no ale DAJoooooo!!! za PO kradli ino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Właśnie dostałem fakturę rozliczeniową za miesiące poprzedzające moje "wejście" do sieci jako prosumenta. Mam nadpłatę bo prognozy były wyższe. Jednak nie w tym rzecz. Zadzwoniłem do biura obsługi i przy okazji zapytałem jak będzie wyglądało moje rozliczenie. I zgłupiałem bo agent tak mi tłumaczył, że nic nie zrozumiałem. Jednakże z tego co mówił wywnioskowałem, że jest taka możliwość, że nawet jeśli od stycznia do grudnia danego roku wyprodukuję więcej energii o 20% niż pobrałem (pomijam autokonsumpcję) to i tak mogę zapłacić za prąd bo oni sczytują licznik na koniec każdego miesiąca i w okresach zimowych produkcja będzie dużo mniejsza niż pobór co może doprowadzać do sytuacji, że będę musiał dopłacić za prąd. Wiem, że to zawile brzmi ale właśnie tak mi to tłumaczył agent :)

Zapytałem go więc wprost: czy jeśli od lipca do września będę miał sporą nadprodukcję a od października do grudnia będę pobierał prąd od PGE (ale mimo wszystko w ciągu tego pół roku oddam więcej energii o te 20% do PGE) to czy może dojść do sytuacji, że będę musiał zapłacić za prąd i usłyszałem, że tak może się zdarzyć.

Cóż, nie kapuję jeszcze tego systemu rozliczeń. Jestem oczywiście na tych "starych" zasadach, przed kwietniem tego roku (puściłem pierwszy prąd do sieci jeszcze w zeszłym roku).

Czy moglibyście mi wytłumaczyć jak to działa? Będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... mitch w pewnym sensie ma rację z tym inwestowaniem bo... zrobię piękne ogrodzenie z 25k zł ale większość czasu spędzam poza domem a dodatkowo jak już jestem w domu to nie patrzę na ogrodzenie z zewnątrz ale już ciepła woda w kranie i brak marudzenia kobiałek ewentualnie brak składowiska węgla/drewna na zewnątrz i wychodzenia przy -10 aby "dorzucić" to już jest coś.

Kilkanaście stówek w roku na plus nawet biorąc kredyt do spłaty za PV to akurat kilka metrów ogrodzenia (nie musi być na raz tylko kto odłoży kilka stówek przez kilka lat na określony cel - chyba, że też z kredytu).

Problem w tym, że jak zaczyna się budowę to ma się w uj kasy swojej lub bankowej ale na koniec to nawet klamki do drzwi się sprawdza gdzie taniej...

Dlatego "zamknąć oczy", otworzyć, sprawdzić czy nie ma małych literek na końcu umowy i brać brać :D

 

Płacąc kilka stówek za samochód to dlacego nie płacić kilka stówek za komfort energetyczny...

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posypuję głowę popiołem. Piekło zamarzło - system Energi jest już gotowy do rozliczania wg nowych zasad. Jestem pod wrażeniem. Aczkolwiek wolę nie znać szczegółów prac, bo jeszcze czar by prysł ;) Mam nadzieję, że to nie testy na produkcji :lol2:

 

Łatwo i przystępnie wytłumaczone nowe rozliczenie na podstawie faktury z Energi:

 

Zwróćcie uwagę, jak bardzo korzystnie wypada w tym konkretnym przypadku rozliczenie wg tzw godzinnego rozliczania międzyfazowego. Różnica pomiędzy dotychczasowym rozliczaniem a tym od 1 kwietnia to 124 kWh - licząc samą tylko cenę energii w taryfie G11 to 53 zł. Doliczając przesył mamy już 85 zł. Dla osób, które mają zbyt małą instalację względem zużycia to realny zysk, który zostaje w kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki grzebień:

 

LZn9uV6.png

 

w słoneczny dzień z przelotnymi chmurami – to normalna rzecz, czy oznaka wyłączania falownika z powodu zbyt wysokiego napięcia?

 

Jak widać – produkcja nie spada do zera.

 

Falownik Huawei SUN2000 6 kW.

Edytowane przez kpc21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa aktualizacji w związku ze zwiększeniem mocy pv, kiedy do istniejącej instalacji z falownikiem trójfazowym dodamy jeszcze jeden falownik jednofazowy (ze "swoimi panelami").

Czy to wygląda w ten sposób, że składa się dokumentację podobnie jak w przypadku, gdybyśmy tylko dołożyli paneli do istniejącego falownika tylko na schemacie zaznaczamy dodatkowy falownik?

Może ktoś z Was ma taką przykładową dokumentację lub schemat aktualizacji tego typu i mógłby mi udostępnić do wglądu na pw?

Będę wdzięczny.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa aktualizacji w związku ze zwiększeniem mocy pv, kiedy do istniejącej instalacji z falownikiem trójfazowym dodamy jeszcze jeden falownik jednofazowy (ze "swoimi panelami").

Czy to wygląda w ten sposób, że składa się dokumentację podobnie jak w przypadku, gdybyśmy tylko dołożyli paneli do istniejącego falownika tylko na schemacie zaznaczamy dodatkowy falownik?

Może ktoś z Was ma taką przykładową dokumentację lub schemat aktualizacji tego typu i mógłby mi udostępnić do wglądu na pw?

Będę wdzięczny.

Pozdrawiam.

 

zgosić rzba wszystko od pocztaku łacznie z tym co było + to co nowego zainstalowano z tym że w umowie jest tylko moc paneli o falownikach wzmianek nie ma. Więc wymiana samego falownaika nie wymagałaby aneksu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam instalację jak w podpisie FoxESS T4+10*Jinko 395

https://sklep.helpes.pl/public/upload/catalog/product/193/1648662476JKM395M_6RL3V_KARTA_KATALOGOWA_PL.pdf

 

zgodnie z danymi technicznymi panele mają dla STC parametry :

max napięcie:36.58V i prąd mocy maksyamlnej 10.80A oraz

dla

napięcie obwodu otwartego VOC: 43,93V i prąd zwarciowy IOC 11,48A

 

moje pytanie brzmi czy normalnym jest aby w obecnych warunkach pogodowych(temp.ponad 30stopni) falownik z paneli otrzymywał często ponad 11A(zbliżą się do pradu zwarcia) z napięciem w okolicach 360V?

 

Tak jest prawidłowo czy coś jest nie tak?

 

Pytam , bo wszystko śmiga, uzyski w normie-zero problemów, a jednak te ponad 11A z paneli nie daje mi spokoju.

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalację jak w podpisie FoxESS T4+10*Jinko 395

https://sklep.helpes.pl/public/upload/catalog/product/193/1648662476JKM395M_6RL3V_KARTA_KATALOGOWA_PL.pdf

 

zgodnie z danymi technicznymi panele mają dla STC parametry :

max napięcie:36.58V i prąd mocy maksyamlnej 10.80A oraz

dla

napięcie obwodu otwartego VOC: 43,93V i prąd zwarciowy IOC 11,48A

 

moje pytanie brzmi czy normalnym jest aby w obecnych warunkach pogodowych(temp.ponad 30stopni) falownik z paneli otrzymywał często ponad 11A(zbliżą się do pradu zwarcia) z napięciem w okolicach 360V?

 

Tak jest prawidłowo czy coś jest nie tak?

 

Pytam , bo wszystko śmiga, uzyski w normie-zero problemów, a jednak te ponad 11A z paneli nie daje mi spokoju.

 

Nie jest to normalne ale też niema się co niepokoić, z reguły prądy są niższe niż katalogowe, chyba że to pojedyncze piki gdy słonko wyjdzie z za chmur, sprawdź jeszcze te prądy miernikiem bo falownik niekoniecznie prawdę pokazuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...