Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli PV on-grid jednak jest opłacalne? :)

 

Jak masz dopłatę 80% to pewnie jest. Do policzenia.

Co do ekologii to zależy, z czego prąd jest alternatywą. I dzisiaj, i w przyszłości. Pewne jest to, że w przyszłości alternatywa będzie coraz mniej obciążała środowisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałeś o dopłacie 80% czyli nie warunkowałeś opłacalności od wysokości dopłaty.

Realna dopłata to ok. 33% a nie 80%.

Ekologia - prąd który używasz jest z węgla czyli nie jest ekologiczny ani w wydobyciu ani w spalaniu.

 

PS U niektórych "dopłata" może sięgać 50% a nawet 66%.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiadam się raczej realistycznie niż negatywnie.

 

Napisałeś "a nie że spalonego węgla którym mi wypłacą to co moje.." mając na myśli opust z ZE.

 

No to teraz może chciałbyś napisać, że naładujesz te 41kWh w nocy, z samodzielnie wytworzonej i przechowanej energii?

 

Na inne potrzeby też nie jesteś w stanie pokryć swojego zapotrzebowania z off-grid, więc nie wiem czemu tak negatywnie odnosisz się do opustu.

 

Jeżeli pisałbyś o off-grid jak o eksperymencie technicznym, albo o jakiejś ideii anarchistycznej czy libertańskiej to bym rozumiał. Ale starasz się nas przekonać, że to przynosi jakąś oszczędność, co jest nieprawdą. Na marnych przetwornicach tracisz więcej niż opust zabiera. Niewiele trzeba aby to zrozumieć.

 

Szkoda czasu --oni dobrze wiedzą że ON jest lepszy ale ich jest NAJ. Zapewne pojawi się jeszcze jeden zwolennik OFF bo go długo nie było. A ON co jakiś czas odkurza temat i TYMI RENCAMI robi OFF od 5 lat lecz czasu mu brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja celuję w Rav4 Hybrid Plug-in. 300 KM, 6 sek do 100 km/h, zasięg z baterii ok. 40 km, w zależności od stylu jazdy oczywiście. Premiera niestety dopiero w 2021, w Polsce pewnie rok później. Teraz jeżdżę hybrydą, chwalę sobie przyspieszenie i spalanie, ale brakuje właśnie tego doładowania prądem, najlepiej z paneli PV.

 

:D

 

Sam chce kupic w przyszłym roku rav4 hybrid,wersja plug in ma sie pojawic w sprzedazy w lecie 2020,tez na nia sie napaliłem,pytanie jak bedzie z cena...

Choc od nowego roku toyota będzie miała obniżona akcyze o połowe do 9,3% na hybrydy z silniekiem 2,5l,moze wyjsc wowczas że hybryda bedzie tańsza od zwykłej wersji spalinowej,ciekawie jak oni to rozwiążą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam chce kupic w przyszłym roku rav4 hybrid,wersja plug in ma sie pojawic w sprzedazy w lecie 2020,tez na nia sie napaliłem,pytanie jak bedzie z cena...

Choc od nowego roku toyota będzie miała obniżona akcyze o połowe do 9,3% na hybrydy z silniekiem 2,5l,moze wyjsc wowczas że hybryda bedzie tańsza od zwykłej wersji spalinowej,ciekawie jak oni to rozwiążą....

 

Coś tam klecą nad ustawą . Lecz jej jeszcze nie ma (prawdopodobnie w maju ) I tak jeżeli auto będzie kosztować do 125k to otrzymasz 30% rabatu. Poczekamy zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam klecą nad ustawą . Lecz jej jeszcze nie ma (prawdopodobnie w maju ) I tak jeżeli auto będzie kosztować do 125k to otrzymasz 30% rabatu. Poczekamy zobaczymy.

Dopłata jest na pełne elektryki a nie Hybrydę plug-in

https://elektrowoz.pl/porady/doplaty-do-samochodow-elektrycznych-jakie-auta-zmieszcza-sie-w-limicie-spis/

Edytowane przez d7d
edycja - post na który odpowiadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enea i Energa Obrót mają zatwierdzone przez URE taryfy na sprzedaż Podwyżki o około 9% i jak to skrzętnie policzyli to wzrost o około 8,6PLN/mc tylko kto i gdzie za prąd płaci 80 PLN/mc bo ja płaciłem 180PLN/mc tym samym wzrost o około 18PLN :)

Znaczy to tylko tyle że instalacja zwróci się jeszcze 10% szybciej.

źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ceny-pradu-w-2020-roku-decyzja-ure-ws-enea-i-energa-obrot/we4jy69

 

A jak wiemy to nie będzie jedyna podwyżka cen energii elektrycznej, jedyna przed wyborami jesiennymi później hulaj dusza piekła nie ma i prąd 1PLN/kWh. A ceny całej reszty pójdą o 40% w górę.

Dlaczego będzie jeszcze drożej o tym mówi już sama Enea i Energa Obrót: "zatwierdzona przez URE taryfa nie pokryje kosztów "

źródło: "https://www.gramwzielone.pl/trendy/102182/sprzedawcy-energii-zatwierdzona-przez-ure-taryfa-nie-pokryje-kosztow

 

Jak tak dalej pójdzie wrócimy do epoki w której każdy będzie piekł chleb, hodował jakąś zwierzynę a każdy wolny kawałek pola będzie obsadzony warzywami.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enea i Energa Obrót mają zatwierdzone przez URE taryfy na sprzedaż Podwyżki o około 9% i jak to skrzętnie policzyli to wzrost o około 8,6PLN/mc tylko kto i gdzie za prąd płaci 80 PLN/mc bo ja płaciłem 180PLN/mc tym samym wzrost o około 18PLN :)

Znaczy to tylko tyle że instalacja zwróci się jeszcze 10% szybciej.

źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ceny-pradu-w-2020-roku-decyzja-ure-ws-enea-i-energa-obrot/we4jy69

 

A jak wiemy to nie będzie jedyna podwyżka cen energii elektrycznej, jedyna przed wyborami jesiennymi później hulaj dusza piekła nie ma i prąd 1PLN/kWh. A ceny całej reszty pójdą o 40% w górę.

Dlaczego będzie jeszcze drożej o tym mówi już sama Enea i Energa Obrót: "zatwierdzona przez URE taryfa nie pokryje kosztów "

źródło: "https://www.gramwzielone.pl/trendy/102182/sprzedawcy-energii-zatwierdzona-przez-ure-taryfa-nie-pokryje-kosztow

 

Jak tak dalej pójdzie wrócimy do epoki w której każdy będzie piekł chleb, hodował jakąś zwierzynę a każdy wolny kawałek pola będzie obsadzony warzywami.

 

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?360614-ENEA-podwy%C5%BCka-ceny-en-elektr-o-ponad-20&p=7890479#post7890479

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enea i Energa Obrót mają zatwierdzone przez URE taryfy na sprzedaż Podwyżki o około 9% i jak to skrzętnie policzyli to wzrost o około 8,6PLN/mc tylko kto i gdzie za prąd płaci 80 PLN/mc bo ja płaciłem 180PLN/mc tym samym wzrost o około 18PLN :)

Znaczy to tylko tyle że instalacja zwróci się jeszcze 10% szybciej.

źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ceny-pradu-w-2020-roku-decyzja-ure-ws-enea-i-energa-obrot/we4jy69

 

A jak wiemy to nie będzie jedyna podwyżka cen energii elektrycznej, jedyna przed wyborami jesiennymi później hulaj dusza piekła nie ma i prąd 1PLN/kWh. A ceny całej reszty pójdą o 40% w górę.

Dlaczego będzie jeszcze drożej o tym mówi już sama Enea i Energa Obrót: "zatwierdzona przez URE taryfa nie pokryje kosztów "

źródło: "https://www.gramwzielone.pl/trendy/102182/sprzedawcy-energii-zatwierdzona-przez-ure-taryfa-nie-pokryje-kosztow

 

Jak tak dalej pójdzie wrócimy do epoki w której każdy będzie piekł chleb, hodował jakąś zwierzynę a każdy wolny kawałek pola będzie obsadzony warzywami.

 

Spółki energetyczne maja marże na działalności o 30%, jaka branża tak ma? Najwyżej będą mieli marżę 5 % i jakoś to będą musieli znieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zainteresowanych o założenie w dziale "nie tylko budowa" tematu o samochodach elektrycznych, a nie śmiecić tutaj.

zgadzam się poniekąd ,ale auta elektryczne są powiązane z panelami tak samo ceny prądu , no może trochę bardziej bo można je ładować z PV . O uzysku z PV jest wątek... O samych EV jest wątek na elektrodzie na blisko 3000 postów https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3418016.html

 

Także ten temat nigdy nie był w 100% i chyba nigdy nie będzie czysto merytoryczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich po kilka latach mojej nieobecności na forum Muratora.

Przymierzam się do zrobienia instalacji Fotowoltaicznej na moim domu. Moje roczne zużycie to ok. 4500 KWh.

Chcę zrobić instalację ok. 5kWp z możliwością rozbudowy do ok. 9-10kW w ciągu 2-3 lat (wymiana kotła ekogroszek na powietrzną pompę ciepła)

Panele będą montowane na jednej południowej połaci dachowej, najprawdopodobniej w układzie poziomym (okna dachowa mocno ograniczają montaż pionowy). Mogę ich zamontować maksymalnie w układzie poziomym 30szt., więcej się nie zmieści.

 

 

Dostałem kilka wycen instalacji ok. 5-6kW z większym falownikiem, aby była możliwość dołożenia paneli.

 

Mam niezłą zagwózdkę wiec uprzejmie Was proszę o opinie, w temacie poniżej poszczególnych wariantów, który wybrać?

 

 

[ATTACH=CONFIG]438965[/ATTACH]

Panele.jpg

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Może się ktoś orientuje czy można otrzymać dofinansowanie z projektu "Mój prąd" i skorzystać z "Ulgi termomodernizacyjnej" (odliczenie od podatku) jeśli już teraz mam ogrzewanie elektryczne w domu a chcę tylko dołożyć instalację fotowoltaiczną ?

 

Aktualnie zużycie prądu rocznie na wszystko (łącznie z ogrzewaniem) mam 9700-10100 kWh (przy czym mam dwie taryfy więc rocznie koszt prądu wychodzi około 4200 zł - średnio wychodzi 350 / miesiąc)

Niestety budynek mam z dachem dwuspadowym (około 38 stopni nachylenia) wschód-zachód (nie jest idealnie wschód zachód - wschodnia połać lekko obrócony około 10 stopni na południe).

Do wykorzystania w zasadzie tylko ta wschodnia część, bo zachodnia i tak wieczorem jest w cieniu w większości.

Choć patrząc na wykresy wydajności wychodzi jakieś 90% - wiec też nie ma tragedii.

Ewentualnie to wykorzystania zadaszenie tarasu które mam na południe jakieś 21 m2 z tym, że pewnie musiał bym pokrycie a nim zmienić bo jest tylko z poliwęglanu i raczej ekipa montażowa na to nie wjedzie.

 

Ale wracając do tematu - ofertę zmalałem w okolicy swojej na około 33000-34000 zł za 10 kW z montażem.

Bez kredytu by się nie obyło i patrząc na ofertę PKO BP przy kredycie na całość wyszła by przy 120 ratach (10 lat) kwota około 350 zł /miesiąc czyli tyle ile teraz i tak co miesiąc płace do elektrowni...

Czyli nie wygląda to źle - 10 lat i instalacja by się "prawie" samo spłaciła - a prąd drożeje teraz jeszcze .

Ale jakby się jeszcze udało zgarnąć 5000 z Mojego prądu i odliczyć jakieś 5000 od podatku to by się w ogóle kalkulowało fajnie. Po jakichś 6-7 latach prąd na wszystko w domu prawie za free.

 

Więc pytanie je to z tymi dotacjami i ulgami jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...