Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Jakie peroskity?

https://www.google.com/search?q=perowskity

 

W 2013 roku, jak zakładałem swoją pompę ciepła P-W też takie same teksty chodziły...

"że za 3 lata będą w cenie lodówki", "że sprężarka zaraz padnie", "że jak będzie prawdziwa zima to nie da rady", "że ustawa o f-gazach zabroni", itp, itd.

Teraz większość z tych krzykaczy już ma swoje pompy ciepła... a za parę lat będą i mieli swoje instalacje PV, a na razie czymś trzeba usprawiedliwić swój strach przed podjęciem decyzji..

Takie jest moje skromne zdanie :cool:

Porównanie bezzasadne. Przy PV aspekty prawne grają wielokrotnie większa rolę niż przy PC.

Ja mam PC PW, nie miałem wątpliwości mimo, że w otoczeniu rodzinnym i znajomych byłem prekursorem i "odważnym wariatem".

Jednak PV nie mam - drogie, nie stać mnie (mam pilniejsze i sensowniejsze wydatki), otoczenie prawne niestabilne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlaczego przy tym zużyciu instalacja ograniczona do 6,4-6,7kW ?

 

Ceny bardzo ok. Jeśli Huawei to niech dadzą wersję M1.

Sofar i Encore to mocno budżetowe rozwiązanie.

 

Zakładam, że brakujące kWh i tak dokupię w nocy w taniej taryfie, a nie chcę też zbyt dużo inwestować w panele (kolejne 1,5 kW to zapewne cena +3000 zł). Początkowo i tak planowałem tylko instalacje do zapewnienia prądu w drogiej taryfie, ale ostatecznie stanęło na ~6,5kW.

 

W Sofar i Encore rozumiem, że nie warto się pchać, a Sofar i TrinaSolar? Czy warto dopłacić do StecaGrid + TrinaSolar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System korzeniowy najbezpieczniejszy.

Poczekaj na perowskity Olgi Malinkiewicz

 

Od dekady pracują nad perowskitami i nadal nie ma w sprzedaży.

Kiedyś będą ale nie wiadomo ile będą kosztować.

Może będą tańsze i bardziej wydajne niż obecne moduły.

Edytowane przez d7d
literówka - perowskity
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zainstalować fotowoltaikę.

Nie mieszkam jeszcze w domu i mam problem z wyliczeniem mocy jaka będę potrzebował.

Posiadam pompę gruntową 8kw

I myślę że sama pompa weźmie 3000kwh(ale tego nie jestem pewny) Nowa budowa, wszystko na prąd, rekuperacja, płyta indukcyjna itp.

Zapotrzebowanie dla rodziny 4 osobowej 3500kwh ?

Wychodzi jakiej 6500kwh/rok

Myślę o zainstalowaniu 7.5kwp ale czy to może mi wystarczyć. Może wziąć 9kwp dla spokoju. (Musze dopłacić 5100zl)

Za listopad i grudzień pompa wzięła 600 kwh( temperatura w domu 17 stopni, w tedy jeszcze nie było mocnych mrozów a pompka obiegów DZ była non stop włączona-nie ustawiłem w tryb auto)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perowskitami.... a nie perwoskitami :D

Masz rację "perowskity" i "perowskitami" - poprawiłem.

 

Nadal ich nie ma i nie wiadomo jako będzie wydajność. Chwilowo mają w laboratoryjnych warunkach do 30%.

Tylko trwałość jeszcze kiepska jest.

 

Cena produkcji perowskitowych ogniw ma być rewelacyjna - 10 razy niższa niż produkcja obecnych ogniw krzemowych.

 

Początkowa produkcja roczna to 40 tys. m2 czyli powierzchnia ok. 20-25 tysięcy modułów.

 

https://enerad.pl/aktualnosci/perowskity-czy-czeka-nas-rewolucja-energetyczna/

 

PS Może powinny nazywać się Pierowskity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, że baterie ładować w taniej i korzystać w drogiej czy jak? To się składa finansowo w ogóle?

 

Korzystać i ładować w taniej taryfie G12, kupić mały magazyn tylko na pokrycie zapotrzebowania w godzinach od 6-13 /15-22, a potem go ładować, w godzinach od 22-6 rano.

 

W Tauronie strefa nocna jest bardzo tania.

 

Magazyn o pojemności 5 kWh, wystarcza na kilka-kilkanaście godzin zasilania domu to koszt od 6 do 10 tys. zł.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyn o pojemności 5 kWh, wystarcza na kilka-kilkanaście godzin zasilania domu to koszt od 6 do 10 tys. zł.

Miałem pytać gdzie po tyle ale już znalazłem, ze to cytat.

 

Magazyn o pojemności 5 kWh, który wystarczy na kilka-kilkanaście godzin zasilania domu to koszt od 6 tys. do nawet 10 tys. zł – mówi Piotr Kwasowski z firmy AZ Energy. – Najczęściej używa się akumulatorów kwasowo-ołowiowych, czyli takich jakie mamy w każdym samochodzie. To bardzo bezpieczna i niezawodna technologia, choć oczywiście ma swoje ograniczenia. Akumulatory kwasowo-ołowiowe nie powinny być zbyt często rozładowywane, a jeśli już, to w jak najmniejszym stopniu. Zestaw o pojemności 5 kWh waży ok. 150 kilogramów i może stać w piwnicy lub garażu.

Ładujesz w dzień, korzystasz w nocy

 

A jeśli chcielibyśmy gromadzić energię w dzień aby korzystać z niej w nocy? – Tutaj lepszym wyborem będą akumulatory litowo-jonowe, znane z telefonów komórkowych i samochodów elektrycznych – sugeruje Piotr Kwasowski. – Są one droższe, bateria o pojemności 5 kWh może kosztować ponad 20 tys. zł, ale za to wytrzymują co najmniej kilka tysięcy cykli ładowania.

 

 

Tu dyskutujemy o tym drugim scenariuszu (odwrotnym co do zasady kiedy ładowac kiedy korzystać, ale technicznie to ten sam scenariusz), czyli jednak 20 tys. zł za 5kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tu dyskutujemy o tym drugim scenariuszu (odwrotnym co do zasady kiedy ładowac kiedy korzystać, ale technicznie to ten sam scenariusz), czyli jednak 20 tys. zł za 5kWh.

 

zagadnąłem instalatora - jak robiłem pierwszą swoją instalację PV - i to było mniej więcej tak - instalacja która mnie interesowała - koszt około 30k (to było raptem koło 7kWp). Podobna instalacja(podobnej mocy), która umożliwiałaby ładowanie w nocy tanim prądem - już 120k.

Nie znam zbyt wielu osób - które w takim momencie powiedzą - świetna oferta, biorę :stirthepot:

Ja przestałem się interesować od tamtego czasu tą tematyką - ale dopuszczam do siebie, że coś mogło się w tej materii zmienić i te różnice cenowe nie są dzisiaj już takie drastyczne...ale.....dalej będą to dużo wyższe kwoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł z ładowaniem w taniej i rozładowaniem w drogiej jest bez sensu. ile można zaoszczędzić? 1,5 PLN czy 2 PLN/ dzień? jeśli 2 PLN to rocznie 730 zł. żeby to się zwróciło w 10 lat, to magazyn + jakieś falownik musiałyby kosztować jakieś 7300, co wydaje się raczej niemożliwe, szczególnie jeśli miałoby uciągnąć indukcję (odpowiednia moc generatora). ale nawet jeśli to po 10 latach mamy zwrot tylko w przypadku utrzymania pojemności akumulatorów i braku awarii systemu. słabo to wygląda :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:offtopic:

Jak już tak rozmawiamy o magazynach energii to mam taki temat do zarzucenia:

Planuję zakupić Hybrydę PHEV o pojemności aku 12kWh i w prospekcie reklamowym widziałem taki myk, że w przypadku braku prądu bateriami samochodu można zasilać dom. Na filmiku reklamowym wygląda, że auto jest po prostu podłączone do wallboxa w garażu i może się ładować jak i oddawać energię w razie awarii zasilania w domu.

Czy ktoś słyszał o takim rozwiązaniu?, czy to technicznie jest możliwe? ewentualnie co trzeba by zakupić, żeby móc z czegoś takiego skorzystać, bo wydaje mi sie to całkiem fajną sprawą, nawet nie w celu ładowania w taniej i odbierania w drogiej, ale po prostu jako taki "agregat" w razie czego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś podpytać w zakładzie energetycznym- można powiedzieć że jest to analogia do agregatu prądotwórczego, a w takich wypadkach wymagają zamontowania przełącznika sieć- agregat, SZR albo innej automatyki, łącznie z uzgodnieniem takiego rozwiązania (do wykonania instrukcja współpracy ruchowej). Technicznie jest to do zrobienia Edytowane przez AnonimowyAlkoholik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś podpytać w zakładzie energetycznym- można powiedzieć że jest to analogia do agregatu prądotwórczego, a w takich wypadkach wymagają zamontowania przełącznika sieć- agregat, SZR albo innej automatyki, łącznie z uzgodnieniem takiego rozwiązania (do wykonania instrukcja współpracy ruchowej). Technicznie jest to do zrobienia

 

Zadałem takie pytanie firmie instalującej ładowarki i oto odpowiedź:

"Jeśli chodzi o ładowarki dwukierunkowe to Wallbox ma takie urządzenie. Nazywa się Wallbox Quazar. Niestety na polskim rynku nie jest jeszcze dostępne ze względu na brak odpowiednich uregulowań prawnych. Pod koniec roku 2021 mają nastąpić zmiany w przepisach, które dadzą możliwość wykorzystywania takich urządzeń"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...