Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Mi się często zdarza rozpalać i odchodzić od kominka. Może to i głupie... Ale czym grozi, jak zostawię otwarty dopływ powietrza?

 

Ktoś, kto tak rozpali w śnieżycę w kominku z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz ryzykuje takim efektem, jak na filmie.

 

 

 

To ani moje, ani głupoty. Ten wybuch jest faktem. Przyczyną jest zamknięcie dopływu powietrza - też fakt. Dyskutujesz z faktami.

 

Rozpalać a dokladać na żar to różnica. Jeśli dokladasz i odchodzisz a się nie rozpaliło to tak to głupota. Czym grozi ano tym samym co na filmiku.

Nie przyczyną tego wybuchu nie jest zamknięcie dopływu powietrza bo powietrze tam docierało mimo zamkniętego dopływy. Gdyby został całkowicie odcięty dopływ powietrza to nie było by zapłonu.

To teraz jeszcze raz, fakty: dołożono paliwa na żar, ograniczono dopływ powietrza. Przyczyna wybuchu to już nie fakt tylko Twoja nieudolna interpretacja faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dopływ był odcięty. Gdyby nie to, to by nic nie wybuchło tylko normalnie się paliło.

Sądzisz, że przy zasypaniu czerpni śniegiem efekt byłby inny?

 

Oj, Kaizen, wstaw świeczkę do słoika i zapal ją, a potem załóż zakrętkę i zakręć słoik. I co, nadal się pali? Czy może zgasła? Zgasła, prawda :) Zgasła, bo ODCIĄLEŚ DOPŁYW POWIETRZA!!!

Kiedyś chodziłeś chyba do szkoły, co? Przyznaj się, bo ja mam poważne wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpalać a dokladać na żar to różnica.

 

Znikoma. I tu, i tu jest wysoka temperatura. A śnieg zasypać może na dowolnym etapie palenia.

 

Nie przyczyną tego wybuchu nie jest zamknięcie dopływu powietrza bo powietrze tam docierało mimo zamkniętego dopływy.

 

No, sytuacja, gdy jednocześnie śnieżyca zasypała czerpnię i bocian uwił gniazdo na kominie jest niemożliwa.

 

Oj, Kaizen, wstaw świeczkę do słoika i zapal ją, a potem załóż zakrętkę i zakręć słoik. I co, nadal się pali?

 

A co to ma wspólnego z kominkiem na filmie? Tam tylko z jednej strony instalacja została zamknięta. Komin został otwarty.

 

Tak czy inaczej Wasze zastrzeżenia dotyczą czego? Że wybuchu na filmie nie ma? Czy że zamknięcie dolotu nie miało na niego wpływu? Zasypanie czerpni zadziała inaczej? Bo nie bardzo rozumiem, co kwestionujecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopływ był odcięty. Gdyby nie to, to by nic nie wybuchło tylko normalnie się paliło.

Ja też się piszę na ten scenariusz.

Moim zdaniem zachodziła reakcja szczątkowrgo utleniania paliwa, w trakcie tego wydzielały się gazy palne, podgrzewały się powolnie do zapłonu, do którego potrzebowały wyższej temperatury, oraz co najważniejsze odpowiedniego stężenia tych gazów, gdy to osiągnęły, gwałtownie się spaliły, ciśnienie wybuchu otworzyło drzwiczki, dzięki temu szyba ocalała.

 

Dlaczego tak, gazy palne są szczególnie niebezpieczne, gdy ich stężenie jest stosunkowo małe w całkowitej objętości powietrza, tworzą wtedy mieszaninę wybuchową, gdy stężenie gazów jest większe niż np. 15% – nie dochodzi już do wybuchu, ponieważ tlenu w powietrzu do takiej reakcji jest za mało.

 

Więc tlenu było pod dostatkiem, za to niespalany gaz, który częściowo ewakuował się kominem dobijał do granicy wybuchowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Prośba o pomoc w wytłumaczeniu czemu w sytuacji w której mam kominek z płaszczem podłączony do CO i paląc nim osiągnę zadaną temperaturę to piec gazowy (ACV HR Compact 18 Solo) w momencie podgrzewania wody zużywa również niepotrzebnie gaz na podgrzewanie CO. Co o tym decyduje, co musiałbym zmienić w swojej instalacji żeby uniknąć takiego efektu? Ze wstępnych oględzin hydraulika i zbadaniu instalacji wynika że zawór 3-drożny pracuje poprawnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o pomoc w wytłumaczeniu czemu w sytuacji w której mam kominek z płaszczem podłączony do CO i paląc nim osiągnę zadaną temperaturę to piec gazowy (ACV HR Compact 18 Solo) w momencie podgrzewania wody zużywa również niepotrzebnie gaz na podgrzewanie CO. Co o tym decyduje, co musiałbym zmienić w swojej instalacji żeby uniknąć takiego efektu? Ze wstępnych oględzin hydraulika i zbadaniu instalacji wynika że zawór 3-drożny pracuje poprawnie.

 

Hydraulik na miejscu nie był w stanie stwierdzić co instalacji dolega a myślisz że na forum bez schematu instalacji i znajomości nastaw ktoś Ci udzieli poprawnej rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik na miejscu nie był w stanie stwierdzić co instalacji dolega a myślisz że na forum bez schematu instalacji i znajomości nastaw ktoś Ci udzieli poprawnej rady.

 

Przepraszam, jestem laikiem w tych sprawach. Postaram się to bardziej opisać a jak będzie trzeba to załączę jakiś schemat:

 

Na wstępie chciałbym wyjaśnić że mówiąc o osiągnięciu tremperatury przez kominek miałem na myśli temperaturę wody do grzania kaloryferów i podłogówki którą osiągnął kominek. W tej sytuacji styk beznapięciowy daje na piec informacje żeby ten nie grzał domu i załącza się pompa która grzeje obieg kaloryferów i podłogówki. Niestety jak w tym momencie piec będzie podgrzewał wodę użytkową to z pieca ciepła woda zasila mi co prawda poprawnie zbiornik wody jak i dodatkowo/niepotrzebnie drugi niezależne od kominka obieg CO który podłączony jest do drugiego wejścia mieszacza/wymiennika. Niestety to właśnie do tego obiegu podłączone jest sterowanie pompą z kominka przez co jak grzeje w kominku i w tym czasie piec załącza grzanie wody to ucieka ona również przez tą pompę do obiegu CO. Zastanawiam się więc nad tym w jakim celu mój hydraulik z którym niestety nie mam już kontaktu podłączył kominek do pompy która wyciąga/przepycha ciepłą wodę na CO kiedy piec grzeje CWU? Wg mnie wystarczyłoby żeby przełożyć kabel sterujący z kominka na drugą pompę która podłączona jest pod pierwsze wejście mieszacza/wymiennia kominkowego. Wtedy kominek jakby grzał załączałby tylko swój obieg a piec podczas grzania wody użytkowej nie wyciągałby jej do obiegu CO. A druga sprawa która mnie nurtuje to nie rozumiem po co w ogóle jest ten obieg CO skoro piec z drugiej strony ma zawór trójdrożny którym podczas grzania CO gazem puszczane jest ciepło na kaloryfery i podłogówkę?

To niepotrzebne zachowanie mogę tylko ograniczyć zwiększając zadaną temperaturę na kominku ale nie jest to całkowite rozwiązanie problemu tylko odroczenie go jedynie do czasu aż kominek nie osiągnie zadanej temperatury. Ponadto do tego czasu skoro nie działa pompa kominka to co prawda piec grzeje tylko zbiornik wody ale kominek defacto nie grzeje kaloryferów oraz podłogówki tylko sam salon więc zużycie drewna w kominku przestaje być efektywne.

Niestety problem ten wykryłem po 7 latach bo dopiero w tym roku chciałem ograniczyć koszty ogrzewania domu i przeszedłem całkowicie na palenie kominkiem aby ogrzac dom (do tej pory grzałem w kominku na zasadzie dogrzewania domu i utrzymania klimatu).Przez to że właśnie grzałem nim prawie 24/h to pompa CO była przez ten czas cały czas aktywna i w momencie grzania CWU przez piec puszczał on ciepłą wodę do obiegu CO (przez drugie wejście mieszacza/wymiennika kominkowego) powodując większe zużycie gazu. Stąd zakładam że gdyby cała ciepła woda z pieca szła podczas podgrzewanie jej tylko na zbiornik CWU to by on szybciej go nagrzewał przez co zużycie gazu byłoby mniejsze. A tak wyszło że na dom 130m2 (5 osób) wydałem na gaz 2tyś za 2,5miesiąca i zużyłem 600m3 gazu - dokładnie tyle samo co rok temu nie używając kominka (drewna opałowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, jestem laikiem w tych sprawach. Postaram się to bardziej opisać a jak będzie trzeba to załączę jakiś schemat:

 

Na wstępie chciałbym wyjaśnić że mówiąc o osiągnięciu tremperatury przez kominek miałem na myśli temperaturę wody do grzania kaloryferów i podłogówki którą osiągnął kominek. W tej sytuacji styk beznapięciowy daje na piec informacje żeby ten nie grzał domu i załącza się pompa która grzeje obieg kaloryferów i podłogówki. Niestety jak w tym momencie piec będzie podgrzewał wodę użytkową to z pieca ciepła woda zasila mi co prawda poprawnie zbiornik wody jak i dodatkowo/niepotrzebnie drugi niezależne od kominka obieg CO który podłączony jest do drugiego wejścia mieszacza/wymiennika. Niestety to właśnie do tego obiegu podłączone jest sterowanie pompą z kominka przez co jak grzeje w kominku i w tym czasie piec załącza grzanie wody to ucieka ona również przez tą pompę do obiegu CO. Zastanawiam się więc nad tym w jakim celu mój hydraulik z którym niestety nie mam już kontaktu podłączył kominek do pompy która wyciąga/przepycha ciepłą wodę na CO kiedy piec grzeje CWU? Wg mnie wystarczyłoby żeby przełożyć kabel sterujący z kominka na drugą pompę która podłączona jest pod pierwsze wejście mieszacza/wymiennia kominkowego. Wtedy kominek jakby grzał załączałby tylko swój obieg a piec podczas grzania wody użytkowej nie wyciągałby jej do obiegu CO. A druga sprawa która mnie nurtuje to nie rozumiem po co w ogóle jest ten obieg CO skoro piec z drugiej strony ma zawór trójdrożny którym podczas grzania CO gazem puszczane jest ciepło na kaloryfery i podłogówkę?

To niepotrzebne zachowanie mogę tylko ograniczyć zwiększając zadaną temperaturę na kominku ale nie jest to całkowite rozwiązanie problemu tylko odroczenie go jedynie do czasu aż kominek nie osiągnie zadanej temperatury. Ponadto do tego czasu skoro nie działa pompa kominka to co prawda piec grzeje tylko zbiornik wody ale kominek defacto nie grzeje kaloryferów oraz podłogówki tylko sam salon więc zużycie drewna w kominku przestaje być efektywne.

Niestety problem ten wykryłem po 7 latach bo dopiero w tym roku chciałem ograniczyć koszty ogrzewania domu i przeszedłem całkowicie na palenie kominkiem aby ogrzac dom (do tej pory grzałem w kominku na zasadzie dogrzewania domu i utrzymania klimatu).Przez to że właśnie grzałem nim prawie 24/h to pompa CO była przez ten czas cały czas aktywna i w momencie grzania CWU przez piec puszczał on ciepłą wodę do obiegu CO (przez drugie wejście mieszacza/wymiennika kominkowego) powodując większe zużycie gazu. Stąd zakładam że gdyby cała ciepła woda z pieca szła podczas podgrzewanie jej tylko na zbiornik CWU to by on szybciej go nagrzewał przez co zużycie gazu byłoby mniejsze. A tak wyszło że na dom 130m2 (5 osób) wydałem na gaz 2tyś za 2,5miesiąca i zużyłem 600m3 gazu - dokładnie tyle samo co rok temu nie używając kominka (drewna opałowego).

Potraktuj problem poważnie. Zaproś kumatego hydraulika, z referencjami...sprawdzonego tu i tam....zapłać mu....zaoszczędzisz na opale. Twój opis, jest bardziej skomplikowany, niż opisywany problem. Ja się poddaję....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potraktuj problem poważnie. Zaproś kumatego hydraulika, z referencjami...sprawdzonego tu i tam....zapłać mu....zaoszczędzisz na opale. Twój opis, jest bardziej skomplikowany, niż opisywany problem. Ja się poddaję....

 

Tu bardziej jest potrzebny automatyk, kumaty hydraulik w zdecydowanej wiekszosci przypadków nie jest automatykiem, cóz z tego hydraulicznie zrobi to co potrzeba skoro do tego jest potrzebna automatyka. W zasadzie układ hudrauliczny powinien byc dopasowany do automatyki. Hydraulicy zwykle korzystaja z układów sterowania jakie mają dostepne, gdy nie ma takich układów które obejmą wszystko co ma byc hydraulik rozkłada ręce. Niektóre układy trzeba złozyc z innych dostępnych lub zaprojektówac od nowa wykorzystując komponenty istniejace na rynku. Nie spotkałem jeszcze hydraulika ktory to potrafi. Powodzenia w poszukiwaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bardziej jest potrzebny automatyk, kumaty hydraulik w zdecydowanej wiekszosci przypadków nie jest automatykiem, cóz z tego hydraulicznie zrobi to co potrzeba skoro do tego jest potrzebna automatyka. W zasadzie układ hudrauliczny powinien byc dopasowany do automatyki. Hydraulicy zwykle korzystaja z układów sterowania jakie mają dostepne, gdy nie ma takich układów które obejmą wszystko co ma byc hydraulik rozkłada ręce. Niektóre układy trzeba złozyc z innych dostępnych lub zaprojektówac od nowa wykorzystując komponenty istniejace na rynku. Nie spotkałem jeszcze hydraulika ktory to potrafi. Powodzenia w poszukiwaniach.

W mojej wiosce to inaczej działa.... Rysiu, co mi robił centralne z kominka, to mistrz świata. Ale na emeryturze! :) Masz rację....kumanie ma różne oblicza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

ma ktos jakis schemat zabudowy kominka? Chcialbym rozebrac obecny i zastapic go nowym.

Aby nie zrobic babola - moze ktos chcialby sie podzielic schematem zabudowy + jak najlepiej rozprowadzic cieplo turbina do 5 pomieszczen.

 

najdalsze pomieszczenie jest 8 metrow od kominka.

 

W sieci jest troche filmow - jednak chcialbym tez zweryfikwoac ich wiedze. Bo nagrac... moze kazdy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Czesc,

 

ma ktos jakis schemat zabudowy kominka? Chcialbym rozebrac obecny i zastapic go nowym.

Aby nie zrobic babola - moze ktos chcialby sie podzielic schematem zabudowy + jak najlepiej rozprowadzic cieplo turbina do 5 pomieszczen.

 

najdalsze pomieszczenie jest 8 metrow od kominka.

 

W sieci jest troche filmow - jednak chcialbym tez zweryfikwoac ich wiedze. Bo nagrac... moze kazdy.

 

Pozdrawiam

 

Zacytuje sam siebie, nie wiem tez czy to nie bedzie reklama - jesli tak to prosze admina o usuniecie nazwy firmy.

 

Znalazlem katalog firmy Darco (Ktora handluje akcesoriami do kominkow, w tym turbinam, itp) mozna szukac w sieci pod nazwa "podrecznik dystrybucji goracego powietrza" oczywiscie w duzej czesci producent zachwala wlasne produkty nie mniej sa tez zdjecia jak powinno to byc prawidlowo wykonane oraz jak wyliczyc przekroje rurek, moc kominka do domi itd)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Nikt nie odpowiada w temacie, więc zapytam tutaj - są jakieś przeciwwskazania aby na wermikulit bezpośednio kłaść płytki? Po wcześniejszym zagruntowaniu? Dlaczego niektórzy przykręcają GK?
Trzeba by zapytać "niektórych" dlaczego używają GK. Z pewnością wzmacnia ona konstrukcję, ale przy standardowych gabarytach takie wzmacnianie nie jest konieczne. Za to siatka zatopiona w kleju, to dobry pomysł. Z płytkami czy bez....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Zapytam tutaj :)

 

chetnie poslucham opini pana Piotra

 

Dom ma powierzchnie 140m, 2,6 metra wysoki czyli 360 metrow szesciennych.

 

z 7 pomieszczen chce dogrzewac kominkem 5

2 oddalone o 8 metrow od kominka

1 oddalone 15 metrow od kominka

2 oddalone o 18 metrow od kominka.

 

1. Jaka duza turbine/wentylator zamowic aby mozna bylo te pomieszczenia dogrzac?

2. czy pomieszczenia oddalone na taka odleglosc, mozna efektywnie dogrzac?

3. rury beda prowadzona po stropie na nich bedzie wata (jest to ok)?

 

podrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tutaj :)

 

chetnie poslucham opini pana Piotra

 

Dom ma powierzchnie 140m, 2,6 metra wysoki czyli 360 metrow szesciennych.

 

z 7 pomieszczen chce dogrzewac kominkem 5

2 oddalone o 8 metrow od kominka

1 oddalone 15 metrow od kominka

2 oddalone o 18 metrow od kominka.

 

1. Jaka duza turbine/wentylator zamowic aby mozna bylo te pomieszczenia dogrzac?

2. czy pomieszczenia oddalone na taka odleglosc, mozna efektywnie dogrzac?

3. rury beda prowadzona po stropie na nich bedzie wata (jest to ok)?

 

podrawiam

Moja opinia jest taka, że bardzo nalegałbym na mojego klienta, by odstąpił od tego pomysłu...Przerost formy nad treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam w salonie miejsce na kominek. Poszukuję wkładu powietrznego, który będzie odpalany tylko raz na jakiś czas - rekreacyjnie, Co możecie polecić z "tańszych"? jaki najtańszy kominek z boczną szybą ma rację bytu? Nie chce wydawać dziesiątek tysięcy złotych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam w salonie miejsce na kominek. Poszukuję wkładu powietrznego, który będzie odpalany tylko raz na jakiś czas - rekreacyjnie, Co możecie polecić z "tańszych"? jaki najtańszy kominek z boczną szybą ma rację bytu? Nie chce wydawać dziesiątek tysięcy złotych.
https://www.ceneo.pl/68707646
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Cześć. Po pierwszym sezonie palenia muszę troszkę przerobić odprowadzenie spalin z kozy do komina, przy okazji troszkę ja wyczyszczę w środku. W związku z tą przeróbką mam pytanie.

Czy taki wynalazek ma sens?

https://allegro.pl/oferta/radiator-f-130-komin-expert-15686601950

 

Długość całego przewodu kominowego od wyjścia z kozy do wejścia do komina do jakieś 150cm. Dodam, że nie mam szybra, więc "moc" palenia reguluje okrągłym pokrętłem w drzwiach. A może wystarczy dodać szyber?

 

Aha i jeszcze jedno pytanie. Z waszego doświadczenia. Ten radiator ma średnice 130mm, mam rozumieć, że jego podłączenia są nyplowe i należy go zainstalować "w rurze"?

Edytowane przez swierol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...