Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Kominek (jak to w dobrze ocieplonych domach) będzie raczej małej mocy z jakimś elementem akumulacji.

Czyli doprowadzenie najlepiej rura 160mm. Czy użycie 110mm to będzie duzy błąd?

80% czasu palenia, nie wymaga dolotu większego od 110. Problem może wystąpić podczas rozpalania i pierwszych minut po. Przy sprawnym systemie ewakuacji dymu, nie mając dolotu o większej średnicy, można sobie pomagać rozszczelnieniem (uchyleniem) drzwi paleniska lub wkładu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

czy mogłabym prosić o podanie namiarów na sprawdzone firmy specjalizujące się w projektowaniu i wykonywaniu kominków na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, a konkretnie Olsztyn i okolice. Jestem na etapie dopinania koncepcji projektu i uważam, że jest to najlepszy moment, aby zająć się projektowaniem kominka i dopasować go do naszych potrzeb. Mam już pewne założenia i wiem jak powinien wyglądać, ale potrzebuję fachowej porady i właściwego wykonania. Będę wdzięczna za informację. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest takie pojęcie, "wahania poziomu wód gruntowych" proponuję poczytać. ;)

 

Więc należy poprowadzić powyżej poziomu gruntu. I nie ma takiego ryzyka nawet, jak wody gruntowe podniosą się o 4m.

 

Na ewentualne skropliny można zrobić odstojnik z trójnika i zamkniętego korkiem kanalizacyjnym kawałka rury, ten odcinek skierować w dół.

 

I te skropliny niby odparują? Do powietrza, z którego właśnie się skropliły?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy mogłabym prosić o podanie namiarów na sprawdzone firmy specjalizujące się w projektowaniu i wykonywaniu kominków na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, a konkretnie Olsztyn i okolice. Jestem na etapie dopinania koncepcji projektu i uważam, że jest to najlepszy moment, aby zająć się projektowaniem kominka i dopasować go do naszych potrzeb. Mam już pewne założenia i wiem jak powinien wyglądać, ale potrzebuję fachowej porady i właściwego wykonania. Będę wdzięczna za informację. Dziękuję.

Jak nie znajdziesz nikogo mądrzejszego, działam na terenie całej Polski...i nie tylko :) http://blog.kominki-batura.pl/st-andrews/

 

Jest takie pojęcie, "wahania poziomu wód gruntowych" proponuję poczytać. ;)

Uszczelki jak najbardziej wskazane, przy budowie w gruncie takiego rurociągu doprowadzającego powietrze do kominka, zalewająca woda gruntowa może zamknąć światło rury, a brak powietrza doprowadzić do wybuchu gazów w kominku.

Na ewentualne skropliny można zrobić odstojnik z trójnika i zamkniętego korkiem kanalizacyjnym kawałka rury, ten odcinek skierować w dół.

Znam to pojęcie. Budownictwo na takich terenach wymaga zajęcia się ważniejszymi problemami niż szczelność kanału do powietrza.:) . Edytowane przez Tomaszs131
Łączenie postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I te skropliny niby odparują? Do powietrza, z którego właśnie się skropliły?

W okresach letnich mają szansę, w gruntowych wymiennikach rurowych, przy dużych ilościach kondensatu, z od skraplacza wyciągają wodę pompą raz na jakiś czas.

Znam to pojęcie. Budownictwo na takich terenach wymaga zajęcia się.

Dlatego nie można uogólniać.

Poziom wody gruntowej zwłaszcza od jesieni do wiosny potrafi niejednego zaskoczyć.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80% czasu palenia, nie wymaga dolotu większego od 110. Problem może wystąpić podczas rozpalania i pierwszych minut po. Przy sprawnym systemie ewakuacji dymu, nie mając dolotu o większej średnicy, można sobie pomagać rozszczelnieniem (uchyleniem) drzwi paleniska lub wkładu.

 

 

Czyli 110 da radę, ale będac na etapie budowy domu i mając wybór to brać 160. Dzięki.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresach letnich mają szansę, w gruntowych wymiennikach rurowych, przy dużych ilościach kondensatu, z od skraplacza wyciągają wodę pompą raz na jakiś czas.

 

Dlatego nie można uogólniać.

Poziom wody gruntowej zwłaszcza od jesieni do wiosny potrafi niejednego zaskoczyć.

To też nie uogólniałem. Zaznaczyłem "jak grunt suchy". Stół przy którym u mnie siedziałeś stoi na piwnicy. 2,5 m poniżej poziomu gruntu piasek, bez posadzki, bez "uszczelek"....:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

110 to ok 95cm2 160 to ponad dwa razy więcej a teraz może mnie ktoś oświecić jaki jest przekrój wlotów powietrza do samego wkładu? U mnie jak jest z 50-60cm2 to dobrze;-) No ale to moja konstrukcja, a ciekawe jak to jest w profesjonalnych rozwiązaniach? Animuss liczyłeś u siebie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WiolciaO - przede wszystkim nie daj się naciągnąć na drogie rozwiązania których zapewne nie potrzebujesz. Mówię tu przede wszystkim o drogich wkladach kominkowych, bo nasze polskie jakością nie ustępują tym zachodnim, a są sporo tańsze. Firma którą wybierzesz powinna wykonywać obudowę na bazie płyt krzemianowo-wapiennych, unikaj firm wciskających wełnę i płyty gipsowo-kartonowe bo to archaizm. Proś o fotografie realizacji zbliżone do tego co sama chciałabyś zrobić. No i uderz do kilku firm, porównaj ceny, negocjuj. Będzie dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........ bo nasze polskie jakością nie ustępują tym zachodnim, a są sporo tańsze........

 

To nie do końca prawda :( Trzeba sporo wiedzieć o kominkach, żeby być pewnycm, że kupując kominek polskiej produkcji nie strzeli się sobie w kolano. Jakościowo różnią się bardzo i to nawet w ramach jednego producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regionalne Centrum Kultury?

Animuss liczyłeś u siebie?

78 cm2 w Brunnerze dużym a w małym Brunnerku mam ok. 50 cm2.

Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę, długość tego przewodu doprowadzającego i jego zagięcia, oraz wysokość komina, średnicę.

WiolciaO - przede wszystkim nie daj się naciągnąć na drogie rozwiązania których zapewne nie potrzebujesz. Mówię tu przede wszystkim o drogich wkladach kominkowych, bo nasze polskie jakością nie ustępują tym zachodnim, a są sporo tańsze. Firma którą wybierzesz powinna wykonywać obudowę na bazie płyt krzemianowo-wapiennych, unikaj firm wciskaj ących wełnę i płyty gipsowo-kartonowe bo to archaizm. Proś o fotografie realizacji zbliżone do tego co sama chciałabyś zrobić. No i uderz do kilku firm, porównaj ceny, negocjuj. Będzie dobrze.
Drogie wkłady kominkowe w większości przypadków są bardzo dobre, tanie wkłady w większości są byle jakie.

Najzdrowsze są płyty szamotowe, a nie krzemianowo-wapniowe.

Co do wyszukiwania najtańszej oferty, to kończy się to zdaniem „będzie pan zadowolony".

Z goowna bata nie okręci nawet wyspecjalizowana firma, każdy musi zarobić, kończy się to wbudowaniem tanich materiałów i krótkiej trwałości zestawu do końca gwarancji.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie wkłady kominkowe w większości przypadków są bardzo dobre, tanie wkłady w większości są byle jakie.

Najzdrowsze są płyty szamotowe, a nie krzemianowo-wapniowe.

Co do wyszukiwania najtańszej oferty, to kończy się to zdaniem „będzie pan zadowolony".

Z goowna bata nie okręci nawet wyspecjalizowana firma, każdy musi zarobić, kończy się to wbudowaniem tanich materiałów i krótkiej trwałości zestawu do końca gwarancji.

 

Brutalne, ale niestety prawdziwe :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgadzam się z powyższym, ale tak naprawdę to nigdy nie mamy gwarancji, że te droższe oferty zostaną właściwie zrealizowane, bo przecież ja, nawet po przeczytaniu tego wątku jak i innych, wiedzy technicznej w tym temacie nie posiadam i nie umiem tego sprawdzić, a nieprawidłowości wychodzą zazwyczaj w trakcie użytkowania. Cały szkopuł polega na tym, żeby oddzielić ziarno (fachowiec z prawdziwego zdarzenia) od plew (ten z przypadku), ale jak to zrobić? Po wypowiedzi Pana Piotra zdążyłam się zorientować, że raczej w mojej okolicy nie ma godnej polecenia ekipy i tu się mocno przestraszyłam, a nawet bije się z myślami czy w ogóle nie zrezygnować z kominka, bo jak ma być, aby było, to lepiej w cale. Chciałabym mieć pewność, że ludzie, którzy zajmą się moim kominkiem zrobią to właściwie, zaczynając od projektu, doboru materiałów, a kończąc na wykonaniu, ale jak na razie, jedyną pewność daje mi zlecenie wykonania usługi zdunom udzielającym się na tym forum, to są fachowcy z wiedzą i doświadczeniem, tylko coś mi się wydaje, że mój budżet może tego nie udźwignąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie musi być zaraz wkład niemiecki z kilkanaście tysięcy...Ale też nie jakaś podejrzana polska firma (może nawet okrzyczana). Dlatego proponuję piecyk wolno stojący tym wszystkim, którzy chcą dobrej jakości, a nie stać ich na kwoty rzędu kilkunastu tysięcy za cały kominek z płyt niekoniecznie chińskich, z wkładem takim, którego co dwa lata nie będą Ci wymieniać. Był tu nawet na forum ktoś, kto się cieszył z cyklicznych odwiedzin serwisu .....Zamiast uprawiać taką paranoję, ogień w domu i atmosferę można uzyskać piecykiem za niecałe 3000, ale z dobrego źródła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...