Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

z tego co piszesz wynika, że częściej będziesz słuchał czegoś przez głośniki niż palił w "kominku". A czy pomyśłałeś o czymś takim jak akustyka pomieszczenia wpływająca na poprawność odsłuchów ?

Chyba że to tylko fronty kina ...jednak przy takim ustawieniu jaki widać na projekcie kolumny może szlag trafić.

Zaopatrz się kilka w par na wymianę... :)

O akustyke się nie martw. Z tym sobie poradzę. To na kominkach się totalnie nie znam.

Jaka jest bezpieczną odległość? Kolega wyżej pisal że 150cm. Jest to realna odległość czy odległość z instrukcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

przeprowadź test, napal w kominku i postaw coś przy nim, raz bliżej raz dalej....sądzisz że tu są jasnowidzący którzy wiedzą jak będzie ?

 

zrób parawan z płyt KW na czas palenia ;)

Myślałem że skoro macie kominki to wiecie. Gdybym mógł zrobić test to bym go zrobił a nie tracił czas na pisanie o jasnowidzach. Jak mam uszkodzić głośniki które są 3x droższe od kominka to nie będę go instalował wcale. Liczyłem na to że znajdzie sie ktoś miły, chcący pomoc. Ale jest jak zwykle na tego typu forach. Pytasz o kominek a odpisują o jasnowidzach i akustyce.

Edytowane przez piraciskoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piraciskoo, a po kiego grzyba chcesz taki mocny kominek, skoro będziesz palił tylko okazyjnie?

 

Głośnikom nic nie będzie jeś staną w odległości 100-120 cm od szyby. To musisz ustalić sobie empirycznie, czyli nahajcuj zdrowo w kominku i sprawdź, gdzie już nie grzeje. A jeszcze lepiej jeśli postawisz je tak, żeby nie widziały ognia. Wtedy można nawet bliżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i te 150 cm to spory margines bezpieczeństwa, ale to co planujesz (wygląda na jakieś 30 cm) to wydaje się zbyt blisko. Najprostsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie - zrezygnuj z kominka narożnego, który sprawdza się przede wszystkim w ładnych katalogach i zrób normalny z jedną szybą. Praktyczny, nie przegrzeje pomieszczenia tak jak narożny, a i zaplanować można go by był równie ładny co narożny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piraciskoo, a po kiego grzyba chcesz taki mocny kominek, skoro będziesz palił tylko okazyjnie?

 

Głośnikom nic nie będzie jeś staną w odległości 100-120 cm od szyby. To musisz ustalić sobie empirycznie, czyli nahajcuj zdrowo w kominku i sprawdź, gdzie już nie grzeje. A jeszcze lepiej jeśli postawisz je tak, żeby nie widziały ognia. Wtedy można nawet bliżej

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.

W sumie taki mocny mi nie jest potrzebny. Wpisałem to co jest w specyfikacji kilku wkładów narożnikowych. Czyli na 99% kominek narożny odpada. A takie podobają się żonie. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sąsiad miał wkład z szybą prostą z marketu..... napalił, stała pufa do siedzenia na przeciwko i po jakimś czasie połowa pufy się stopiła, a stała tam gdzie siedział, tak na oko z 1,5m było.

Wg. twojego projektu szyba boczna grzeje w miejsce w którym "stoi" kolumna, więc czego ci trzeba by wymyśleć co może się stać ?

Że żonie się podoba, a kolumna podoba się tobie....ot i jest powód do rozwodu.

Ponoć akwarium przynosi szczęście, więc....

Edytowane przez dbx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.

W sumie taki mocny mi nie jest potrzebny. Wpisałem to co jest w specyfikacji kilku wkładów narożnikowych. Czyli na 99% kominek narożny odpada. A takie podobają się żonie. :(

 

Pomijając wpis "fachowca" od kominków i akustyki to ja bym nie ustawił sprzętu wartości większej niż kominek nawet w odległości 150cm. Kolumny mogą być i bliżej ale nie na wprost szyby, jak napalisz solidnie to kolumny w odległości 1,5m nagrzeją się a tego byś nie chciał. Kolumny raczej poza zasięg promieniowania szyby więc narożny jakby odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remiks, wiesz jaki mam kominek :) i wiesz, że go nie oszczędzamy, bo palę w nim polanami nawet po 100 cm długości, a on grzeje przez szybę. Kolumny u nas wprawdzie stoją bardzo daleko, ale kanapa i jeden z foteli są niecały metr od paleniska. Jeszcze bliżej stoi pufa, na której grzeją się koty. Uśmiałam się czytając, że komuś sfajczyło pufę, która stała 150 cm od kominka. Chyba miarka była felerna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że bezpośrednio obok będą stały głośniki podłogowe.

 

Tak wyglądają temperatury od strony, gdzie nie ma przeszkleń a koza dużo słabsza i dosyć delikatnie palone. Wyższa temperatura to ok. 1,2m od kozy, niższa ok. 2m. Jak masz szybę w daną stronę, będzie dużo wyższa.

 

attachment.php?attachmentid=435880

 

W skrócie - kolumnę za 100zł bym postawił. Porządniejszej na wprost szyby przy 13 kW bliżej niż 5m bym nie postawił a i to tylko jasną.

flir_20181008T221557.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że skoro macie kominki to wiecie. Gdybym mógł zrobić test to bym go zrobił a nie tracił czas na pisanie o jasnowidzach. Jak mam uszkodzić głośniki które są 3x droższe od kominka to nie będę go instalował wcale. Liczyłem na to że znajdzie sie ktoś miły, chcący pomoc. Ale jest jak zwykle na tego typu forach. Pytasz o kominek a odpisują o jasnowidzach i akustyce.
Fora trzeba albo lubić, albo na nie nie wchodzić. Na pewno trzeba czytać ze zrozumieniem i pewną dozą bystrości. Masz informację podpisaną imieniem i nazwiskiem, podobno dość znanym w branży (na pewno oklepanym na tym forum...;))...Czego jeszcze potrzebujesz?! 1,5 metra = 150 cm = 1500 mm....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądają temperatury od strony, gdzie nie ma przeszkleń a koza dużo słabsza i dosyć delikatnie palone. Wyższa temperatura to ok. 1,2m od kozy, niższa ok. 2m. Jak masz szybę w daną stronę, będzie dużo wyższa.

 

attachment.php?attachmentid=435880

 

W skrócie - kolumnę za 100zł bym postawił. Porządniejszej na wprost szyby przy 13 kW bliżej niż 5m bym nie postawił a i to tylko jasną.

i to jest konkret. :)

 

Bardzo dziękuje za odpowiedzi. Kolego Piotrze przeliczać m na mm też umiem. Nie musiałeś się fatygować. :rolleyes::rolleyes: Powiedzcie mi proszę jak ciepło jest z boku kominka z szybą tylko z przodu, zakładając że będzie izolowany WEŁNA ROCKWOOL FIREROCK 30 MM, płyta KG i gresem 10mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz Ciebie zjedza za welne...

Obok mojego kominka stoi kolumna ale izolacja to 2cm płyty krzemianowo-wapiennej, 18cm silikatu i gres.

Ta Twoja ścianka też da rąade, jeśli chodzi o izolację od temperatury ale dla swojego dobra wywal wełnę z obudowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz Ciebie zjedza za welne...

Obok mojego kominka stoi kolumna ale izolacja to 2cm płyty krzemianowo-wapiennej, 18cm silikatu i gres.

Ta Twoja ścianka też da rąade, jeśli chodzi o izolację od temperatury ale dla swojego dobra wywal wełnę z obudowy

 

Czyli zamiar wełny mają być płyty krzemianowo-wapiennej. OK. Zakodowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta KW da radę. Przy 3 cm jej temperatura nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu stopni na powierzchni, jak kolumnę ustawisz 30 cm dalej to najwyżej będzie lekko ciepła w dotyku. Jak chcesz to możesz dać dla pewności dwie płyty na tym boku, a nawet zrobić kilka cm wentylowanej pustki między nimi. O wełnie zapomnij.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta KW da radę. Przy 3 cm jej temperatura nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu stopni na powierzchni, jak kolumnę ustawisz 30 cm dalej to najwyżej będzie lekko ciepła w dotyku. Jak chcesz to możesz dać dla pewności dwie płyty na tym boku, a nawet zrobić kilka cm wentylowanej pustki między nimi. O wełnie zapomnij.

 

Dziękuje bardzo za pomoc. Zrobię tak jak mówisz, dla pewności dam z tamtej strony 2 płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to jest konkret. :)

 

Bardzo dziękuje za odpowiedzi. Kolego Piotrze przeliczać m na mm też umiem. Nie musiałeś się fatygować. :rolleyes::rolleyes: Powiedzcie mi proszę jak ciepło jest z boku kominka z szybą tylko z przodu, zakładając że będzie izolowany WEŁNA ROCKWOOL FIREROCK 30 MM, płyta KG i gresem 10mm?

Dając dwa razy 3 cm (2x30 mm :rolleyes:), wentylując obudowę zgodnie z instrukcją montażu wkładu, uzyskasz wystarczające bezpieczeństwo Twojej kolumny.

 

D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...