Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie rozumiem tego pędu do posiadania schodów w domu. Przecież to koszmar użytkowy.

Po to się wyprowadzacie z bloku, by znów biegać po schodach?

 

Poddasze - zwykle najbardziej podoba się blokowcom a nie tym, którzy je mają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zrezygnujcie z kosztownych instalacji typu gaz, CO wodne, kominy, garażu w bryle, pompy ciepła, dofinansujcie ocieplenie i szyby. Wyeliminujcie złote klamki (drzwi wewnętrzne za 800zł?). Przeanalizujcie sami koszty różnych materiałów oraz robocizny przy nich.

 

Oszacujcie realistycznie potrzeby.

 

Ja twierdzę, że da się zrobić 120m2 za 120tys, czyli 2xmój domek z gankiem + ekstra 15 cm styro, do stanu deweloperskiego wliczając projekty, szambo, studnia, bez zagospodarowania działki, bez garażu.

Tylko że jest to ponad możliwości przeciętnego człowieka.

 

Zresztą, nawet ja następny dom będę budował przy dużej pomocy ekip zewnętrznych. Mogę podjąć wyzwanie 200k za dom "pasywny" 140m2 :D

 

ps. porównujcie koszt stanu deweloperskiego, jak kupujecie mieszkanie w bloczysku w Warszawie za 600k to nie ma tam pewnie nawet drzwi wewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo drzwi wewnętrzne nie są wliczane do stanu deweloperskiego. Jest elektryka (zwykle dwa gniazdka na pokój + 1 kabel na środku sufitu), tynki (zwykle konieczne gładzie), okna (często bez parapetów wewn) itd. To jest stan deweloperski w mieszkaniach.

W domach już jest pelna samowolka - widziałem ogłoszenia gdzie firmy sprzedawały domy niby w stanie deweloperskim bez zrobionych tynków, CO, części przyłączy, bez wylewek!. Po prostu mury z dachem, tynk z zewnątrz i byle jaka elektryka, woda doprowadzona tylko do licznika więc media w budynku są...

Edytowane przez cactus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ACCel - problem zaczyna się przy liczeniu Ep dla budynku grzanego tylko prądem, aby spełniało wymogi prawa. Zwykle trzeba w projekcie dołożyć jakoś kolektor czy PC.

 

Twój domek może pobudzić wyobraźnię mniej zamożnych inwestorów, ale moim zdaniem on nie jest specjalnie wygodny dla osoby dojrzałej. Antresola do której wchodzi się po drabinie to może sprawdzi się w letniaku, ale nie w codziennym życiu (prozaiczny problem złamanej nogi, co może przytrafić się nawet młodemu człowiekowi czy innej niepełnosprawności ruchowej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszacujcie realistycznie potrzeby.

Kiedy z tym jest największy problem. Nie rozumiem pędu ludzi do tego, żeby wybudować dom jak największy, za wszelką cenę. Takie dwa przykłady z mojego otoczenia.

 

Koleżanka żony z pracy, z mężem, nie mają dzieci, nie planują (chyba nawet nie mogą). Budują dom 150 m2, z poddaszem, z piwnicą, chyba 5 pokoje + salon, w dużej mierze na kredyt. Po co - nie rozumiem. Żeby chociaż był jakiś super ładny, to powiedziałbym, że spełniają jakieś zachcianki, marzenia, ale to zwykła stodoła, tylko że duża.

 

Babka u mnie w pracy. Ona, mąż i niepełnosprawna córka. Buduje dom 160m2 z poddaszem. Wiecznie płacze, że nie ma pieniędzy, a tu właśnie potrzebuje 20 tyś na tynki, 15 na wylewki itp. Opowiadała mi, że na górze, to będzie musiała sobie zrobić aneks kuchenny, bo przecież nie będzie biegać z góry na dół napić się herbaty. Ostatnio coś wspominała, że musi coś wykombinować z dofinansowaniem na windę dla córki, bo niedługo nie da rady jej nosić po schodach. Jak spytałem czemu nie budowała parterówki - a jakoś tak wyszło, poza tym tyle miejsca na poddaszu miało się marnować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich to mój pierwszy post na forum, wcześniej przez 2 lata tylko czytałem i przyswajałem wiedzę.

Czy jest możliwa budowa domu do 200 tyś tak jest możliwa pod warunkiem że posiadamy już działkę, oraz większość pracy robimy sami, dom do ok 100 m2, bez aranżacji ogrodu. Dach oczywiście dwuspadowy bez udziwnień.

Na obecnym etapie wydałem 155 tyś mam już instalacje tynki,podłogi i prawie ocieplenie.

Większość prac samemu z kumplem bratem i ojcem. Po pracy jadę na budowę i do 21 siedzę tak że nie ma mnie w domu.

Z prac które nie opłacało mi się robić to tynki wylewki i dach.

Prowadzę kosztorys nawet śrubkę czy wkręty wpisuje,

Buduje z użytkowym poddaszem wolałbym parterówkę ale miejsce nie pozwalało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec Thelia Condens 18 z zasobnikiem 120l .

WM nie robiłem.

Podłogówka w 75% nie mam jej w sypialni i pokojach dzieci.

Brak mi przyłącza gazowego koszt ok 3700 zł , prądu 1100 zł, i wody ok 3000 kanalizację mam już.

Sam sobie sterem żeglarzem i okrętem, nie jestem uzależniony od żadnych ekip. Budowa wystartowała w lipcu 2016r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec Thelia Condens 18 z zasobnikiem 120l .

WM nie robiłem.

Podłogówka w 75% nie mam jej w sypialni i pokojach dzieci.

Brak mi przyłącza gazowego koszt ok 3700 zł , prądu 1100 zł, i wody ok 3000 kanalizację mam już.

Sam sobie sterem żeglarzem i okrętem, nie jestem uzależniony od żadnych ekip. Budowa wystartowała w lipcu 2016r.

 

Czemu wybrałeś piec z modulacja od 5 kW przy 100metrowym domu? W tej samej cenie masz piece z modulacja od 1,8 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu wybrałeś piec z modulacja od 5 kW przy 100metrowym domu? W tej samej cenie masz piece z modulacja od 1,8 kW

Żona lubi ciepło:) Po prostu dużo moich znajomych ma takie piece więc bez zastanowienia kupiłem, a nie wgłębiałem się w ten temat. Będzie pracował z minimalną mocą. Prócz tego mam kominek z DGP bo my zmarzluchy jesteśmy:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też, śledzę ten wątek od początku mi wmawiano, że zaczynam budować i nie wybuduje za tyle teraz jak już zostało praktycznie tylko wykończenie wiem, że wybuduje też prowadzę dokładny kosztorys w exelu mogę nawet idostępnić jak kupuję coś od razu dopisuję w telefonie rzeczy poniżej 30 zł czasem mogłem nie dopisywać, ale wtedy robię korektę i dodaję do jakiejś pozycji przy okazji.

Stan na dziś zakupiona PC PW , zakupiony styropian na ocieplenie.

Styropian grafit swispoor lambda 0,31

I nie oszczędzam na materiałach od bloczków z ytonga po instalację z TECE czyelektryczną hagera, wszystko kupuję najlepszej jakości.

 

W tej cenie jest cały system alarmowy satela, instalacja wodna i podłogowa z rozdzielaczem wszystko na TECE.

Instalacja elektryczna z rozdzielnią dach z ceramiki okna z oknoplastu winegretic 3 szybowe i drzwi z kmt 82 mm brama garażowa nice automatyczna.

I gotowa już oczyszczalnia przydomowa sotralentz, wszystkie przyłącza też już mam zrobione i odebrane.

Na to wszystko wydałem bez działki 130 tyś do 200 tyś zostało mi jeszcze 70 tyś nie wiem czy się wyrobię bo nie będę oszczędzał na wykończeniu, ale gdybym brał średni standard wyrobił bym się na pewno.

 

Z tym, że takie budowanie nie jest dla każdego mało kto podoła takiemu wyzwaniu trzeba być naprawdę pracowitym i mieć dużo samozaparcia.

Firma robiła mi tylko wstawianie stolarki oraz posadzki, cała reszta robiłem ja z tatą on jest budowlańcem ja nie.

Rok temu miałem tylko fundament i robimy 5 tygodni następnie 5 tygodni przerwy z uwagi na system pracy taty, w czasie kiedy on ma przerwę ja robiłem zwykle instalacje czy jakieś wykończenia.

Edytowane przez kamil2k3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy proszę bardzo sporo wpisów chaotycznych bo to zwykle na szybko z tel wpisywane, ale jest tu niemal wszystko margines błędu w zaokrągleniu można nawet przyjąć ten 1000 zł choć może z 500zł brakować.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1OMK2G9DCEoRdSprcsF7gpzHlSj4g1-k9Uxrdsf77_cQ/edit?usp=sharing

 

Tylko aby była jasność nie twierdzę, że każdy tak wybuduje wręcz przeciwnie mało komu się uda, raz, że ogrom pracy robimy samemu to jest prosty i tani w budowie projekt dla przykładu ja nie mam lanego stropu no i też mam dobre ceny w hurtowniach.

 

Sam nie mam celu mieścić się w 200 ile wyjdzie tyle wydam może będzie nieco więcej, ale ja kupuję z wysokiej półki jak na razie wszystko gdybym budował na tańszych materiałach jeszcze bym mógł zaoszczędzić samymi oknami (tzn całą stolarką) styropianem i instalacją (wodna elektryczna i alarmowa) mógłbym zbić z 10 tyś gdyby brać najtańsze rozwiązanie zamiast najlepszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hager co najwyżej średnia ?mówisz jak by to wręcz słaby osprzęt był, no ok widocznie każdy ma swoje zdanie na temat instalacji bo z elektrykami z którymi rozmawiałem stawiali go najwyżej jeśli chodzi o instalację domową no, ale ok niech Ci będzie średnia i co sugerujesz , że dlatego zmieściłem się w takich kosztach bo mam hagera w szafie rozdzielczej a nie coś innego ?

Czy tak po prostu chciałeś napisać nie nawiązując do tematu ?

Edytowane przez kamil2k3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hager to taki VW wsród samochodów. Jakość przeważnie ok, zdarzają sie pojedyncze wpadki ale firma bazuje na długiej tradycji i zadowoleniu klientów.

 

 

Na to wszystko wydałem bez działki 130 tyś do 200 tyś zostało mi jeszcze 70 tyś nie wiem czy się wyrobię bo nie będę oszczędzał na wykończeniu, ale gdybym brał średni standard wyrobił bym się na pewno.

 

Chłopie robisz wszystko sam z ojcem więc te twoje 200tyś to tylko koszt materiałów. Ten wątek czyta przeważnie nieuświadomiony Kowalski który marzy o domu a zielonego pojęcia nie ma o obecnych realiach w budownictwie. Cena robocizny poszybowała tak do góry ( z powodu braku siły roboczej) że jej koszt często jest już równy cenom materiałow. Kiedyś był stosunek 70% materiał / 30% robocizna. Teraz coraz czesciej jest 50/50. Przyklad - kiedys za ocieplenie domu płaciło sie 10tyś na materiał i 5tyś za robote, teraz płaci sie 12tyś za materiał, 10-12 tyś za robotę.

Taki Kowalski zwykle kładł w życiu w mieszkaniu kilka razy panele i raz próbował robić kafle w kibelku. Nie ma zielonego pojęcia co to znaczy wybudować dom. Będzie brał ekipy i ten twój dom za 200tyś wyjdzie go min 350 bez działki - przy założeniu że przy kopaniu fundamentów nie okaże się że woda stoi 50cm poniżej gruntu albo że przyłacza nie bedą kosztować w sumie 8tyś tylko 38. Znam takie historie i mogłbym o nich książke napisać. Za to nie znam zbyt wielu ktorym udało sie wybudować dom za 200tyś. Te kilka wyjątków to z tego forum osoby, ale na zywo tych domów i ani dowodów na te koszty nigdy nie widziałem.

Edytowane przez dwiecegly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...