Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pradem niebede grzal bedzie podlogowka wodna i to juz ustalone

Wode latem chce grzac panelami fotowoltaicznymi podobno 3kwp wystarczy do samej wody ale mysle.nad 5 kwp i instalacja oczywiscie ongird ale to juz jak zamieszkam narazie bedzie grzana woda latem praddm z sieci

 

Mam dobrego fachowca pracuje z 25lat przy samych plytkach to moj znajomy i skasuje mnie 15 zl za m2 plytek po znajomosci oczywiscie tych na podloge. Bo to idzie w miare szybko plytki liczylem jakies za 50zl za.m2 no ok moge do salonu i lazienki dac takie za 100zl za m2

Chydro izolacja to chyba folia pod styropian czy to znowu taki duzy koszt?

Zbiornik na wode nieliczylem to fakt

Choc by dodac 10 tys do tego wszystkiego to chyba by wystarczylo

Co jeszcze niepoliczylem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dziekuje za odpowiedzi

Jaromkv czy w cenie podlogowki materialu czyli styropian jest wliczony w tej cenie?

bedzie 10-12cm styropianu

jest 60m2 podlogi wiec moze w 7 tys bym sie zmiescil ?

Do tego wylewka okolo 5-6cm x60m2 ile to moze kosztowac?

 

Aga077 no ja nielicze mebli chodzilo mi o wykonczenie materialami ktore sie juz niewymienia meble mozna zawsze wymienic mieszkajac

kafelki mysle za maks 50zl/m2 kupic robocizna 15zl m2 znajomy zrobi

Malowanie to juz sam pomaluje

Welne na poddaszu zlece komus i tylko prykrecenie plytami i tam juz nic niebedzie robione teraz

O czym jeszcze zapomnialem ?

 

Nie. Styropian osobno kupowałem. Mnie za robocizne czyli ułożenie folli, styropianu, folii, ulozenie rurek, montaż skrzynek i rozdzielaczy powiedzieli 33 zł za m2.

Z materialem bez styropianu 100 zl z groszami.

 

Wylewka to 33-35 zł za m2 musisz liczyć.

 

Drzwi za 500 zł nie kupisz. Jedne z tańszych około 440 zł + ościeżnica 200-300 zł + dolicz klamki.

 

U szwagra za bardzo małą łazienkę gość wziął 4 tys. za robocizne.

 

Ja pytając o wyceny na sufit podwieszany dostałem oferty od 60 -75 zł bez ocieplenia ( +10 zl ).

 

Ogólnie uważam, że za 70 tys. te 60 m2 spokojnie wykończysz. Widzę, że nie masz zamiaru szaleć z materiałami, a o to tutaj się wszystko rozbija.

Edytowane przez jaromkv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mi sie tak wlasnie wydaje ze te 70 tys powinno wystarczyc na 60 m2 bez szalenstw z materialami tak jak pisalwm w.salonie i lazience warto dac lepsze kafle

Panele fotowoltaiczne instalacja on grid beda do grzania wody latem w zimie jak wiadomo nie da.sie tym grzac jest malo dni slonecznych a ze zima bedze ogrzewal dom kotlem to i ciepla.woda bedzie czytalem ze do kotla na paliwo stale +podlogowke warto dac bufor ktos moze tak ma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policz: kocioł, bufor, stracone pomieszczenie kotłowni, miejsce na składowanie opału, mieszacz do podłogówki, komin.

 

Albo piec elektryczny do wodnej podłogówki i pomieszczenie kotłowni jako składziko-pralnio-suszarnia. I zostaje kasa, którą można uzupełniać różnicę kosztów. Za to grzanie bezobsługowe.

Wyjedziesz z dziećmi na ferie, to kto będzie palił? Zostawisz kocioł węglowy bez nadzoru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir dziekuje za rady ale nie ma sensu pisac o pomieszczeniu czyli kotlowni i kominie juz wybudowane i nic tego niezmieni co innego jesli ktos jest przed budowa domu wtedy moze dokonac wyboru i niebudowac komina i kotlowni mnie sie kotlownia przyda zawsze to jakies miejsce zeby trzymac tam jakies graty

Pradem niebede grzal niestety jest to drogie moze kiedys kupie pompe.ciepla ale to nie teraz znajomy ma kociol na eko groszek i co tydzien dosypuje i czysci piec wiec niejest to takie uciazliwe

Ma ktos kociol na paliwo stale i bufor do tego chcialbym zapytac jak sie to sprawuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotłowni na węgiel nic nie będziesz trzymał z powodu pyłu węglowego. To stracona powierzchnia.

Grzanie prądem nie jest drogie jesli sensownie się buduje. Paradoksalnie przy współczesnych standardach energetycznych ciepło z węgla będziesz musiał wypuszczać z domu, aby go nie przegrzać, bo piec węglowy jest praktycznie niesterowalny w okresach przejściowych (czyli strata finansowa) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie pradem jest teraz drozsze od grzania weglem a jak wiadomo nasz cudowny rzad zaczyna robic cyrki z pradem i jak podniosa ceny to dopiero bedzie ciekawie

No tak, bo węgiel, gaz, olej, pellet drożeć nie będą... Tylko ja nie muszę szuflować, czyścić pieca, zrzucać i magazynować opału i go uzupełniać, i truć siebie i innych dookoła (węgiel), tylko sobie siedzę wygodnie i nic mnie nie obchodzi w zakresie ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie pradem jest teraz drozsze od grzania weglem

 

CWU latem - wręcz przeciwnie. Grzejąc węglem więcej ciepła wpuszczasz w komin i na rozgrzanie kotła, niż do zasobnika. W okresach przejściowych na CO i CWU - niewiele lepiej. Dopiero w mrozy "wygra".

Pewnym rozwiązaniem jest duży bufor - ale kosztuje i zajmuje miejsce i straty postojowe rosną.

 

Od wielu lat cena prądu się praktycznie nie zmienia. Ba, nawet można sporo zaoszczędzić korzystając z promocji (mnie ostatnie półroczne zużycie prądu kosztowało 590,12zł za 3044kWh - łącznie z opłatami stałymi) albo z fajnej taryfy (np. najnowsza G12as gdzie droga strefa kosztuje jak G11 a w nocy w okolicach 20gr). Podwyżkami straszą od ładnych kilku miesięcy. I niby jedną z głównych przyczyn jest wzrost cen węgla, więc trochę kuriozalny to argument za węglem. Ale podwyżek dla gospodarstw domowych ciągle nie ma a rząd zarzeka się, że nie będzie.

 

 

 

Do tego przy grzaniu prądem masz najmniejsze dodatkowe koszty - nie trzeba dodatkowych przeglądów, serwisu, czyszczenia. A i trwałość urządzeń jest największa (jak zamontujesz zasobnik z nierdzewki i zmiękczacz, to anody nie trzeba wymieniać a awaria w perspektywie kilkudziesięciu lat dopiero staje się realna). No, może pompa obiegowa padnie - a to z kolei eliminujesz jak zainstalujesz kable zamiast rur. Więc co zaoszczędzisz na węglu, to wydasz na serwis, naprawy, przeglądy a w końcu na wymianę kotła. Nawet nie licząc zachodu na przerzucanie worków i kosztów powierzchni na przechowywanie i syfu w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie pradem fajna sprawa to fakt

Tylko trzeba miec dobrze ocieplony dom

Ja moge dac tylko 10 max 12 cm styropianu w podloge okna mam zwykle w scianie bedzie 15 cm dach 25cm welny

Ciekawi mnie jedna kwestia co jesli wiecej ludzi sie zdecyduje grzac pradem ciekawe czy siec energetyczna wyrobi bo kuz jakies 2 lata temu czytalem ze.byly problemy i siec niewyrabiala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnie budowanych domach, szczególnie niewielkich-o jakich jest właśnie mowa, gro wydatków idzie właśnie na CWU. Mocniejsze ocieplenia już niewiele wniosą w takich domach, w zakresie kosztów CO, trochę grzać trzeba. Przy np. gazie, potrzeby CO+CWU wynoszą ok. 1500-1800zł/sezon, z tego na samo CWU idzie ok. 600zł, na CO zostaje 1000-1200zł. Węglowe grzanie CWU, wcale nie jest tańsze niż gazem. Czy jest sens bawić się w węgiel, jeśli gaz na CO kosztuje niewiele ponad 1000zł/sezon? PC jest jeszcze taniej, bezpośrednio prądem drożej, zależnie od ceny będzie ok 3000zł/sezon, ale za to inwestycja w system jest tańsza.

Nie licząc już kosztów kotłowni, w której z czystym sumieniem można urządzić np. pralnię, a każdy m2 kosztuje nieco, każdy zbuduje to policzy ile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzanie mojego domu 106m2 do 15 stopni (tak mał obo jeszcze nie mieszkam) idzie tygodniowo od 100 do 200kWh w zależności od temperatury na zewnątrz. Wszystko w taryfie nocnej. Więc nie wiem czy to problem dla energetyki gdyby było więcej takich domów jak mój. Sąsiad kończy juz drugą paletę ekogroszku tej zimy.

 

A pieniądze na piec węglowy lepiej wydac na styropian :D To najlepsza inwestycja patrząc nawzrost cen energii i paliw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam z czystej ciekawości do znawców Użytkowników gazu w domkach. Napiszcie mi jakie są opłaty stałe za to, że używam gazu / że mam przyłącze (podobnie jak w przypadku prądu). Jak wychodzi proporcja grzania CWU poza sezonem zimowym (jaki koszt to faktycznie zużycie paliwa a jaki koszt to opłaty stałe). Czy jest to jakoś zrejonizowane ?

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie tak mysle moze faktycznie zrezygnowac z tego ekogroszku wykonczyc parter domu i narazie palic drewnem w kominku zamiast inwestowac w kociol na ekogroszek i po jakims czasie jak bedzie przyplyw gotowki to kupic pompe ciepla tylko dylemat jaka gruntowa czy powietrzna

W domu bedzie 100%podlogowki

 

Czy ktos moze podac przyblizony koszt ogrzania domu pompa ciepla 110m2+garaz30m2 ocieplony 12cm styto w podlodze ,15cm na scianie i 25cm welny dach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie tak mysle moze faktycznie zrezygnowac z tego ekogroszku wykonczyc parter domu i narazie palic drewnem w kominku zamiast inwestowac w kociol na ekogroszek i po jakims czasie jak bedzie przyplyw gotowki to kupic pompe ciepla tylko dylemat jaka gruntowa czy powietrzna

W domu bedzie 100%podlogowki

 

Czy ktos moze podac przyblizony koszt ogrzania domu pompa ciepla 110m2+garaz30m2 ocieplony 12cm styto w podlodze ,15cm na scianie i 25cm welny dach

 

Kup piec elektryczny i go podepnij. W tak małym domu rachunki będą niskie, a zawsze możesz potem pięć sprzedać i pomyśleć o PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam z czystej ciekawości do znawców Użytkowników gazu w domkach. Napiszcie mi jakie są opłaty stałe za to, że używam gazu / że mam przyłącze (podobnie jak w przypadku prądu). Jak wychodzi proporcja grzania CWU poza sezonem zimowym (jaki koszt to faktycznie zużycie paliwa a jaki koszt to opłaty stałe). Czy jest to jakoś zrejonizowane ?

 

Dziękuję

 

W moim domu (prawie pasywny, dwie osoby dorosłe) instalacja gazu nie miała sensu, teraz wybralibyśmy czysty prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...